Καταστημα πετ σοπ στο ιντερνετ






sotirakis

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2015
73
24
44
εχω και εγω φωτογραφιες παιδια, ειχα παραγγειλει orijen χωρις καθολου lot και ημερομηνια ληξης, και δε φαινοταν να ειναι ουτε καν σβησμενο. Απλα δεν υπηρχε. Τους ειχα παρει τηλεφωνο τοτε και μου ειχαν πει να τους το επιστρεψω ακομα και ανοιγμενο, να μου στειλουν κατι αλλο γιατι ολες οι orijen που ειχαν ηταν ετσι χωρις παρτιδα και ημερομηνια. Βεβαια τοτε ειχαν την Orijen 54 ευρω, ενω τωρα οι τιμες ειναι αρκετα αυξημενες.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
εχω και εγω φωτογραφιες παιδια, ειχα παραγγειλει orijen χωρις καθολου lot και ημερομηνια ληξης, και δε φαινοταν να ειναι ουτε καν σβησμενο. Απλα δεν υπηρχε. Τους ειχα παρει τηλεφωνο τοτε και μου ειχαν πει να τους το επιστρεψω ακομα και ανοιγμενο, να μου στειλουν κατι αλλο γιατι ολες οι orijen που ειχαν ηταν ετσι χωρις παρτιδα και ημερομηνια. Βεβαια τοτε ειχαν την Orijen 54 ευρω, ενω τωρα οι τιμες ειναι αρκετα αυξημενες.
Δηλαδή είχαν δει ότι δεν αναγράφονταν παρτίδα και ημερομηνία, όμως παρ' όλα αυτά σου την έστειλαν. Πολύ ωραία...
Ελπίζω να μην σου είπαν τίποτα του στυλ "το είδαμε αφότου μας πήρατε τηλέφωνο", γιατί αυτό κάνει τα πράγματα ακόμα χειρότερα.
 


sotirakis

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2015
73
24
44
Οχι μου ειπαν οτι ολες οι orijen που εχουν ειναι ετσι και οφειλεται στον προμηθευτη τους, εστειλα και mail στο εργοστασιο, σελιδες 6 και 7 του θεματος ειναι οι φωτο και οι ενεργειες που εχω κανει.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Tri


sofia_kor

Member
10 Σεπτεμβρίου 2015
14
8
33
ειχα παρει κ εγω μια οριτζεν ειχα βαλει παλιοτερα φωτογραφια γτ δεν εβρησκα ημερομηνια ληξης κ ειχε μια τρυπα το σακι π κατεληξα οτι εγινε στη μεταφορα.. εν τελη βρηκα ημερομηνια ληξης. ηταν κομπλε αλλα αυτο π προσεξα ειναι οτι αν κ οριτζεν π ειναι τοπ τροφη στον σκυλο μ δν εκατσε κθλ καλα. ειχε αρκετες φορες διαροιες., τωρα τι να πω ισως να ταν κ τυχαιο. της εδωσα μια αλλη π βρηκα σε ενα πετ στην περιοχη μ μετριας ποιοτητας cibau κ πραγματικα ειδα καλυτερα αποτελεσματα π αυτο με βαζει σε υποψιες. αυτη ειναι η δικη μ εμπειρια ! παντως ψαχνοντας λιγο στο φορουμ για την οριτζεν συγκεκριμενα υπαρχουν αρκετα παραπονα απο παραγγελιες στ zoofast ! ελπιζω να μαθουμε τι παιζει να ξερουμε, γτ οι τιμες οσο να ναι ειναι δελεαστηκες!
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
παντως ψαχνοντας λιγο στο φορουμ για την οριτζεν συγκεκριμενα υπαρχουν αρκετα παραπονα απο παραγγελιες στ zoofast ! ελπιζω να μαθουμε τι παιζει να ξερουμε, γτ οι τιμες οσο να ναι ειναι δελεαστηκες!
Όσο δελεαστικές είναι οι τιμές στο zoofast, άλλο τόσο δεν θα είναι αυτές του κτηνιάτρου αν, ο μη γένοιτο, συμβεί κάτι στο σκύλο από ληγμένη τροφή.
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel






LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
@vasgial, γιατί όμως είναι σβήσμενος ο αριθμός παρτίδας; Χωρίς αυτόν τον αριθμό, πως θα ελέγξω, εγώ ο καταναλωτής ότι δεν πρόκειται για παρτίδα υπό ανάκληση;
Πέρα από το θέμα της ανάκλησης που εύλογα θέλεις σαν καταναλωτής να μπορείς να ελέγξεις αν συμβεί κάτι υπάρχουν και άλλοι λόγοι για το σβήσιμο του LOT.

Η champion δεν δίνει η ίδια εμπόρευμα στο συγκεκριμένο κατάστημα.
Τα προϊόντα λογικά είναι γνήσια. Αν δεν ήταν οι Καναδοί θα είχαν ήδη κινηθεί αναλόγως.
Άρα η μόνη εξήγηση είναι ότι κάποιος εισαγωγέας (ένας ή περισσότεροι) δίνει τα προϊόντα που είναι κοντά στην ημερομηνία λήξης τους (πρακτική που τον συμφέρει αντί να το πετάξει).

Αν φαίνεται το LOT προκύπτουν διάφορες πληροφορίες για την παρτίδα: αν έχει ανακληθεί, όπως αναφέρεις, η πραγματική ημερομηνία λήξης της αλλά και σε ποιον εισαγωγέα παραδόθηκε αυτή η παρτίδα που τελικά πωλείται από το συγκεκριμένο κατάστημα (οπότε και αφήνεται έκθετος ο προμηθευτής).

Και στη σύμβαση μεταξύ του εισαγωγέα και της champion προφανώς θα απαγορεύεται να πουλάει (τουλάχιστον χονδρική) έξω από τη χώρα του, θα υποχρεούται να έχει το προϊόν σε καλή κατάσταση και να μην δυσφημεί την εταιρία (με ύποπτα για ληγμένα) και (αν κρίνω από την ελληνική αγορά) θα έχει ρήτρα για φιξ τιμές.
 


sotirakis

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2015
73
24
44
Πέρα από το θέμα της ανάκλησης που εύλογα θέλεις σαν καταναλωτής να μπορείς να ελέγξεις αν συμβεί κάτι υπάρχουν και άλλοι λόγοι για το σβήσιμο του LOT.

Η champion δεν δίνει η ίδια εμπόρευμα στο συγκεκριμένο κατάστημα.
Τα προϊόντα λογικά είναι γνήσια. Αν δεν ήταν οι Καναδοί θα είχαν ήδη κινηθεί αναλόγως.
Άρα η μόνη εξήγηση είναι ότι κάποιος εισαγωγέας (ένας ή περισσότεροι) δίνει τα προϊόντα που είναι κοντά στην ημερομηνία λήξης τους (πρακτική που τον συμφέρει αντί να το πετάξει).

Αν φαίνεται το LOT προκύπτουν διάφορες πληροφορίες για την παρτίδα: αν έχει ανακληθεί, όπως αναφέρεις, η πραγματική ημερομηνία λήξης της αλλά και σε ποιον εισαγωγέα παραδόθηκε αυτή η παρτίδα που τελικά πωλείται από το συγκεκριμένο κατάστημα (οπότε και αφήνεται έκθετος ο προμηθευτής).

Και στη σύμβαση μεταξύ του εισαγωγέα και της champion προφανώς θα απαγορεύεται να πουλάει (τουλάχιστον χονδρική) έξω από τη χώρα του, θα υποχρεούται να έχει το προϊόν σε καλή κατάσταση και να μην δυσφημεί την εταιρία (με ύποπτα για ληγμένα) και (αν κρίνω από την ελληνική αγορά) θα έχει ρήτρα για φιξ τιμές.
Το να μη δυσφημειται η εταιρια μαλλον δε τους πολυ-νοιαζει, αν κρινω απο την απαντηση που μου εστειλαν απο την εταιρια οταν τους εστειλα e-mail για την συσκευασια που πηρα, χωρις lot και ημερομηνια ληξης...
 
  • Like
Reactions: eva1234


sotirakis

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2015
73
24
44
Και η απαντηση απο το εργοστασιο ειναι:

¨Ηi Sotirios,
Thank you for your emails, I received this one as well as the more recent one.
Zoofast is not an authorized dealer of ORIJEN or ACANA, and we do not guarantee our products if they are not purchased through an authorized dealer. If you'd like to find a legitimate Retailer in your Country, please use the following link and contact the correct Distributor for a list of stores.http://www.championpetfoods.com/trade-inquiries/


Would it be possible for you to send me photos of your bags? I would recommend that you contact Zoofast and let them know that you want a refund. The bags are suspect without a lot number or packaging information and they are responsible for addressing this situation to your satisfaction.


If you have any other questions or concerns please feel free to get in touch.


Warm Regards,Bonnie
Customer Care Leader
Champion Petfoods LP''


Οπως το βλεπω εγω στα ματια μου, μου φαινεται σα να μου λεει καλα να παθεις, να παιρνεις αλλη φορα απο εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο. Οσο για τις φωτογραφιες που λεει εγω τους προτεινα να στειλω.
 


eva1234

New Member
21 Απριλίου 2016
3
0
48
@Orilis αυτό δεν το γνωρίζω. Εγώ είπα απλά πως δεν είναι ληγμένο γιατί αυτό απασχολούσε την @eva1234. Η ημερομηνία λήξης είναι καλή.
Παιδιά καλημερα, είτε ληγμένη είτε υπο ανάκληση η τροφή ειναι ακατάλληλη για τα ζώα!! Η σκυλα μου έπαθε γαστρίτιδα εμετούς συνέχεια. Εκεί αρχισα να ψάχνω να δω τι γίνεται και ανακάλυψα το foroum.
Το θέμα δεν ειναι να πάρουμε τα χρήματα μας πίσω.. Οι άνθρωποι ειναι απατεώνες κερδίζουν απο ανυποψίαστους πελάτες και εις βάρος της υγείας των ζώων μας.
Προτείνω να κινηθούμε διαφορετικά ίσως νομικά ώστε να μπει μια τέλεια σ αυτο το παράνομο παραεμπορίο!!!
Δεν μπορεί να πλουτίζουν κάποιοι εις βάρος μας και των ζώων μας!!!
 


chameleon

New Member
6 Οκτωβρίου 2012
2
0
Μην αγοράσει κανείς από αυτούς. Είναι απατεώνες. Οι σκυλοτροφές είναι μαϊμού (οι επώνυμες), οι σάκοι χωρίς ημερομηνία λήξης και όταν ζήτησα τα λεφτά μου πίσω, έστειλαν κουριερ να παραλάβουν το 'λάθος' προϊόν για να μου επιστρέψουν τα λεφτά και εξαφανίστηκαν. Έκτοτε όχι λεφτά δεν είδα, αλλά ούτε και απαντάνε σε κανένα email.

Επικοινώνησα και με την επίσημη εταιρεία της συγκεκριμένης σκυλοτροφής στο εξωτερικό και απάντησαν πως δεν έχουν ιδέα ποιοι είναι αυτοί και πως δεν αγοράζουν από αυτούς καθώς και να προσέχω εφόσον τα προϊόντα είναι μαϊμού και χωρίς ημερομηνία.
 


giorgos76

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
91
7
σε εμένα που παρήγγειλα Acana 2 φορές, είχε ημερομηνία λήξης...Τώρα τι να πιστέψεις, κανείς δεν ξέρει... Είναι όντως περίεργο που έχουν τόσο χαμηλές τιμές...με το Zooplus.com τι παίζει ;;; είναι αξιόπιστο μαγαζί ;;;
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Και εμένα ειχε ημερομηνια Ληξεως και ειταν μια χαρά, πήρα eukanuba(απο οτι ειδα έχουν και διαφορετικό φ.π.α.)
 


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
καλησπερα!παιρνω orijen και εψαξα να την βρω πιο οικονομικα απο 90 ευρω αλλα η μονη εκπτωση ηταν -0,02.
Σημερα επεσα εδω http://petshop-gr.eu/gr/home και εχει την τροφη 73 ευρω..(λεει 71 αλλα μολις πας για παραγγελια παει 73) και θα με ενδιεφερε πολυ να γλυτωσω 17 ευρω..γνωριζετε κατι για το συγκεκριμενο eshop?
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@Dogo95 Είναι κατάστημα της Βουλγαρίας που σημαίνει πως αν χρειαστεί να γίνει κάποια επιστροφή θα σου κάνει κράτηση και η τράπεζα κάποιο χρηματικό ποσό των 4-5 ευρώ περίπου. Δεν έχω παραγγείλει από εκεί αλλά μου θυμίζει πολύ το zoofast.gr για το οποίο δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις διότι σε τροφές της orijen και acana απλά πουλούσαν μάλλον τροφές με σβησμένα την ημερομηνία λήξης [LOT] και τον αριθμό παρτίδας. Θα μπορούσαν δηλαδή οι τροφές να είναι άνετα από ανάκληση ή ληγμένες... -Αν θές διάβασε τα παλιότερα σχόλια για αυτό και δες και τις φωτογραφίες που έχουμε βάλει-.
Αν παραγγείλεις από εκεί βεβαιώσου πως είναι γραμμένη ΣΩΣΤΑ η ημερομηνία λήξης!
 
  • Like
Reactions: Dogo95


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
εκτος απο το να χει ληξει η τροφη υπαρχει περιπτωσει να παιζει και κατι αλλο?να ναι μουφα τροφη ας πουμε?