Καλησπέρα σε όλους!


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Το μέλος πάντως έχει να γράψει απ'τον Φεβρουάριο, οπότε δεν νομίζω να μάθουμε τι κάνει ο "κούταβος"! ;)
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
ενα χρονο μετα... τι να κανει το κουταβι...???
Λογικα θα ζει και θα βασιλευει. Θα πρεπει να εχει γινει αστερω. Εφοσον ειναι pedigree θα τη δουμε και σε καμια εκθεση, αν και δεν εμφανιστηκε και σε καμια. Μεσολαβησανε γυρω στις δεκα απο τοτε, οι μισες και παραπανω στην Αθηνα και η ειδικη οπου ψαχναμε καμια συμμετοχη με το ψαροτουφεκο! Δεν του ζητηθηκε να κατεβει ?
Το θυμαμαι αυτο το κουταβι, γιατι με ειχε κανει εντυπωση. Πανεμορφη. Οπως επισης και η τιμη (ειχε παραπομπη στην αγγελια 400 ευρω), με pedigree και γονεις ελεγμενους για δυσπλασια οπως μας ελεγε εδω ο φιλος -στην αγγελία δε το ελεγε βεβαια- καθως και το νεαρο της ηλικιας που το πηρε 40 κατι ημερων...
Εξαλλου συστημενος πηγε ο ανθρωπος.
Αρα ολα γιουππι !! :)
 
Last edited:


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Συστημένος δεν πήγε!

Την σκύλα όλοι μας την γνωρίσαμε αφού την είχε πάρει - σε πολύ νεαρή ομολογουμένως ηλικία!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Συστημένος δεν πήγε!

Την σκύλα όλοι μας την γνωρίσαμε αφού την είχε πάρει - σε πολύ νεαρή ομολογουμένως ηλικία!
Τι εννοεις?
Οντως εξαφανιστηκε αυτος! Τι να κανει το κουταβι ? Θα το εχει? Θα το εδωσε?
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τι εννοείς με το "τι εννοείς"?

Ξέρεις να συστήνω εκτροφείς πέρα απ' τους εγκεκριμένους από τον Όμιλο?
Ξερω οτι ΔΕΝ συστηνεις.
Ξαναδιαβάζοντας το θεμα θυμηθηκα οτι και τοτε μου ειχε μεινει μια απορια σχετικα με την αγορα αυτου του κουταβιου...
Φιλε Φοιβο δεν εχω κανει ακομα τιποτα απο αυτα.Η μικρη ειναι 42 ημερων.Εψαχνα και για Ελληνες εκτροφεις μεσω του γνωστου μου Σ.Μπιστα.Δεν βρηκαμε κατι....Μακαρι να εβρισκα.Την εχω τρεις μερες τωρα στο σπιτι μου την κουταβα.
Μενει η εντυπωση οτι ψαχνατε μαζι σκυλο.. αλλα δεν... και κατεληξατε στην αγγελια. Μαλιστα ο Foibos αμεσως μετα απανταει λεγοντας οτι αφου σε συμβουλευτηκε εκανε τη σωστη κινηση. Τελικα ηταν η σωστη κινηση? Η ειναι αλλο ενα σκυλι απο byb? Ο Πανος μετα εξαφανιστηκε..
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Καταλήξαμε? Όχι!

Ο Πάνος αρχισε να ψάχνεται για Ντόγκο έχοντας ερωτευτεί μια σκύλα εκτροφής μου (Arancha vom Athener Wappen - κατά κόσμον "Λούνα") που έβλεπε στην Νέα Σμύρνη.
Με πήρε λοιπόν τηλέφωνο κι εγώ τον παρέπεμψα στους εκτροφείς που αναγνωρίζονται από τον Όμιλο, οι οποίοι τότε ήταν μόλις 3 και κανείς δεν είχε γέννα.
Για ένα μικρό χρονικό διάστημα τον έχασα και στην συνέχεια έμαθα πως είχε πάρει σκυλί από γέννα εγγεγραμμένη κάποιων ιδιωτών.

Βοήθεια δεν αρνήθηκα ποτέ να του παρέχω, αλλά δεν νομίζω πως απορρέει από κάπου πως τον κατεύθυνα στην αγορά του σκύλου!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εγω πιστευω οτι χρειαζοταν αυτη η διευκρινηση!

Μακάρι να ξαναμπει ο Πανος να δουμε και πως εξελιχθηκε η κουταβα ενα χρονο μετα! Απο τις φοτο φαινοταν πολυ καλη!
 
Last edited:




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Γιατι και σε μενα ειχε μεινει η εντυπωση οτι σε συμβουλευτηκε στην αποφαση της αγορας του!
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Α! Όχι, ποτέ κανείς δεν συμβουλεύεται κάποιον για να πάρει σκύλο!
Για να πάρει αυτοκίνητο, σπίτι, ποδήλατο ναι... για σκύλο όχι! :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
να πω την αληθεια οπως το αναφερει ο πανος... αυτο αφηνει να εννοηθει... κι αν δεν ειχα ζησει τον προμη... σε αναλογη περιπτωση,,
ισως να εμενα κι εγω με την αναλογη εντυπωση
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Α! Όχι, ποτέ κανείς δεν συμβουλεύεται κάποιον για να πάρει σκύλο!
Για να πάρει αυτοκίνητο, σπίτι, ποδήλατο ναι... για σκύλο όχι! :)
Μη το λές ! Μη το λες! Εγω με κλειστα ματια θα σε συμβουλευομουν:D Βεβαια ταιριαζουν και τα γουστα μας :p
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Γεννα δηλωμενη την συγκεκριμενη περιοδο στον ΚΟΕ, μαλλον δεν υπαρχει.
Για την εκθεση του Ομιλου, δε του εβαλες καμια "μπριζα" να ερθει ?
Συμμετοχες δε χρειαζομασταν ?
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Γέννα δηλωμένη την συγκεκριμένη περίοδο στον ΚΟΕ υπήρχε!

Για την έκθεση του Ομίλου έβαζα "μπρίζα" στους δικούς σου ιδιοκτήτες!

Οι συμμετοχές στον όμιλο (17) ήταν οι οκταπλάσιες από τον μέσο όρο των ελληνικών εκθέσεων!
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Γέννα δηλωμένη την συγκεκριμένη περίοδο στον ΚΟΕ υπήρχε!

Για την έκθεση του Ομίλου έβαζα "μπρίζα" στους δικούς σου ιδιοκτήτες!

Οι συμμετοχές στον όμιλο (17) ήταν οι οκταπλάσιες από τον μέσο όρο των ελληνικών εκθέσεων!
Ειναι τσεκαρισμενο αυτο ?
Δηλαδη αν παρω αυριο τηλεφωνο στον ΚΟΕ, θα μου πουνε οτι, δηλωθηκε γεννα ας πουμε, εκει γυρω στα περυσινα Χριστουγεννα ?
Αν ισχυει αυτο, πες σε παρακαλω αν θελεις. το επωνυμο αυτου του αγιου Ιδιωτη-Εκτροφεα, να παω διαολε να παρω και γω με τεσσερα κατοσταρικα, σκυλο pedigree και ελευθερο δυσπλασιας...
Τζαμπα καιγεται εδω τοσος κοσμος. Δε βλεπεις τι πετσοπιλα και κακο ?
Να σωσουμε κανενα θυμα απο τα πετ τουλαχιστον. Ερχονται και Χριστουγεννα !
 




mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Συγνωμη τι ειναι αυτο το κατι που δεν καταλαβα !
Γραφει μεσα ο ανθρωπος οτι οι γονεις ειναι ελεγμενοι για δυσπλασια.
Επισης οτι ο σκυλος ειναι pedigree, μαλιστα παραπεμπει με link στην αγγελια, απο οπου και τον απεκτησε.
Θυμαμαι παρα πολυ καλα, γιατι το επισκεπτηκα απο περιεργεια.
Σημερα δεν υφισταται βεβαια, καθοτι μετα την παροδο καποιων μηνων, οι αγγελιες διαγραφονται αυτοματως.
Αλλα το 400 το συγκρατησα, οπως και τις φυσιογνωμιες των γονεων και την ιδια τη φωτογραφια ρε γαμωτο, θυμαμαι ακομα.
Νυχτα βγαλμενη απεικονιζε τους γονεις σε καθιστη σταση, σε μια τσιμεντενια αυλη, με ενα πρασινο υποφως.
 




mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Πριν λιγες εβδομαδες, καποιος νεος χρηστης του φορουμ, αυτοσυστηθηκε σε ολους και εγραψε οτι απεκτησε μια ντογκα απο εκτροφεα σε ηλικια αν θυμαμαι 20 κατι ημερων. Οι υπολοιποι χρηστες βεβαια του συνεστησαν να το επιστρεψει στον ασυνειδητο αυτο "εκτροφεα" κλπ κλπ.
Δεν ζηταω κατι απο εσενα προσωπικα, αλλα αν μπορουσαμε να τους τσεκαρουμε τροπον τινα, αν αυτο ειναι εφικτο βεβαια.
Ετσι ωστε να μη βγαινουνε προς τα εξω τετοιες ανακριβειες.
Οι dogueros ασφαλως και δε θα το πιστευανε, αλλα οι μη γνωστες σιγουρα "τσιμπανε" .
Να μη τρωνε "παππα" με λιγα λογια και υποψιαζονται καποιους απο εμας.
Ξερεις πως παει. Μηπως ειναι αυτος ? Μηπως εκεινος..
Αυτα, να μη κανω και καταχρηση του θεματος.