Κλαιει το βραδυ!


Didini

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
22
0
Καλησπερα σας και παλι!!!
Σας παρακαλω βοηθηστε με...! Πως μπορω να μαθω στη Σαντυ, ειναι 2 μηνων περιπου, να μην κλαιει το βραδυ και γενικα οταν την αφηνω στο κλουβι της; :confused: Εγω μπορω να αντεξω το κλαμα της αλλα οι γειτονες οχι για πολυ ακομα... :-k
 




miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά...

Το κλουβί πρέπει να είναι σε σημείο που να σε βλέπει ή να αισθάνεται ότι είσαι κ εσύ στον χώρο και δεν είναι μόνη της.
Δοκίμασε πριν πέσετε για ύπνο να παίζεις λίγο μαζί της για να την εκτονώνεις και να ψιλοκουράζεται μπας και την παίρνει ο ύπνος πιο εύκολα!
ή σκέπασε το κλουβί με κάτι μέχρι ένα ύψος για να νιώσει ότι είναι σε σκοτάδι μπας και πάρει απόφαση να ηρεμήσει κ να κοιμηθεί !
κ τέλος μπορώ να σκεφτώ πέρα από τα συστήματα ΑΛΦΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΕΠΕ για ηχομόνωση δωματίου ... το να της έδινες και κανένα παιχνίδι που να της αρέσει πολύ μπας και απασχολείται...

Καλό κουράγιο !!!

Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν πρέπει να της δίνεις ιδιαίτερη σημασία και να την βγάζεις όταν κλαίει γιατί θα το εκμεταλλευτεί και μετά την έβαψες!:p
 


Didini

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
22
0
Το εχω σε ενα δωματιο του σπιτιου το οποιο δεν χρησιμοποιηται πολυ. Αν κλεισω την πορτα δεν εχει οπτικη επαφη αλλιως επικοινωνει με το σαλονι. Τα βραδια ειναι τελειως μονη της στο δωματιο αλλα αν δεν την βαλω πρωτα για υπνο δεν κοιμαται και κλαιει και αν ακουσει θορυβο το βραδυ απο αλλα δωματια παλι ξυπναει και κλαιει.
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δοκιμασε να ανοιξεις τη ραφη απο ενα απο τα λουτρινα παιχνιδια της και να χωσεις μεσα ενα ρολοι χειρος που δεν το φορας πολυ και να το ξαναραψεις. Εμεις το καναμε σε φιλοξενουμενα κουταβια και δουλευε το κολπο. Κι ενα μπουκαλι γεματο με ζεστο νερο τυλιγμενο σε μια πετσετα. Τα παιρνουν αγκαλια και κοιμουνται. Και μην την σηκωνεις αγκαλια οταν κλαιει οπως σου ειπε και η μιμινουλα.
 


Didini

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
22
0
Δηλαδη αν κοιμαμαι μαζι της στο δωματιο δεν θα κλαιει το βραδυ? Το παν ειναι να σε νιωθει διπλα της; γιατι ενω κοιμαται οταν ακουσει φασαρια ξυπναει και κλαιει. Nizinny θα δοκιμασω να της το κανω ευχομαι να βοηθησει...!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Δηλαδη αν κοιμαμαι μαζι της στο δωματιο δεν θα κλαιει το βραδυ? Το παν ειναι να σε νιωθει διπλα της; γιατι ενω κοιμαται οταν ακουσει φασαρια ξυπναει και κλαιει. Nizinny θα δοκιμασω να της το κανω ευχομαι να βοηθησει...!
Aκριβώς, το παν είναι να σε νοιώθει δίπλα της. Θα δεις μεγάλη διαφορά μόλις το κάνεις. :)
 


Didini

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
22
0
Αυτο ειναι απαραιτητο μονο τωρα που ειναι μικρη ή θα το κανω και οταν μεγαλωσει?
 


KiaraD

Active Member
18 Ιανουαρίου 2012
43
1
33
Δοκιμασε να ανοιξεις τη ραφη απο ενα απο τα λουτρινα παιχνιδια της και να χωσεις μεσα ενα ρολοι χειρος που δεν το φορας πολυ και να το ξαναραψεις. Κι ενα μπουκαλι γεματο με ζεστο νερο τυλιγμενο σε μια πετσετα. Τα παιρνουν αγκαλια και κοιμουνται..
Το μπουκάλι με ζεστό νερό για ζέστη;
Επισης αυτό με το ρολόι για να νιώθρι την παρουσία σου ή για τον ήχο;
Ενδιαφερον! :)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Για ζεστη το μπουκαλι με το νερο, μεσα σε ενα μαλακο ή μαλλιαρο ρουχο ή πετσετα παρομοιαζει τα σωματα των αδερφιων και της μαμας τους και το ρολοι γιατι παρομοιαζει τους χτυπους καρδιας της μαμας τους. :)
 


KiaraD

Active Member
18 Ιανουαρίου 2012
43
1
33
Πωπω τι γλυκο :)
Αμα εκλαιγε η μικρη μου ακομα θα της το εφτιαχνα :)
Το οτι εμενα εκλαψε μονο το πρωτο βραδυ σημαινει οτι ειναι αντρακι δλδ? :Ρ
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Να βαλεις το κλουβι καπου που να μπορει το σκυλι να σε βλεπει. Παρε το κλουβι στο δωματιο μαζι σου το βραδυ.
Διαφωνώ άπειρα με αυτή τη συμβουλή (συγγνώμη παιδιά). Αν το κάνεις αυτό όντως θα σταματήσει να κλαίει, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα έχει μάθει και να μένει μόνη της.

Την επόμενη φορά που θα είναι στο κλουβί της χωρίς να σε βλέπει, πάλι θα σηκώσει τον κόσμο.
Η λύση είναι υπομονή (εκ μέρους σου και εκ μέρους των γειτόνων σου). Εξήγησέ τους ότι το κουτάβι σου σε λίγες μέρες θα μάθει. Μην την κανακεύεις (τι εννοείς "τη βάζω για ύπνο?"). Μην ασχολείσαι καθόλου, άσε τη να κλαίει μέχρι να σκάσει. Όσο ασχολείσαι τόσο θα κλαίει. Μην την μαλώνεις καν, σαν να μην υπάρχει. Στο πάρκο της ένα ρούχο με τη μυρωδιά σου, και η θερμοφόρα καλή είναι. Εγώ έβαζα και λίγη χαμηλή μουσική. Και να σκεπάζεις το κλουβί μπορεί να βοηθήσει. Σε λίγες μέρες θα συνηθίσει.
 


Didini

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
22
0
KiaraD τι ρατσα ειναι η δικια σου? Νομιζω οτι μοιαζει πολυ με τη δικια μου!
Τυχερη εισαι που δεν εκλαιγε!!!
 




Didini

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
22
0
Βασικα ολη την ημερα δεν την κλεινω καθολου μεσα στο κλουβι της ειναι ελευθερη γιατι υπαρχει καποιος παντα να την προσεχει και για να μην κλαιει. Τα βραδια οταν κλαιει δεν της δινω σημασια κλαιει κανενα μισαωρο και μετα την περνει παλι ο υπνος ομως αν ακουσει φασαρια εξω απο το δωματιο(π.χ. δει φως τουαλετας ή ακουσει καζανακι) αρχιζει παλι το κλαμα.
 


KiaraD

Active Member
18 Ιανουαρίου 2012
43
1
33
KiaraD τι ρατσα ειναι η δικια σου? Νομιζω οτι μοιαζει πολυ με τη δικια μου!
Τυχερη εισαι που δεν εκλαιγε!!!
πωπω, ισχύει οτι μοιάζουνε! :Ρ
Ημίαιμο είναι, μάλλον προέρχεται απο τσοπανόσκυλο ή κάτι τέτοιο..Μικρή μου έφερνε και σε beagle χωρίς τα αυτιά λίγο..
Εσένα; :)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Βασικα ολη την ημερα δεν την κλεινω καθολου μεσα στο κλουβι της ειναι ελευθερη γιατι υπαρχει καποιος παντα να την προσεχει και για να μην κλαιει. Τα βραδια οταν κλαιει δεν της δινω σημασια κλαιει κανενα μισαωρο και μετα την περνει παλι ο υπνος ομως αν ακουσει φασαρια εξω απο το δωματιο(π.χ. δει φως τουαλετας ή ακουσει καζανακι) αρχιζει παλι το κλαμα.

Λαθος που χρησιμοποιεις το κρειτ μονο τη νυχτα και λογικο να κλαιει. Και την ημερα μεσα εξω στο κρειτ πρεπει να ειναι. Λαθε δυο ωρες για παραδειγμα μπορεις να την περιοριζεις για 1-2 ωρες στο κρειτ. Κουταβακι ειναι πρεπει αν κοιμαται κι αρκετα. διαμορφωσε το κρειτ ομορφα, μαλακα και ζεστα ωστε να το νιωθει σαν φωλια της. Σκεπασε και το ενα μερος του με ενα σεντονι.

http://www.dogforum.gr/v3/εκπαίδευση.συμπεριφορά-18/crate-κλουβί-757/
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Εγώ δεν έκανα τίποτα από όλα αυτά απλά έμενα μαζί του μέχρι να κοιμηθεί. Δεν του μιλούσα απλά καθόμουν δίπλα του και μόλις κοιμόταν έφευγα..Δεν ήθελα να τον στρεσσάρω αφήνοντας τον να κλαίει ασταμάτητηα, ίσως να είμαι λάθος αλλά μια χαρά έμαθε το κρέιτ του και ποτέ πια δεν κλαίει εκεί μέσα.
 


Didini

Member
4 Φεβρουαρίου 2012
22
0
Ναι και μενα ημιαιμο ειμαι δεν εχω ιδεα απο τι ρατσα μπορει να προερχεται η γιατρος μου ειπε οτι μαλλον θα γινει μεγαλουτσικη!!!
Κατα τη διαρκεια της ημερας κοιμαται στο κλουβακι της και οταν ακομα την περνει ο υπνος στο σαλονι την κατευθυνω να παει να κοιμηθει στο κρεβατι της. Το θεμα ειναι οτι οταν ειναι ξυπνια δεν μπορω να την κλεισω εκει μεσα γιατι κλαιει και γαβγιζει εφοσον ξερει οτι εγω ειμαι καπου εκει εξω. Δηλαδη αυτο που προτεινεις ειναι να την κλεινω στο crate κατα τη διαρκεια της ημερας και να την αφηνω να κλαιει?
Πιστευω πως μπορει να κλαιει ασταματητα μεχρι και μια ωρα!!! :(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3