Καταλληλοτητα


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Εγω δε θα πω το κλασσικο αρ του μικρο σκυλακι (ουτε μενα μ αρεσουν τα πολυ μικρα σκυλια) και δεν νομιζω να του δινει τη πρεπουσα σημασια αν δεν τον γουσταρει. Ωστοσο οι φυλες που ζητησε ειναι πολυ δυσκολα διαχειρισιμες. Για πρωτο σκυλι υπαρχουν και αλλοι τυποι που ειναι πολυ πιο εκαιδευσιμοι πιο εκυκολοι και συγχωρουν τα λαθη του πρωταρη(πχ λαμπ η γ.π.). Επισης συνηστω αρα να ξωδευτεις 600-1500 ευρω για να αγορασεις απο εκτροφεα η ακομα χειροτερα να παρεις απο οπου ναναι (πρωτος διδαξας) και να σου ρθει στο τελος με τα ιατρικα τα ιδια και περισσοτερα(εξω η ταλαιπορεια) καλυτερα διαλεξε ενα απο μια φιλοζωικη. Θα βρεις και "ρατσες".
 
  • Like
Reactions: medusa and Amaliaz


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Οτι σου πω τώρα μπορεις να το γράψεις στα @@ του σκύλου που θα πάρετε, αλλά θα το πω κι αν θες δινεις σημασία...

Ο γιος σου σαφως και θα σου ζητησει δυναμικες φυλες. Γιατι ειναι νεος, γεματος ενεργεια, αδρεναλινη στο κοκκινο.. ετσι ήμασταν όλοι μας, τρεχαμε με τις μηχανές, βουτουσαμε στη θάλασσα απο γκρεμούς πίναμε τα άντερά μας κλπ
.. και ναι επιζήσαμε...

Καποιοι φίλοι/φίλες μας όμως σκοτωθηκαν με τις μηχανες πνιγηκαν στη θάλασσα σπάσανε ποδια και χερια μπλέξανε με κακες παρεες κλπ...

Και η ευθύνη του γονεα είναι να μειωσει τους κινδυνους...
Οπως ειπα και προηγουμενως ναι αν ΕΣΥ αναλαβεις την εκπαιδευση και του σκυλου και του νεαρου ιδιοκτητη του, ολα γινονται.
Αλλα αν αφησεις την φροντιδα του αποκλειστικα στον απειρο νεο ανθρωπο, οι συνεπειες μπορει να ειναι ασχημες και δεν θα χαρεις αν ο σκυλος σας τραυματισει αλλο σκυλο, ή τρομάξει άνθρωπο, ή 1002 άλλα.

Περα απο την επιβλητικη εμφανιση, τι είναι αυτό που θα μπορούσε να προσφέρει στο αγορι ένα dogo, ένα ροτ, ένα ντομπ και δεν μπορεί να του το προσφέρει ένα μπόξερ, ένα γκόλντεν, ένα λαμπ, ένας τελος παντων οικογενειακος σκύλος με πιο ευκολο χαρακτήρα;

Ε κατ'εμέ μονο προβλήματα.. απειρα προβλήματα..
Και υπάρχουν αρκετες φυλες που έχουν και επιβλητικη εμφανιση και ηπιο χαρακτηρα (βλ. μεγάλος Δανός, νέας γης, αγιου Βερναρδου κλπ). Γενικά πιστευω οτι το κόλλημα με δυναμικές φυλες που δεν προορίζονται για εργασια και αθληματα πρεπει καπως να ξεπεραστει στην κοινωνια μας.

Γιατι ύστερα εμείς με τις υπόλοιπες φυλές φοβόμαστε να βγάλουμε βολτα τους σκύλους μας.

Φιλικά πάντα και οπως ειπα αν θες με ακους..
 
Last edited:


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Οτι σου πω τώρα μπορεις να το γράψεις στα @@ του σκύλου που θα πάρετε, αλλά θα το πω κι αν θες δινεις σημασία...

Ο γιος σου σαφως και θα σου ζητησει δυναμικες φυλες. Γιατι ειναι νεος, γεματος ενεργεια, αδρεναλινη στο κοκκινο.. ετσι ήμασταν όλοι μας, τρεχαμε με τις μηχανές, βουτουσαμε στη θάλασσα απο γκρεμούς πίναμε τα άντερά μας κλπ
.. και ναι επιζήσαμε...

Καποιοι φίλοι/φίλες μας όμως σκοτωθηκαν με τις μηχανες πνιγηκαν στη θάλασσα σπάσανε ποδια και χερια μπλέξανε με κακες παρεες κλπ...

Και η ευθύνη του γονεα είναι να μειωσει τους κινδυνους...
Οπως ειπα και προηγουμενως ναι αν ΕΣΥ αναλαβεις την εκπαιδευση και του σκυλου και του νεαρου ιδιοκτητη του, ολα γινονται.
Αλλα αν αφησεις την φροντιδα του αποκλειστικα στον απειρο νεο ανθρωπο, οι συνεπειες μπορει να ειναι ασχημες και δεν θα χαρεις αν ο σκυλος σας τραυματισει αλλο σκυλο, ή τρομάξει άνθρωπο, ή 1002 άλλα.

Περα απο την επιβλητικη εμφανιση, τι είναι αυτό που θα μπορούσε να προσφέρει στο αγορι ένα dogo, ένα ροτ, ένα ντομπ και δεν μπορεί να του το προσφέρει ένα μπόξερ, ένα γκόλντεν, ένα λαμπ, ένας τελος παντων οικογενεακος σκύλος με πιο ευκολο χαρακτήρα;

Ε κατ'εμέ μονο προβλήματα.. απειρα προβλήματα..
Και υπάρχουν αρκετες φυλες που έχουν και επιβλητικη εμφανιση και ηπιο χαρακτηρα (βλ. μεγάλος Δανός, νέας γης, αγιου Βερναρδου κλπ). Γενικά πιστευω οτι το κόλλημα με δυναμικές φυλες που δεν προορίζονται για εργασια και αθληματα πρεπει καπως να ξεπεραστει στην κοινωνια μας.
Φιλικά πάντα και οπως ειπα αν θες με ακους..
Γιατι τα λαμπ και τα μποξερ δεν προοριζονται για εργασια; απλα καιοι σκυλοι ειναι πιο ευκολοι απο αλλους... οπως ειπα και πανω και σωστα προσθεσες δε χρειαζεται να ειναι poodle. Και το μποξερ καο το γ.π. εχουν επιβλητικη εμφανιση και ενα μαυρο λαμπ μπορει να εχει επιβλητικη εμβανιση κτλ απλα δεν ειναι τοσο δυσκολοι στο χαρακτηρα. Και δεν εχει να κανει με το μεγεθος. Το μαλινουα δεν ειναι τεραστιο σκυλι αλλα λογω της ενεργειας του δεν ειναι και το πιο ευκολο σκυλι.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Γιατι τα λαμπ και τα μποξερ δεν προοριζονται για εργασια; απλα καιοι σκυλοι ειναι πιο ευκολοι απο αλλους... οπως ειπα και πανω και σωστα προσθεσες δε χρειαζεται να ειναι poodle. Και το μποξερ καο το γ.π. εχουν επιβλητικη εμφανιση και ενα μαυρο λαμπ μπορει να εχει επιβλητικη εμβανιση κτλ απλα δεν ειναι τοσο δυσκολοι στο χαρακτηρα. Και δεν εχει να κανει με το μεγεθος. Το μαλινουα δεν ειναι τεραστιο σκυλι αλλα λογω της ενεργειας του δεν ειναι και το πιο ευκολο σκυλι.
Δεν ειπα ότι εχει να κάνει με μεγεθος.
Το αντιθετο λεω.
Λεω οτι δεν υπαρχει λογος να παρει καποιος ενδεχομενως επικινδυνη φυλη μονο και μονο για την επιβλητικη εμφανιση ενω υπαρχουν 1002 ηπιες και το ιδιο επιβλητικες.
Το ιδιο λεμε.
 
  • Like
Reactions: gsd364546


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Συγνώμη αλλά για ποιό θέμα συζητάτε ;

Έχω προυπαρξει ιδιοκτήτης πολλών σκύλων και είμαι έμπειρος. Όσον αφορά το γιο μου είμαι σίγουρος ότι το θέλει περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη διασκέδαση και είμαι σίγουρος για αυτον
Εγώ δεν θα έμπαινα στον κόπο να ανοίξω θέμα. Αν άνοιγα θα ρωτούσα πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα της συγκεκριμένης ράτσας.

@Panmakry δική μου άποψη :) και συνεχίζω να κρατώ μικρό καλάθι.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Για πρωτο σκυλι υπαρχουν και αλλοι τυποι που ειναι πολυ πιο εκαιδευσιμοι πιο εκυκολοι και συγχωρουν τα λαθη του πρωταρη(πχ λαμπ η γ.π.).
διαφωνω καθετα με αυτο που αναφερεις και εχει ως εντυπωση και αρκετος κοσμος...ουτε τα λαμπ ειναι παιχνιδακια, ουτε τα γ.π. φυσικα! Οτι ο γ.π. ειναι θεωρητικα πιο προβλεψιμος στις αντιδρασεις του, δεν τον κανει ευκολη επιλογη για καποιον απειρο.
Τι σημαινει συγχωρουν τα λαθη του πρωταρη; Δεν ειναι μονο θεμα φυλης, ειναι και θεμα γονιδιων,θεμα "ανατροφης", ξεχωριστης προσωπικοτητας του καθε ζωντανου.
Γενικα για το συγκεκριμενο νημα την γνωμη μου την εχω γραψει...Και μονο που τιθεται τετοιου ειδους ερωτημα, η απαντηση ειναι αρνητικη, να μην παρουν (τετοιο) σκυλι.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Εγώ πάντως κάθε φορά που ακούω/βλέπω ροτ, μου έρχεται στο μυαλό μου η ταινία " Ο Αντίχριστος".. εκείνα τα διαβολικά ροτ με τα κόκκινα μάτια!
Βασιλη, ειναι η 3η φορα που προτεινεις ή αναφερεσαι σε τηλεοπτικο θεαμα. Η πρωτη ηταν η 4η σαιζον του Black Mirror, η επομενη το The road...το Black Mirror το περιμενα κ εγω, σε αντιθεση με εσενα εμενα με απογοητευσε και τελικα αποδειχτεικε πιο μουφα και απτον Κυνοδοντα.

Το The Road αποδειχτηκε πιο μουφα κια απο το Black Mirror...

ΑΡΑ

Η ταινια Αντιχρηστος λογικα τα σπαει και αυτα που λες για τα Ροτ δεν ισχυουν :p
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
διαφωνω καθετα με αυτο που αναφερεις και εχει ως εντυπωση και αρκετος κοσμος...ουτε τα λαμπ ειναι παιχνιδακια, ουτε τα γ.π. φυσικα! Οτι ο γ.π. ειναι θεωρητικα πιο προβλεψιμος στις αντιδρασεις του, δεν τον κανει ευκολη επιλογη για καποιον απειρο.
Τι σημαινει συγχωρουν τα λαθη του πρωταρη; Δεν ειναι μονο θεμα φυλης, ειναι και θεμα γονιδιων,θεμα "ανατροφης", ξεχωριστης προσωπικοτητας του καθε ζωντανου.
Γενικα για το συγκεκριμενο νημα την γνωμη μου την εχω γραψει...Και μονο που τιθεται τετοιου ειδους ερωτημα, η απαντηση ειναι αρνητικη, να μην παρουν (τετοιο) σκυλι.
Κρατουμε τη διαφωνια. Φυσικα και συγχωρουν καο φυσιλα ειναι οι πιο ευκολη επιλογη πολυ πιο ευκολη σε θεμα υπακοης απο οτι σκυλο θελεις... εχω δει ημιαιμους καθαροαιμους ολωβ των γραμμων με οτι ιδιοκτητη μπορεις να φανταστεις. Δεν εχω δει ουτε δειγμα να προκαλει προβληματα... βασικα θεωρω οτι για να εχεις γ.π. με σοβαρα προβληματα κοινωνικοποιησης πρεπει να εισαι παρα πολυ βλακας(δε μιλω ειδικα για καποιον καθως οπως ειπα δεν εχω γνωρισει τετοιο).
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@gsd364546 σεβαστη καθε αποψη,εννοειται. Εξακολουθω να διαφωνω και σε αυτα που ανεπτυξες (κοινωνικοποιηση,προβληματα,εκπαιδευση), το προσεγγιζεις μονο απο τη μερια της ρατσας(που ναι,ισως ειναι η πιο ισορροπημενη ρατσα ολων). Εγω λεω ομως οτι ειναι και θεμα καθε σκυλου μεμονωμενα (ενα αρσενικο γ.π. με ταπεραμεντο θα δοκιμασει και αυτο τα ορια του χειριστη του,αν αυτος ειναι απειρος), της επιλογης κουταβιου,των γονιων του και κυριως του ιδιοκτητη του σκυλου, πως θα χειριστει τον σκυλο απο την πρωτη μερα. Στην τελικη ο γ.π. δεν προβλεπεται να ειναι ενα "ευκολο" σκυλι, καταλληλο για τον οποιονδηποτε (ασχετα πως εχει καταντησει και τα δειγματα που λες οτι εχεις δει). Τελος παντων,βγαινουμε off topic...
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme






vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Βασιλη, ειναι η 3η φορα που προτεινεις ή αναφερεσαι σε τηλεοπτικο θεαμα. Η πρωτη ηταν η 4η σαιζον του Black Mirror, η επομενη το The road...το Black Mirror το περιμενα κ εγω, σε αντιθεση με εσενα εμενα με απογοητευσε και τελικα αποδειχτεικε πιο μουφα και απτον Κυνοδοντα.

Το The Road αποδειχτηκε πιο μουφα κια απο το Black Mirror...

ΑΡΑ

Η ταινια Αντιχρηστος λογικα τα σπαει και αυτα που λες για τα Ροτ δεν ισχυουν :p
:) Αρχισαν σεζον Badlands και Westworld... Μην τα δεις!!!
 






gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
@gsd364546 σεβαστη καθε αποψη,εννοειται. Εξακολουθω να διαφωνω και σε αυτα που ανεπτυξες (κοινωνικοποιηση,προβληματα,εκπαιδευση), το προσεγγιζεις μονο απο τη μερια της ρατσας(που ναι,ισως ειναι η πιο ισορροπημενη ρατσα ολων). Εγω λεω ομως οτι ειναι και θεμα καθε σκυλου μεμονωμενα (ενα αρσενικο γ.π. με ταπεραμεντο θα δοκιμασει και αυτο τα ορια του χειριστη του,αν αυτος ειναι απειρος), της επιλογης κουταβιου,των γονιων του και κυριως του ιδιοκτητη του σκυλου, πως θα χειριστει τον σκυλο απο την πρωτη μερα. Στην τελικη ο γ.π. δεν προβλεπεται να ειναι ενα "ευκολο" σκυλι, καταλληλο για τον οποιονδηποτε (ασχετα πως εχει καταντησει και τα δειγματα που λες οτι εχεις δει). Τελος παντων,βγαινουμε off topic...
Εγω δεν εχω δει τετοιο ταμπεραμεντο(δε μιλαμε για σκυλους ου εκπαιδευτηκαν για φυλακες κτλ.). Δεν ΠΡΟΒΛΕΠΟΤΑΝ :p τα ορια θα τα δοκιμασουν ολοι οι σκυλοι με δοαφπρετικους τροπους αλλα το γ.π. σε πολυ μικρο βαθμο. 1-2 φορες να του δειξεις κατι το μαθε. Τουλαχιστον ετσι λενε οσοι εγω γνωριζω...πχ το ροττ οτι θελεις κανε του. μια μερα ενας σκυλος θα βρεθει να παει να τον μυρισει δε θα του αρεσει και καληνυκτα... του pit bull οτι θες καβε του το παιχνιδι του θα ναι παντα σωματικα εντονο με αλλους σκυλους καποιος σκυλος δε θα το ανεκτει και θα χεις θεματα. Ενω τα γ.π. θα ναι κολημενα πανω σου και δε δινουν ιδιαιτερη σημασια. Τουλαχονστον αυτα λενε οι δικες μου εμπειριες .
 


Luiza

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2015
49
69
Ο γιος καλώς ζήτησε... Κι εγώ στα 15 ζήτησα και έλαβα... Και κακώς. Γιατί τη σκύλα μου δε την έζησα. Δεν την ευχαριστήθηκα όσο και όπως ήθελα. Για όλες τις υποχρεώσεις που έχουμε σε εκείνη την ηλικία και για ότι τις ακολουθεί. Όταν δε έφυγα φοιτήτρια ήταν ήδη πολύ δύσκολο να την πάρω μαζί. 9 χρόνια μετά λοιπόν, κι όσο καλά κι αν ζει, ως επιλογή θα παραμένει λάθος, τουλάχιστον ως προς το χρόνο απόκτησης. Το πώς βέβαια η επιθυμία δημιουργήθηκε και το γιατί πραγματικά θέλετε σκύλο ή το τι θέλετε από ένα σκύλο, είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα που πρέπει να σκεφτείτε/συζητήσετε και εξετάσετε από κοινού. Τώρα...Δεν μπορώ να δώσω συμβουλές για τη φυλή που σας ενδιαφέρει, δεν έχω συνυπάρξει κι ούτε έχω εμπειρία. Θα πρότεινα όμως ως μεγαλύτερος να διαχειριστείτε την ανυπομονησία (ίσως και το πιο δύσκολο), τον ενθουσιασμό και την επιμονή του και να τα ανακατευθύνετε προς την ενημέρωση, το ψάξιμο, το διάβασμα (στο φόρουμ κι αλλού) για τους ορθούς τρόπους απόκτησης, την υγεία, τη συμπεριφορά, το χαρακτήρα,τα κόστη, τις υποχρεώσεις, μιας και μιλάμε για μελλοντικό σκυλογονιό (τώρα ή αργότερα). Σε ότι κι αν καταλήξετε, η σωστή προετοιμασία μόνο όφελος θα έχει, για σας και για το σκύλο.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Εγω δεν εχω δει τετοιο ταμπεραμεντο(δε μιλαμε για σκυλους ου εκπαιδευτηκαν για φυλακες κτλ.). Δεν ΠΡΟΒΛΕΠΟΤΑΝ :p τα ορια θα τα δοκιμασουν ολοι οι σκυλοι με δοαφπρετικους τροπους αλλα το γ.π. σε πολυ μικρο βαθμο. 1-2 φορες να του δειξεις κατι το μαθε. Τουλαχιστον ετσι λενε οσοι εγω γνωριζω...πχ το ροττ οτι θελεις κανε του. μια μερα ενας σκυλος θα βρεθει να παει να τον μυρισει δε θα του αρεσει και καληνυκτα... του pit bull οτι θες καβε του το παιχνιδι του θα ναι παντα σωματικα εντονο με αλλους σκυλους καποιος σκυλος δε θα το ανεκτει και θα χεις θεματα. Ενω τα γ.π. θα ναι κολημενα πανω σου και δε δινουν ιδιαιτερη σημασια. Τουλαχονστον αυτα λενε οι δικες μου εμπειριες .
δε μπορω να μην συνεχισω το off topic, μου προκαλεις αυθορμητες αποριες:
το γ.π. που δεν θα του αρεσει οταν καποιο αλλο σκυλι παει να το μυρισει, πως θα αντιδρασει;
το γ.π. με αλλα σκυλια παιζει soft; οταν το αλλο σκυλι δεν θα ανεκτει καποια ενεργεια του γ.π. ,δεν θα εχεις θεματα;
και ξαναλεω, συγχεεις την εξυπναδα/ευκολια εκπαιδευσης των γ.π. με την γενικοτερη "ευκολια" συμβιωσης ως ρατσα...το οτι θα του δειξεις κατι 1-2 φορες και θα το πιασει, δεν συνεπαγεται οτι δεν (πρεπει να) ειναι δυναμικα σκυλια με ισχυρο (αλλα ισορροπημενο) ταμπεραμεντο.

Σε σχεση με τα γ.π....
δλδ κατα την αποψη σου, τα ντοπερμαν σημερα εξακολουθουν να ειναι δυναμικη φυλη, σαφως περισσοτερο απο τα γ.π., σωστα;
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
δε μπορω να μην συνεχισω το off topic, μου προκαλεις αυθορμητες αποριες:
το γ.π. που δεν θα του αρεσει οταν καποιο αλλο σκυλι παει να το μυρισει, πως θα αντιδρασει;
το γ.π. με αλλα σκυλια παιζει soft; οταν το αλλο σκυλι δεν θα ανεκτει καποια ενεργεια του γ.π. ,δεν θα εχεις θεματα;
και ξαναλεω, συγχεεις την εξυπναδα/ευκολια εκπαιδευσης των γ.π. με την γενικοτερη "ευκολια" συμβιωσης ως ρατσα...το οτι θα του δειξεις κατι 1-2 φορες και θα το πιασει, δεν συνεπαγεται οτι δεν (πρεπει να) ειναι δυναμικα σκυλια με ισχυρο (αλλα ισορροπημενο) ταμπεραμεντο.


δλδ κατα την αποψη σου, τα ντοπερμαν σημερα εξακολουθουν να ειναι δυναμικη φυλη, σαφως περισσοτερο απο τα γ.π., σωστα;
Δεν εχω πολλες εμπειριες με dob(για την ακριβια ξερω μονο ενα καλα και αυτος δεν ειναι μεσο παραδειγμα αφου εχουν ξοδευτει αρκετος χρονος και χρημα για την εκπαιδευση του) αλλα ναι με τις λιγες εμειριες που εχω τεινουν να ειναι λιγο δυναμικα απο τα εργασιακα γ.π.. Οχι τα γ.π. συνηθως δεν ειναι πολυ της επαφης δεν ειναι και στο origin τους να ειναι πολυ της επαφης.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Γενικα μου αρεσει να καθομαι στο παρκο και να παρατηρω πως συμπεριφερεται το καθε σκυλι.Εκει που ειναι χωρις λουρι εκτος του χωρου τους και ο ιδιοκτητης εχει περισσοτερο εποτικο ρολο παρα περιοριστικο. Κατα κανονα τα πιτμπουλοειδη θα αιζουν με το σωμα τους κυριως με σκυλους παρομιου μεγεθους σ αυτο το ιο "αγριο" στυλ. Τα χασκι θα ειναι εκτος τοπου λαι χρονου χωρις να ψαχνουν τον ιδιοκτητη τους και θα ασχολουνται με ασχετα πραγματα επισης μπορει να χρειαστει να τους φωναξει 5-6 φορες για να πανε κοντα του. Τα ροττ θα στεκονται σε ενα σημειο επιβλητικα και δε αβεχονται να τους πλησιασεο σκυλι. Τα λαμπ ειναι παντα με μια μπαλα στο στομα και παρακαλανε τον ιδιοκτητη να τους την πεταξει. Τα γ.π. συνηθως ειναι σκυλοι που μολις μπουν στο παρκο θα παιξουν λιγο (πολυ σπανια εχω δει ενηλικο γ.π. να παιζει με σωματικη επαφη) συνηθως θα κυνηγισουν κανα σκυλο θα γαυγισουν λιγο θα μυρισουν(εκει που τους παιρνει) και μετα αν ο ιδιοκτητης καθετε καπου εκει θα παρουν ενα παιχνιδι η μια μπαλα θα μπαστακωθουν διπλα του και θα μασουλανε. Οι πληστοι καυγαδες που εχω δει (και ειδα μπολικους τα δυο χρονια που εχω αυτη την ασχολια) ειναι οταν καποιο σκυλι εχει τη φαινη ιδεα να μπει στο πεδιο ανοχης του ροττ(του οποιου ροττ) και οταν καποιο πτιμπουλ- αμσταφ το παρακανει με το παιχνιδι... αυτες ειναι οι δικες μου εμπειριες θα χαρω να ακουσω και τις δικες σου :)
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Δεν ειναι οφ τοπικ ο ανθρωπος ρωτησε τι σκυλο να παρει. Τα σχολια με εμπειριες νομιζω ειναι βοηθητικα(πιο βοηθητικα φανταζομαι απο τα "μη παρεος σκυλο και δε ξερεις κτλ.)... δυστυχως με ντογκο δεν εχω ιδιαιτερες καθως οπως εχει αναφερθει και σε αλλο θεμα εδω θεωρειτε απαγορευμενη φυλη οπως και τα πιτμπου αλλα αυτα τα γραφουν αμ σταφ τα ντογκο τι να τα γραψεις...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981