Κλοπή κυνηγετικού σκύλου


AMA

Member
7 Απριλίου 2012
9
0
ΚΛΑΠΗΚΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗΣ 05/04/2012, ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΙΩΑΝΝΗ ΣΠΑΡΤΗΣ, ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΡΑΤΣΑΣ ΓΚΕΚΑΣ 7 ΜΗΝΩΝ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΜΑΥΡΟΥ ΚΑΙ ΚΑΦΕ. ΦΕΡΕΙ ΚΩΔΙΚΟ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΤΟΥ.ΤΟ ΔΗΛΩΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ?
 




AMA

Member
7 Απριλίου 2012
9
0
που/πως ηταν ο σκυλος οταν κλαπηκε?
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΗΤΑΝ ΔΕΜΕΝΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΤΗΜΑ.ΤΟ ΚΤΗΜΑ ΗΤΑΝ ΣΥΡΜΑΤΟΦΡΑΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΟΡΤΑ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ. ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ. ΜΑΛΛΟΝ ΠΗΔΗΞΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ. ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ 1 ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΕΞΩ. ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΤΟΝ ΕΛΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ. Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Φίλε μου δώσε και άλλα στοιχεία.
Π.χ. κωδίκο στο αυτί που λες και αριθμό από το Τσιπάκι αν έχει, όπως και το όνομα του και κανένα χαρακτηριστικό σημάδι αν έχει.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Kαλησπέρα..

Όπως ζούσε ο σκύλος, δεμένος και παρατημένος σε ένα κτήμα, μην σου κάνει εντύπωση που κλάπηκε.
Οποιοσδήποτε μπορεί να πήδηξε μέσα και να τον πήρε.
Οι κλοπές στα κυνηγόσκυλα είναι πολύ συνηθισμένες..
Μπορεί να το έχει πάρει κάποιος άλλος κυνηγός, αθίγγανοι για κυνήγι σκαντζόχοιρου κλπ

Το θέμα είναι πως οι συνθήκες ζωής του σκύλου που περιγράφεις δεν είναι καλές.
Εύχομαι να βρεθεί και μεριμνήσετε για την διαβίωση του.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΗΤΑΝ ΔΕΜΕΝΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΤΗΜΑ.
Παρόλο που στο πολύ βάθος του μυαλού μου, καταλαβαίνω ότι μιλάμε για εντελώς άλλη κατηγορία σκύλων και ιδιοκτητών, απλά να πω...ότι κι εγώ αν πέρναγα, έστω και κάνοντας απλά τουρισμό και τον έβλεπα έτσι...πιθανότατα θα τον έκλεβα...:rolleyes:

Κατά τα λοιπά:
Χάσατε/ βρήκατε σκύλο?
 


AMA

Member
7 Απριλίου 2012
9
0
ΚΛΟΠΗ ΣΚΥΛΟΥ

Παρόλο που στο πολύ βάθος του μυαλού μου, καταλαβαίνω ότι μιλάμε για εντελώς άλλη κατηγορία σκύλων και ιδιοκτητών, απλά να πω...ότι κι εγώ αν πέρναγα, έστω και κάνοντας απλά τουρισμό και τον έβλεπα έτσι...πιθανότατα θα τον έκλεβα...:rolleyes:

Κατά τα λοιπά:
Χάσατε/ βρήκατε σκύλο?
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΓΡΟΚΤΗΜΑ!!!ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΤΗΜΑ! ΚΑΙ ΔΕΜΕΝΟΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΝΥΚΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟΣΠΙΤΟ ΤΟΥ!ΑΠΛΩΣ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΛΕΙΨΑΜΕ. ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΔΥΟ ΣΚΥΛΙΑ ΑΚΟΜΗ. ΕΝΑ ΠΑΠΙΓΙΟΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΕΚΙΝΟΥΑ.ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ ΘΑ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΕΧΕΙ ΚΑΛΩΣ! ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΦΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΜΑΣ!ΕΛΕΟΣ!!!!!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Επειδή γνωρίζω από κυνηγόσκυλα, επειδή είμαι από οικογένεια κυνηγών πάππου προς πάππου και επειδή μεγάλωσα με κυνηγόσκυλα, σου λέω πως όπως το περιέγραψες ακούστηκε ότι έχεις ένα κτήμα και ο σκύλος ζει δεμένος εκεί..Το οποίο είναι τραγικό απλά..

Τώρα λες πως αυτό είναι το σπίτι σου και ο σκύλος ζει λυτός στην αυλή, απλά λόγω του ότι λείψατε τον έδεσες. Έχει διαφορά το ένα με το άλλο...
Το καταλαβαίνεις νομίζω, όπως και την αντίδραση την δική μας..


Πέραν αυτού, έχετε αθίγγανους στην περιοχή σας?
Αντιζηλία με άλλους κυνηγούς?

*Σε παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία, στην ιντερνετική γλώσσα είναι σαν να φωνάζεις!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Καταρχάς, σε παρακαλώ μην γράφεις κεφαλαία.

Κατά δεύτερον, να είσαι σίγουρος/η, ότι γνωρίζουμε πάρα πολύ καλά τις συνθήκες διαβίωσης των κυνηγόσκυλων. Δυστυχώς. Ομολογώ βέβαια ότι δεν ήξερα, ότι αν ζήσουν μέσα σε σπίτι, αυτοκαταστρέφονται. Αλλά όσο ζεις, μαθαίνεις. Επίσης...δεν σου φαίνεται τουλάχιστον περίεργο, ότι το μοναδικό βράδυ που λείψατε, σας το πήραν;

Η μόνη βοήθεια που μπορούμε από εδώ να σου προσφέρουμε, είναι να διαβάσεις το παραπάνω link, για οδηγίες.
 


AMA

Member
7 Απριλίου 2012
9
0
Καταρχάς, σε παρακαλώ μην γράφεις κεφαλαία.

Κατά δεύτερον, να είσαι σίγουρος/η, ότι γνωρίζουμε πάρα πολύ καλά τις συνθήκες διαβίωσης των κυνηγόσκυλων. Δυστυχώς. Ομολογώ βέβαια ότι δεν ήξερα, ότι αν ζήσουν μέσα σε σπίτι, αυτοκαταστρέφονται. Αλλά όσο ζεις, μαθαίνεις. Επίσης...δεν σου φαίνεται τουλάχιστον περίεργο, ότι το μοναδικό βράδυ που λείψατε, σας το πήραν;

Η μόνη βοήθεια που μπορούμε από εδώ να σου προσφέρουμε, είναι να διαβάσεις το παραπάνω link, για οδηγίες.
Φίλε μου δεν αυτοκαταστρέφονται αν ζουν μέσα στα σπίτια, απλώς δεν αποδίδουν στο κυνήγι. Φυσικά και είχαμε λείψει και άλλα βράδια. Αρκεί να σου πώ ότι ανήμερα τα Χριστούγεννα το βράδυ μου δηλητηρίασαν ένα ακόμη κυνηγόσκυλο.Αυτός είναι και ο λόγος που έδενα το σκυλί μου τα βράδια. Επειδή είμαι πολύ στεναχωρημένος ισως είμαι λίγο απότομος.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Μια χαρά το ίδιο αποδίδουν στο κυνήγι φίλε μου.
Κάνεις λάθος.

Ο σκύλος όσο πιο ισορροπημένος είναι τόσο πιο καλός είναι στην εργασία του.
Πέραν αυτού, όπως βλέπεις τα σκυλιά σου κινδυνεύουν όπως ζουν.Πάρε τα μέτρα σου, για να τα προστατεύσεις από κλοπές φόλες κλπ
 


AMA

Member
7 Απριλίου 2012
9
0
Επειδή γνωρίζω από κυνηγόσκυλα, επειδή είμαι από οικογένεια κυνηγών πάππου προς πάππου και επειδή μεγάλωσα με κυνηγόσκυλα, σου λέω πως όπως το περιέγραψες ακούστηκε ότι έχεις ένα κτήμα και ο σκύλος ζει δεμένος εκεί..Το οποίο είναι τραγικό απλά..

Τώρα λες πως αυτό είναι το σπίτι σου και ο σκύλος ζει λυτός στην αυλή, απλά λόγω του ότι λείψατε τον έδεσες. Έχει διαφορά το ένα με το άλλο...
Το καταλαβαίνεις νομίζω, όπως και την αντίδραση την δική μας..


Πέραν αυτού, έχετε αθίγγανους στην περιοχή σας?
Αντιζηλία με άλλους κυνηγούς?

*Σε παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία, στην ιντερνετική γλώσσα είναι σαν να φωνάζεις!
Αντιζηλία με άλλους κυνηγούς όχι. Έχουμε βέβαια πολλούς αθίγγανους και πολλές κλοπές από αθίγγανους.Ο γιός μου έχει ένα Αθλητικό Κέντρο στη περιοχή και το έχουν κλέψει 3 φορές αποδεδειγμένα αθίγγανοι. Αλλά τα κυνηγόσκυλα τα χρησιμοποιούν οι αθίγγανοι? Δεν νομίζω ότι μπορούν να τα πουλήσουν!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Και δύο περιστατικά στην σειρά, δεν αρκούν για να σε πείσουν, εκτός του ότι φαίνεται να υπάρχει σχέδιο σε αυτό, ότι υπό αυτές τις συνθήκες, δεν υπάρχει ασφάλεια για τα σκυλιά σου; Θα 'πρεπε τουλάχιστον, να μπαίνεις σε σκέψεις...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Οι αθίγγανοι τα κλέβουν ώστε να τα χρησιμοποιήσουν για κυνήγι σκαντζόχοιρου, ο οποίος θεωρείτε εκλεκτός μεζές για αυτούς. (στο λέω από προσωπική εμπειρία)

Πέρα από αυτό, αν ο σκύλος είναι καλός, μπορεί να στον έχουν πάρει άλλοι κυνηγοί, τους οποίους μπορεί να μην θεωρείς καν ύποπτους.
Αν είσαι κυνηγός χρόνια θα ξέρεις πως λειτουργούν αυτά, πολύ συχνά κλέβουν ή δηλητηριάζουν ένα καλό σκύλο άλλου κυνηγού λόγω ζήλιας...
Και το όλο περιστατικό δείχνει να το κάνει κάποιος που γνωρίζει, πότε λείπεις και πότε όχι.
 


AMA

Member
7 Απριλίου 2012
9
0
Μια χαρά το ίδιο αποδίδουν στο κυνήγι φίλε μου.
Κάνεις λάθος.

Ο σκύλος όσο πιο ισορροπημένος είναι τόσο πιο καλός είναι στην εργασία του.
Πέραν αυτού, όπως βλέπεις τα σκυλιά σου κινδυνεύουν όπως ζουν.Πάρε τα μέτρα σου, για να τα προστατεύσεις από κλοπές φόλες κλπ
Φίλε μου την ημέρα που δηλητηρίασαν τον σκύλο μου δηλητηρίασαν στην περιοχή μου 4 σκυλιά ακόμη. Η αστυνομία το απέδωσε στους αθίγγανους. Βλέπεις τα σκυλιά γάβγιζαν και τους ενοχλούσαν στις κλοπές τους. Στην περιοχή της Λακωνίας που ζω έχουμε φοβερό πρόβλημα με τους αθίγγανους!
 


AMA

Member
7 Απριλίου 2012
9
0
Οι αθίγγανοι τα κλέβουν ώστε να τα χρησιμοποιήσουν για κυνήγι σκαντζόχοιρου, ο οποίος θεωρείτε εκλεκτός μεζές για αυτούς. (στο λέω από προσωπική εμπειρία)

Πέρα από αυτό, αν ο σκύλος είναι καλός, μπορεί να στον έχουν πάρει άλλοι κυνηγοί, τους οποίους μπορεί να μην θεωρείς καν ύποπτους.
Αν είσαι κυνηγός χρόνια θα ξέρεις πως λειτουργούν αυτά, πολύ συχνά κλέβουν ή δηλητηριάζουν ένα καλό σκύλο άλλου κυνηγού λόγω ζήλιας...
Και το όλο περιστατικό δείχνει να το κάνει κάποιος που γνωρίζει, πότε λείπεις και πότε όχι.
Φίλε είμαι γιος μιας μεγάλης κυνηγετικής οικογένειας.Έχουν περάσει πολλά σκυλιά από τα χέρια μας. 'Ολα μας τα σκυλιά χάνονταν από γηρατειά.Αυτό που συμβάινει φέτος είναι πρωτόγνωρο για εμένα.Με έχει καταρρακώσει. Σε ευχαριστώ, μέσα από την καρδιά μου, για τις συμβουλές!!!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς :)

Σκέψου τι κατασκευή μπορείς να φτιάξεις ώστε να κλείνεις τα σκυλιά το βράδυ, και να είναι προστατευμένα από φόλες και κλοπές.
Βρες ένα σημείο στο κτήμα, μακριά από τον φράχτη ώστε να μην μπορούν να πετάξουν κάτι απ'έξω, και φτιάξτο να είναι άνετο για τα σκυλιά σου, να βάλεις και τα σπιτάκια τους μέσα.

Από κει και πέρα, αν κρίνεις πως δεν είναι πολύ επικίνδυνο, πάρε μερικούς φίλους (γεροδεμένους κατά προτίμηση) κάντε μια βόλτα σε κοντινούς καταυλισμούς και φώναξε τον σκύλο σου.
Αν δεις ότι είναι εκεί, επιτόπου την αστυνομία, έρχονται και εφόσον ο σκύλος έχει τατουάζ, θα τον πάρεις απευθείας πίσω. Μην πας να τον πάρεις μόνο σου, μην μπλέξεις, κατευθείαν τηλεφωνείς στην αστυνομία αν τον ακούσεις κάπου εκεί..

Ενημέρωσε μας αν έχεις νεότερα :)
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Μακάρι να τον βρεις φίλε μου ψάξου λίγο και στο FB υπάρχουν σελίδες για χαμένα σκυλία που λογικά μπορείς να ποστάρεις όπως και στην σελίδα που σου είπαν τα παιδία στο φόρουμ δεν έχεις να χάσεις τίποτα, απλά κάνε μία όσο μπορείς μία καλή περιγραφή.

Ελπίζω να τον βρεις φίλε μου.
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Εγώ θα σου πρότεινα να "διαφημίσεις" στην πιάτσα πως αγοράζεις άλλο και παράλληλα στήσε κάμερες στο χώρο. Πάρε ούτως ή άλλως άλλον και περίμενε........όποιον τσακώσεις...........
Για τον κλεμμένο χαρτιά στην Αστυνομία, σε κυνηγ. ομίλους για απώλεια και αμοιβή σε περίπτωση εύρεσης. Όποιος στον φέρει πως τάχα τον βρήκε κάπου, τον κανονίζεις.
 


morfeas

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
142
3
Δυστυχως, απ οτι βλεπω και στο φορουν των κυνηγων, η κλοπη και μεταπωληση κυνηγοσκυλων εχει παρει πολυ μεγαλες διαστασεις ειδικα στην επαρχια.

Βαλε δημοσιευσεις με φωτογραφιες στα φορουμ μηπως και... αλλα απο τη στιγμη που κλαπηκε και δεν χαθηκε μονος του χλωμο το βλεπω να τον ξαναβρεις.