Κατανόηση στο μάλωμα και στο παιχνίδι


Γκρέκο

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
100
0
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους!Σήμερα ο Γκρέκο έγινε 2 μηνών!Θα ήθελα να με συμβουλέψετε σε κάτι.Πως γίνεται να τον μαλώνω και να καταλαβαίνει πως δεν πρόκειται για παιχνίδι;Π.χ σήμερα έχει βάλει τα πόδια του μέσα στο νερό 5 φορές και τα κάνει όλα χάλια και γίνεται και αυτός μούσκεμα!Όταν του λέω τι έκανες εδώ αρχίζει και γαυγίζει και θέλει να με δαγκώσει(όχι αγριεμένα αλλά όπως όταν παίζουμε).Ποιος είναι ο σωστός τρόπος να τον κάνω να καταλάβει ότι κάνει κάτι λάθος;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αντί να του διδάξεις το μάλωμα δίδαξέ του να περιμένει υπομονετικά δίπλα από το νερό, πιθανόν με την εντολή "κάτσε" ή "μείνε"!(ορίστε το όριο που του θέτεις)
Αν σπάσει την εντολή και άρα το όριο που έχεις θέσει έχει επίπληξη, όχι όμως λεκτική γιατί πολύ απλά δεν θα καταλάβει απολύτως τίποτα!
Η επίπληξη είναι η επανάληψη με σωστό τρόπο υπό δικούς σου όρους, δηλαδή ξανά στην ίδια θέση, "κάτσε" ή "μείνε"!Αν το σπάσει, ξανά και ξανά!
Σε κάποιο σημείο εισάγεις την λεκτική επαφή και τον τόνο της φωνής!

Να θυμάσαι ότι για να επιπλήξεις θα πρέπει πρώτα να του έχεις διδάξει το σωστό!
Το "τι έκανες εκεί", το "εεεεππ", το "όχι" δεν έχουν καμία σημασία όταν ο σκύλος δεν έχει μάθει αυτό για το οποίο του λέμε "όχι"!

Ο σωστός τρόπος για να ηρεμήσουμε ένα κουτάβι και να το φέρουμε με τα νερά μας ώστε να μην στρεσσαριστεί ή να μην υπεδιεγερθεί είναι να το ηρεμήσουμε και να το εκπαιδεύουμε συνεχώς!

Υ.Γ.:Κατανόησε πρώτα εσύ τα λάθη σου πάνω στις κινήσεις σου και στους χειρισμούς σου και μετά ζήτα από τον σκύλο σου να κατανοήσει τα δικά του λάθη!Μόνο έτσι θα πάς την σχέση σου ένα βήμα πιο μπροστά!
 






Γκρέκο

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
100
0
Πειραιάς
Αντί να του διδάξεις το μάλωμα δίδαξέ του να περιμένει υπομονετικά δίπλα από το νερό, πιθανόν με την εντολή "κάτσε" ή "μείνε"!(ορίστε το όριο που του θέτεις)
Αν σπάσει την εντολή και άρα το όριο που έχεις θέσει έχει επίπληξη, όχι όμως λεκτική γιατί πολύ απλά δεν θα καταλάβει απολύτως τίποτα!
Η επίπληξη είναι η επανάληψη με σωστό τρόπο υπό δικούς σου όρους, δηλαδή ξανά στην ίδια θέση, "κάτσε" ή "μείνε"!Αν το σπάσει, ξανά και ξανά!
Σε κάποιο σημείο εισάγεις την λεκτική επαφή και τον τόνο της φωνής!

Να θυμάσαι ότι για να επιπλήξεις θα πρέπει πρώτα να του έχεις διδάξει το σωστό!
Το "τι έκανες εκεί", το "εεεεππ", το "όχι" δεν έχουν καμία σημασία όταν ο σκύλος δεν έχει μάθει αυτό για το οποίο του λέμε "όχι"!

Ο σωστός τρόπος για να ηρεμήσουμε ένα κουτάβι και να το φέρουμε με τα νερά μας ώστε να μην στρεσσαριστεί ή να μην υπεδιεγερθεί είναι να το ηρεμήσουμε και να το εκπαιδεύουμε συνεχώς!

Υ.Γ.:Κατανόησε πρώτα εσύ τα λάθη σου πάνω στις κινήσεις σου και στους χειρισμούς σου και μετά ζήτα από τον σκύλο σου να κατανοήσει τα δικά του λάθη!Μόνο έτσι θα πάς την σχέση σου ένα βήμα πιο μπροστά!

Έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι μου γράφεις και σε ευχαριστώ!Στην ώρα του φαγητού τον έχω μάθει να κάθεται και να περιμένει αν και είναι μεγάλος λιγούρης.Για το νερό πάει βάζει πόδια του μέσα και κάνει σαν να σκάβει μάλλον για παιχνίδι..Εκεί τι μπορώ να κάνω;Πως να του το κόψω;Όταν του λέω "μη" σταματάει αλλά μετά από λίγο πάλι τα ίδια..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.889
Εγώ, θα δοκίμαζα να βάλω το νερό του, σε κάποια υπερυψωμένη βάση.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
εγω πλεον εχω βαλει το νερο τους σε κουβα κανονικο .βεβαια παλι παιζει με το νερο παιρνοντας το με το στομα του και φτυνοντας το εξω αλλα τουλαχιστον δε μπορει να βαλει τα ποδια μεσα και να να τον αναποδογυρισει ουτε να τον κανει παιχνιδι μεσα στο σπιτι σερνοντας τον.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.889
Σιγά μην δεν μπορεί...είναι μέχρι να διαπιστώσει για πρώτη φορά, πόσο εύκολο του είναι :D

Και τότε...θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις με τις... πλημμύρες...:rolleyes:
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
αχ παναια μου αν το δω κιαυτο το επομενο βημα ειναι να του μαθω να πινει νερο με το καλαμακι οταν θελω ΕΓΩ!!
 






katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Είναι κάποια κουταβια που λατρεύουν να πάιζουν με το νερό στο μπολ τους...Ο Μπου δεν είχε ιδέα πόσο διασκεδαστικό είναι αυτό το παιχνίδι γιατί δεν το είχε δει να συμβαίνει ...Δυστυχώς οι 2 καλύτεροί του φίλοι είναι δύο ΓΠ, 10 μηνών , με τους οποίους συναντιέται κάθε μέρα από 2 μηνών και παίζουν ασταμάτητα (κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να αεβάσω video). Ο ένας από τους δύο έχει αυτό το ¨κουσούρι"...και μια μέρα, αφού τον είχε παρακολουθήσει να το κάνει μερικές φορές, ο Μπου αποφάσισε να δοκιμάσει και αυτός τη τύχη του....ΚΟΛΑΣΗ...τώρα μόλις πίνει νερό, του παίρνω το μπολ και το ανεβάζω στο πάγκο της κουζίνας...
 


ruby

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
95
1
Εγώ την αφήνω να πλατσουρίζει και μέτα πανάκι και σκούπισματακι της βάζω και παγάκια και έτσι τη διατηρώ χαρούμενη και δροσερή. Της αρέσει πολύ το νερο και στο ρεμα που πάμε βόλτα βουτάει χειμώνα καλοκαίρι συνέχεια. Επίσης κάτω από το μπολ νερού έχω πετσέτα και πάνω από την πετσέτα ένά ορθογώνιο σουβερ. Το σουβερ ειναι για να μην λερώνεται η πετσέτα οταν τρώει
 
Last edited:


Γκρέκο

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
100
0
Πειραιάς
Εγώ απ' ότι παρατήρησα σήμερα τον Γκρέκο πρέπει να το κάνει γιατί ζεσταίνεται..Τον βλέπω και κάνει το εξής:Βουτάει μέσα στο μπολάκι με το νερό το πόδι του και προσπαθεί να ρίξει έξω νερά,μετά εκεί που έχει ρίξει τα νερά ξύνει με τα πόδια του σαν να θέλει να σκάψει ένα πράμα και μετά πάει και κυλιέται εκεί...Βέβαια τώρα του έβαλα το μπολάκι πιο ψηλά και δεν μπορεί να βάλει τα πόδια του μέσα αλλά συνεχίζει και το κάνει με το στόμα!:xD:
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Φιλε ειναι ακομα οχι μωρο αλλα βρεφος, μην περιμενεις να εχει επιγνωση και συνειδηση των πραξεων του ουτε υπακοη..

Στην ηλικια αυτη τα κουταβια ειναι πολυ δραστηρια απο την φυση τους οποτε οταν θα παιζετε καλο θα ηταν αυτο να να τον βαζει σε ηρεμια και σκεψη και οχι σε υπερενταση δηλαδη παιχνιδι και ευχαριστη ωρα καλο θα ηταν να ειναι η εκπαιδευση και οχι τραβηγματα σπροξιδια και οτιδηποτε αλλο τον ξεσηκωνει χωρις να του μαθαινει κατι..

Εαν σκοπευεις να τον πας σε επαγγελματια εκπαιδευτη τοτε ψαξε απο τωρα να τον βρεις και να τον επισκεφθειτε ετσι ωστε να σου δειξει αυτος διαφορες ασκησεις που θ ατου διδαξεις ετσι ωστε αυτος μετα οταν φτασει ο μικρος σε μια πιο ωριμη ηλικια να πατησει πανω σε αυτες και να χτισει μια ευρυτερη και καλυτερη υπακοη.
Σε περιπτωση που πας σε κεπαιδευτη και εχεις εσυ ηδη δουλεψει τον μικρο μονος σου σιγουρα εν αγνοια σου θα εχεις δημιουργησει καπιες κακες η εσφαλμενες συμπεριφορες τις οποιες ο δασκαλος μεθαυριο θα χρειαστει να διορθωσει-εξαλειψει και μετα χτισει την σωστη υπακοη..Σου μιλαω σαν παθων..

Τωρα σε περιπτωση που σκοπευεις να τον εκπαιδευσεις μονος σου ξεκινα το διαβασμα, βιντεακια, βιβλια κτλ και ψαξε να βρεις ασκησεις και εντολες με εκμαθηση σε ''προσχολικη ηλικια'' και ξεκινα να δουλευεις τον μικρο 3-4 5λεπτα την ημερα και θα εκπλαγεις με την ταχυτητα εκμαθησης του..

Γενικα θα πρεπει να καταλαβεις οτι μεχρι να αποκτησεις μια καλη σχεση με τον μικρο και να σε εμπιστευτει-αποδεχθει το να τον διορθωνεις η να του ζητας να μην κανει κατι δεν θα εχει και μεγαλη ισχυ..σκεψου εσυ να κανεις κατι που σε ευχαριστει και καποιος αχρωμος ως προς εσενα να σου πει κοφτο..εσυ αμεσως θα σκεφτεις σιγα ρε γιατι να το κανω και θα συνεχισεις...ενω εαν στο ζητησει καπιος δικος σου το πιο πιθανο θα ειναι να συμμορφωθεις..

Επισης να εχεις κατα νου οτι τα σκυλια συνδυαζουν πραξεις με συνεπειες, δηλαδη κανω κατι και δεν δεχομαι συνεπειες η ειναι θετικες το ξανακανω...Κανω κατι και συμβαινει κατι αρνητικο το κοβω η το δοκιμαζω πολυ επιφυλακτικα να δω αν θα ξανασυμβει..

Παραδειγμα και οχι υποδειξη λυσης στο προβλημα σου :
Οταν βουταει τα ποδια του και πλατσουριζει με το νερο ενα συμβει κατι αρνητικο η τρομαξει, πχ ενας δυνατος θορυβος η αδειασει επανω του μισο ποτηρι νερο και τρομαξε,ι το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα το ξανακανει...ξαναλεω ειναι τυχαια παραδειγματα και οχι προτασεις προς εφαρμογη
Το τι ειναι αυτο το οποιο θα του δημιουγησει αρνητικες συνεπειες χωρις να τον πονεσει η να τον φοβησει θα πρεπει να το βρεις εσυ..
Καποιες λυσεις ηδη ειπωθηκαν οπως το ψηλοτερο σκευος

Πιτσηρικας ειχαμε ενα οικογενειακο ΓΠ που ειχε αυτο το κουσουρι..βασανο σκετο σου λεω μεχρι που φτιαξαμε ειδικη μεταλλικη κατασκευη και του στερεωσαμε το δοχειο σε υψος 60-70 ποντων ετσι ωστε να ειναι σε υψος που να το φτανει μονο με το κεφαλι του..
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Συμφωνώ στα περισσότερα εκτός από το "τρόμαγμα"....Αυτό είναι για μένα τεράστιο λάθος να το κάνεις σε ένα κουτάβι και μη το δοκιμάσεις. Το πλατσούρισμα είναι "λατρεμένη συνήθεια" σε όλα τα κουτάβια τελικά!!! Προσωπικά θα προσπαθούσα να τον ελέγχω όσες φορές πάει για νερό και να του απομακρύνω το μπολ μόλις πιει. Εκτός αν βάλεις το νερό του στη βεράντα και τον αφήσεις να το διασκεδάσει όσο θέλει..ειδικά τώρα που άρχισαν οι ζέστες....!!! Πασάς ο μικρός...
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Κατερινα εαν ξαναδιαβσασεις το κειμενο με ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ θα δεις οτι γραφω τα ακολουθα :

Παραδειγμα και οχι υποδειξη λυσης στο προβλημα σου :
Οταν βουταει τα ποδια του και πλατσουριζει με το νερο ενα συμβει κατι αρνητικο η τρομαξει, πχ ενας δυνατος θορυβος η αδειασει επανω του μισο ποτηρι νερο και τρομαξε,ι το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα το ξανακανει...ξαναλεω ειναι τυχαια παραδειγματα και οχι προτασεις προς εφαρμογη

Δεν νομιζω οτι του προτεινω πουθενα να τρομαξει τον σκυλο!!!!!
 


Γκρέκο

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
100
0
Πειραιάς
Κατερίνα ο σκύλος έχει πρόσβαση στο μπαλκόνι και εκεί είναι το μπολάκι του.Πιο πολύ δεν θέλω να βρέχεται παρά που παίζει με το νερό γιατί είναι μικρός ακόμα και φοβάμαι μην πάθει τίποτα.Μου 'χει πει και ο κτηνίατρος όχι μπάνιο και δεν θέλω να είναι βρεγμένος συνέχεια.

Deas καλά τα λες.Ευχαριστώ!!!Όσο για το ποτήρι με το νερό πιστεύω ότι κάθε άλλο παρά θα τον τρομάξει...Προχθές πήγε και έκατσε μέσα στο μπολάκι του..Ίσως του αρέσει πάρα πολύ το νερό..Θα τον παίρνω και μαζί μου στο ψαροτούφεκο αν είναι...χαχαχα :cool:
 


joan&mpuraki

Member
25 Μαϊου 2012
20
0
greece
η δικιά μου από τότε που την πήγα στην θάλασσα ότι περιέχει νερό βουτάμε...η κατάσταση μας νομίζω είναι ολίγον τραγελαφική μέχρι να πάω να φέρω το αποριπαντικό η Μπύρα είχε ανέβει πάνω στο τραπέζι και είχε μπει μέσα στην λεκάνη με την μπουγάδα οπου έβρισκε πολύ αστείο να "σκοτώνει" τα ρούχα και να τα πετάει. Πραγματικά δεν περίμενα οτι θα έβλεπα κάτι τέτοιο.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν παθαίνει τίποτα με το νερό...κάνει αρκετή ζέστη πια. Θέλω video με τη Μπύρα....πολύ γέλασα!!

deas...με μπέρδεψες λίγο. Όταν δίνουμε ένα παράδειγμα πως γίνεται καπάκι να λένε "μη το κάνεις "...Το παράδειγμα σημαίνει σου παραθέτω ένα δείγμα για να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις και το αποτέλεσμα των παραδειγμάτων που έγραψες είναι να τρομάξει ο σκύλος... Τώρα αν θα τρομάξει με νερό η με δυνατό θόρυβο η με οτιδήποτε άλλο....η κατάληξη είναι μια "τρομάζει". Εκεί διαφώνησα μόνο. Λέω κάτι λάθος?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@