Καταγγελίες και νομοθεσία


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μιας και το 'χω πρόχειρο, χρήσιμο link για τη νομοθεσία μαζί με τη λίστα με τα πρόστιμα (λουκούμι!) για όποιον κάνει κέφι για καταγγελίες επειδή αλλιώς μυαλό δεν βάζουν: Δημοσιεύθηκε ο νέος νόμος 4830/2021 για τα ζώα συντροφιάς

Μόλις έκανα καταγγελία τηλεφωνικά για παθητική κακοποίηση για σκύλα με έναν όγκο στην κοιλιά σαν μπουκάλι και οφείλω να πω ότι παρόλο που μένω σε πρωτόγονη κυνολογικά περιοχή, ο αστυνόμος ήταν εξυπηρετικότατος και θα με ενημερώσει σε 2-3 μέρες αφού πάει για αυτοψία. Μου είπε δε, ότι κόβουν τα πρόστιμα σαν τον γύρο τον χοιρινό χωρίς πολλά μα-μου-σου-του.

Η σκύλα εκτός του ότι έχει (κανα χρόνο τώρα από ότι μαθαίνω) τον όγκο, είναι αστείρωτη, είναι σε οίστρο και έχουν μαζευτεί και παίζουν ξύλο 5-6 αρσενικοί απέξω, ιδιόκτητοι μεν, ελευθέρας βοσκής δε. Για τον έναν εξ αυτών που ξέρω που μένει, πήρε επίσης ραβασάκι ο αστυνόμος με τη διεύθυνση του σπιτιού του. Οι "φυσιολογικοί" σκυλοιδιοκτήτες (μη νομίζετε, 2 είμαστε εδώ στους 10) βάζουμε τα σκυλιά στο αμάξι και φεύγουμε σε άλλη περιοχή για να τα πάμε βόλτα. Όσοι δεν είναι καθόλου εξοικειωμένοι με σκύλους, βγαίνουν έξω με το λάστιχο ποτίσματος για να διώξουν τους επίδοξους γαμπρούς.

Τώρα που βρήκα παπά θα θάψω πεντέξι. Να πάνε τα πρόστιμα σύννεφο, να πουλήσουν τα σπίτια τους για να τα πληρώσουν και να μείνω μόνη μου εδώ. :LOL:

Πάντως φαίνεται να υπάρχει φως στο τούνελ. Kαταγγείλτε να κόβουν κwλους με τα πρόστιμα, αλλιώς δεν σώζεται η κατάσταση. Το όνομά σας δεν δημοσιοποιείται έτσι κι αλλιώς. Η μπολιτισμένη συζήτηση πριν από την καταγγελία δεν έχει κανένα νόημα, μόνο μπελά βρίσκεις συν του ότι τους δίνεις χρόνο να εξαφανίσουν το σκύλο στα βουνά για να μην μπλέξουν παραπέρα.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Μπραβο σου καλα εκανες εγω το εχω σκεφτει απειρες φορες θα ερθει η ωρα που θα το κανω κιολας ( το οτι κοβουν προστιμα σαν τον γυρο με σκοτωσε :ROFLMAO: ) μακαρι να υπαρχει τετοια ανταποκριση απο τον νομο.
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μπραβο σου καλα εκανες εγω το εχω σκεφτει απειρες φορες θα ερθει η ωρα που θα το κανω κιολας ( το οτι κοβουν προστιμα σαν τον γυρο με σκοτωσε :ROFLMAO: ) μακαρι να υπαρχει τετοια ανταποκριση απο τον νομο.
Και εγώ εντυπωσιάστηκα από την άμεση αντίδρασή τους και γι αυτό το έβαλα το θέμα για να ξεθαρρέψουμε. Παλιότερα η αστυνομία ή σε έγραφε στα παπάκια της, ή σου 'βγαινε η ψυχή να τους πείσεις ότι δεν είσαι τρελός. Πιο πολύ μου έκανε εντύπωση που ανταποκρίθηκαν επειδή η περιοχή εδώ είναι φάση επαρχία. Ποια στείρωση, ποια λουριά σε βόλτα, ποιο τσιπ και βιβλιάρια...

Ομολογώ βέβαια ότι κάλεσα και ζήτησα συγκεκριμένο άτομο στο ΑΤ που μου υπέδειξαν από φιλοζωική ομάδα της περιοχής και μου είπαν ότι αυτός ενεργοποιείται και δρα.

(Τον γύρο τον χοιρινό δεν τον ανέφερε ο κος πολισμαν, ήταν κόσμιος εξάλλου, μου είπε όμως ότι κόβουν πολλά πρόστιμα στην περιοχή :LOL: )
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Α ειχες μεσο για αυτο η αμεση εξυπηρετηση :LOL: . Παντως και εγω εκει εχω μεινει οτι σε γραφουν και αν δεν δουν κατι μπροστα τους δεν γινεται τιποτα. Για παραδειγμα ολοι στη γειτονια ειχαμε θεμα με 2 συγκεκριμενα αδεσποτα και επρεπε να δαγκωσουν παιδακι για να τα παρουν αφου ειχαν πρωτα δαγκωσει ποσα σκυλια και ενηλικες ( αυτο ηταν θεμα δημου βεβαια αλλα εριχναν ο εμας το μπαλακι στον αλλον και τρλικα ηρθε αστυνομια )
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Α ειχες μεσο για αυτο η αμεση εξυπηρετηση :LOL: . Παντως και εγω εκει εχω μεινει οτι σε γραφουν και αν δεν δουν κατι μπροστα τους δεν γινεται τιποτα. Για παραδειγμα ολοι στη γειτονια ειχαμε θεμα με 2 συγκεκριμενα αδεσποτα και επρεπε να δαγκωσουν παιδακι για να τα παρουν αφου ειχαν πρωτα δαγκωσει ποσα σκυλια και ενηλικες ( αυτο ηταν θεμα δημου βεβαια αλλα εριχναν ο εμας το μπαλακι στον αλλον και τρλικα ηρθε αστυνομια )
Όχι δεν είχα μέσο, απλά πριν κάνω κίνηση ρώτησα την τοπική φιλοζωική στο φβ αν ασχολείται το τοπικό ΑΤ με τέτοια ή αν θα με περάσουν για τρελή και μου έδωσαν όνομα για αυτόν που ασχολείται με τις καταγγελίες και ότι ασχολείται ο καλός κυριούλης.
 
  • Like
Reactions: Ans


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Μια ερωτηση που μου ηρθε τωρα. Με την καταγγελια που εκανες περα απο προστιμο θα γινει κατι για αυτο το ζωο? Θα γινει πχ απομακρυνση του απο αυτον που το εχει?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μια ερωτηση που μου ηρθε τωρα. Με την καταγγελια που εκανες περα απο προστιμο θα γινει κατι για αυτο το ζωο? Θα γινει πχ απομακρυνση του απο αυτον που το εχει?
Η απομάκρυση είναι μια πονεμένη ιστορία. Να απομακρυνθεί να πάει που; Σε καταφύγιο για να πεθάνει στα σίδερα; Δεν είναι και κανένα μπάνικο σκυλί για να πεις ότι θα το πάρει κάποιος.

Για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω να καταλήξει σε απομάκρυση και σε καταφύγιο. Ας έχει τη στοιχειώδη περίθαλψη το σκυλί, τροφή και νερό και ας το αφήνουν να βολτάρει έξω, εφόσον θα είναι και στειρωμένο πια. Δεν είμαστε κοντά σε δρόμους για να κινδυνεύει από αυτοκίνητα. Ας βολτάρουν και τα υπόλοιπα αλλά να στειρωθούν για να μην σπέρνουν κουτάβια και να μην είναι η κατάσταση η άγρια δύση που είμαστε τώρα. Δεν μπορούμε να τά χουμε όλα δυστυχώς.

Επίσης αυτό το κολπάκι "δεν το θέλω πια το σκυλί, πάρτε το στα αδέσποτα" έχει γίνει μάστιγα και σε αυτό φταίνε και οι φιλοζωικές, που σπεύδουν να απομακρύνουν ζώα και βολεύουν μια χαρά τον ιδιοκτήτη που ξεφορτώνεται εύκολα ένα πρόβλημα για να το φορτωθούν άλλοι. Αλλά με το νέο νόμο:

Με το νόμο θεσμοθετείται για πρώτη φορά και η δυνατότητα παράδοσης δεσποζόμενου ζώου από τον ιδιοκτήτη του στο δήμο και μετατροπής του σε αδέσποτο έναντι αμοιβής. Συγκεκριμένα προβλέπεται ότι σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να αποχωριστεί το ζώο συντροφιάς του υποχρεούται να γνωστοποιεί την πρόθεσή του αυτή στην αρμόδια υπηρεσία του δήμου του τόπου της μόνιμης κατοικίας του προκειμένου, με μέριμνα του δήμου, να αναρτηθεί προς υιοθεσία στην Πανελλήνια Πλατφόρμα Υιοθεσίας Αδέσποτων Ζώων Συντροφιάς για χρονικό διάστημα δύο μηνών, εφόσον πρόκειται για σκύλο ή γάτα. Στη συνέχεια, και εφόσον δεν βρεθεί νέος ιδιοκτήτης, το παραδίδει αποκλειστικά στην αρμόδια υπηρεσία του δήμου αυτού με την υπογραφή σχετικής υπεύθυνης δήλωσης και καταβολή ποσού 300 ευρώ για την παράδοση, εφόσον είναι σκύλος, ή 100 ευρώ, εφόσον είναι γάτα ή άλλο ζώο συντροφιάς. Ειδικά για τους σκύλους και τις γάτες, ο πιστοποιημένος υπάλληλος του δήμου μεριμνά άμεσα για την ενημέρωση του ΕΜΖΣ ως προς τη μεταβολή αυτή και την καταγραφή του ζώου ως αδέσποτου με τα στοιχεία του δήμου. Ιδιοκτήτης που αποχωρίζεται το ζώο συντροφιάς του και το παραδίδει στον δήμο, στερείται της δυνατότητας απόκτησης άλλου ζώου συντροφιάς για χρονικό διάστημα τριών ετών.

Kοινώς θα πρέπει να δώσει €300.

Στόχος επίσης είναι να θορυβηθούν και οι υπόλοιποι μπας και μαζευτούν. Να ξέρουν ότι υπάρχει κάπου ένας τρελός που φωνάζει την αστυνομία.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Εννοειται για αυτο ρωτησα αν θα απομακρυνθει γιατι ειναι κακη λυση. Αλλα αναρωτιεμαι αν το προστιμο ειναι καλη λυση. Εξασφαλιζεται καπως η εγχειρηση του σκυλιου για τον ογκο και στειρωση? Πως ξερουμε οτι δεν θα το εξαφανισει στο βουνο οπως ειπες επειδη ειναι θυμωμενος με το προστιμο η αν του δωσουν προθεσμια για τις εγχειρησεις?
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Το τελευταιο που ειπες ομως ειναι πολυ σωστο και μονο η σκεψη αστυνομιας ισως να θορυβησει καποιους και το να κανουμε οτι δεν βλεπουμε πραγματα δεν ειναι σωστο για εμας τους υπολοιπους και τα σκυλακια.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Αυτον τον νομο που ανεφερες τον διαβαζω τοση ωρα και απορω ποιος τον σκεφτηκε. Που θα βοηθησει? Ποιος ασυνειδητος που αντεχει να κανει τον σκυλο του αδεσποτο θα παει στο δημο και θα πληρωσει 300 ( η 100 αν ειναι γατα γιατι οι ζωες τους αξιζουν λιγοτερο μαλλον δεν ξερω πως το κοστολογησαν αυτο το πραγμα )αντι να τον αμολησει απλα καπου? Το σκυλι αυτο θα παει σε καταφυγιο η κατευθειαν στο δρομο? Το ενα χειροτερο απο το αλλο δεν ξερω τι να πω.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εννοειται για αυτο ρωτησα αν θα απομακρυνθει γιατι ειναι κακη λυση. Αλλα αναρωτιεμαι αν το προστιμο ειναι καλη λυση. Εξασφαλιζεται καπως η εγχειρηση του σκυλιου για τον ογκο και στειρωση? Πως ξερουμε οτι δεν θα το εξαφανισει στο βουνο οπως ειπες επειδη ειναι θυμωμενος με το προστιμο η αν του δωσουν προθεσμια για τις εγχειρησεις?
Όταν θα περάσει ο αστυνομικός, θα ελέγξει και για τσιπ κλπ. Θα έχει δει και καταγράψει τον σκύλο. Φαντάζομαι ότι ξαναπερνά μετά από π.χ. 10 μέρες για να δει αν το σκυλί εγχειρήστηκε, μπήκε τσιπ, ενημερώθηκε βιβλιάριο. Θα το μάθω όμως σε 2-3 μέρες που θα με καλέσει για ενημέρωση.


Αυτον τον νομο που ανεφερες τον διαβαζω τοση ωρα και απορω ποιος τον σκεφτηκε. Που θα βοηθησει? Ποιος ασυνειδητος που αντεχει να κανει τον σκυλο του αδεσποτο θα παει στο δημο και θα πληρωσει 300 ( η 100 αν ειναι γατα γιατι οι ζωες τους αξιζουν λιγοτερο μαλλον δεν ξερω πως το κοστολογησαν αυτο το πραγμα )αντι να τον αμολησει απλα καπου? Το σκυλι αυτο θα παει σε καταφυγιο η κατευθειαν στο δρομο? Το ενα χειροτερο απο το αλλο δεν ξερω τι να πω.
Εάν ο σκύλος είναι τσιπαρισμένος, σε περίπτωση εγκατάλειψης (και εφόσον φυσικά βρεθεί ο σκύλος και εντοπιστεί ο ιδιοκτήτης) το πρόστιμο είναι 5.000-15.000. Σαφώς τον συμφέρει τον ιδιοκτήτη να πει "δεν το θέλω άλλο το ζώο" και να πληρώσει τα 300€ για να πάει σε καταφύγιο - μη με ρωτάς αν είναι καλύτερο. Στην ουσία είναι κάτι σαν "εγκατάλειψη με ομολογία". Μέχρι τώρα συνήθως οι εθελοντές/φιλοζωικές έλεγαν απλά ότι το ζώο πρέπει να φύγει από εκεί πάσα θυσία - στην ουσία έκαναν χάρη στον ιδιοκτήτη που το ξεφορτωνόταν εύκολα, αβάδιστα, αβασάνιστα.

Ο Χίτλερ μπορεί να ήταν ημίτρελος, αλλά είχε θεσπίσει νόμο, βάσει του οποίου, όποιος δεν ήθελε άλλο το σκύλο του, τον έδινε μεν αλλά ήταν υποχρεωμένος να πληρώνει για 6 μήνες την διαμονή και διατροφή του. Πολύ πιο έξυπνη λύση, εάν την εφάρμοζαν και σήμερα τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Όταν υπάρχει ιδιοκτήτης και βλέπεις κάτι τέτοιο βγάζεις φωτογραφία και πας αμέσως στο τμήμα δίνεις κατάθεση και στο τέλος ζητάς την ποινική δίωξη του ιδιοκτήτη η μυνηση γίνεται αυταπάγγελτα και δεν κοστίζει τίποτα …
 
  • Like
Reactions: vrmode


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Όταν θα περάσει ο αστυνομικός, θα ελέγξει και για τσιπ κλπ. Θα έχει δει και καταγράψει τον σκύλο. Φαντάζομαι ότι ξαναπερνά μετά από π.χ. 10 μέρες για να δει αν το σκυλί εγχειρήστηκε, μπήκε τσιπ, ενημερώθηκε βιβλιάριο. Θα το μάθω όμως σε 2-3 μέρες που θα με καλέσει για ενημέρωση.




Εάν ο σκύλος είναι τσιπαρισμένος, σε περίπτωση εγκατάλειψης (και εφόσον φυσικά βρεθεί ο σκύλος και εντοπιστεί ο ιδιοκτήτης) το πρόστιμο είναι 5.000-15.000. Σαφώς τον συμφέρει τον ιδιοκτήτη να πει "δεν το θέλω άλλο το ζώο" και να πληρώσει τα 300€ για να πάει σε καταφύγιο - μη με ρωτάς αν είναι καλύτερο. Στην ουσία είναι κάτι σαν "εγκατάλειψη με ομολογία". Μέχρι τώρα συνήθως οι εθελοντές/φιλοζωικές έλεγαν απλά ότι το ζώο πρέπει να φύγει από εκεί πάσα θυσία - στην ουσία έκαναν χάρη στον ιδιοκτήτη που το ξεφορτωνόταν εύκολα, αβάδιστα, αβασάνιστα.

Ο Χίτλερ μπορεί να ήταν ημίτρελος, αλλά είχε θεσπίσει νόμο, βάσει του οποίου, όποιος δεν ήθελε άλλο το σκύλο του, τον έδινε μεν αλλά ήταν υποχρεωμένος να πληρώνει για 6 μήνες την διαμονή και διατροφή του. Πολύ πιο έξυπνη λύση, εάν την εφάρμοζαν και σήμερα τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.
Εαν εφαρμοζαν τον νομο του χιτλερ στη ελλαδα δεν αποκλειω καθολου να εδιναν φολα στους σκυλους τους οι εξυπνοι για να γλυτωσουν λεφτα. Ολα τα περιμενω πλεον.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εαν εφαρμοζαν τον νομο του χιτλερ στη ελλαδα δεν αποκλειω καθολου να εδιναν φολα στους σκυλους τους οι εξυπνοι για να γλυτωσουν λεφτα. Ολα τα περιμενω πλεον.
Δεν τους έπαιρνε, τους κάρφωναν και πήγαιναν σούμπιτοι σε στρατόπεδα συγκέντρωσης.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Εγώ πρόσφατα μίλησα με κάποιον που και καλά ήθελε το ζώο πίσω λογικά για να το ξεφορτωθεί αλλά όταν του ειπα ναι γίνετε αν υπογράψεις τα χαρτιά από τον εισαγγελέα που θα λέει ότι θα μπορώ να το βλέπω σε ανύποπτο χρόνο και ότι θέλει milteforan με έβριζε σήμερα στο δικαστήριο έφερε όλη την οικογένεια αλλά το καλο ήταν τα 15 χιλιάρικα και 5 χρόνια αναστολη
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εγώ πρόσφατα μίλησα με κάποιον που και καλά ήθελε το ζώο πίσω λογικά για να το ξεφορτωθεί αλλά όταν του ειπα ναι γίνετε αν υπογράψεις τα χαρτιά από τον εισαγγελέα που θα λέει ότι θα μπορώ να το βλέπω σε ανύποπτο χρόνο και ότι θέλει milteforan με έβριζε σήμερα στο δικαστήριο έφερε όλη την οικογένεια αλλά το καλο ήταν τα 15 χιλιάρικα και 5 χρόνια αναστολη
Μπράβο σου! Έτσι θέλουν και προς παραδειγματισμό των υπολοίπων.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Δεν πρέπει να το αφήνεις απλά στο τηλέφωνο έναν γνωστό να έχει θα ήταν σαν να μην έγινε ποτέ να πας εκεί και να καταθέσεις αν ζητήσεις ποινική δίωξη και κάνουν τα στραβά μάτια την γα….σαν εγώ πήρα τηλ και μου λέει με υφάκι ο αστυνομικός εινα μεσημέρι κοιμάται ο διοικητής εντάξει του λεω σε 5 λεπτά όταν τους πήρε η δικηγόρος η οποία είναι και δικηγόρος της πανελλήνιας φιλοζωικής ομοσπονδίας με κάλεσαν αμέσως και ξύπνησε και ο διοικητής
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Δεν τους έπαιρνε, τους κάρφωναν και πήγαιναν σούμπιτοι σε στρατόπεδα συγκέντρωσης.
Τοτε βεβαια για τωρα λεω που χασαμε αυτες τις παραδοσεις :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Status καταγγελίας σήμερα μετά από ενημέρωση από το ΑΤ:
Για το σπίτι Νο1 με την σκύλα με τον όγκο: Έχει τσιπ, μη καταχωρημένο, για το θέμα του όγκου ο ιδιοκτήτης (μάλλον το μέλος οικογενείας που βρήκαν εκεί) είπε στον αστυνόμο ότι ακολουθούν τις οδηγίες του κτηνίατρου και είπε ότι είναι στειρωμένη (ψέμματα). Ο τύπος δεν είναι σε "πλήρη διαύγεια" όπως το έθεσε κομψάΟπότε του ζητήθηκε από τον αστυνόμο να προσκομίσει βεβαίωση από τον κτηνίατρο σχετικά με το θέμα του όγκου της σκύλας.
Εδώ εγώ τώρα έχω την εξής ανησυχία:
Ο κτηνίατρός του μπορεί, έναντι αντιτίμου και παραγγελίας από τον ιδιοκτήτη να γράψει ότι δεν τρέχει τίποτα με τον όγκο, τον αφήνουν ως έχει;

Σπίτι Νο2: Τα 2 σκυλιά (το ένα ένας τσοπάνης, το άλλο ένα κουτάβι) θα απομακρυνθούν από τις κοινωνικές υπηρεσίες, καθώς στην αυτοψία προέκυψαν και άλλα πιο χοντρά θέματα (τα οποία υποψιαζόμουν) που έχουν να κάνουν με άθλιες συνθήκες διαβίωσης του ηλικιωμένου ατόμου που ζει εκεί και δεν φροντίζεται από τον άχρηστο γιο που μένει επίσης εκεί. Κοινώς, εκεί κινητοποιήθηκαν οι κοινωνικές υπηρεσίες και για ζώα και για ανθρώπους.
Λυπάμαι που τα 2 σκυλιά θα καταλήξουν σε καταφύγιο. Απο την άλλη, ο τσοπάνης φάνταζε τρομαχτικός τον κόσμο που δεν ήταν εξοικειωμένος γιατί κυκλοφορούσε χύμα, όπου έβλεπε ανοιχτή αυλόπορτα έμπαινε. Θα προσπαθήσω να μάθω που θα πάει για να βοηθήσω τουλάχιστον με κοινοποιήσεις...:( Ως τσοπάνης είναι πανέμορφος, ελπίζω αυτό να τον βοηθήσει.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Πρέπει ο κτηνίατρος του να γράψει κτηνιατρικη έκθεση κανονικά θα έπρεπε να γίνει αυταπάγγελτα μήνυση γιατί προφανώς δεν έχει καταχωρημένο τσιπ να ειδοποιηθεί φιλοζωική της περιοχής που σίγουρα θα βοηθούσε και μια κτηνιατρικη έκθεση από τον κτηνίατρο της φιλοζωικής αυτό που πιστεύω εγώ ; Δεν θ γίνει τίποτα απλά θα μείνει έτσς…
Σίγουρα θα μπορούσε ο κτηνίατρος ν γράψει ότι θέλει ειδικά αν είναι γνωστός του
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vrmode


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@