Καταπολέμηση ψύλλων




DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Της εβαλα το τενοπα και ειναι πολυ καλο ειδικα για μεσα στο σπιτι.Απο την γκρετα οι ψυλλοι εχουν σχεδον φυγει αλλα ακομη εχει μερικους.Να της ξαναβαλω σεμπασιλ ή τενοπα?Μηπως δεν κανει να της ξαναβαλω?
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
απο οσα μου εχουν πει, μια φορα το μηνα μπορεις να βαλεις κατι τετοιο πανω στο σκυλι. Μπορεις να κανεις μαπνιο στη μικρη με μπολικη σαπουναδα. Την αφηνεις πανω της για 15 λεπτα. Και μετα περνας την ζωη σου ξεβγαζοντας. Οι ψυλλοι δεν μπορουν να αναπνευσουν με σαπουναδα, και τα τιναζουν. Κανε αυτο αν θες αλλα οχι κι αλλο χημικο...
 




Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
βεεεεεεεεεεεεεβαια, ειναι κλασικο. Μαλιστα καποιοι υποστηριζουν πως το απορρυπαντικο πιατων για ευαισθητα χερια, ειναι το καλυτερο, μαλλον επειδη η σαπουναδα ειναι πυκνη. Δεν το επιχειρησα ομως, μη μου γινουν οι μικρες πιατα...
 


DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Θα ΣΚΑΣΩ!!!!Την εκανα χθες μπανιο με πολυυυυ σαπουναδα, και σημερα την χτενιζα και παλι αρχισε να δαγκωνεται και στο σημειο εκεινο ειδα οτι ειχε ενα ψυλλο πολυ μικρο και ζωντανο.....Δεν εχουν φιγει ολοι ακομη...ενοχλητικα τερατακιαααα:mad:
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ειχα διαβασει οτι οταν βρουμε 1 ψυλλο στον σκυλο και καταφερουμε να τον ριξουμε ζωντανο σε 1 ποτηρι με νερο και σαπουνι τα τιναζει με την 1.Το εκανα και ισχυει.Οπως το ιδιο ισχυει για πολλα ζωυφια,κατσαριδες κλπ...
Dogz Lover λιγο δυσκολο εως απιθανο να εμεινε πανω στον σκυλο σου ψυλλος μετα απο μπανιο με σαπουναδα.Θα συμφωνησω με την Hopsi οτι μαλλον βρισκονται ψυλλοι στο περιβαλλον του.Στο δωματιο που ζει ο σκυλος,στο κρεβατι του και στο υπολοιπο δωματιο.
 


DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Ναι ε???Τι να πω...θα ξαναψεκασω ολο το σπιτι και την αυλη.
Στο παρκακι που παω σχεδον καθε μερα την γκρετα για τουλαχιστον 1-2 ωρες παιζει με ενα αλλο σκυλι αδεσποτο το οποιο μαλλον εχει ψυλλους, γινεται να πηγαινουν απο εκεινο το σκυλι στο δικο μου οι ψυλλοι?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981