Κατοικίδια και Στρατιωτικές εγκαταστάσεις.


jkarabas

Active Member
4 Δεκεμβρίου 2010
30
1
Καλημέρα
Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν γνωρίζετε κάτι και τι ισχύει για το παρακάτω συμβάν που έλαβε χώρα στα ΚΑΑΥ Αγ. Ανδρέα σαν φιλοξενούμενος που ήμουνα.
Τα ΚΑΑΥ είναι ένα τεράστιος χώρος παραθέρισης για στρατιωτικούς και συγγενείς αυτών.
Με καφετέρια-εστιατόριο-οικήματα και άφθονο χώρο για περίπατο και διάφορες δραστηριόττητες.
Στην είσοδο δεν υπάρχει σήμανση ότι τα κατοικίδια απαγορεύονται.
Ερχόμενος μέσα στο χώρο και καθήμενος με την οικογένειά μου στη καφετέρια, μου επιβλήθηκε κάποια στιγμή να βγάλω έξω το μικρό κατοικίδιο (πιθανόν ενοχλούσε τους γύρω) που είχα διότι απαγορεύεται απο τους κανονισμούς τους.
Προσπάθησα να καταλάβω γιατί αυτό συμβαίνει; Μου απάντησαν όταν ήρθα σε επαφή με τον υπεύθυνο, ότι τα σκυλία κάνουν την ανάγκη τους παντού μέσα στο χώρο όπως και ότι μέσα στα οικήματα απαγορεύονται λόγω αλλεργικών καταστάσεων που μπορεί κάποιος να παρουσιάσει.
Θα σας παρακαλούσα εάν κάποιος γνωρίζει τελικά τι ισχύει σε αυτή την χώρα; τι προβλέπει το σύνταγμα του κράτους για τα κατοικίδια στη συγκεκριμένη περίπτωση;
Που μπορώ να απευθυνθώ νομικά για το παραπάνω θέμα;
Τον Νόμο 4039/2012 τον έχω διαβάσει και ξέρω τις υποχρεώσεις μου σαν ιδιοκτήτης μικρού κατοικιδίου ζώου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ετσι όπως διαβάζω το κείμενό σου, η πρώτη μου σκέψη, είναι ότι το φάουλ είναι δικό σου.

Οι στρατιωτικές εγκαταστάσεις δεν είναι δημόσιοι χώροι που υπόκεινται στις διατάξεις του νόμου που αναφέρεις. Και προφανώς ισχύουν δικοί τους κανονισμοί.

Κατ' εμέ, όφειλες πριν ξεκινήσεις να πάρεις το σκυλάκι σου εκεί, να έχεις επικοινωνήσει και να έχεις ενημερωθεί αν επιτρέπεται ή όχι.

Νομικά για ποιό λόγο θέλεις να διαμαρτυρηθείς; Τι "απαιτείς" δηλαδή;
 


jkarabas

Active Member
4 Δεκεμβρίου 2010
30
1
Δεν "απαιτώ" κάτι, προσπαθώ να καταλάβω που επιτρέπεται τελικά και που δεν επιτρέπεται.

Δεν επικοινώνησα διότι θεώρησα ότι σε έναν ανοιχτό χώρο θα επιτρέπεται. Κακώς έχεις δίκιο έπρεπε να το κάνω.

Όταν έλεγα νομικά εννοούσα τι ακριβώς ισχύει.

Ναι σαφώς δεν είναι δημόσιος χώρος.

Και ο δικός τους κανονισμός απο ότι έχω ενημερωθεί αφορά για την φιλοξενία στα διαμερίσματά τους και όχι στους λοιπούς χώρους.

Όταν έχεις ένα μικρό σκύλο και τηρείς πιστά σαν ιδιοκτήτης ότι ορίζει ο νόμος, μου ακούστηκε λίγο άσχημα το "παρακαλώ ο σκύλος να περάσει έξω"
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Θα συμφωνήσω με τη Μαρία και το γεγονός ότι οι στρατιωτικές εγκαταστάσεις δεν είναι κοινόχρηστος χώρος, άρα διέπονται από άλλους κανόνες και δη στρατιωτικές εγκύκλιους φαντάζομαι...

Παρόλα αυτά θα μπορούσες να ζητήσεις από κάποιον υπεύθυνο εκεί πέρα να σου κοινοποιήσει κάποια εγκύκλιο σχετική και να διαπιστώσεις ίσως ότι η απάντηση που πήρες '...τα σκυλιά κάνουν την ανάγκη τους παντού μέσα στο χώρο...' δεν είναι σοβαρή απάντηση από υπεύθυνο! Δλδ που αλλού θα μπορούσαν να τα κάνουν? Μάλλον θεωρεί δεδομένο ότι κανένας δε μαζεύει τα περιττώματα του σκύλου του όπως θα όφειλε να πράξει...

Ψάξτο λίγο να δεις τι παίζει...
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Παιδία ο χώρος του στρατοπέδου δεν είναι κοινόχρηστός χώρος μην το μπερδεύεται.
Κια μην ψάχνεις από κανονισμούς στο στρατό είσαι μπορεί να διέταξε κάποιος ανώτερος να μην μπαίνουν κατοικίδια μέσα.
Τώρα ότι όλα τα στρατόπεδα έχουν το αδέσποτο τους είναι άλλο θέμα .

Υ.Γ. Εκεί που σταματάει η λογική αρχίζει ο στρατός
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Τα στρατοπεδα ειναι ιδιαιτεροι χωροι (sic). Κατι σαν τα γραφεια της Χρυσης Αυγης.
Εκει κυριως απαγορευεται κατι. Σπανια κατι επιτρέπεται.

Εγω θα το εβαφα παραλλαγη και θα μπαινα με βημα.
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Έτσι όπως σου τα είπαν είναι. Στα στρατιωτικά θέρετρα απαγορεύονται τα ζώα αλλά για κάποιο λόγο αυτό ισχύει μονο για τους παραθεριστές και όχι για τους μόνιμους(διοικητές,αρχηγούς) ή για κάποιο σκυλί που πιθανότατα φροντίζουν οι φαντάροι. Γενικά δεσποζώμενα ζώα αν δεν είναι μέσα στο θέρετρο το σπίτι τους απαγορεύεται να μπαίνουν.