Κινδυνος για puppy mills?


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Γεια σας, πριν 5 μηνες απεκτησα ενα κουταβι απο εκτροφειο του εξωτερικου. Λογω της καραντινας δεν πηγα εκει αλλα ηρθε αυτο σε μενα. Δεν ειχα εμπειρια με αγορες αλλων σκυλων και για αυτο δεν ζητησα και πολλες πληροφοριες. Ο σκυλος πλεον ειναι 7 μηνων χωρις καποια επιθετικοτητα, φοβια η ασθενεια και γενικα προβλημα υγειας. Παρ'ολ'αυτα, διαβαζοντας για το κινδυνο των puppy mills, εχω σοκαριστει και αναρωτιεμαι αν ο δικος μου σκυλος προερχεται κι αυτος απο εκει. Αν ο σκυλος ηταν οντως απο puppy mills, δεν θα ειχε εμφανισει καποιο προβλημα ειτε υγιειας ειτε συμπεριφορας?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αν ο σκυλος ηταν οντως απο puppy mills, δεν θα ειχε εμφανισει καποιο προβλημα ειτε υγιειας ειτε συμπεριφορας?
Οχι απαραιτήτως.
Αυτό όμως μόνο σε ενδιαφέρει;
Φωτό που δείχνει πως "ζουν" οι σκύλες μηχανές αναπαραγωγής, δεν έτυχε να δεις;
Δεν στενοχωρήθηκες;
Εχει pedigree ο σκυλάκος σου;
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Οχι απαραιτήτως.
Αυτό όμως μόνο σε ενδιαφέρει;
Φωτό που δείχνει πως "ζουν" οι σκύλες μηχανές αναπαραγωγής, δεν έτυχε να δεις;
Δεν στενοχωρήθηκες;
Εχει pedigree ο σκυλάκος σου;
Φυσικη και σοκαριστηκα οταν διαβασα για τα puppy mills. Pedigree νομιζω πως δεν εχει, τον πηραμε απο ενα ουγγρικο εκτροφειο και αυτος που μιλησαμε μας εστειλε φωτογραφιες και βιντεο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αν είχε pedigree θα το ήξερες.
Εφόσον δεν έχει, δεν το πήρες από σωστό εκτροφέα.
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Επισης να πω πως οσων αφορα στη μορφολογια του και στη συμπεριφορα του ειναι ιδιος με τα αλλα σκυλια της ρατσας του και μας το 'χουν επιβεβαιωσει και ο κτηνιατρος και ενας εκπαιδευτης (ειναι γκολντεν ριτριβερ). Τελος, αν προερχεται τελικα απο puppy mills, θα παρουσιασει καποιο προβλημα τουλαχιστον στο μελλον?
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ο σκυλος απ οπου κι αν προερχεται μπορει να παρουσιασει προβλημα.
Δες τα προβληματα που εχουν τα γκολντεν. Δυσπλασια πχ.

Λογικο να εχεις αγχωθει. Ειναι αθλιες οι συνθηκες απ οπου ειναι το πιο πιθανο να προερχεται ο σκυλος σου. Ξερεις τωρα οτι μαλλον επρεπε να το ψαξεις περισσοτερο πριν αποκτησεις το σκυλο. :/
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Βεβαια, μας ειχε στειλει βιντεο απτο εκτροφειο. Υπαρχει περιπτωση να προερχεται απο εκτροφειο και να μην εχει pedigree? Για παραδειγμα αν το εκτροφειο να μην ειναι επισημο η κατι αλλο αλλα τα σκυλια εκει να ζουνε σε νορμαλ συνθηκες
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Το puppy mill γενικώς δεν πουλάει άμεσα σε ιδιώτη αλλά μέσω χονδρέμπορα. Επίσης δεν στέλνει φωτογραφίες και video. Από την άλλη βέβαια λείπει και το pedigree. Βάλε Link του εκτροφείου να κάνουμε "διάγνωση".
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το σκυλί ήρθε χωρίς καν διαβατήριο;
Εμβολιασμενο ήταν ή χωρίς;
Σε τι ηλικία σου ήρθε;
Απο αυτά μπορείς να καταλάβεις αν προέρχεται από "καλή" εκτροφή ή ζευγάρωμα ότι κάτσει ή στη χειρότερη αυτό που αναφέρεις
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Το σκυλί ήρθε χωρίς καν διαβατήριο;
Εμβολιασμενο ήταν ή χωρίς;
Σε τι ηλικία σου ήρθε;
Απο αυτά μπορείς να καταλάβεις αν προέρχεται από "καλή" εκτροφή ή ζευγάρωμα ότι κάτσει ή στη χειρότερη αυτό που αναφέρεις
Ηρθε σε ηλικια τεσσαρων μηνων με διαβατηριο και εμβολιασμενο.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Έχει τύχει σήμερα και διαβάζω διάφορα για Puppy mills, εκτροφείς, pedigrees κλπ...δεν είχα ιδέα τι μπίζνα παίζεται εις βάρος αυτών των τόσο γλυκών πλασμάτων.....βρε παιδιά συγνώμη κιόλας...αν δεν υπάρχει ειδικός λόγος να πάρετε σκυλί ράτσας...υπάρχουν τόσες ψυχές εκεί έξω....
 
  • Like
Reactions: BiggBilly


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@Leonthedog να ρωτήσω τι σε έκανε να πάρεις το σκυλί από Ουγγαρία ;

Απλά, σταράτα, όμορφα. Απλή ερώτηση και αν θες απαντάς.

* Και εγώ θα ψαχνομουν εκτός Ελλάδος αλλά για συγκεκριμένους λόγους.
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
@Leonthedog να ρωτήσω τι σε έκανε να πάρεις το σκυλί από Ουγγαρία ;

Απλά, σταράτα, όμορφα. Απλή ερώτηση και αν θες απαντάς.

* Και εγώ θα ψαχνομουν εκτός Ελλάδος αλλά για συγκεκριμένους λόγους.
Η ουγγαρια εχει μεγαλυτερη κυνολογικη ιστορια και η μορφολογια των σκυλων απο τις φωτογραφιες που μου εστειλαν απο αυτα που μπορουσα να δω ηταν καλυτερη
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3