Καλύτερος εκτροφέας;; (Μini-schnauzer)


katiamakr

Member
8 Σεπτεμβρίου 2010
8
0
36
Γεια σας!διαβασα αρκετα μηνυματα κ εψαξα πολυ, δ ηξερα οτι υπαρχουν τοσα πολλα πισω απο τα εκτροφεια ,θελω να παρω ενα mini-schnauzer αλλα δεν ξερω απο που.δεν ξερω ποιον να εμπιστευτω, μηπως μπορειτε να μου προτεινετε εσεις?
:)
 




katiamakr

Member
8 Σεπτεμβρίου 2010
8
0
36
για την εκτροφη των σκυλων κ τη διαδικασια της αναπαραγωγης,για τα pet shops και απο που προμηθευονται τα ζωα (αν κ βασικα κ μονο που τα εβλεπα σε κλουβακια δ μου αρεσε ..αλλα δ περιμενα οτι μπορει να ηταν κ σε χειροτερη κατασταση,)για την μαζικη αναπαραγωγη, οτι σου δινουν πλαστα χαρτια,κλπ κλπ κλπ
Μπορεις να μου δωσεις τα φωτα σου?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ο ΚΟΕ θα σου πει σίγουρα αν υπάρχουν εκτροφείς της συγκεκριμένης φυλής στην Ελλάδα. Για καλό και για κακό ψάξε και στα καταφύγια. Είχαμε και μια συζήτηση σχετικά με αυτή τη φυλή πρόσφατα: http://webcache.googleusercontent.c...zer&cd=4&hl=en&ct=clnk&gl=us&client=firefox-a

Επίσης κοίταξε για τη φυλή εδώ: http://www.akc.org/breeds/miniature_schnauzer/index.cfm
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
katiamakr καλώς μας βρήκες στο φόρουμ :)

Το πρώτο βήμα για να αποκτήσεις το σκυλάκι που επιθυμείς, είναι να επικοινωνήσεις με τον κοε. Θα σου δώσει λίστα με τους εγκεκριμένους εκτροφείς, αν υπάρχουν στην Ελλάδα. Αν όχι, θα πρέπει να στραφείς στο εξωτερικό. Σ' αυτό το σημείο, ένα άρθρο που θα σε βοηθήσει είναι αυτό:

ΠΩΣ-ΔΙΑΛΕΓΩ-ΕΚΤΡΟΦΕΑ

Επίσης, τον άλλο μήνα θα διεξαχθεί διεθνής έκθεση του κοε, όπου πιθανότατα θα μπορέσεις να δεις από κοντά και να μιλήσεις, με εκτροφείς της ράτσας που σε ενδιαφέρει.

Κάνε και μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα βρεις αρκετές προηγούμενες συζητήσεις, σχετικά με την φυλή αυτή, που θα σε κατατοπίσουν αρκετά.

Για ότι σε μπερδεύει ακόμη, μπορείς να ρωτήσεις ;)
Καλή επιτυχία, στην έρευνά σου :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Μάλλον δεν έχουμε τέτοιο εκτροφείο εδώ,μάλλον

Πάντως
επειδή συνήθως οι περισότεροι εδώ έχουν διαλέξει σκύλο με όλα τα λάθος κριτήρια,αν θές, πές μας τι περιμένεις απο το σκυλάκι σου!

και μην ξεχνάς-αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι-δηλαδή μην βιάζεσαι να βρείς κουτάβι ΤΩΡΑ
Βασικά όσο καλύτερο εκτροφείο βρείς τόσο περισσότερο ίσως να χρειαστεί να περιμένεις
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Επίσης κοίταξε για τη φυλή εδώ: http://www.akc.org/breeds/miniature_schnauzer/index.cfm
Sara μου, αν κοιτάξει για Σνάουτσερ Νάνο στις Η.Π.Α. και δει μετά τα ευρωπαϊκά τότε θα πιστέψει πως πρόκειται για δύο διαφορετικές φυλές!
(και δεν θα έχει και άδικο ενδεχομένως)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τι θέμα κι αυτό με τα πρότυπα και την ερμηνεία τους απο χώρα σε χώρα-αλλά και απο κριτή σε κριτή...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Sara μου, αν κοιτάξει για Σνάουτσερ Νάνο στις Η.Π.Α. και δει μετά τα ευρωπαϊκά τότε θα πιστέψει πως πρόκειται για δύο διαφορετικές φυλές!
(και δεν θα έχει και άδικο ενδεχομένως)
ΟΚ, αυτό δεν το ήξερα. :)
 




katiamakr

Member
8 Σεπτεμβρίου 2010
8
0
36
Σας ευχαριστω πολυ ολους !!!!!!!

θα ψαξω κ θα σας ενημερωσω!!!
Τι περιμενω απο το σκυλακι μου? Μαλλον αυτο περιμενει απο μενα... :)
το μονο που θελω ειναι να ειναι μικρο γιατι μενω σε πολυκατοικια (δυστυχως), κ να μην ειναι πολυ ζωηρο κ υπερκινητικο (οπως καποιες ρατσες κυνηγοσκυλα). Γνωριζω οτι ολα τα σκυλακια ειναι ζωηρα αλλα εχει να κανει κ με το πως 8α τα μαθεις κ πως 8α τα εκτονωνεις, τα mini-schnauzer μου αρεσουν πολυ!ειναι εξυπνα σκυλακια , εκπαιδευονται ευκολα, ειναι mini - κανουν για διαμερισμα,δεν μαδανε, μου αρεσουν πολυ κ σαν εμφανιση.....εχουν απιστευτη μουριτσα!!!!οποτε νομιζω οτι ειναι σωστη επιλογη! αν και οταν με το καλο βρω εκτροφεα θα κανω κ μια τελευταια συζητηση μαζι του. Αυτα!
Καλη σας ημέρα!!!! :)
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ήταν ένας Έλληνας εκτροφέας τον Δεκέμβριο στην έκθεση των Βρυξελλών με 2 silver-black, Ariadni Di Domenico Danica & Orfeas Di Domenico Danica, και ήθελε μάλιστα να ζευγαρώσει την σκύλα του που ήταν στις μέρες της με αρσενικό από Βέλγικο εκτροφείο.

Di Domenico Danica
 




theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Υπάρχει και ένας κύριος απο Σερβία που εργαζόταν για χρόνια στη πρεσβεια στην Αθήνα- Μιλλαει πολυ καλά Ελληνικα και εχει αρκετους παγκόσμιους πρωταθλητες. Τωρα έχει παρει συνταξη και ζει στο Βελιγράδι, αλλα έρχεται συχνα σε εκθέσεις στην Ελλαδα
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Ήταν ένας Έλληνας εκτροφέας τον Δεκέμβριο στην έκθεση των Βρυξελλών με 2 silver-black, Ariadni Di Domenico Danica & Orfeas Di Domenico Danica, και ήθελε μάλιστα να ζευγαρώσει την σκύλα του που ήταν στις μέρες της με αρσενικό από Βέλγικο εκτροφείο.

Di Domenico Danica
Ναι μπραβο τον ειδα κι εγω στην εκθεση το Σεπτεμβρη επιβεβαιωνω!
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Ειναι ο Κυριάκος Δανίκας, παρουσιάζει σε κάθε σχεδόν έκθεση, είναι εύκολο να τον αναγνωρίσεις- όπου γίνεται πλάκα μέσα και ο Κυριάκος!!!

Μια και αναφερόμαστε σε αυτήτη φυλη πρέπει οποιος ενδιαφερεατι πρωτίστως να γνωρίζει οτι στριπάρεται και δεν κουρευεται με μηχανή
 




theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Υπάρχουν αρκει να ψαχεις και για στριπαρισμα υπάρχουν

Αλλα αυτα τα πραγματα γίνονται απο τον κάτοχο, τα βασικα τουλαχιστον. Δεν γίνεται να έχεις ενα σναουτσερ κατι μηνες αφτιαχτο και να περιμένεις να φτιαχτει σε μια επισκεψη, γιατι δεν θα στο φτιαξει - και το αλλο πιος θα το πληρωσει αυτο.Σκεψου εγω να πάω ενα O.E.S παρατημένο κατι μηνες στον ανθρωπο και να περιμένω να το μεταμορφώσει για να το παω αυριο σε μια εκθεση και να περιμενω να κερδισει. Αυτο δεν γίνεται, ή ενα bichon frise μεσα στο κομπο και κιτρινο, αυτο δεν φτιαχνει και ουτε και πληρώνεται.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95