Κεντρικός Αποιος Διαβήτης


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Περαστικα στον μικρο και ευχομαι οσο το δυνατον γρηγοροτερη αναρρωση.
Ευτυχως που βρεθηκε στον δρομο σου γιατι αλλιως δεν θελω να φανταζομαι
τι θα γινοταν. . . Καταραμενοι byb. . .
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
τι να πω.......:(
περαστικά στον κατρουλή .....!!:)

τυχερός μέσα στην ατυχία του βέβαια που έχει εσένα ως μάνα......
εννοείται ότι και εγώ είμαι μέσα σε ότι χρειαστείς.....
το φάρμακο που παίρνει είναι ανθρώπινο;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μια χαρα θα παει ο Μαρκουλης!

Περιμενω πως και πως τη στιγμη που θα σηκωσει τα αυτια του και ποδι να μας μαρκαρει:cool:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Ανθρώπινο είναι, ναι: minirin melt

Nizinny, ευτυχώς δεν χρειάζεται ειδική διατροφή. Τα νεφρά του είναι μια χαρά. Προς το παρόν τουλάχιστον.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
περαστικα στο χαριτωμενο μικρο σου.αχ αυτες οι κατρουλες.με δυο κουβαδες ειμαι σε καθε μπαλκονι.ευτυχως τωρα τελευταια το dettol το δινουν με ενα στα τρια δωρο.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Των 60 η των 120 θετε?
Εχουμε και απο τα 2,παρακαλω ενημερωστε μας!
 






Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Περαστικά σας μωρέ!
Με έβαλες σε σκέψεις τώρα! Είχα πάει τη Νίκη για εξετάσεις στα νεφρά, αφού κατούραγε πάρα πολύ!
Οι εξετάσεις βγήκαν μια χαρά και έπαψα να ανησυχώ.
Εμάς όμως δεν πίνει πάρα πολύ νερό, ούτε κατουράει λίμνες, πολύ συχνά (5 φορές σε ένα μισάωρο) από λίγο (όχι σταγόνες, ούτε λίμνη όμως)
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Περαστικά, Μαρία, στον μικρούλη Μάρκο!
Και νάναι το τελευταίο που τον βρίσκει!!!:)
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Περαστικα στον μικρο, ευχομαι να πανε ολα καλα!

(εχει η γατα μου διαβητη και της κανουμε ινσουλινη πρωι απογευμα..κι εμεις απο τσισα και πολυδιψια το καταλαβαμε αρχικα)
 


barbie_s2k

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2012
241
3
44
Αθήνα - Μαρούσι
Το ματιάσαμε μωρέ το καυμενούλι απο τις φωτογραφίες που έβαλε η Natassa ( αν δεν κάνω λάθος, το δικό σου δεν ήταν ?)
Εγώ είμαι σίγουρη ότι με την τόσο δική σου φροντίδα και αγάπη, το μαυράκι σου θα γίνει γρήγορα καλά και θα το βλέπεις να μεγαλώνει μαζί με την υπόλοιπη μαυροπαρέα σου!
Περαστικούλια του λοιπόν...
 


Farfallina

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2012
111
0
Ο Μάρκος μας, από την πρώτη μέρα που ήρθε στο σπίτι, έπινε υπερβολικά πολύ νερό, το οποίο και αντιστοίχως απέβαλλε υπερβολικά πολύ...if you know what i mean...:rolleyes: Πάααρα πολύ κατούρημα, συνεχώς και παντού και σπάνια εντός πάνας :mad: Μιλάμε για πολύ χάλια νεύρα...τόσο πολύ σφουγγάρισμα δεν θυμάμαι να έχω κάνει ποτέ. Πέραν αυτού όμως, δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία. Ελεγα...ok...μικρούλης είναι, θα στρώσει κάποτε. Υπομονή :mad: Μέχρι που άρχισε σε κάθε κατούρημα, να αφήνει και σταγονίτσες αίμα. Εκεί προβληματίστηκα και μια και είχε έρθει έτσι κι αλλιώς η ώρα μας, για τσεκ και εμβόλια, πήγαμε στον γιατρό μας. Κάναμε τις εξετάσεις μας, αιματολογικές, βιοχημικές, υπέρηχο, λείψη ούρων. Οοοοολο το σετ. Οι εξετάσεις του ήταν καλές. Καμμία ένδειξη νεφρικής ανεπάρκειας. Ευτυχώς. Το ειδικό βάρος των ούρων του όμως, ήταν 1003 [δεν ξέρω την μονάδα μέτρησης], την στιγμή που το ειδικό βάρος του νερού, είναι 1000. Ο πιτσιρής δηλαδή, έβγαζε σχεδόν νερό. Δύο τα σενάρια: ψυχογενής πολυδιψία/πολυουρία που προκαλείται από στρεσογόνες καταστάσεις...ο Μάρκος στρεσαρισμένος!!! ναι καλά...άλλο; ;) δεύτερο και πιθανότερο σενάριο λοιπόν, κεντρικός άποιος διαβήτης. Ο οποίος οφείλεται στην μειωμένη σύνθεση της αντιδιουρητικής ορμόνης, η οποία μπορεί να είναι πλήρης ή μερική. Είναι σπάνιος στην πράξη και οφείλεται σε βλάβες των κυττάρων του υποθαλάμου και της νευρουπόφυσης, που παράγουν την αντιδιουρητική ορμόνη. Επιλεκτική εκτροφή το αγόρι μου!!! Ακούτε καραγκιόζηδες, που ζευγαρώνετε ότι βρεθεί εύκαιρο μπροστά σας και κάποιοι έχουν το θράσος να μην το βρίσκουν και φάουλ και να μας θεωρούν γραφικούς που βρίζουμε και ξαναβρίζουμε και ξαναβρίζουμε...:mad: Ο μικρούλης λοιπόν, πρέπει να πίνει όσο νερό, ζητάει ο οργανισμός του. Και μου έρχεται αμέσως στο μυαλό, η εικόνα του, παρατημένος στον δρόμο, να μην τον έχει μαζέψει κανείς, καλοκαίρι με ήδη υψηλές θερμοκρασίες, να ψάχνει απεγνωσμένα να βρει μια θάλασσα νεράκι, που τόσο έχει ανάγκη για να επιβιώσει :( και ανατριχιάζω και μόνο στην σκέψη :( Θα είχε ήδη χαιρετίσει τον μάταιο τούτο κόσμο, από βασανιστική αφυδάτωση.

Στον κεντρικό άποιο διαβήτη, δεν διαπιστώνονται παθολογικά ευρήματα, με εξαίρεση α) απώλεια σωματικού βάρους, επειδή τα ζώα με έντονη πολυδιψία δεν τρώνε πολύ [εμείς τέτοιο πρόβλημα δεν έχουμε] β) αφυδάτωση σε περίπτωση στέρησης νερού και γ) νευρολογικά συμπτώματα σε περιστατικά με νεοπλάσματα ή τραύμα στην υπόφυση και τον υποθάλαμο.

Επίσης, τα αποτελέσματα των αιματολογικών και βιοχημικών εξετάσεων στον ορό του αίματος, συνήθως είναι φυσιολογικά, όπως ήταν και του Μάρκου. Η μόνη σημαντική ένδειξη προς αυτή την κατεύθυνση, είναι το ειδικό βάρος των ούρων, που συνήθως κυμαίνεται μεταξύ 1000 και 1007.

Για να επιβεβαιωθεί λοιπόν η διάγνωση, υπάρχουν δύο τρόποι. Δοκιμή στέρησης νερού και δοκιμή ανταπόκρισης στην αντιδιουρητική ορμόνη, μέσω της λήψης οξεικής δεσμοπρεσσίνης. Οπερ και εγένετο, με την ελπίδα να μην υπάρξει ανταπόκριση, που θα σήμαινε μεγαλύτερη πιθανότητα για ψυχογενή πολυδιψία/πολυουρία, που ήταν και πιο επιθυμητή. Δυστυχώς, τα αποτελέσματα ήταν άμεσα, με θεαματική μείωση της δίψας και του κατουρήματος, από τις πρώτες κιόλας ώρες, μετά την λήψη του φαρμάκου :( Τρίτη μέρα σήμερα που έχει κατουρήσει φορές, μετρημένες στα δάχτυλα και πάντα εντός πάνας και δυστυχώς δεν μπορώ να χαρώ. Πιθανότατα λοιπόν, κεντρικός άποιος διαβήτης. Συνεχίζουμε το φάρμακο σε μειωμένη δόση και ελπίζοντας ότι θα μπορούμε να το βρούμε, γιατί ο γιατρός μας δυσκολεύτηκε πάρα πολύ λόγω γενικότερης έλλειψης και...βλέποντας και κάνοντας. Υπάρχει πάντα η ελπίδα, να είναι κάτι παροδικό και να διορθωθεί, όσο ο μπέμπης μεγαλώνει.

Θα δούμε...

Το μόνο σίγουρο, πως ότι χρειαστεί να γίνει, θα γίνει, χωρίς δεύτερη σκέψη. Εχω ήδη ξεκινήσει ενέργειες, να βρω τα παιδιά που έχουν υιοθετήσει τον αδερφό του, μήπως τυχόν αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν πάει το μυαλό τους, ότι μπορεί να είναι κάτι άλλο, εκτός από τυπική κουταβίσια παρενέργεια.

Αυτά τα νέα μας...:???:
Εγώ και ο Cookie, ευχόμαστε περαστικούλια
ΥΓ. με έκανες και αισθάνθηκα λίγη και τον φιλαράκο μου...είναι τυχερόςς (μες την ατυχία του) που σε έχει!!
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
περνάει αυτό ή μετριάζεται ? πρέπει δηλ να το δίνεις ανα διαστηματα το φάρμακο εφορου ζωης ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
περνάει αυτό ή μετριάζεται ? πρέπει δηλ να το δίνεις ανα διαστηματα το φάρμακο εφορου ζωης ?
Δεν έχω ιδέα.
Μάλλον θα φανεί στην πορεία.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Εγώ και ο Cookie, ευχόμαστε περαστικούλια
ΥΓ. με έκανες και αισθάνθηκα λίγη και τον φιλαράκο μου...είναι τυχερόςς (μες την ατυχία του) που σε έχει!!
Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά...γιατί αισθάνθηκες καλέ λίγη;
Που το σκυλί σου είναι υγιές; :rolleyes::D
 




Farfallina

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2012
111
0
Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά...γιατί αισθάνθηκες καλέ λίγη;
Που το σκυλί σου είναι υγιές; :rolleyes::D
Κατάλαβες πως το εννοούσα, μην με πατρονάρεις...:razz:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf