Καταλληλες αναλογιες συστατικων...




Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
φιλε λαμπραντορ... οσο το ψαχνεις τοσο θα αλλαζεις γνωμες..... συνεχεια κατι νεο θα εμφανιζεται και παντα ενας νεος προβληματισμος θα δημιουργειται...
εγω θα προτεινα την εποχη που θα παρεις το κουταβι σου.... ο εκτροφεας σου θα ειναι ο καταλληλοτερος ανθρωπος να σου πει γενικα τι ειναι καλυτερο για τα λαμπραντορ και ειδικα για το κουταβι σου τι θα του ταιριαζε ή τι ετρωγε μεχρι τοτε...... ;)


Οκ απλως ψαχνομαι προς το παρον γενικα με ολα,για να μη μου πεσουν ξαφνικα μια μερα.. :p
 






PANOS-LAB

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2010
225
0
Χανιά
ειναι για ολες τις ηλικιες και κραταει πολυ παραπανω απο μηνα κοντα στους δυο μηνες!!
φαντασου εμενα τωρα ειναι 17 κιλα και του δινω περιπου 210gr την ημερα
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Οk so γυρναμε παλι πισω στην Acana.Σιγουρα θα ειναι Grain free,και τωρα πρεπει να δω για ποια απο τις 3.Η Pacifia ειναι καλη για Λαμπραντορ;Εννοω αποτελειτε απο ψαρια.Επισης θα προσθετω και το Λαδι Σωλομου,και που και που θα του βαζω και μεσα στο φαι μερικες ταμπλετες μουρουνελαιου(τις οποιοες παιρνει και ο αδερφος μου).Και λογικα,θα ετοιμαζω και κοτοπουλο οποτε μπορω.Η μηπως να χρησιμοποιω και εγω Grasslands,και να βραζω που και που κοτοπουλο,και να βαζω και τα συμπληρωματα(μουρουνελαιο κτλ);Νομιζω το τελευταιο που ειπα το πιο πληρες! :D
το τελευταίο είναι καλό αλλά δεν είναι και για πάντα, δεν απαγορευεται να αλλάζουμε την ξηρά, μάλιστα πρέπει να το κάνουμε, αυτό έλειπε να τρώει τα ίδια πράγματα σε όλη του την ζωή.
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Η Ζωολογία κατατάσει το σκύλο στα σαρκοφάγα ζώα.Αυτό σημαίνει ότι ο σκύλος τρέφετε με κρέας.Νομίζω ότι αυτό πρέπει να πάρουμε σαν βάση για να βρούμε την κατάληλη αναλογία συστατικών.Ας δούμε από τι αποτελείτε ο μύς με βάση συγγράματα της ιατρικής.



  • Νερό: 75%
  • Πρωτείνες. 18,5%
  • Μυοϊνώδεις: ακτίνη, μυοσίνη, τροπομυοσίνη
  • Συνδετικού ιστού: κολλαγόνο - ελαστίνη
  • Σαρκοπλασματικές: αιμογλοβίνη - μυογλοβίνη
  • Λίπος: 1,5-13% (Αποτελείται από: λιπίδια, φωσφολιπίδια, χοληστερόλη και λιπαρά οξέα)
  • Υδατάνθρακες: 1% (γλυκογόνο, γλυκόζη, φωσφογλυκόζη)
  • Αζωτούχα μη πρωτεϊνικά συστατικά: 15%
  • Ανόργανα συστατικά: 1% (Κάλλιο, φώσφορο, ασβέστιο, σίδηρο, μαγνήσιο, νάτριο, χλώριο, μόλυβδο, θείο, χαλκό, ψευδάργυρο)
  • Βιταμίνες: σε πολύ μικρά ποσά οι οποίες ελαττώνονται με την αύξηση της ηλικίας των ζώων.
Πάνω κάτω αυτή νομίζω είναι μια ιδανική βάση αναλογίας συστατικών.
 


PANOS-LAB

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2010
225
0
Χανιά
καθε ποτε πιστευεις οτι πρεπει να του την αλλαζω? ας πουμε τωρα του δινω οπως ξερεις την grasslands περιπου 1 μηνα και για αλλαγες θα του δινω την pacifica και wild prairie
 


PANOS-LAB

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2010
225
0
Χανιά
το τελευταίο είναι καλό αλλά δεν είναι και για πάντα, δεν απαγορευεται να αλλάζουμε την ξηρά, μάλιστα πρέπει να το κάνουμε, αυτό έλειπε να τρώει τα ίδια πράγματα σε όλη του την ζωή.


καθε ποτε πιστευεις οτι πρεπει να του την αλλαζω? ας πουμε τωρα του δινω οπως ξερεις την grasslands περιπου 1 μηνα και για αλλαγες θα του δινω την pacifica και wild prairie​
 


Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Πανο,κ.Γιωργο ευχαριστω!! :) :DΜπορουμε να αλλαζουμε την τροφη και μετα απο καποιο καιρι να ξαναγυριζουμε στην ιδια;Γιατι θελω οι τροφες που θα του δινω να ειναι grain free,και δυστηχως οι περισσοτερες περιεχουν συτιρα.Οποτε μπορουμε να κινουμαστε σε αυτες τις 3 που ειπε ο Πανος για ολη του τη ζωη;αν χρειαστει ενηλικας αλλη τροφη την αλλαζουμε εννοειτε)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
μπορεί να γίνει με την αλλαγή σε junior ή adult

δεν χρειάζεται πολύ συχνά αλλαγή μην αγχώνεσαι