Καλησπερα... Ακιτα προμπλεμ


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
Καλησπερα παιδια...
Εχω αρκετο καιρο να γραψω..
Αισιως η φελιζ εκλεισε τους 11 μηνες..
Ολα καλα ολα ωραια... μονο ενα προβληματακι...


Με τους ανθρωπους τα παμε σουπερ, με τα αλλα σκυλια οχι... προσπαθησα να την κοινωνικοποιησω οσο καλυτερα μπορουσα , μετα τα εμβολια ολο σε επαφη με αλλα σκυλακια και δεν ειχαμε κανενα προβλημα.. τουσ τελευταιους 3 μηνες, δεν την νοιαζει αν ειναι μικροτερο η μεγαλυτερο σε μεγεθος ξεσπαει... παμε την βολτα και ολα καλα περναμε διπλα απο αλλα σκυλακια κανενα προβλημα αν πας ομως να τα φερω κοντα να μυριστουν τοτε κατευθειαν γρυλισμα και τραβηγμα για να παει στο αλλο ... δεν μπορω να το αντιμετοπισω.. μη κακο προσπαθω να της δειξω οτι δεν ειναι καλο... αλλα τπτ .

Πραγματικα θα χρειαζομουν λιγη βοηθεια.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...Αισιως η φελιζ εκλεισε τους 11 μηνες...

2. ...Με τους ανθρωπους τα παμε σουπερ, με τα αλλα σκυλια οχι...
...προσπαθησα να την κοινωνικοποιησω οσο καλυτερα μπορουσα...
...δεν την νοιαζει αν ειναι μικροτερο η μεγαλυτερο σε μεγεθος ξεσπαει...

3. ...αν πας ομως να τα φερω κοντα να μυριστουν τοτε κατευθειαν γρυλισμα και τραβηγμα για να παει στο αλλο ...
1. Καταρχήν, να σου ζήσει!:)

2. Join the Club !!!
Καλώς ήλθατε στο θαυμαστό κόσμο του Akita (κυρίως - αλλά και καμμιά 60αριά ακόμα φυλών)!!!:D

3. Πως πας να τα φέρεις σε επαφή να μυριστούν?
Γιατί ο τρόπος είναι ένας: Η σκύλα σου να μυρίσει τον κ@λο του άλλου σκυλιού και το αλλο σκυλί να μυρίσει τον κ&λαρ#κο της σκυλίτσας σου...:cool:
 


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
1) να σαι καλα..:)
3)Ναι ετσι τα φερνω αλλα και παλι εχουμε προβλημα... δεν εχω βρει χορο να την αφησω ελευθερη να τρεξει (μονο μια φορα)
Παντα με το φλεξι... και μου περναει απο το μυαλο μην ειναι θεμα ζηλιας που τα αλλα ειναι ελυθερα και αυτη οχι.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Παντα με το φλεξι... και μου περναει απο το μυαλο μην ειναι θεμα ζηλιας που τα αλλα ειναι ελυθερα και αυτη οχι.
Και αυτό παίζει ρόλο... αλλά, τι τα θες τι τα γυρεύεις... γι' αυτό σου είπα: "join the club"!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Δεν νομίζω οτι είναι θέμα ζήλειας...κάποιες φυλές έχουν μια έμφυτη "επιθετικότητα" προς τα άλλα σκυλιά...το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να την ελέγξεις με τη βοήθεια έμπειρου εκπαιδευτή!
 


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
Το σκεφτομουν αλλα δεν παιζουν λευτα..
Το ξερω οτι ειναι λογω ρατσας αλλα ειπα μηπως μπορω να το καλυτερευσω..
 




Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Καλησπερα παιδια...
... παμε την βολτα και ολα καλα περναμε διπλα απο αλλα σκυλακια κανενα προβλημα αν πας ομως να τα φερω κοντα να μυριστουν τοτε κατευθειαν γρυλισμα και τραβηγμα για να παει στο αλλο ... δεν μπορω να το αντιμετοπισω.. μη κακο προσπαθω να της δειξω οτι δεν ειναι καλο... αλλα τπτ .
Ποιος ο λογος που θελεις να μυριστει με αλλα σκυλια?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καλησέρα Σάντος,

Για την κοινωνικοποίηση.
Το σκυλί με ποιό τρόπο τον παρουσίαζες σε άλλα σκυλιά?

Ήταν ξεκάθαρ ότι εσύ τον πηγαίνεις σε αυτά ή απλά έβλεπε σκύλο, τον άφηνες να πάει και μυριζόντουσαν χωρίς να έχεις "λόγο" σε αυτό που γίνεται?

Πολλοί κάνουν το λάθος και θεωρούν κοινωνικοποίηση την ανεξέλεγκτη συνάντηση σκυλιών μεταξύ τους.
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Καλησέρα Σάντος,

Για την κοινωνικοποίηση.
Το σκυλί με ποιό τρόπο τον παρουσίαζες σε άλλα σκυλιά?

Ήταν ξεκάθαρ ότι εσύ τον πηγαίνεις σε αυτά ή απλά έβλεπε σκύλο, τον άφηνες να πάει και μυριζόντουσαν χωρίς να έχεις "λόγο" σε αυτό που γίνεται?

Πολλοί κάνουν το λάθος και θεωρούν κοινωνικοποίηση την ανεξέλεγκτη συνάντηση σκυλιών μεταξύ τους.
Ποία είναι η σωστή κοινωνικοποίηση; Αν υπάρχει κανένα άρθρο στο φόρουμ στείλε μου το σύνδεσμο σε παρακαλώ.
Δεν σε κριτικάρω το θέλω για προσωπική ενημέρωση.
 


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Μαλλον αρχιζει και μπαινει στην εφηβεια οποτε βγαινουν στην φορα τα ενστικτα.
Της ηρθε οιστρος? παιζει και αυτο ρολο.
Οταν θελουμε να γνωριστει ο σκυλος μας με αλλον σκυλο καλο θα ηταν να ειναι κουρασμενοι και οι 2.
Καιρος να συμβιβαστεις(εαν δεν το ηξερες απο την αρχη) πως καπως ετσι θα ειναι η συμπεριφορα της απο εδω και περα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ενας φίλος μου έχει αρσενικό ακίτα και έχει το ίδιο πρόβλημα. Κοινωνικοποίησε το σκυλί του, από κουτάβι το έφερνε σε επαφή με άλλα σκυλιά, πήγανε και για εκπαίδευση, και μετά ξαφνικά... τσουπ! άρχισε να επιτήθεται σε άλλα σκυλιά.

Αυτό που κάνει είναι να αποφεύγει σκυλιά που δεν γνωρίζει ο δικός του και όταν πηγαίνει κάπου που μπορεί να συναντήσει σκυλιά που τρέχουν ελεύθερα του βάζει φίμωτρο.

Νομίζω πως αυτός είναι ο χαρακτήρας των ακίτα - κυριαρχικά και δυναμικά σκυλιά. Λάβε τα μέτρα σου να προστατέψεις τον σκύλο σου και τα σκυλιά γύρω πριν γίνει κανένα κακό (ο εν λόγω φίλος μου πήγε μια φορά σκύλο για ράμματα και πίστεψέ με δεν είναι καθόλου ευχάριστη εμπειρία). Υπάρχουν τρόποι να απολαμβάνεις τη συντροφιά του σκύλου σου και εκείνος τη δική σου και μακριά από άλλα σκυλιά ;)
 


Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Παιδια Ακιτα ειναι. Οσο και να κοινωνικοποιηθει,,,ΑΚΙΤΑ ΕΙΝΑΙ.
Η κυριαρχια παει πακετο με το σκυλι.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Τα ΑΚΙΤΑ ειναι τα πιο δυσκολα σκυλια απ'οσα ξερω.
Ουσιαστικά το σκυλί αυτο ειναι ένας λυκος σχεδον σε ολα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Σάντος, το σκυλί το κάνει αυτό σε οποιοδήποτε σκύλο δει?

Αν ο σκύλος έχει αυτή την συμπεριφορά σε μεγάλα, μικρά, αδύναμα, φοβικά, τσαπουκάδες, υποταγμένα, στρεσαρισμένα... τοτε δεν θα έλεγα ότι το κάνει επειδί είναι κυρίαρχο σκυλί.

Υποθέτουμε οτι βάλουμε να συναντηθούν δύο σκυλιά. Το ένα κυρίαρχο και το άλλο υποταγμένο. Αν το κυρίαρχο επιμένει ενώ το υποταγμένο έχει παραδωθεί παύουμε να μιλάμε για κυριαρχία αλλά επιθετικότητα.
 


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
Παιδια καλησπερα..

Συγγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης απλα ετρεχα με μαθηματα του τει.
Λοιπον το σκυλι απο μικρο το εφερνα σε επαφη με κουταβια και αλλα σκυλια χωρις να υπαρξει καμια εμπειρια και να του μεινει φοβοσ η τιποτα αλλο τετοιο.
Οπως προανεφερα τωρα τους τελευταιους 2 μηνες που μου εχει βγαλει αυτην την επιθετικοτητα... δεν προσπαθω με το ζορι να την βαλω να μυριστει ουτε τπτ τετοιο... ειναι σκυλια που γνωριζοντουσαν απο κουταβια .... μονο με ενα ειναι κομπλε και παιζει και αυτο ειναι ενα cane corso 13μηνων αρσενικο το σκυλι ειναι 2 φορες η δικια μου... δεν ξερω αν γινονται ολα αυτα λογω φοβου ..

το θεμα ειναι οτι αμα δει αλλα σκυλια θελει να παει προσ τα πανω τους δεν μπορω να καταλαβω με τι προθεσεις.. η συνεχεια ομως ειναι το τιναγμα για να τους ορμηξει αφου κοιταχτουν απο κοντα και αφου κανει την προσπαθεια της να μυρισει το αλλο σκυλι...

Φυσικα και ηξερα τι σημαινει ακιτα... αλλα δεν ειχα κατα νου οτι ακομα και αν το κοινωνικοποιησω αρκετα παλι θα εχ προβλημα... δεν εχω προβλημα με το σκυλι μου πηγαινουμε τις βολτες μας με τουσ ανθρωπους κυρια , ηρεμη οπου και αν κατσουμε , γαβγισμα χωρις λογω ποτε, απλα σκεφτομουν οτι αν μπορουσα να μειωσω λιγο αυτην την νευρικοτητα απεναντι στα αλλα σκυλια θα ηταν καλυτερα...


Ευχαριστω για τον χρονο σας παντως
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κάνε αυτό που κάνει ο φίλος μου, όταν βλέπεις σκύλο, τη φωνάζεις να έρθει, τη δένεις, και αλλάζεις πορεία. Δεν βλέπω το λόγο γιατί να πάει σε άλλο σκύλο, είτε έχει καλές είτε κακές προθέσεις (που λες πως δεν ξέρεις κι όλας, οπότε θέτεις σε κίνδυνο και το δικό σου σκύλο και τον άλλο σκύλο!).
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
όταν βλέπεις σκύλο, τη φωνάζεις να έρθει, τη δένεις, και αλλάζεις πορεία.
Άμα βλέπεις άλλο σκύλο και δεν την έχεις δεμένη, καλή τύχη......
Ακίτα και λουρί πάνε πακέτο.....Εκτός αν είσαι τύπος που σου αρέσουν οι "εντάσεις"....
 


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
Αν κοιταξετε πιο πανω απο τα πρωτα γραμματα που εγραψα ειναι οτι ειναι παντα δεμενη... δεν την αφηνω ελευθερη ποτε...