Κατάπιε διχτάκι..


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Εντελώς αμάσητα τα καταπίνει ήδη τώρα.
Σε περιπτώσεις που έχει φάει πουλιά, ξυλαράκια κλπ , δηλαδή φυσικά κατά κάποιο τρόπο πράγματα, δεν τον έχω πάει γιατρό . Τα έχει κάνει εμετό άλλα, άλλα τα χώνεψε.
Όταν πρόκειται όμως για πανιά, διχτάκια κλπ αν τον δω την στιγμή εκείνη τον πάω αμέσως στον γιατρό για εμετό. Δεν περιμένω αν θα το βγάλει ή όχι. Κατά πάσα πιθανότητα θα το βγάλει αλλά υπάρχει και η πιθανότητα να μην, και αυτό σημαίνει επέμβαση και επικίνδυνη αποθεραπεία. Δείτε την περίπτωση του σκύλου του Στέλιου που κόντεψε να τον χάσει.
Το λέω αυτό γιατί πολλοί λένε έλα μωρέ θα περιμένουμε και θα δούμε. Μην περιμένετε παιδιά, αν είναι κάτι μαλακό που μπορεί να βγάλει με εμετό χωρίς να τραυματιστεί να το προτιμάτε.
 
  • Like
Reactions: mareco


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Τώρα τα διάβασα όλα, πάλι καλά! Εμάς ο Iggy είναι φαγάνα πραγματική -και έτσι εξελίσσεται και η μικρή. Ο δε Άιζακ χθες στη βόλτα πήγε να φάει ανθρώπινα ***** (πού αλλού, πάνω από την παραλία όπου πάνε για μπάνιο, γεμάτο είναι) αλλά δεν πρόλαβε. Αλλά ο άλλος, μέχρι και μπουκάλι γυάλινο πήγε να φάει, στο τσακ τον προλάβαμε κι αυτόν. Αν είναι ανοιχτή δε η πόρτα που είναι η άμμος για τις γάτες..; Πανηγύρι, Iggy-Prada τσακώνονται τα βρωμιάρικα (κι έτσι τους παίρνουμε χαμπάρι).
Πάντως και ρεύμα να βάλεις για άρνηση τροφής, 100% σίγουρος δεν θα είσαι ποτέ. Αν κι έχω συναντήσει μαλινουά που μάλλον είχε παραψηθεί, γιατί έτρωγε μόνο από το μπολ του, ούτε από το χέρι για να δουλέψει, τίποτα. Το οποίο όμως το ξεπέρασε μετά από κανά μήνα -που για το φτωχό μου το μυαλό σημαίνει ότι αν δεν κάνεις συνεχώς εκπαίδευση για την τροφή, κάποια στιγμή θα τρώει κανονικά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Αν κι έχω συναντήσει μαλινουά που μάλλον είχε παραψηθεί, γιατί έτρωγε μόνο από το μπολ του, ούτε από το χέρι για να δουλέψει, τίποτα. Το οποίο όμως το ξεπέρασε μετά από κανά μήνα -που για το φτωχό μου το μυαλό σημαίνει ότι αν δεν κάνεις συνεχώς εκπαίδευση για την τροφή, [aka ψήσιμο] κάποια στιγμή θα τρώει κανονικά.
Μα...γιατί το λες αυτό;;; :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: Anniegr


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
ο ρωμαίο είχε αφοδεύσει τέτοιο διχτάκι 4 ή 5 μέρες αφού το είχε φάει!
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
ο ρωμαίο είχε αφοδεύσει τέτοιο διχτάκι 4 ή 5 μέρες αφού το είχε φάει!
Kαι ο δικός μου ο μπούλης πιθανότατα θα το έβγαζε σε μερικές μέρες ή θα το έκανε εμετό το βράδυ. Αλλά αν δεν..και αν μπερδευόταν στο έντερο του; Αφού το είδα δεν μπορούσα να το αφήσω έτσι.
Όταν κάποτε κατάπιε εσώρουχο και δεν το είδαμε παρά μόνο σε εμετό που έκανε τρεις μέρες μετά (!) φέραμε παπά να τον διαβάσει αλλά ούτε αυτό έπιασε..
 
  • Like
Reactions: Alexia and takisft




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ευτυχος που το εκανε εμετο!
Ολα καλα δηλαδη!

Εγω παντος δεν θα περιμενα!! Σκυλος πελατη μου πεθανε απο ιλεο που προκληθηκε απο διχτυ για ρολο κοτοπουλο! Ειχαν πεσει και σε βλακα κτνηιατρ0- που νομιζε οτι ο σκυλος εχει εκκενοσεις ακομα- ενω απλα εβγαζε βλεννα, επειδη διαλυοταν το εντερο του.
Οταν καταλαβε τι εστι- ηταν αργα και λιγες ωρες πριν απο την επεμβαση πεθανε ο σκυλος. Και ακομα και εκει ο κτηνιατρος δεν παραδεχοταν οτι εκανε λαθος και επεμεινε οτι ο σκυλος πεθανε απο οξια νεφρικη ανεπαρκεια!! ( που ειναι αυτονοητο να παθει, αφου ολες οι τοξινες απο το διαλυμενο εντερο περνουσαν ετσι στον οργανισμο- λογικο να κλαταρουν τα νεφρα!)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Ευχαριστώ.
Εγώ πάντως όταν συζήτησα με τον εκπαιδευτή του την άρνηση τροφής σαν εκπαίδευση μου είπε ότι δεν έχει σε καμία περίπτωση εγγυημένα αποτελέσματα. Ο ίδιος σταμάτησε να εκπαιδεύει σκύλους σε αυτό γιατί θεωρούσε ότι δεν μπορούσε να εγγυηθεί το αποτέλεσμα της εκπαίδευσης στους ιδιοκτήτες.
ο εκπαιδευτης σου και ο οποιοσδηποτε εκπαιδευτης, εκ των πραγματων δεν μπορει να σου δωσει εγγυηση για κατι τοσο χρονοβορο οσο η εκπαιδευση στην αρνηση τροφης...ακομη και να το καταφερει ο ιδιος σε συγκεκριμενο περιββαλλον δεν σημαινει οτι ο σκυλος θα κανει το ιδιο με σενα σε οποιοδηποτε περιββαλλον...

επισης,καμια εκπαιδευση δεν παγιωνεται εαν δεν συνεχιστει η δουλεια και απο τον ιδιοκτητη σε πολυ συχνη βαση,οποτε στο δια ταυτα εγγυηση δεν υπαρχει ποτε,εαν δεν δουλεψει πολυ και ο ιδιοκτητης...δεν ειναι αυτοκινητο...

εγω προσωπικα ξεχωριζω την εκπαιδευση σε βασικη υπακοη και απολυτη υπακοη στην οποια εμπεριεχονται τα παντα...

ο εκπαιδευτης θα σου δειξει τον τροπο,αλλα εσυ (τριτο προσωπο) εισαι αυτη που θα πετυχει η αποτυχει,κατι που εξαρταται αμεσα απο την σχεση σου με τον σκυλο...

γινεται και χωρις ηλεκτρικο κολλαρο,αλλα πολυ δυσκολοτερα και πολυ πιο χρονοβορα...επισης με το κολλαρο ειναι εγγυημενο το αποτελεσμα,διοτι η τιμωρια ερχεται απο το συμπαν και ο σκυλος δεν την συνδυαζει με εσενα προσωπικα,οποτε το αποτελεσμα δεν εξαρταται απο την μεταξυ σας σχεση και την δυνατοτητα επιβολης σου...αυτο φυσικα ισχυει εφ οσον χρησιμοποιηθει με τον σωστο τροπο...

το ηλεκτρικο κολλαρο ειναι ενα χρησιμοτατο εργαλειο σε πολυ δυσκολες περιπτωσεις,φτανει να μην το χειριζονται καθυστερημενοι με προβληματα ταυτοτητας και υποφερει το ζωντανο...υπαρχουν πολλα "κολπα" στην χρηση του τα οποια οι εκπαιδευτες φυλουν ως επτασφραγιστο μυστικο...κατ εμε πολυ καλα κανουν...


Εμενα το μυαλο μου πηγαινει μονο στο ρευμα σε τετοιου ειδους εκπαιδευση το οποιο αρνουμαι να δεχτω. Πως θα μαθει δηλαδη καποιος απο αποσταση στον σκυλο μου να μην τρωει απο κατω λυτος, αφου μονο οταν ειναι τελειως ελευθερος το κανει?
το θεμα ειναι τι προτιμας....
γαστρεντερικα προβληματα,με διαρροιες,εμετους,με το ζωο σε μια συνεχη ταλαιπωρια και συνεχες παιχνιδι με τον θανατο,η την ταλαιπωρια του απο μερικα ζαπ τα οποια θα γινουν με σκοπο μια καλυτερη ποιοτητα ζωης...

για μενα δεν τιθεται καν θεμα επιλογης αλλα that's just me...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Ευτυχος που το εκανε εμετο!
Ολα καλα δηλαδη!

Εγω παντος δεν θα περιμενα!! Σκυλος πελατη μου πεθανε απο ιλεο που προκληθηκε απο διχτυ για ρολο κοτοπουλο! Ειχαν πεσει και σε βλακα κτνηιατρ0- που νομιζε οτι ο σκυλος εχει εκκενοσεις ακομα- ενω απλα εβγαζε βλεννα, επειδη διαλυοταν το εντερο του.
Οταν καταλαβε τι εστι- ηταν αργα και λιγες ωρες πριν απο την επεμβαση πεθανε ο σκυλος. Και ακομα και εκει ο κτηνιατρος δεν παραδεχοταν οτι εκανε λαθος και επεμεινε οτι ο σκυλος πεθανε απο οξια νεφρικη ανεπαρκεια!! ( που ειναι αυτονοητο να παθει, αφου ολες οι τοξινες απο το διαλυμενο εντερο περνουσαν ετσι στον οργανισμο- λογικο να κλαταρουν τα νεφρα!)
Ούτε εγώ περίμενα! Έκανε εμετό στον γιατρό αφού του έκανε ένεση για πρόκληση εμετού..

Και δεν περίμενα γιατί ακριβώς φοβόμουν ένα σενάριο παρόμοιο με αυτό που περιγράφεις!
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Παλι καλα που εληξε γρηγορα το θεμα με το διχτακι..Εμενα δεν μου το βγαζεις απ'το μυαλο,καποια βρωμικη συμφωνια εχει κανει ο Ελβις με τον γιατρο,παιρνει ποσοστα,στανταρ.
Κρατα και ενα αρχειο με ολα αυτα που εχει μπουκωσει ο κεφαλας..και που 'σαι..να 'ναι μεγαλο το τετραδιο:LOL:
Εμεις ειμαστε τυχεροι γιατι το εκοψε σχετικα γρηγορα,αλλα θυμαμαι τους πρωτους μηνες το μενου της βολτας (μεχρι το επομενο στενο μόνο),ηταν γοπα-χαρτακι-γοπα-σακουλακι-γοπα-ποτηρακι πλαστικο-γοπα.Τωρα που το ξανασκεφτομαι,μεγαλοι θεριακληδες οι γειτονες:D
Εφαγε γερο ταρακουνημα ομως ενα βραδυ,ηταν και η τελευταια φορα που αρπαξε να φαει κατι απο κατω..Και οταν λεω ταρακουνημα,εννοω οτι με το που αρπαξε κατι διπλα απο καδο και αρχισε να μασουλαει,τον βαλαμε κατω,αδειασαμε το στομα και αρχισαμε απο πανω του και οι δυο τα μπινελικια(κατι σαν γαβγισματα ενα πραμα..),τρομαξε,γουρλωσε τις ματαρες και αυτο ηταν το τελος.Ουτε ψυχολογικα του εμειναν,ουτε τιποτα.Επειδη ομως ηταν η πρωτη και τελευταια φορα που μας ειδε ετσι,καταλαβε οτι πραγματικα δεν τον παιρνει να το ξανακανει.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Χαχαχαχαχαχαααα!!! Γέλασα με την σκηνή του ταρακουνήματος! Κι εγώ του έχω κάνει παρόμοια καψόνια όταν ήταν μικρός αλλά μάλλον δεν τον έπεισα ότι αξίζει να φτύσει το λάφυρο!

Reinmeister κι εγώ θα προτιμούσα το σενάριο αυτό ακόμη και με ηλεκτρικό κολλάρο αλλά δεν πείθομαι ότι θα το κόψει. Εκτός αν του το φοράω μόνιμα στις βόλτες και όταν κάνει την στραβή το χρησιμοποιώ. Και πάλι όμως δεν ξέρω πως θα αντιδράσει , μπορεί να το δει σαν σημάδι από τον θεό να καταπίνει πιο γρήγορα..
 




PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Έχουμε το ίδιο πρόβλημα με την δικιά μας. Στην περίπτωση μας είναι και χαρακτηριστικό της φυλής (bull terrier). Λειτουργεί σαν ηλεκτρική σκούπα. Είχαμε ενημερωθεί από την αρχή και είμαστε από πάνω της συνέχεια. Ακόμη και στο flexi τα μάτια μας δεκατέσσερα. Είναι 11 μηνών και της έχουμε κάνει δυο φορές υπέρηχο. Πριν μια εβδομάδα προκάλεσε μόνη της εμετό και έβγαλε ένα ολόκληρο μωρομάντηλο. Αν είχε προχωρήσει στο έντερο θα τρέχαμε.

Πάντως όσο μεγαλώνει και με συνεχή διόρθωση, το φαινόμενο ελαττώνεται.

Σε περίπτωση πάντως που πρέπει να προκληθεί άμεσα εμετός, μια κουταλιά του γλυκού αλάτι μέσα στο στόμα πάνω στην γλώσσα.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Αρε Κυβελη! τι τραβας με το θηριο!Ουτε εγω πιστευω στην εκπαιδευση αρνησης τροφης απο κατω.. η μαλλον αν το πιστευω το θεωρω σπανιο, τυχερο, και εξαιρετικα δυσκολο! και φυσικα ειναι θεμα συντηρησης και μονο.. αλλα και παλι αν βρει την ευκαιρια να σου την κανει, θα σου την κανει!
Οχι μονο απο τα δικα μου σκυλια, αλλα και απο αλλα που εχω δει.

Θυμαστε/ειχατε δει ενος εκπαιδευτη, ενα Γ.Π. σε καποιο πρωιναδικο που εκανε να την λιχουδια που του εδωσε η παρουστρια?? χαχαχα!! ρομπα!
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Ρε παιδιά, μου γεννήθηκε και απορία και άγχος (από το post της @FrenchieFan βασικά περί ιλεού).. Με υπέρηχο φαίνεται αν έχει φάει κάτι που μπορεί να του δημιουργήσει πρόβλημα; Αυτός ο Iggy είναι φαταούλας.. Τι συμπτώματα έχει;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν ξέρω να σου απαντήσω στο ερώτημα του υπέρηχου. Κι από συμπτώματα, αυτά που ξέρω είναι η προσπάθεια για εμετο, μη δυνατότητα αφόδευσης, κοπρώδης εμετος. Όχι απαραίτητα όλα μαζί
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μ'αυτα και με εκεινα σιχαθηκε η ψυχη μου την λαιμαργια τους αυτη που συνοδευεται απο τον τρομο να μην παθουν κατι. Οποτε εγω εχω αποφασισει... υπεροχα σκυλια δεν λεω αλλα δεν κανουν για εμενα.

Ο Λανς τυχαινει να βρει κοκκαλο μπριζολας παρατημενο απο αδεσποτα και αν το βαλει στο στομα του και πω "ΕΠ" του πεφτει και το σαγονι στο δρομο του κακομοιρη. :love:
 
  • Like
Reactions: ghelly


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Ο υπέρηχος δεν νομίζω να δείχνει αντικείμενα, δεν ξέρω κιόλας. Η ακτινογραφία πάντως δείχνει.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Mε ρεύμα γίνεται. Μου το είχε πει ο εκπαιδευτής μας που το έκανε παλιότερα. Μου είχε διηγηθεί μια ανατριχιαστική σκηνή με ροτ που δεν άφηνε το κρέας όσο και αν τον χτυπούσαν ...
Δεν έχω σκοπό να ψήσω τον σκύλο μου για κάτι που κανείς δεν θα μου εγγυηθεί ότι θα αλλάξει.
Αν υπήρχε εγγυήση ότι με ρεύμα θα σταματούσε αυτό το συνήθειο δεν θα με ένοιαζε να το χρησιμοποιήσω γιατί είναι ένα πρόβλημα που μπορεί να του στοιχίσει την ζωή του αν μιλάμε για φόλα π.χ. (μακριά από όλους μας).
Αλλά φοβάμαι ότι ο ηλεκτρισμός απλώς θα προκαλούσε ταχύτερες αντιδράσεις. Θα το κατάπινε δλδ γρηγορότερα, αν υπάρχει τέτοια ταχύτητα..
τελικα θα το χρησιμοποιουσες η οχι;;;
στο ενα λες οχι,στο αλλο ναι..πανω,κατω τα ποστ...........
γινετε και με υμαντα οπως σου λεει η μπερνα δεν ειναι αναγκαιο το ρευμα.
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Πλέον όλοι μου λένε βγάζε τον βόλτα με φίμωτρο..
Δεν παλεύεται η λαιμαργία του.
Και δεν το κάνει πάντα αλλά όταν πεινάει. Συνήθως στην πρωινή βόλτα όπου έχει προηγηθεί η βραδυνή και δεν έχει φάει στο ενδιάμεσο βγαίνει για κυνήγι..
Το έχω δοκιμάσει,χωρούσε η γλώσσα της και άρπαζε και πάλι...Άπαιχτα αυτά τα σκυλιά...Κάθε φορά με την ψυχή στο στόμα μην φάει καμία φόλα.Επίσης ξέρω πολύ καλά πως είναι το μασούλημα του δακτύλου ..Μασάει η ρουφιάνα γρήγορα για να μην προλάβω να της το βγάλω...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki