Καταλληλη τροφή για Bulldog


Johnnader

Member
29 Απριλίου 2020
17
23
43
Καλησπέρα στην παρέα, πρόσφατα σκυλομπαμπάς ενός κουταβιού Αγγλικού bulldog , η συγκεκριμένη φυλή για όσους την γνωρίζουν έχει αρκετές ιδιαιτερότητες και ειδικά διαταραχές με στομάχι και δερματικές αλλεργίες, ο εκτροφέας μέχρι την ηλικία των 2 μηνών το είχε με ROYAL STARTER και μετά έως τώρα, το συνέχισε με ROYAL MEDIUM PUPPY την οποία μου συνέστησε να την συνεχίσω και εγώ μέχρι τουλάχιστον 8 μηνών. Για την ώρα εδώ και περίπου 2 βδομάδες που το έχω, το ταΐζω βάση οδηγιών του εκτροφέα και της συγκεκριμένης οδηγίας ποσότητας που περιέχει η συγκεκριμένη τροφή. Αυτό που παρατηρώ, είναι ότι τα κόπρανα είναι καλοσχηματισμένα, αλλά είναι αρκετά σε ποσότητα, μυρίζουν υπερβολικά, σε σημείο όταν ενεργείτε στον κάτω όροφο της μεζονέτας, αμέσως να γίνεται αντιληπτό στον επάνω όροφο, καθώς επίσης ότι έχει εντελώς ακανόνιστο ωράριο που ενεργείτε, παρόλο που το ταΐζω σε συγκεκριμένες ώρες, τέλος νομίζω ότι λόγο της τροφής το κουτάβι εκπέμπει μια έντονη μυρωδιά που όμως όσο περνάνε οι μέρες έχουμε αρχίσει οικογενειακός να συνηθίζουμε . Από χθες που κάναμε και το δεύτερο πενταπλό εμβόλιο, σε μερικές μέρες θα αρχίσουμε και τις εξόδους, οπότε για τις δυσάρεστες οσμές, εναποθέτω τις ελπίδες μου εκεί. Πέραν αυτών πάντως, με δεδομένο ότι δεν θέλω να πάω σε BARF και καθώς ο εκτροφέας όπως επίσης και μερικοί πιο έμπειροι γνώστες της συγκεκριμένης φυλής που έχω βρει, μου συνέστησαν τροφές με πολύ χαμηλό ποσοστό πρωτεΐνης και παράλληλα ελάχιστο έως καθόλου ποσοστό δημητριακών. Ψάχνω λοιπόν να βρω την καλύτερη ποιοτικά τροφή για την συγκεκριμένη περίπτωση, ανεξαρτήτου κόστους. Σε μία έρευνα που έκανα και σε επικοινωνία με τον κτηνίατρο έχω καταλήξει σε fish4dogs και Acana, απλά δεν θέλω να του κάνω πολλές δοκιμές και επίσης δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω την αλλαγή από τώρα ή να δώσω στην Royal λίγο χρόνο ακόμα. Επειδή βλέπω ότι και το κουτάβι την τρώει σχετικά εύκολα αν και όχι λαίμαργα τι θα μου συνιστούσατε να κάνω? Μέχρι στιγμής οι γνώμες όσον έχω ρωτήσει διίστανται, άρα μερικές γνώμες επιπλέον ίσως βοηθήσουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν κούρασα με το μακροσκελές κείμενο.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλησπέρα, με μπέρδεψες... Σου πρότειναν λίγα ή και καθόλου δημητριακά και ταυτόχρονα σου πρότειναν τη ρουαγιάλ;

Grain free με λιγότερο από 26% πρωτεϊνη, που χαμηλή δεν τη λες, δεν ξέρω καμία.
Πόσο είναι το κουτάβι σου;
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εγω θα εκανα πρωτα μια δοκιμή να βρω μια τροφη Puppy με αλλο κρεας (οχι κοτοπουλο) να μην εχει απλα σιτηρα, οχι απαραίτητα grain free. Με κρέας αρνι, ιβηρικο χοιρινο, ψαρια κατι τετοιο. Το κοτοπουλο ειναι συχνος παραγοντας δυσανεξιων και τα σιτηρα παλι δεν βοηθουν. Η royal οπως καταλαβαινεις εχει και τα 2 ...κοτοπουλο και σιτηρα φουλ.

Δες και BRIT CARE PUPPY ΜΕ ΑΡΝΙ ΚΑΙ ΡΥΖΙ.

Tοσο χαμηλο ποσοστο πρωτεινης σε Puppy δεν θα βρεις ευκολα.
 
Last edited:


Johnnader

Member
29 Απριλίου 2020
17
23
43
Η πρόταση για χαμηλό ποσοστό πρωτείνης είναι μετά τους 8 μήνες, royal ο εκτροφέας μου είπε μέχρι τον όγδοο μήνα, το κουτάβι μου τώρα είναι 3,5 μηνών. Αλλά λόγο των υπερβολικών κοπράνων, από μόνος μου σκέφτηκα την αλλαγή από τώρα. Η Fish4dogs η οποία έχει ως βασική πρωτείνη το ψάρι νομίζω ότι βρίσκετε σε αυτά τα ποσοστά πρωτείνης γύρο στο 25%. Δεν ξέρω αν την έχει δοκιμάσει κάνεις από δω.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ειχα ταϊσει ένα σκύλο μου ένα τσουβάλι fish4dogs και τη σταμάτησα γιατί δεν του έκατσε καθόλου καλά. Αυτό δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι η τροφή είναι κακή. Οι ζωντανοί οργανισμοί μπορεί να έχουν διαφορετικές αντιδράσεις στο ίδιο ερέθισμα και δυστυχώς αυτό είναι σχεδόν κανόνας στη διατροφή. Το "δυστυχώς" πάει στο ότι ο μόνος τρόπος να μάθεις είναι να πάθεις, δηλαδή να ταϊσεις το σκύλο σου και να παραταρήσεις τα αποτελέσματα.

Η πολλή ποσότητα κοπράνων ίσως δείχνει ότι πολλή ποσότητα τροφής, μπορείς να δοκιμάσεις να τη μειώσεις για αρχή. Το κουτάβι σου είναι μικρούλι, προσωπικά θα το άφηνα για την ώρα με την τροφή που έχει συνηθίσει, αν δε δημιουργεί ιδιαίτερα προβλήματα.
Σε κάθε περίπτωση, όποτε και αν αποφασίσεις να αλλάξεις μάρκα τροφής κάνε τη μετάβαση πάρα πολύ σταδιακά. Ίσως χρειαστεί να κάνεις το ίδιο σταδιακά τη μετάβαση από έναν κωδικό σε άλλο κωδικό της ίδιας εταιρείες, θα στο δείξει το στομάχι του σκύλου σου.

Δεν υπάρχει ειδική τροφή για μπουλντόγκ, και όσον αφορά σε αλλεργίες ή στομαχικές διαταραχές, ο σκύλος σου ή τις έχει ή δεν τις έχει, δεν είναι η τροφή αυτή καθαυτή που θα προκαλέσει κάτι που δεν υπάρχει. Αν σου παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα θα δεις πώς πρέπει να το αντιμετωπίσεις, μέχρι τότε θα πρότεινα να διαλέξεις μια τροφή που κάθεται καλά στο σκύλο, λαμβάνοντας υπόψη τη δραστηριότητά του και τις διατροφικές ανάγκες που του δημιουργεί.
Διάβασε αν θέλεις και την ενότητα "Διατροφή", έχει άπειρα ενδιαφέροντα θέματα καθώς είναι μεγάλος καημός για πολύ κόσμο. Προτείνω επίσης και αυτό το θέμα, μιας που το "καλή μάρκα κροκέτα" είναι αρκετά υποκειμενικό, και καλό θα ήταν να μπορείς να αποφασίσεις μόνος σου διαβάζοντας τα ψιλά γράμματα σε κάθε συσκευασία. Κι αυτό για τις ποσότητες.
 


angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
Κατοχος ενός yorkie 6 μηνών κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο σε AATU puppy είναι μονοπρωτεινικη.
Στην αρχή εδωσα acana small breed και μετά brit fresh growth chicken αλλά είχε φαγούρα. Προφανώς ενοχλούσε το κοτόπουλο και η πατάτα.
Εδω και ένα μήνα που δίνω ΑAΤU puppy (σολωμός) σταμάτησαν όλα.
Όσο αφορα τα κακά 2 φορές την ημέρα, λίγα, σφιχτά και τελείως άοσμα.
Όσο για την μυρωδιά του σκύλου... δεν αντιλαμβάνονται τίποτα οι επισκέπτες στο σπίτι, ίσα ίσα μοσχοβολαει.
Το τρίχωμα φαίνεται πιο λαμπερό αλλά είναι νωρίς ακόμη για να έχω πλήρη εικόνα.
Τώρα σίγουρα το κόστος είναι ένας παράγοντας που παίζει μεγάλο ρόλο...

Ελπίζω να σε βοηθήσα.
 


Johnnader

Member
29 Απριλίου 2020
17
23
43
Κατοχος ενός yorkie 6 μηνών κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο σε AATU puppy είναι μονοπρωτεινικη.
Στην αρχή εδωσα acana small breed και μετά brit fresh growth chicken αλλά είχε φαγούρα. Προφανώς ενοχλούσε το κοτόπουλο και η πατάτα.
Εδω και ένα μήνα που δίνω ΑAΤU puppy (σολωμός) σταμάτησαν όλα.
Όσο αφορα τα κακά 2 φορές την ημέρα, λίγα, σφιχτά και τελείως άοσμα.
Όσο για την μυρωδιά του σκύλου... δεν αντιλαμβάνονται τίποτα οι επισκέπτες στο σπίτι, ίσα ίσα μοσχοβολαει.
Το τρίχωμα φαίνεται πιο λαμπερό αλλά είναι νωρίς ακόμη για να έχω πλήρη εικόνα.
Τώρα σίγουρα το κόστος είναι ένας παράγοντας που παίζει μεγάλο ρόλο...

Ελπίζω να σε βοηθήσα.
Γιαυτό εγραψα ότι δε με ενδοιαφέρει το κόστος.
Βέβαια να διευκρινήσω ότι ενώ στην αρχή έκανε βόλτες γύρο από το μπολ με την τροφή, τώρα την εξαφανίζει μεσα σε 2-3 λεπτά και μώλις ακούσει ότι ανοίγω την σακούλα πετάγετε από το κρεβάτι τρέχοντας και για όποιον γνωρίζει, για να πεταχτεί ένα bulldog από το κρεβάτι όταν κοιμάται, δεν είναι και ότι πιο εύκολο.... Ισως βέβαια να της έχει φύγει και το στρές των πρώτων ημερών στο σπίτι, αλλά ρε παιδιά, πολλά τα κακάκια... Και μιλάμε για μπόχα άλλου επιπέδου! Οσον αφορά την ποσότητα, την ταίζω όσο μου είχε πει ο εκτροφέας και όσο γράφει και η συσκευασία της συγκεκριμένης. Δηλαδη δίνω 3 φορές την μέρα 90-95gr και βλέπω ότι άνετα θα έτρωγε ακόμα 50 την φορά γιατι ξαναπάει και γλύφει και το άδειο μπολ. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
 


angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
Ξεκίνησε την AATU και θα δεις πιστεύω μεγάλη διαφορα σε όλα όχι μόνο τα κακά.
 




angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
την ειχα δει και εγω πριν απο κανα 2 εβδομαδες.
πραγματικα φαινεται πολυ καλη και μονο που ειναι ελληνικη πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να την δοκιμασει κανεις
Επίσης στα συν ειναι οτι η συσκευασια των 2 κίλων αποτελείται απο 4 σακουλακια των 500gr που σημαινει παντα φρεσκο.
θα προτειμουσα βεβαια αντι για νιφαδες βρωμης να είχε γλυκοπατάτα.
Προσωπικά θα παρω την σαρδελα για την δικία μου
 
  • Like
Reactions: Constantinos_Marta




angelosyorkie

Active Member
25 Δεκεμβρίου 2020
33
7
44
εντ
Kαι εμένα αυτό δεν μου πολυάρεσε.
βεβαια δεν ειναι σε μεγαλο ποσοστο νομιζω αν ειδα καλα γυρω στο 10%...
αλλες τροφες εχουν ρυζι ή φυγοπυρο μεταξύ μας καλυτερα η βρωμη
 


Johnnader

Member
29 Απριλίου 2020
17
23
43
Δυστηχώς για bulldog η βρώμη δεν νομίζω να κάνει. Εν το μεταξύ σήμερα μου έκανε και έναν μικρό εμετό και δε μπορώ να καταλάβω γιατί. Ήταν λίγο πριν το βραδινό τάισμα. Όσο περνάει ο καιρός παρατηρώ ότι την τρώει πολύ βιαστικά και έχω αρχησει να της την βρέχω. Η AATU που έγραψε πιο πάνω ο φίλος μου φαίνεται πιο καλή επιλογή. Απλά δεν ξέρω αν πρέπει να προχωρήσω άμεσα σε αλλαγή ή να δώσω περιθώριο. Τα κακά, είναι κάθε μέρα και περισσότερα.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δυστηχώς για bulldog η βρώμη δεν νομίζω να κάνει. Εν το μεταξύ σήμερα μου έκανε και έναν μικρό εμετό και δε μπορώ να καταλάβω γιατί. Ήταν λίγο πριν το βραδινό τάισμα. Όσο περνάει ο καιρός παρατηρώ ότι την τρώει πολύ βιαστικά και έχω αρχησει να της την βρέχω. Η AATU που έγραψε πιο πάνω ο φίλος μου φαίνεται πιο καλή επιλογή. Απλά δεν ξέρω αν πρέπει να προχωρήσω άμεσα σε αλλαγή ή να δώσω περιθώριο. Τα κακά, είναι κάθε μέρα και περισσότερα.
Για το βρέξιμο της τροφής δες να μην έχει η τροφή κιτρικό οξύ. Για να τρώει πιο αργά μπορείς είτε να πάρεις μπωλ ειδικό που είναι για αυτό το λόγο είτε να βάζεις ένα κονγκ πχ στο κέντρο του μπωλ για να κόψει ταχύτητα.

Για τον εμετό, αν είναι κιτρινωπός, μόνο υγρά δηλαδή, πολύ πιθανόν να έχει αδειάσει το στομάχι και να πεινάει. Τυχαίνει μερικές φορές. Αν ήταν με τροφή και αυτό τυχαίνει κάποιες φορές. Στην πρώτη περίπτωση αν συνεχίσει να συμβαίνει δοκίμασε να φέρεις το βραδυνό λίγο πιο νωρίς, στη 2η παρακολούθησε το :)
 
  • Like
Reactions: Constantinos_Marta


Johnnader

Member
29 Απριλίου 2020
17
23
43
Για το βρέξιμο της τροφής δες να μην έχει η τροφή κιτρικό οξύ. Για να τρώει πιο αργά μπορείς είτε να πάρεις μπωλ ειδικό που είναι για αυτό το λόγο είτε να βάζεις ένα κονγκ πχ στο κέντρο του μπωλ για να κόψει ταχύτητα.

Για τον εμετό, αν είναι κιτρινωπός, μόνο υγρά δηλαδή, πολύ πιθανόν να έχει αδειάσει το στομάχι και να πεινάει. Τυχαίνει μερικές φορές. Αν ήταν με τροφή και αυτό τυχαίνει κάποιες φορές. Στην πρώτη περίπτωση αν συνεχίσει να συμβαίνει δοκίμασε να φέρεις το βραδυνό λίγο πιο νωρίς, στη 2η παρακολούθησε το :)
Πράγματι ηταν μόνο υγρά, και εγώ σκεφτόμουν ότι μπορεί να πεινούσε, γιατι ενώ την ταίζω συνηθως στις 9 το βράδυ, την είχε πάρει ο ύπνος και δεν ήθελα να την ξυπνήσω, την αφησα να ξυπνησει μονη της, οπότε καθυστέρησε περίπου 1-1,5 ωρα. Επίσης παρόλο που είχε κάνει τον εμετό, όταν τις έβαλα το φαί, το έφαγε με πολύ όρεξη, πράγμα που μου δειχνει ότι δεν είχε καποιο στομαχικό ή άλλο είδους πρόβλημα. Παντως όσον αφορά την τροφή, τις δινω αυτη τη στιγμη περίπου 300gr σε 3 γεύματα και είναι 3,5 μηνών, φοβάμαι παρατηρώντας τα κακα που κάνει τοσες φορές καθώς και με την ποσότητα, μηπως η συγκεκριμένη τροφή δεν έχει τα απαιτουμενα θρεπτικά στοιχεία και την αποβάλει. Μπορεί να κάνω και λάθος γιαυτό και η σκέψη να πάω σε καποια καλύτερης ποιότητας. Από την άλλη, τσεκάρω το βάρος της και μέσα σε 20 μέρες, έχει πάρει 2 κιλά που δείχνει ότι έχει αρκετά καλή ανάπτυξη. Μεγάλο μπέρδεμα!
 


15 Νοεμβρίου 2012
9
22
Σκιαθος
βεβαια δεν ειναι σε μεγαλο ποσοστο νομιζω αν ειδα καλα γυρω στο 10%...
αλλες τροφες εχουν ρυζι ή φυγοπυρο μεταξύ μας καλυτερα η βρωμη
Λέει 6% οποτε ειναι ενα καλο ποσοστο εφ οσον διαβασα οτι ενα κουταλακι του γλυκου ανα 10 κιλα βαρους ειναι οκ για τους σκυλους.
 


Mporidou

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2021
48
36
26
Εμένα η μάγια μ είναι αγγλικό μπουλντόγκ 7,5 μηνών παίρναμε την royal canin english bulldog puppy την έτρωγε με ευχαρίστηση όπως λες και επίσης άμα την άφηνα να φάει όλο το σακί θα το έτρωγε... Εγώ δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημενη ο εκτροφεας και ο εκπαιδευτής μας είπε πως είναι καλή τροφή... Βέβαια το σκυλί βάση αυτά που έλεγε πίσω στις οδηγίες που πρέπει να φάει έπερνε πολλά κιλα και είχε γίνει παχύσαρκο. Τωρα έχει ένα δίμηνο που αλλάξαμε τροφή τρώει την mera dog pure sensitive οκευυ δεν είμαι τρελα ευχαριστημενη γιατί το σκυλί δεν χορταίνει και τα κακά της συνεχίζουν και μυρίζουν... Τώρα είμαι σε αναζήτηση ξανά
 


Johnnader

Member
29 Απριλίου 2020
17
23
43
Εμένα η μάγια μ είναι αγγλικό μπουλντόγκ 7,5 μηνών παίρναμε την royal canin english bulldog puppy την έτρωγε με ευχαρίστηση όπως λες και επίσης άμα την άφηνα να φάει όλο το σακί θα το έτρωγε... Εγώ δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημενη ο εκτροφεας και ο εκπαιδευτής μας είπε πως είναι καλή τροφή... Βέβαια το σκυλί βάση αυτά που έλεγε πίσω στις οδηγίες που πρέπει να φάει έπερνε πολλά κιλα και είχε γίνει παχύσαρκο. Τωρα έχει ένα δίμηνο που αλλάξαμε τροφή τρώει την mera dog pure sensitive οκευυ δεν είμαι τρελα ευχαριστημενη γιατί το σκυλί δεν χορταίνει και τα κακά της συνεχίζουν και μυρίζουν... Τώρα είμαι σε αναζήτηση ξανά
Και εγώ τα ίδια τραβάω με την royal που είναι 4 μηνων, πολλά κακά και μυρωδιά που κάνει τα κουνάβια να λυποθυμουν. Επίσης, μέσα σε 1 μήνα έχει πάρει 3 κιλά που δεν ξέρω αν είναι οκ λόγο ανάπτυξης, αλλά με την ποσότητα που γράφει η royal δεν ειμαι σίγουρος ότι ισχύει, και εγώ την βλέπω ότι δεν χορταίνει, αφου την φάει σε 30 δευτερόλεπτα πάει και ξαναγλύφει το μπόλ και ψάχνει μηπως έχει πέσει διπλα καμια ξεχασμένη κροκέτα, επίσης μου έχει βγάλει και 2 μικρά δερματικά στο ανω μέρος της κεφαλης που μπορέι και να οφείλετε στην τροφή μιας και η royal έχει κοτόπουλο. Μετά από ψάξιμο έχω καταλλήξει σε 2 τροφές που θέλω να δοκιμάσω 1) fish4dogs με σωλομό και χαμηλή πρωτείνη περίπου 25% ή όπως έγραψε και παραπάνω ένας φίλος την ΑΑΤU επίσης με σωλομο.
 
  • Like
Reactions: Mporidou


Mporidou

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2021
48
36
26
Και εγώ τα ίδια τραβάω με την royal που είναι 4 μηνων, πολλά κακά και μυρωδιά που κάνει τα κουνάβια να λυποθυμουν. Επίσης, μέσα σε 1 μήνα έχει πάρει 3 κιλά που δεν ξέρω αν είναι οκ λόγο ανάπτυξης, αλλά με την ποσότητα που γράφει η royal δεν ειμαι σίγουρος ότι ισχύει, και εγώ την βλέπω ότι δεν χορταίνει, αφου την φάει σε 30 δευτερόλεπτα πάει και ξαναγλύφει το μπόλ και ψάχνει μηπως έχει πέσει διπλα καμια ξεχασμένη κροκέτα, επίσης μου έχει βγάλει και 2 μικρά δερματικά στο ανω μέρος της κεφαλης που μπορέι και να οφείλετε στην τροφή μιας και η royal έχει κοτόπουλο. Μετά από ψάξιμο έχω καταλλήξει σε 2 τροφές που θέλω να δοκιμάσω 1) fish4dogs με σωλομό και χαμηλή πρωτείνη περίπου 25% ή όπως έγραψε και παραπάνω ένας φίλος την ΑΑΤU επίσης με σωλομο.
Και εγώ τώρα είμαι σε αναζήτηση γιατί η δικιά μου κάνει γύρω στα 6 με 7 χλμ την ημέρα βόλτα... Και εμένα πήρε στην αρχή 4. 5 κιλά σε 1 μήνα και είχε ένα ατύχημα και τα ποδαράκια τα δύο μπροστινά λόγο του τραύματος δεν έδεσαν καλά τα κόκαλα της, παίρνει όμως άσβεστιο και πολυβιταμινες.
Εγώ είμαι ανάμεσα στην pro plan και στην belcando.... Ιδανικά όμως να ξέρεις η AATU ΕΊΝΑΙ ΦΟΒΕΡΉ ΤΡΟΦΉ είναι όμως λίγο ακριβή και δεν ξέρεις αν θα τις ταιριάξει όμως.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3