Καλως σας βρηκα


ANASTASIA

Active Member
14 Δεκεμβρίου 2008
37
0
Γεια σας και απο μενα.Μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα 2 σκυλακια. Ενα γκολντεν ριτριβερ και ενα γερμανικο ποιμενικο .Τα πηρα (το γκολντεν δωρο ) πριν 2 χρονια κουταβακια 2 μηνων. το Σεμπτεμβρη μου φολιασαν το γκολντεν και πριν μια βδομαδα εχασα τον γερμανικο ποιμενικο.
Απογοητευτικα απο τον εαυτο μου μαλλον δεν ειμαι ικανη να εχω σκυλο.
Ομως ειμαι μεσ το σπιτι και δεν μπορω να συνηθισω την απουσια τους, ειδικα του γκολντεν.Μενω σε μονοκατοικια με μεγαλο κηπο και ολη την ημερα τους εβλεπα που παιζανε εξω και τους χαιρομουν ,το βραδυ μου κραταγαν συντροφια και καθονταν διπλα μου.Τωρα κοιταζω εξω και μαυριζει η ψυχη μου,τα βραδια δεν μπορω να κοιμηθω οχι απο φοβο γιατι ειμαστε και λιγο ερημικα εδω αλλα μου λειπει η χαλαρωση που ειχα οταν τους κοιταζα και τους χαιδευα.
Ελπιζω να εμαθα απο τα λαθη μου και αν παρω ξανα σκυλο να μην τα επαναλαβω
 








ANASTASIA

Active Member
14 Δεκεμβρίου 2008
37
0
Ευχαριστω για το καλοσωρισμα.Λαθη ? Απο που να αρχισω? Καταρχην ηταν και τα δυο απο πετ σοπ.Δυστυχως το πιο ευκολο μερος και το πρωτο που σου ερχεται στο μυαλο ειναι αυτα τα μαγαζια.Θελει το παιδακι σου σκυλακι που θα το βρεις εκει. Που το κακο? Νομιζεις οτι ετσι γινεται .Δεν ηξερα καθολου πως λειτουργει το συστημα πετσοπ οπως δεν ξερει και κανενας γνωστος μου.
Τελος παντων καλιο αργα παρα ποτε.
Μενω σε μια περιοχη εξοχικη θα μπορουσα να πω, ετσι οταν καποιες φορες ανοιγε η εξωπορτα τα σκυλια εφευγαν και γυρναγαν μετα απο κανα δυο ωρες
Λαθος που δεν προσεχα περισσοτερο ξεροντας οτι τετοια εποχη ( φθινοπωρο )
οι φολες πανε και ερχονται.Ετσι φολιαστικε ο ροκυ μου ενα πανεξυπνο αλλα λαιμαργο σκυλι. Ο Ραμον Γ.Π βγηκε απο την αρχη παθητικος εκανε εμετους και τον πηγα μετα απο 3 μερες ξανα στο μαγαζι που τον πηρα .
Αφου τον εξετασε ο γιατρος τους μου ειπαν οτι επρεπε να τον κρατησουν να δουν πως παει.Οι μερες περναγανε και ακομα το σκυλι δεν ηταν καλα για να φυγει.Ολες αυτες τις μερες δεν μπορουσα να το δω γιατι το ειχαν παει σε ποιο ειδικο μαγαζι τους.Μετα απο 10 μερες πηρα πισω ενα σκυλι που ετρεμε ολοκληρο σαν ψαρι ςξω απο το νερο.
Ετσι ειναι ακομη 2 χρονια μετα
Πεφτει κατι κατω ,ακουει καποιο θορυβο τρεμει και φευγει.
Εφερα εκπαιδευτη οταν ηταν και τα δυο μικρα για βασικη υπακοη , Ο ιδιος εκπαιδευτης που γνωριζε πλεον το σκυλο μου ειπε οτι ειναι σε ηλικια (12 μηνων τοτε) να εκπαιδευτει για φυλακας. Δεν πιστευα ετσι οπως εβλεπα το σκυλι οτι ηταν ετοιμο για τετοια εκπαιδευση και το καθυστερησα 4-5 μηνες ,Ματαια .Ο σκυλος αρνιοταν πεισματικα να δαγκωσει οτιδηποτε .
Ξεκινησαμε τα μαθηματα πληρωνοντας τα μισα ως προκαταβολη χρηματα και στα μισα μαθηματα ο εκπαιδευτεις την εκανε με ελαφρια πηδηματακια.
Καποια απογευματα ο σκυλος πηγαινε με τον μικρο μου γιο στην πλατεια καθοταν μαζι του και γυριζανε μετα μαζι πισω.Αυτο το αποφευγα τις Κυριακες γιατι εχει ταβερνες στην περιοχη και ερχεται αρκετος κοσμος.
Την περασμενη Κυριακη πηγαμε ολη μαζι στη ταβερνα φευγοντας εκατσε ο γιος μου με το σκυλο λιγο στην πλατεια
Γυρισαν μαζι μεχρι την εξωπορτα και ο σκυλος ξαναεφυγε
Ακομα περιμενω να γυρισει
 


ANASTASIA

Active Member
14 Δεκεμβρίου 2008
37
0
Τους ειχα κρεμασμενα στο λουρακι τα στοιχεια τηλ. περιοχη κλπ
Τα χασανε παιζοντας 2 φορες.
Ολο θα εφτιαχνα καινουργιο και ολο το αμελουσα.
Λαθος μου. Ελπιζω να μην εχω κανει και αλλο και να το ξεχναω τωρα.
Ξερω βεβαια οτι απο τα λαθη μας μαθαινουμε αλλα δυστυχως κατοπιν εορτης.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Καλωσήρθες. Το ότι είχες δύο σκυλιά δε σημαίνει ότι ξέρεις όσα χρειάζεται να ξέρει ένας ιδιοκτήτης. Ενημερώσου καλά πριν ξαναποκτήσεις. Πιστεύω θα μάθεις κι αρκετά εδώ μέσα αν μας αντέξεις. :D Φρόντισε να μάθουν όλοι οι φίλοι σου που λες ότι δε ξέρουν, τι σημαίνει σκύλος από petshop.
 






Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Λυπάμαι πάρα πολύ Αναστασία... Κυκλοφόρησε ΠΑΝΤΟΥ αγγελίες με τη φωτογραφία του σκύλου σου, κόλλα αφίσες στο δρόμο και γενικά κάνε όλα όσα γράφει εδώ: Χάσατε-βρήκατε σκύλο?
Πρόσεχε πολύ... όχι από πετ σοπ και ΠΟΤΕ ελεύθερα στο δρόμο! Πιστεύω ότι δεν θα επαναλάβεις αυτά τα λάθη. Όλοι κάναμε πολλά.
Ελπίζω να τον βρεις.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Καλωσόρισες ANASTASIA

Όλοι μαθαίνουμε από τα λάθη μας.
Ακόμα μερικά πράγματα που χρειάζονται προσοχή

  • 2 κουτάβια συγχρόνως είναι δύσκολο να τα μεγαλώσεις και να τα εκπαιδεύσεις σωστά. Συχνά είναι πιο ανεξάρτητα και δένονται λιγότερο με το αφεντικό τους
  • επίσης δεν αρκεί να έχεις κήπο και να τα βλέπεις να παίζουν
  • όταν είναι στειρωμένα έχουν λιγότερο την τάση να φεύγουν
 


ANASTASIA

Active Member
14 Δεκεμβρίου 2008
37
0
Σας ευχαριστω για το καλοσωρισμα και το χρονο σας.
Με οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης εχω καταληξει στα παρακατω.
ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ξαναπερνω ζωο απο πετ σοπ.
ΣΙΓΟΥΡΑ το οτι ειχα δυο σκυλους δεν σημαινει οτι ξερω οτι χρειαζεται
ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα ξαναπρω δυο κουταβια μαζι με το σκεφτικο να ξεμπερδευω απο οτι συνεπαγεται το κουταβι.
ΣΙΓΟΥΡΑ θα ψαξω αρκετα για να βρω καλο εκτροφεα για το επομενο σκυλι μου.
ΣΙΓΟΥΡΑ εχω καταληξει σε δυο ρατσες βαση του χαραχτηρα τους.Τη μια θα την βρω πιο ευκολα (γερμανικο ποιμενικο ) την αλλη πολυ δυσκολα ( ροδεσιανο ριτζμπακ)
ΤΩΡΑ δεν ειμαι ακομα πολυ σιγουρη για τη στειρωση
ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα παρω αρσενικο
Και ΣΙΓΟΥΡΑ δυστυχως δεν θα βρω στην Ελλαδα εκπαιδευτη για σκυλο βοηθο ΑΜΕΑ
Θα φροντισω να διαθεσω πολυ χρονο στο θεμα σκυλος γενικα και να ενημερωθω οσο πιο πολυ γινεται