Καλώς σας βρήκα..!


tasos025

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
80
0
Καλησπέρα σε όλους.. Σας διαβάζω μήνες τώρα σαν απλός επισκέπτης και μπορώ να πώ πως βοηθήθηκα αρκετά στην επιλογή του καινούργιου μου φίλου. Αποφάσισα να κάνω φίλο μου ένα καθαρόαιμο Γερμανικό ποιμενικό! Σαν μέλος τώρα πια θα ήθελα να σας πώ που έχω καταλήξει και να με βοηθήσετε αν όντως τα 600€ που μου ζητάει ο εκτροφέας (εκτροφέας γερμανικών ποιμενικών και μπόξερ μόνο) στη Παλλήνη για καθαρόαιμο κοριτσάκι αλλά χωρίς "χαρτιά" (pedigree δηλαδή) είναι καλά; Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη! Χαρηκά που σας βρήκα και ελπίζω να αλληλοβοηθιώμαστε όσο μπορούμε!
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Καλησπέρα σε όλους.. Σας διαβάζω μήνες τώρα σαν απλός επισκέπτης και μπορώ να πώ πως βοηθήθηκα αρκετά στην επιλογή του καινούργιου μου φίλου. Αποφάσισα να κάνω φίλο μου ένα καθαρόαιμο Γερμανικό ποιμενικό! Σαν μέλος τώρα πια θα ήθελα να σας πώ που έχω καταλήξει και να με βοηθήσετε αν όντως τα 600€ που μου ζητάει ο εκτροφέας (εκτροφέας γερμανικών ποιμενικών και μπόξερ μόνο) στη Παλλήνη για καθαρόαιμο κοριτσάκι αλλά χωρίς "χαρτιά" (pedigree δηλαδή) είναι καλά; Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη! Χαρηκά που σας βρήκα και ελπίζω να αλληλοβοηθιώμαστε όσο μπορούμε!
Καλώς ήρθες και ως μέλος. Γιατί να μην σου δώσει χαρτιά ο εκτροφέας αφού είναι καθαρόαιμο???
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλως ήρθες!
Γιατί χωρίς χαρτιά? και πως σου πιστοποιεί ότι είναι καθαρόαιμο και σου ζητάει 600 ευρώ άμα δε σου δίνει pedigree?
Δε σου κάνει εντύπωση?

Μη βιάζεσαι! Αυτό το έχεις διαβάσει?
Πώς διαλέγω εκτροφέα;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Καλησπέρα σε όλους.. Σας διαβάζω μήνες τώρα σαν απλός επισκέπτης και μπορώ να πώ πως βοηθήθηκα αρκετά στην επιλογή του καινούργιου μου φίλου. Αποφάσισα να κάνω φίλο μου ένα καθαρόαιμο Γερμανικό ποιμενικό! Σαν μέλος τώρα πια θα ήθελα να σας πώ που έχω καταλήξει και να με βοηθήσετε αν όντως τα 600€ που μου ζητάει ο εκτροφέας (εκτροφέας γερμανικών ποιμενικών και μπόξερ μόνο) στη Παλλήνη για καθαρόαιμο κοριτσάκι αλλά χωρίς "χαρτιά" (pedigree δηλαδή) είναι καλά; Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη! Χαρηκά που σας βρήκα και ελπίζω να αλληλοβοηθιώμαστε όσο μπορούμε!
Αυτό το χωρίς χαρτια, με προβληματίζει, αν όλα είναι σωστά και νόμιμα και οι γεννήτορες καλοί και υγειείς, με την θηλυκιά να κάνει τις προβλεπόμενες γένες/έτος... Γιατί χωρίς χαρτιά? Απ'ότι γνωρίζω το κόστος για να βγουν τα χαρτια δεν είναι υψηλό... Αλλά το αφήνω καλύτερα να σου απαντήσουν οι γνώστες επί του θέματος γιατί εγώ από εκτροφές, ειληκρινά, δεν έχω ιδέα...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τάσο ένας υπεύθυνος εκτροφέας δεν συζητά καν τα pedigree!Είναι αυτονόητο ότι θα σου δώσει Pedigree!
 


tasos025

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
80
0
Να σας πώ. Έχει 2 θυληκά αυτή τη στιγμή κουταβάκια. (μόνο για θυληκό ενδιαφέρομαι) και μου λέει. Και τα δύ ειναι άψογα (δεν έχω πάει να τα δώ ακόμα). Το ένα το δίνει 750€ με τα χαρτιά του και όλα και το άλλο 600€ αλλά χωρίς χαρτιά. Δεν μπορώ να ξέρω τι μπορεί να κρίβετε "πιο πίσω" γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τους εκτροφείς. Τώρα μπαίνω στο κλίμα!!
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
150 ευρώ διαφορά μόνο για τα χαρτιά είναι πολλά. Από όσο γνωρίζω το pedigree δεν κοστίζει τόσο αλλά πολύ λιγότερο. Κάτι δεν μου κάθετε καλά σε αυτή την συναλλαγή.
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Πάρα πολύ ύποπτο μου ακούγεται όλο αυτό!
Υποθέτω πως δεν είναι αδερφια τα σκυλάκια αφού το ένα έχει χαρτιά και το άλλο όχι.
Τι να σου πω...εγώ θα έψαχνα αλλού.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ωραία μπες πρώτα στο κλίμα και μετά παίρνεις σκύλο!

Δεν χρειάζονται βιαστικές κινήσεις!

Σου είπα πιο πάνω ότι ένας σωστός εκτροφέας δεν συζητάει καν το Pedigree!Είναι αυτονόητο με την αγορά του σκύλου να δώσει και το Pedigree!Οτιδήποτε άλλο κρύβει κάτι από πίσω και είναι ένας λόγος για να φύγεις μακριά!


150 ευρώ διαφορά μόνο για τα χαρτιά είναι πολλά. Από όσο γνωρίζω το pedigree δεν κοστίζει τόσο αλλά πολύ λιγότερο. Κάτι δεν μου κάθετε καλά σε αυτή την συναλλαγή.
Στην αγορά του σκύλου δεν λέμε 600ευρώ ο σκύλος και 150 το Pedigree!Δεν πωλούνται ξεχωριστά!750 ευρώ είναι η αγορά του σκύλου!Το Pedigree συνοδεύεται με τον σκύλο!Δεν είναι με ή χωρίς Pedigree!

Για να σου δώσω να καταλάβεις όταν πάει ο υποψήφιος ιδιοκτήτης στο εκτροφείο η συζήτηση περιέχει όλα τα άλλα εκτός από την έκδοση του Pedigree!Είναι αυτονόητο ότι θα εκδοθεί!
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Tασο, δεν μπορει να ειναι αναγνωρισμενος εκτροφεας να εχει κανει γεννα και αλλα κουταβια να εχουν πεντιγκρι και αλλα οχι...
Μηπως ειναι byb?
 


tasos025

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
80
0
Καλά κατάλαβα απο την αρχή πως κάτι "βρωμάει" με το όλο θέμα. Θα το ψάξω περισσότερο και θα επανέλθω με νεότερα.

Πιστεύετε πως υπάρχουν σωστοί εκτροφείς που το ποσόν του κουταβιού (γερμανικού ποιμενικού) να μην ξεπερνάει τα 600-650€;
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Αν ειναι 2η ή 3η επιλογη θηλυκο, μπορει και να βρεις με 650 νομιζω. Επισης αν εχουν μεινει καποια κουταβια...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)
Κάνε μια συζήτηση με τον εκτροφέα. Πήγαινε να τον δεις από κοντά και ρώτησέ τον, που οφείλεται αυτή η διάκριση...
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Καλά κατάλαβα απο την αρχή πως κάτι "βρωμάει" με το όλο θέμα. Θα το ψάξω περισσότερο και θα επανέλθω με νεότερα.

Πιστεύετε πως υπάρχουν σωστοί εκτροφείς που το ποσόν του κουταβιού (γερμανικού ποιμενικού) να μην ξεπερνάει τα 600-650€;
Μην κολλάς στο ποσό της αγοράς από ένα σωστό εκτροφείο. Τα έξοδα συντήρησης ενός σκύλου είναι πολύ μεγαλύτερα από το κόστος της απόκτησής του.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τάσο ψάξε εσύ ένα εκτροφείο που να πληρεί τις προϋποθέσεις, πήγαινε μίλα με τον εκτροφέα και συζητήστε τι σκύλο θες, τι άνθρωπος είσαι, τι ζητάς από τον σκύλο!Θα σου πει αν έχεις γέννες, θα δείτε τα αρσενικά, τα θηλυκά, θα εξετάσεις τους χαρακτήρες, θα σε συμβουλέψει τι σου ταιριάζει περισσότερο κτλ κτλ και μην ανησυχείς για το ποσό, ο εκτροφέας έχει όλη την καλή διάθεση να σε βοηθήσει!Σκύλο δικό του παίρνεις!Δικό του πλάσμα!

Είσαι σε καλό δρόμο!Ψάξε όσο περισσότερο μπορείς και ενημερώσου!
 






tasos025

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
80
0
Λούνα ευχαριστώ αλλά ο σκύλος βρίσκεται Θεσσαλονίκη και εγω Αθήνα.. Ευχαριστώ πάντως.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Louna mou.....είναι πολύ αξιέπαινη η προσπάθεια σου να βρείς σπίτι για τον Ρέξ- που είναι ένας γλυκύτατος κοπριτάκος-όμως δεν είναι σωστό να αναφέρεις ότι πρόκειται για Γερμανικό ποιμενικό....:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95