Καταρράκτης:νέα ή κλασική τεχνική εγχείρησης? φακοθρυψία?σταγόνες θεραπείας?


evaevaeva68

Member
24 Ιουνίου 2009
6
0
Αγία Παρασκευή/Αθήνα
Παιδια, γεια σας. Ειμαι καινουρια στο forum & σχετικα sites, αν και ο Φιντέλ (Ιρλανδ. κόκκινο σέτερ) ειναι ήδη 9 χρονών. Μέχρι τώρα ΥΓΙΕΣΤΑΤΟΣ (και στις εξετάσεις πριν 1 εβδομάδα),προσέχουμε διατροφή, άσκήσή του, ποτέ δεν μας παρουσίασε το παραμικρό, εκτός απ΄το κλασικό πρόβλημα με τ΄αυτάκια που παρουσιάζουν όλα αυτά τα σκυλάκια με μεγάλα αυτιά (Σέτερ, Κόκερ κλπ). Μας εμφάνισε καταρράκτη, πριν 2 μήνες περίπου άρχισαν να θολώνουν οι κόρες των ματιών του και την τελευταία εβδομάδα δεν βλέπει καθόλου. Διάβασα και εκείνο το άρθρο στο FOCUS για τις επικίνδυνες και αιμομικτικές διασταυρώσεις, καθώς και για ευαισθησία φυλών σχετικά με ατροφία αμφιβληστροειδούς κλπ. Πήρα γνώμες από κτηνίατρους κι επισκέφτηκα καινούριο γιατρό μας, που πιστεύω είναι καλός επιστήμονας και καλός άνθρωπος. Επισκέφτηκα και ειδικό χειρούργο. Συμβουλέψτε με, σας παρακαλώ: 1)Μόνο 3 οι χειρούργοι Ελλάδας γι΄αυτό το θέμα? 2)Γνωρίζετε κάποιο ειδικό οφθαλμίατρο ζώων? 3) να επιχειρήσω εγχείρηση κλασική? 4)να επιχειρήσω "φακοθρυψία"? 5)Οι σταγόνες τύπου μπράιτ άιζ μπορουν να εχουν αποτέλεσμα αν δοκιμαστούν 4-6 μήνες προ τελεσίδικης εγχείρησης? κάποιοι λένε για επιτυχία τους 30%, κάποια άλλη μάρκα στο ιντερνετ λέει και για επιτυχία 98%. 6) Υπάρχει κάποιος που να εφαρμόζει καινούρια τεχνική, λέιζερ κλπ?Θα ήθελα ν΄αποφύγω τη διαδικασία νάρκωσης. Συμβουλέψτε με και βοηθείστε με, σας παρακαλώ. Τον έχω σαν αδερφάκι μου...Σας ευχαριστώ πολύ!​
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν γνωρίζω την κατάσταση στην Ελλάδα, αλλά εδώ υπάρχει χειρουργική επέμβαση που σε ορισμένες περιπτώσεις είναι αποτελεσματική: λέγεται Phacoemulsification (την ορολογία στα Ελληνικά δεν την ξέρω), αφαιρούν τον θολωμένο φακό για να τον αντικαταστήσουν με πλαστικό φακό.
 




evaevaeva68

Member
24 Ιουνίου 2009
6
0
Αγία Παρασκευή/Αθήνα
Aλέξια, σ' ευχαριστω πολυ! Απο Βρυξελλες γραφεις? Η τεχνικη που μου σημειωνεις, κ μεταφραστικα να το παρουμε το θεμα, είναι μάλλον η "Φακοθρυψία" που εφαρμοζει ενας γιατρος εδω Αθηνα, στο Χαλανδρι κ μια Καθηγητρια στο Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης (Κτηνιατρικη).

Χωρις να θελω να σε κουρασω, σε παρακαλω παρα πολυ, μπορεις να ρωτησεις γνωστους, φιλους ή καποιο καλο κτηνιατρο εκει κ να με πληροφορησεις λιγο περισσοτερο σχετικα με το θεμα αυτο? Δηλαδη, πιθανοτητες επιτυχιας ή αποτυχίας, συνέπειες ή επιπτώσεις, διάρκεια εγχείρησης-διαδικασία, βαθμος δυσκολιας στην ανάρρωση μετα. Σ' ευχαριστω παρα πολυ!Σου ειμαι ηδη υποχρεη! Πολλα χαιρετισματα!:)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Εύα σου απάντησα στο πμ σου για τον κτηνίατρο που μου ζήτησες,αλλά δεν ξέρω αν κάνει τετοιου τύπου εγχειρήσεις,-ευτυχως δε χρειαστηκε κανενα απο τα σκυλια μου-,η εγχειρηση που σου αναφερω οτι εκανε με μεγαλη επιτυχια ηταν στη μικρη μου οταν ειχε πετρα στο νεφρο οταν ηταν 6 μηνων και οι πιθανοτητες να ζησει ήταν ελάχιστες.Πάντως στο ξαναλέω ειναι πολυ καλος δε χάνεις να ρωτησεις.
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Aλέξια, σ' ευχαριστω πολυ! Απο Βρυξελλες γραφεις? Η τεχνικη που μου σημειωνεις, κ μεταφραστικα να το παρουμε το θεμα, είναι μάλλον η "Φακοθρυψία" που εφαρμοζει ενας γιατρος εδω Αθηνα, στο Χαλανδρι κ μια Καθηγητρια στο Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης (Κτηνιατρικη).

Χωρις να θελω να σε κουρασω, σε παρακαλω παρα πολυ, μπορεις να ρωτησεις γνωστους, φιλους ή καποιο καλο κτηνιατρο εκει κ να με πληροφορησεις λιγο περισσοτερο σχετικα με το θεμα αυτο? Δηλαδη, πιθανοτητες επιτυχιας ή αποτυχίας, συνέπειες ή επιπτώσεις, διάρκεια εγχείρησης-διαδικασία, βαθμος δυσκολιας στην ανάρρωση μετα. Σ' ευχαριστω παρα πολυ!Σου ειμαι ηδη υποχρεη! Πολλα χαιρετισματα!:)
Ναι από Βρυξέλλες. Θα ρωτήσω και θα σου απαντήσω.
 




evaevaeva68

Member
24 Ιουνίου 2009
6
0
Αγία Παρασκευή/Αθήνα
Kango 1, σ’ ευχαριστω παρα παρα πολύ! Εγραφες σ εκεινο το post ” O σκύλος μου είχε καταρράκτη για πολλά χρονια.Mεγαλώνει αργά και σταδιακά
Ερωτηση 1
>> Πόσα χρόνια, δηλαδή, σου εχει κρατησει αυτό το θεμα στο σκυλακι σου? Το ζωακι το αντεχε?Το παλευε το θεμα?Προσαρμοστηκε? Γιατι διαβαζα ότι αν χασουν την οραση, αλλα ακομα και την ακοη τους, συνηθιζουν. Η οσφρηση ειναι το πολύ σημαντικο, το οποιο δε χανουν ποτε (ευτυχώς… και εκτος απροοπτου, φυσικα). Επισης, παρατηρώ από τις απαντησεις σου στα posts, ότι εχεις μεγαλη γνωση κ εμπειρια σε παρα πολλα θεματα σχετικα με τα σκυλακια.
Ερωτηση 2>>
Παιδια, μηπως ξερετε τι σημαινει, όταν ο καταρρακτης προχωραει σχετικα γρηγορα? (δηλαδη, σε διαστημα 2 μηνων, να μην βλεπει πια ο σκυλος, ή τουλαχιστον, κάπως ετσι το διαπιστωσαμε…). Εχει αυτο καποια σημασια?
Θα παρω κι άλλη γνωμη από γιατρο, μιλησα κ με φαρμακοποιο κ προσανατολιζομαι σιγα σιγα, ισως…, να του δωσω σε πρωτη φαση σταγονες με «N-Acetyl-Carnosine (NAC)», υπαρχουν σε διαφορες μαρκες. Λενε ότι βελτιωνει κι αναστρεφει αρκετα το προβλημα. Και στους ανθρωπους κ στα ζωα. Μου το επιβεβαιωσε κι η φαρμακοποιος μας που την ξερουμε πολλα χρονια κ της εχουμε κι εμπιστοσυνη. Σκεφτηκα να δωσω πρωτα τις σταγονες αυτές στον σκυλο μου, σε ένα διαστημα 4-6 μηνων (που λενε ότι μπορει να παρατηρηθει βελτιωση, αν οντως προκειται για καταρρακτη), για να μην το μπλεκω το ζωακι με χειρουργεια, ναρκωσεις κ ταλαιπωριες.
Οποτε, αν δω βελτιωση, μαλλον θα είναι καταρρακτης. Αν όχι, ή δε λειτουργησε το φαρμακο στην περιπτωση μας, ή απευχομαι να προκειται για άλλο προβλημα, όπως ατροφια αμφιβληστροειδους κλπ κλπ (οποτε αν εχει κατι τετοιο, χτυπα ξυλο, τσαμπα θα εμπαινε στο χειρουργειο).
Ερωτηση 3>>
Εχετε ακουσει γι αυτές τις σταγονες? Ξερει καποιος κατι σχετικα?
Παιδια, πολύ χαιρομαι που μπηκα στο forum αυτό. Εχω ενημερωθει απιστευτα κ σε πολύ λιγο χρονο.
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον κ τις συμβουλες σας. Ευχομαι κι εγω να μπορεσω να βοηθησω σε κατι, όταν καποιος/α από σας το χρειαστει (αχρειαστο ναναι…).
 


evaevaeva68

Member
24 Ιουνίου 2009
6
0
Αγία Παρασκευή/Αθήνα
Από παλιοτερο post, που με παραπεμψατε,
DogForum > Σκυλοκουβέντες! > Υγεία & Ασθένειες
Καταράκτης κλπ. , 10-04-09, 00:22

Παιδια, γραφετε:
Foibos>>Για την ακρίβεια είναι θεραπεύσιμος, όχι αναστρέψιμος!
Kango 1>>Βρε foivos αν ειναι θεραπευσιμος πως δεν ειναι αναστρεψιμος?
Foibos>>Ασ'το!Αστοχο λογοπαίγνιο!
Η εξήγησή του είναι μεγάλη ιστορία!


Αγαπητε Foibos, μηπως θα μπορουσες να μας εξηγησεις αυτή την «ιστορία» που αναφερεις?Υπαρχει πιθανοτητα ο καταρρακτης να είναι αναστρεψιμος με καποιες σταγονες, ισως?
(ριξε μια ματια αν μπορεις και στο από πανω post).
Πολλα χαιρετισματα παιδια.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Είσαι σίγουρη ότι είναι καταρράκτης και δεν είναι PRA, συχνή κληρονομική πάθηση στα σεττερ. Μίλησες με τον εκτροφεα;
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πόσα χρόνια, δηλαδή, σου εχει κρατησει αυτό το θεμα στο σκυλακι σου? Το ζωακι το αντεχε?Το παλευε το θεμα?Προσαρμοστηκε? Γιατι διαβαζα ότι αν χασουν την οραση, αλλα ακομα και την ακοη τους, συνηθιζουν. Η οσφρηση ειναι το πολύ σημαντικο, το οποιο δε χανουν ποτε (ευτυχώς… και εκτος απροοπτου, φυσικα)
Στην δικη μου περιπτωση προκλήθηκε από γερατειά..

Εξελίχτηκε πολύ αργά..

Αλλα ο καταρράκτης μπορεί να δημιουργηθεί και σε μικρές ηλικίες από παθολογικούς λόγους..

Επειδή εξελίχθηκε πολύ αργά, προσαρμόστηκε σχετικά εύκολα..

Θυμάμαι όταν το ανακαλύψαμε ήταν καλοκαίρι..και επειδή τυχαίνει να παραθερίζουμε στην Ραφήνα τον πήγαμε σε έναν γιατρό εκεί..
Μας λέει λοιπόν πως όταν ο καταρράκτης εξελιχθεί και οδηγήσει στην τύφλωση θα του κάνουμε ευθανασία..
Με το που το ακούω πέρα από το ότι με έλουσε κρυος ιδρώτας γιατί όσο και να το θεωρήσεις χαζό εκείνη την στιγμή, αυτή η λέξη ηχεί σαν καρφί όταν την ακούς..
Μετά και στην πράξη και κατά την πάροδο των χρονων, κατάλαβα ποσο άσχετος ήταν ο συγκεκριμένος γιατρός..

Τα σκυλιά προσαρμόζονται εξαιρετικά εύκολα..
Με δεδομένο ότι είναι ζώα της συνήθειας..
Αν έχουν τον χώρο τους, σε εύκολα προσβάσιμο μέρος.., αν δεν έχουν εμπόδια μπροστά τους και επικίνδυνα μέρη για να χτυπήσουν η να πέσουν από κάπου..
Αν τα σεβόμαστε και τα προσέχουμε..
Μπορούν να έχουν μια ζωή με μια σχετική αξιοπρέπεια..
Ποτέ βεβαια δεν τα βγάζουμε βόλτα χωρίς λουρί..
και κάνουμε πάντα το δρομολόγιο που κάναμε και πριν..
Αυτά ξέρουν την διαδρομή..από την όσφρηση..

Η απότομη αλλαγή δεν θα είναι το ίδιο εύκολη με την πολυτέλεια της μακροχρόνιας προσαρμογής οπως στην δικη μου περιπτωση, αλλα με αγάπη και τα δικα του πρόσωπα κοντα του, θα διασφαλίσουν την όσο γίνεται ανώδυνη συνεχεια..
Θα παρω κι άλλη γνωμη από γιατρο, μιλησα κ με φαρμακοποιο κ προσανατολιζομαι σιγα σιγα, ισως…, να του δωσω σε πρωτη φαση σταγονες με «N-Acetyl-Carnosine (NAC)», υπαρχουν σε διαφορες μαρκες. Λενε ότι βελτιωνει κι αναστρεφει αρκετα το προβλημα. Και στους ανθρωπους κ στα ζωα. Μου το επιβεβαιωσε κι η φαρμακοποιος μας που την ξερουμε πολλα χρονια κ της εχουμε κι εμπιστοσυνη.

Στις μέρες μας για τους ανθρωπους η εγχείριση καταρράκτη θεωρείτε από τις πιο επιτυχημένες εγχείρισεις.
Στα σκυλιά όμως ενώ πρακτικά θα μπορούσε να έχει επιτυχία και επειδή η μετεγχειριτικη πορεία είναι εξίσου σημαντική όσο η ίδια τεχνική που θα χρησιμοποίησει ο γιατρός, η περίπτωση κάποιας μόλυνσης μπορεί να οδηγήσει και αυτή στην τύφλωση.
Για αυτό πλέον στους ανθρωπους χρησιμοποιούν τρίτης γενιάς αντιβίωτικα, που αυτές τις περιπτώσεις τις κάνουν σχεδόν μηδαμινές.
Στα σκυλιά όμως δεν μπορείς να τα έχεις σε αποστειρωμένο περιβάλλον, δεν μπορείς να τα κανεις να μην τριφτούν η να μην βάλουν το κεφάλι τους σε σκόνη..
Υπό αυτές τις προϋποθέσεις καθιστούν αυτην την εγχείριση εξαιρετικά δύσκολη στον να είναι επιτυχής..
Στην Ελλάδα που οι καλοί γιατροί είναι μετρημένοι στα δάχτυλα, είναι πολύ δύσκολο να βρείς γιατρό εξειδικευμένο σε οφθαλμολογικά..και να είναι και καλός..

Σίγουρα τον πρώτο λόγο για αυτήν μας την απόφαση την έχει ο γιατρός που εμπιστευόμαστε καθώς και οι άλλες γνώμες γιατρών (που έχουμε ρωτήσει..), είτε είναι για φαρμακευτική αγωγή, είτε για κάποια τόσο σοβαρή απόφαση..
Ο φαρμακοποιός δεν ειναι γιατρός και ποσο μάλιστα κτηνίατρος..

Σκεφτηκα να δωσω πρωτα τις σταγονες αυτές στον σκυλο μου, σε ένα διαστημα 4-6 μηνων (που λενε ότι μπορει να παρατηρηθει βελτιωση, αν οντως προκειται για καταρρακτη), για να μην το μπλεκω το ζωακι με χειρουργεια, ναρκωσεις κ ταλαιπωριες.
Οποτε, αν δω βελτιωση, μαλλον θα είναι καταρρακτης. Αν όχι, ή δε λειτουργησε το φαρμακο στην περιπτωση μας, ή απευχομαι να προκειται για άλλο προβλημα, όπως ατροφια αμφιβληστροειδους κλπ κλπ (οποτε αν εχει κατι τετοιο, χτυπα ξυλο, τσαμπα θα εμπαινε στο χειρουργειο).
Mου κάνει εντύπωση να μην μπορεί να διακρίνει τον καταρράκτη κάτι που είναι σχετικά εύκολο να το παρατηρήσεις..
Να πάρεις και άλλες γνώμες όχι μια..
Πριν καταλήξεις σε αυτές τις σταγόνες..
Δεν τις γνωρίζω αλλα προσωπικά δεν νομίζω πως υπάρχουν σταγόνες που να θεραπεύουν το πρόβλημα του καταρράκτη..
Ωστόσο έχουν βγει πράγματι νέες τεχνικές που κάνουν θαύματα (οχι σταγονες), αλλα πάντα μιλάω για τους ανθρωπους.
Εγώ θα σε συμβούλευα πριν δώσεις οποιαδήποτε θεραπευτική αγωγή, να πάρεις και άλλες γνώμες.
 
Last edited:


velipsi

New Member
24 Ιουλίου 2009
2
0
εχω και εγω το ιδιο πρόβλημα με τον ιρλανδεζικο σετερ σκύλο μου και εχω στενοχορηθεί πολύ γιατι ειναι και μικρος (7 ετων) παρουσιασε εντονη θολάδα στο ενα ματι και λιγότερη στο αλλό ....κάνουμε και εξετασεις για ζλακχαρο ( πολύ πιθανον απ΄ οτι ακούω ) Περιμένω τη γνώμη σας για το περιστατικό Μάλλον πάμε για χειρουργείο ..είναι ομως αποτελεσματικό ?

Ευχαριστώ που με ακούσατε..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Για κοίταξε εδώ: http://www.animaleyecare.net/diseases/cataract.htm

Αν τώρα το πιάσατε νωρίς και δεν υπάρχει καμιά άλλη σοβαρή βλάβη και αποφασίσετε να κάνετε εγχείριση, τότε υπάρχουν 90-95% πιθανότητες επιτυχίες που είναι πολύ καλές και για ανθρώπους, εννοώ ως ποσοστό. Απ' ό,τι βλέπω, μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει αντιφλεγμονώδεις σταγόνες ώστε να μην χειροτερέψουν τα πράγματα, οπότε το σκυλί θα έχει περιορισμένη όραση. Από την άλλη έχω ακούσει ότι πολλοί ιδιοκτήτες επιλέγουν τη δεύτερη λύση διότι οι σκύλοι έχουν περισσότερο ανεπτυγμένες τις αισθήσεις της ακοής και της όσφρησης. Προσωπικά είμαι γενικά υπέρ των αποτελεσμάτικών λύσεων και κατά των συντηρητικών θεραπειών εφόσον υπάρχουν καλές πιθανότητες για πλήρη αποκατάσταση (γι' αυτό και ετοιμάζομαι αυτή την εποχή ν' ανοίξω τρύπα στο στομάχι μου ενώ έκανα υπομονή πέρσυ μέχρι να επουλωθεί τελείως ο σχισμένος μου ώμος:eek::eek::(:(). Τα έξοδα της εγχείρισης καταρράκτη για σκύλους είναι βέβαια αρκετά και μετά θα πρέπει να του βάζεις σταγόνες για λίγο καιρό μετά την εγχείριση όπως και με τους ανθρώπους. Θα πρέπει επίσης να πείσεις όμως το σκύλο να κάθεται για τις σταγόνες.
 
Last edited:


velipsi

New Member
24 Ιουλίου 2009
2
0
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου ....τα νεα μαλλον είναι ευχαριστα μιας και δεν υπάρχει ζακχαρο στις εξετάσεις ...αρα μάλλον το πρόβλημα ηταν κληρωνομικό ...στο ντ ν ει του σκύλου δηλαδη.
Απ οτι μου είπε ο γιατρός δεν έχει επιρεαστεί το οπτικό...μιας και αντιδρά σε ερεθίσματα ..πχ φως βέβαια η οραση στο ματι αυτό είναι πολύ περιορισμένη...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αυτό καλό. Σας είπε ο γιατρός αν η κατάσταση είναι αναστρέψιμη? Τώρα για το DNA, εντάξει, υπάρχουν κληρονομικά και κληρονομικά. Και ποιος (άνθρωπος) δεν έχει κάτι κληρονομικό? Το θέμα είναι να μην είναι κάτι τρομερό. Περαστικά.:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU