Κλωνοποιηση ζωων


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ακουγα σημερα στο Ραδιοφωνο οτι σκεφτονται στην ευρωπη να κανουν κλωνοποιηση σε ζωα που εκτρεφονται για προιοντα τους. Τι σημαινει αυτο. Εχεις μια γελαδα με επιθυμητα χαρακτηριστικα? Αντι να τη διασταυρωνεις ωστε να κινδυνευεισ να χασεις την υπεραγελαδα σου την κλωνοποιεις.
Αντιλαμβανεστε οτι αυτο θα μπορουσε να γινει και σε σκυλια αν υπαρχει ο Σουπερ σκυλος μιας ρατσας π.χ.
Τι εχετε να σχολιασετε πανω σε αυτο? Οι εκτροφεις αν τους δινοταν η δυνατοτητα θα το επιχειρουσαν?
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
ναμαστε!:)

συναισθηματικα ναι, θα κλωνιζα σκυλο μου...(και μετα θα εκανα παλι εκτροφη με αυτον, και με αλλους σκυλους που δεν υπηρχαν ισως οταν ζουσε...το πρωτοτυπο!) η εκτροφη είναι μερακι και χομπυ ομως και πιστευω οτι τιποτα δεν θα την υποκαταστησει...αλλο η επαναληψη και αλλο οι αναριθμητες δυνατοτητες ολο και νεων συνδυασμων! άλλο κλωνισμος, άλλο εξελιξη! Εμενα αυτο το στοιχειο της τεχνης και της αεναης εξελιξης με γοητευει στην εκτροφη... :)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Συφωνω και επαυξανω. Ωστοσο αναρωτιεμαι αν θα επρεπε καν να επιτραπει. Η κλωνοποιηση ειναι μια διαδικασια που ακριβως εξαλειφει τη διαδικασια των τυχαιων και απειρων συνδυασμων και καταστελει τη διαδικασια της εξελιξης.
Ωστοσο αναρωτιεμαι αν οι εκτροφεις εχουν τη δυνατοτητα να φτιαξουν τον υπερφυλακα η τον υπερκυνηγο (με τη βοηθεια της γενετικης μηχανικης-φανταστειτε οτι ειναι το πειραγμα γονιδιων ωστε να παρουμε επιθυμητο αποτελεσμα-) αν θα το απεφευγαν η οχι..
 






xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
! Ωστοσο ειναι ακομα εξαιρετικα ακριβη η αναπαραγωγη τους 50000 δολαρια!! Επισης η γενετικη μηχανικη δεν εχει προοδευσει ακομα τοσο πολυ ωστε να μπορεις να "παραγγελνεις" σκυλο κατα βουλησιν. Ωστοσο επειδη ολα ειναι θεμα χρονου και στη βιολογια οι εξελιξεις τρεχουν μς ιλλιγγιωδη ταχυτητα αναρωτιεμαι τι θα γινει σε καποια χρονια. Διοτι τα κερδη ειμαι σιγουρα θα ειναι μεγαλα και αν δεν υπαρχουν περιορισμοι θα γινει.
Επισης φανταζομαι οτι και ο αντιλογος ειναι πιο δυσκολος. Γιατι σε φυτα αγελαδες κλπ λες οτι δεν ξερεις τι επιπτωσεις εχουν στην υγεια σου. Στο σκυλο. Βιοποικιλοτητα? Ειναι ουτως η αλλως ενα ειδος που ας το πουμε εχει "αστικοποιηθει" και μπορει να υποστηριξει κανεις οτι δεν επηρεαζει ισορροοπιες (τροφικη αλυσιδα π.χ.). Δικαιωματα ζωων? Αμεσα το ζωο δεν βλαπτεται.
Το θεμα ειναι ηθικο καθαρα. Αλλα η ηθικη ειναι υποκειμενικη. Ε και τα λεφτα θα ειναι πολλα Αρη
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Συφωνω και επαυξανω. Ωστοσο αναρωτιεμαι αν θα επρεπε καν να επιτραπει. Η κλωνοποιηση ειναι μια διαδικασια που ακριβως εξαλειφει τη διαδικασια των τυχαιων και απειρων συνδυασμων και καταστελει τη διαδικασια της εξελιξης.
Ωστοσο αναρωτιεμαι αν οι εκτροφεις εχουν τη δυνατοτητα να φτιαξουν τον υπερφυλακα η τον υπερκυνηγο (με τη βοηθεια της γενετικης μηχανικης-φανταστειτε οτι ειναι το πειραγμα γονιδιων ωστε να παρουμε επιθυμητο αποτελεσμα-) αν θα το απεφευγαν η οχι..
οι εκτροφεις δεν ξερω ... οι κυνοχρηστες-εμποροι ομως ειμαι σιγουρη οτι δεν θα το απεφευγαν-φανταστειτε ποσες νικες, ποσα BIS, ποσες πρωτιες σε αγωνες...θα το εβλεπαν σαν καλη επενδυση - με σιγουρη αποσβεση απο τους σουπερ-επιβητορες, θα καναν τα ματακια τους δολαρια σαν του Σκρουτζ μακ ντακ!:):D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το κόστος δεν είναι τίποτα μπροστά στο κέρδος που θα απέφερε ένας "τέτοιος" σκύλος. Απορώ πώς δεν έχει γίνει ακόμη ...

Αν γίνει είναι απλά το τέλος της εκτροφής όπως την ξέρουμε ... κατά την γνώμη μου χάνεται μόνο το κομμάτι της εξέλιξης (ΠΟΛΥ σημαντικό) και όχι η ουσία η πρακτική - το ηθικό κομμάτι άστο - της εκτροφής (θα γίνει ΠΟΛΥ δυσκολότερη δουλειά ... σχεδόν ακατόρθωτη, αν γίνει κλωνοποίηση) ... από την μία με γοητεύει η ιδέα (δεν πιστευω φυσικά ότι θα είναι πολλοί ικανοί να το διαχειριστούν φυσικά ούτε εγώ :)) από την άλλη μου φέρνει απέχθεια ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Συμφωνώ και εγώ με denis.
Οσο κέρδος θα μπορούσε να φέρει κάτι τέτοιο..,
αλλο τόσο αν έχεις λίγο ήθος σαν ανθρωπος ,μπορεί να είναι άσχετο του κέρδους ,αλλα αν ξαναλέω έχει λίγο ήθος τότε και οι άμεσες πράξεις σου επηρεάζονται από αυτό..
Αν είναι εύκολο κάτι τέτοιο να γίνει ,είμαι σίγουρη στο μέλλον ότι θα είναι η επομενη γενιά γενετιστών -εκτροφέων..

Κάτι λίγο άσχετο με το θέμα..
Σήμερα άκουσα στις ειδήσεις ότι βάλανε χερια σαν μοσχευμα σε κάποιον που ήταν 3 χρονια χωρίς χερια και είναι σε πειραματικό στάδιο να δουν πως θα πάει και αν το δεχτεί ο οργανισμός με την πάροδο των χρονων..
Οσο και αν κάτι τέτοιο ακούγεται ωραίο..
Φαντάζομαι τι έχει να γίνει στο μέλλον για αυτά τα μοσχευματα..
Δεν ξέρω στην θεα του χρήματος ποιοι μένουν άπραγοι και πως..
Απλά πιστεύω αν και ήδη υπάρχουν κατά μεγάλο ποσοστό ,ότι η νέα γενιά δολοφόνων έχει ήδη καταφτάσει διεκδικώντας μοσχεύματα όπως ένα χέρι,ένα πόδι,ένα μάτι κλπ..
Και η εποχη του Φραγκεσταιν ηταν "προφητικη"..
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22