Κλώτσησε τον Brain μου


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.663
19.898
Ειδικά διαμορφωμένοι, περιφραγμένοι, ασφαλείς χώροι, για να μαζεύονται λυτά σκυλιά, παντός είδους, απόλυτα ελεγχόμενα, ανά πάσα στιγμή, με ιδιοκτήτες συνειδητοποιημένους, ώριμους και πολιτισμένους, που ξέρουν να διαβάζουν τον δικό τους αλλά και τους άλλους σκύλους;

Στην Ελλάδα;;;;;;;;;;;

Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω...
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Το λυτος σκυλος με το ανεξελεκτος σκυλος εχει διαφορα φιλε μου.
Αν δεν την καταλαβαινεις.....

Υ.Γ. Σε παρκο του δημου δλδ ησασταν......
Αρα δημοσιο χωρο.
Σου απάντησα και εδώ τα σκυλία δεν ακούν το έλα πάντα όπως και ο δικός μου δεν είδα κανένα να τα κλοτσάει ούτε να το παίζει νταβάς, όποιος φοβάται για τον σκύλο του δεν τον φέρνει σε επαφή σε περιορισμένο χώρο/περιφραγμάμενο με λυτά σκυλία αυτό λέμε τοσή ώρα γιατί να θέσω το ζωντανό σε μία κατάσταση που μάλλον θα είναι επικινδυνη για αυτόν;
Εχω περιφραγμένο χώρο με λυτά σκυλία και μπάινω μέσα για να έχω τον σκύλο μου σε λουρί;; Κάνε καμία γύρα στο τετράγωνο το ίδο απότελεσμα θα έχεις.

Μαρέκο αυτό λέω βάση κινής λογικής δεν βάζει τον 3 κιλά σκύλο εκεί μέσα.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ο σκύλος σου θα έπρεπε να ακούσει την εντολή ,άσχετα απο αυτό όμως ο άλλος θα έπρεπε να ρωτήσει πριν μπει στο πάρκο για τα σκυλιά που ήταν ήδη μέσα. Το κάθε σκυλί έχει τις παραξενιές του και δε μπορείς να τις ξέρεις πάντα, πχ ένα μπορεί να νευριάζει με τα μικρόσωμα, άλλο με τα ποδήλατα/πατίνια, άλλο με τα παιδιά κλπ κλπ. Απο τη στιγμή που δε συχνάζεις στο πάρκο, ή μπαίνεις με κάθε επιφύλαξη έτοιμος να φας τα μούτρα σου ή ρωτάς έξω απο την περίφραξη αν είναι ασφαλής ο χώρος για να μπεις. Ετσι είναι το λογικό.
Συμφωνώ ότι έπρεπε κάπως να προστατεύσει τον σκύλο του (αλήθεια, χρειαζόταν; ), αλλά.. αν ήταν ο τεν τεν θα έδινε με παρόμοια ευκολία την κλοτσιά;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.663
19.898
Κάνε καμία γύρα στο τετράγωνο το ίδο απότελεσμα θα έχεις.
Καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις. Και όσο περισσότερους γύρους κάνεις, τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις.

Μαρέκο αυτό λέω βάση κινής λογικής δεν βάζει τον 3 κιλά σκύλο εκεί μέσα.
Δεν είμαστε λαός, που φημίζεται για την κοινή λογική του. Ο καθένας, έχει την δική του και την υπερασπίζεται μέχρις εσχάτων. Το μυστήριο είναι, που όλοι μας, έχουμε την ίδια ατομική κοινή λογική, με οποιονδήποτε άλλο. Οτι πάντα, έχουμε εμείς δίκιο. Πάντα πρέπει οι άλλοι να μας σέβονται. Οχι εμείς, αυτούς :rolleyes:
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Καταλαβαίνω όσους λένε πως είναι έτοιμοι για κλωτσιές, αν κ δεν το ασπάζομαι..
Απλά συνήθως πρόκειται για 2 κατηγορίες :
1 . Αυτούς που συνειδητά επιλέγουν να αποφύγουν τέτοιες καταστάσεις, γιατί δουλεύουν με τον σκύλο τους κ δεν θέλουν να πάρουν οποιασδήποτε μορφής ρίσκα , όπως π.χ. η mareco και η FrenchieFan.
Εχω να σου πω πάντως, πως κι εγώ πλέον αν είμαι σε χώρο με τα σκυλιά μου δεμένα, και έρθει κατά πάνω μου τρέχοντας μαλλιοκούβαρα άλλος σκύλος και μάλιστα μεγάλου μεγέθους, είμαι σε απόλυτη ετοιμότητα, για κλωτσιές. Επειδή θεωρώ εαυτόν φιλόζωο και κάπως γνώστη, σε σχέση με άλλους, μπορεί και να κοντοσταθώ για μερικά δευτερόλεπτα, δίνοντας την ευκαιρία στον ιδιοκτήτη του, να αντιδράσει. Αλλά...sorry...μέχρι εκεί.
Ετσι ακριβος!
Εγω ειμαι παντα σε ετοιμοτητα- και αμα τρεξει καταπανω μου ξενος σκυλος, να εισαι σιγουρη, οτι θα τον αποτρεψω να πλησιασει τα δικα μου σκυλια.
Και εχει τυχει να κλωτσισω και εγω σκυλο σε αυτην την περιπτοση. Δεν θα περιμενω να μπλεκουνται οι δικες μου σε καυγα! Η να τους κανει κακο!
Μιας φιλης μου σκοτωσε ενας ελευθερος ΓΠ το δεμενο της Yorkie με ενα πιασιμο και τιναγμα στο λαιμο- την στιγμη που ο ιδιοκτητης του ΓΠ, δεν ειχε τελειωσει ακομα την φραση " Καλος ειναι- να παιξει θελει"!
και 2. ο τύπος του συμβάντος.
Κλώτσησε απλά γιατί γούσταρε κ γιατί λογικά δεν ξέρει να κάνει κάτι άλλο.
Αν κατάλαβα καλά, η τεν τεν είναι γυναίκα, αφού κλώτσησε λοιπόν τον σκύλο (είτε κατάλαβε είτε όχι τις προθέσεις του , που δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενα της τεν τεν πως ήταν φιλικές), έσπρωξε γυναίκα μόνο κ μόνο επειδή του ζήτησε τα ρέστα για την πράξη του..
Από εκεί κ πέρα, τι να πει κανείς..;;;

Προφανώς κ οκ, μπορεί να νόμιζε ότι θα δεχόταν επίθεση ο σκύλος του ή δεν ξέρω τι άλλο..
Αλλά μπήκε εις γνώση του σε περιφραγμένο χώρο, με ελεύθερα σκυλιά, χωρίς καν να ενημερώσει.. κ αφού μπήκε , κλώτσησε τον σκύλο και έσπρωξε την ιδιοκτήτρια..!!
Κ δίκιο να είχε, εγώ δεν το βλέπω πια..

Νομικά δεν ξέρω αν μπορεί να σταθεί η μήνυση, καθώς μπορεί να ισχυριστεί πως ήταν άμυνα..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
Εγω απο την περιγραφη καταλαβα οτι μιλαμε για δημοσιο χωρο.
Απαξ κ συμβαινει αυτο, οσα δικαιωματα εχει να βρικσεται εκει ο χρηστης τεν τεν αλλα τοσα εχει κ οποιοσδηποτε αλλος.

Ομως κανεις δεν εχει την υποχρεωση να ανεχτει μεσα στα μουτρα του 'η του σκυλου του εναν αλλο ενεξελεκτο (ΞΑΝΑΛΕΩ: Ανεξελεκτο) σκυλο. Και φυσικα κανεις δεν μπορει να του το επιβαλλει!!!

Οταν δεν μπορεις να ελενξεις το σκυλο σου, δεν τον αφηνεις αμολυτο.
Αν παλι το κανεις εν γνωση σου κ συμβει το οτιδηποτε, αφ'ενος εχεις το 100% της ευθυνης αφ'εταιρου αν καποιος παει να τον αποτρεψει/διωξει δεν του ζητας κ το λογο!

Το μονο φαουλ του ηταν οτι σε ακουμπησε.
Εκει μαζι σου σε ολα, ειναι καφρος αναγωγος ηλιθιος κ οτι αλλο θες.
Αλλα το σκυλι σου, ξαναλεω, που αδυνατεις να ελενξεις, καλα εκανε κ το εδιωξε ετσι....
Το σκυλόπαρκο είναι ένας δημόσιος χώρος για να παίζουν ελεύθερα σκύλοι. Σκύλοι που δεν είναι επικίνδυνοι ή επιθετικοί. Εάν όμως ο ένας σκύλος είναι 40 κιλά και ο άλλος 3, και ποδοπατήσει ο 40 το 3 τότε ο ιδιοκτήτης του 3κίλου δεν στάθμησε σωστά καταστάσεις, ούτε προστάτευσε τον σκύλο του. Αυτό λέει η λογική.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.663
19.898
Σκύλοι που δεν είναι επικίνδυνοι ή επιθετικοί.
Πόσους ιδιοκτήτες έχεις γνωρίσει, μη μέλη του φόρουμ :cool:, σε τέτοιους [ή και όχι] χώρους, που να έχουν την παραμικρή ιδέα, τι είδους είναι ο σκύλος τους;
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
εμμμ και αυτό που το πάς?γυναίκα είμαι (ο ten ten)

εάν αυτό συνέβαινε με το Γιώργο(το καλό μου) θα έκανε τα ίδια ?
βρήκε και τα έκανε γιατί μέχρι εκεί είναι ο νους του.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
εμμμ και αυτό που το πάς?γυναίκα είμαι (ο ten ten)

εάν αυτό συνέβαινε με το Γιώργο(το καλό μου) θα έκανε τα ίδια ?
βρήκε και τα έκανε γιατί μέχρι εκεί είναι ο νους του.
Γιατί αν είχες το Γ.Π. θα έκανε κάτι ανάλογο.
Απλά είναι πόλυ βαρία ή π.. του τσολία σκέτη βαρβατίλα σε λέω. :p
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
Πόσους ιδιοκτήτες έχεις γνωρίσει, μη μέλη του φόρουμ :cool:, σε τέτοιους [ή και όχι] χώρους, που να έχουν την παραμικρή ιδέα, τι είδους είναι ο σκύλος τους;
Μα δεν διαφωνώ. Αλλο λέω. Αν περπατάω στον δρόμο και έρθει κατά πάνω μας ένας μπουνταλάς σκύλος και τον κλωτσήσω, καλά θα κάνω ( αν και πρέπει να είμαι πολύ άσχετος για να μην δω τις προθέσεις του).
Αν πηγαίνω σε σκυλόπαρκο όμως, με τους άσχετους ιδιοκτήτες αμολυτούς και τα ανεξέλεγκτα σκυλιά παντού τότε Μαρία είμαι προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο. Ακόμη και για το να δαγκωθεί ή ποδοπατηθεί ο σκύλος μου. Και αν ο σκύλος μου είναι τα δικά μου γομαράκια, οι πιθανότητες για κάτι άσχημο για την ζωή τους είναι πολύ μικρές. Αν όμως είναι ένα μικρόσωμο σκυλάκι και τον βάζω εκεί μέσα, και μετά αρχίζω να μοιράζω κλωτσιές τότε είμαι λίγο εώς πολύ psycho..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ρε παιδια σορρυ κι ολας αλλα τι λετε???
Μιλαμε για ενα δημοσιο χωρο!!!
Δλδ θα παει εκει ο αλλος κ θα ζητησει αδεια πριν μπει!??!?
Απο που κι ως που???
Θα μπει γιατι εχει το δικαιωμα κ ετσι γουσταρει!
Δεν εχει ομως καμια υποχρεωση κ φανηκε οτι δεν γουσταρει να εχει τον σκυλο της τεν τεν πανω στον δικο του!!!!

Το ΜΟΝΟ πραγματικα κατακριτεο που βλεπω εγω κ θα δικαιολογουσε την οποια αντιδραση απο μερους της τεν τεν ειναι οτι την εσπρωξε.

Υ.Γ. Οσο για το τι θα ηθελε να κανει ο τυπος με το σκυλο μεσα στο χωρο, μην βιαζεστε να βγαλετε συμπερασματα.... μπορει να ηθελε να το εχει λυτο κ να ασχολειτε μαζι του να του πεταει το μπαλακι πχ, χωρις να ενοχλει κ χωρις ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝ.
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Ρε παιδια σορρυ κι ολας αλλα τι λετε???
Μιλαμε για ενα δημοσιο χωρο!!!
Δλδ θα παει εκει ο αλλος κ θα ζητησει αδεια πριν μπει!??!?
Απο που κι ως που???
Θα μπει γιατι εχει το δικαιωμα κ ετσι γουσταρει!
Δεν εχει ομως καμια υποχρεωση κ φανηκε οτι δεν γουσταρει να εχει τον σκυλο της τεν τεν πανω στον δικο του!!!!

Το ΜΟΝΟ πραγματικα κατακριτεο που βλεπω εγω κ θα δικαιολογουσε την οποια αντιδραση απο μερους της τεν τεν ειναι οτι την εσπρωξε.

Υ.Γ. Οσο για το τι θα ηθελε να κανει ο τυπος με το σκυλο μεσα στο χωρο, μην βιαζεστε να βγαλετε συμπερασματα.... μπορει να ηθελε να το εχει λυτο κ να ασχολειτε μαζι του να του πεταει το μπαλακι πχ, χωρις να ενοχλει κ χωρις ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝ.

δηλαδή εσύ θα πας στον παιδότοπο το 9 μηνών παιδί σου και θα δεις μέσα να παίζουν παιδάκια 2-3 χρονών αλλά εσύ επειδή έτσι γουστάρεις και αγαπάς θα αφήσεις το 9 μηνών μωρό σου και ότι ήθελε προκύψει?
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Ρε παιδια σορρυ κι ολας αλλα τι λετε???
Μιλαμε για ενα δημοσιο χωρο!!!
Δλδ θα παει εκει ο αλλος κ θα ζητησει αδεια πριν μπει!??!?
Απο που κι ως που???
Θα μπει γιατι εχει το δικαιωμα κ ετσι γουσταρει!
Δεν εχει ομως καμια υποχρεωση κ φανηκε οτι δεν γουσταρει να εχει τον σκυλο της τεν τεν πανω στον δικο του!!!!

Το ΜΟΝΟ πραγματικα κατακριτεο που βλεπω εγω κ θα δικαιολογουσε την οποια αντιδραση απο μερους της τεν τεν ειναι οτι την εσπρωξε.

Υ.Γ. Οσο για το τι θα ηθελε να κανει ο τυπος με το σκυλο μεσα στο χωρο, μην βιαζεστε να βγαλετε συμπερασματα.... μπορει να ηθελε να το εχει λυτο κ να ασχολειτε μαζι του να του πεταει το μπαλακι πχ, χωρις να ενοχλει κ χωρις ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝ.
Κάτσε..καταλαβαίνω το σκεπτικό σου..
Όμως.. δεν είναι ο οποισδήποτε δημόσιος χώρος..
Είναι ειδικά διαμορφωμένος χώρος για σκυλιά..
Δεν θα πάρει άδεια πριν μπει, φυσικά.. Αλλά..μπαίνοντας σε ένα χώρο με χ λυτά σκυλιά, τι ακριβώς περιμένει..;;; Να μπει κ να μην ασχοληθεί κανείς με τον σκύλο του..;;;;
Το σενάριο να μπει κ να μην αλληλο- "ενοχληθούν", απλά δεν υπάρχει..

Από εκεί κ πέρα, εγώ προτιμώ να μην μπαίνω σε χώρους που είναι ελεύθερα σκυλιά, γιατί δεν με πείθουν ατάκες του τύπου "Φιλικό είναι", "Να παίξει θέλει" κ.λ.π., γιατί απλά δεν θέλω να ρισκάρω να γίνει οποιαδήποτε μανούρα με την Άλμπα..θέλω όσο μπορώ να την προφυλάξω.

Έχει τύχει όμως να είμαι σε περιφραμένο χώροκ να με ρωτάνε αν μπορούν να μπουν.. Δεν έχω δικαίωμα να απαγορέψω την είσοδο σε κανέναν, αλλά αν θέλει να μπει..ας με ενημερώσει κ θα κρίνω πως θα πράξω..μπορεί να θέλω να μείνω..μπορεί όμως απλά να θέλω να φύγω.. οπότε, θα περιμένει 2 λεπτάκια..θα φύγω κ θα μπει..
Δεν λέμε να πάρει την άδεια, λέμε να ενημερώσει για να δουν αν μπορούν τα σκυλιά να συνυπάρξουν, χωρίς θέματα..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
δηλαδή εσύ θα πας στον παιδότοπο το 9 μηνών παιδί σου και θα δεις μέσα να παίζουν παιδάκια 2-3 χρονών αλλά εσύ επειδή έτσι γουστάρεις και αγαπάς θα αφήσεις το 9 μηνών μωρό σου και ότι ήθελε προκύψει?
Τι μου λες τωρα κ τι σου λεω.... τελοσπαντων αφου το θες ετσι, παμε ετσι.
Αν παω με το 5χρονο παιδι μου σε μια παιδικη χαρα στο παρκακι της γειτονιας μου, δεν θα μετρησω ποσα παιδακια υπαρχουνε μεσα ουτε θα ψαξω ποσα κιλα η ποσο χρονων ειναι το καθενα, γιατι το δικο μου το παιδι θελει να κανει κουνια κ εγω να του την σπρωχνω κ θεωρω ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ οτι αν παει αλλο παιδακι να πεσει πανω του η μαμα του η θα του εχει μαθει τροπους η θα το μαζεψει πριν φτασει στο δικο μου!
Ενταξει τωρα?

Υ.Γ. Στην περιπτωση που σου δημιουργηθει καμια περιεργη απορια οχι δεν θα πλακωσω στα χαστουκια το αλλο παιδακι αλλα θα το παρω απο το χερακι να το επιστρεψω στην μαμα του η οποια ομως θα ακουσει πολλα......
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το σενάριο να μπει κ να μην αλληλο- "ενοχληθούν", απλά δεν υπάρχει..

Δεν λέμε να πάρει την άδεια, λέμε να ενημερώσει για να δουν αν μπορούν τα σκυλιά να συνυπάρξουν, χωρίς θέματα..
Το σεναριο να ξερει οτι το δικο του το σκυλι απλα δεν ενοχλει κανενα αλλο κ ασχολειτε μονο μαζι του ας πουμε δεν το εξεταζουμε???
Το σεναριο να θεωρει αυτονοητο οτι ολα τα σκυλια ελεγχονται δεν το εξεταζουμε???
Ισως λοιπον επειδη παιζουνε κ τα δυο ταυτοχρονα, να αντεδρασε ετσι, προς το σκυλο μονο το ξαναλεω.
Για το μετα ειναι αδικαιολογητος απλα.....
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Ρε παιδια σορρυ κι ολας αλλα τι λετε???
Μιλαμε για ενα δημοσιο χωρο!!!
Δλδ θα παει εκει ο αλλος κ θα ζητησει αδεια πριν μπει!??!?
Απο που κι ως που???
Θα μπει γιατι εχει το δικαιωμα κ ετσι γουσταρει!
Δεν εχει ομως καμια υποχρεωση κ φανηκε οτι δεν γουσταρει να εχει τον σκυλο της τεν τεν πανω στον δικο του!!!!

Το ΜΟΝΟ πραγματικα κατακριτεο που βλεπω εγω κ θα δικαιολογουσε την οποια αντιδραση απο μερους της τεν τεν ειναι οτι την εσπρωξε.

Υ.Γ. Οσο για το τι θα ηθελε να κανει ο τυπος με το σκυλο μεσα στο χωρο, μην βιαζεστε να βγαλετε συμπερασματα.... μπορει να ηθελε να το εχει λυτο κ να ασχολειτε μαζι του να του πεταει το μπαλακι πχ, χωρις να ενοχλει κ χωρις ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝ.
Κοινή λογική δεν βλάπτει, να είχε λιτό τον σκύλο και να πετούσε κανένα μπαλάκι μέσα φαντάζομαι την εικόνα από 2-3 σκυλία 20+ να κυνηγάνε την μπάλα και το Γίορκι.
Πάω πάσο αν ο περιφραγμένος χώρος έχει διαστάσεις ΟΑΚΑ.
Για σκυλία μιλάμε που ξέρεις εσύ ότι το γίορκι δεν έχει θέμα με τα αρσενικά/θυλικά/μεγαλώσομα κτλ αν είναι λυμένο/δεμένο θα το βάλείς μέσα επειδη γουστάρεις;
Δηλαδή αν παεί το άλλο να μυρισεί το λιτό μικρόσωμο τι θα κάνεις πάλι κλοτσία;;
Και άλλα 1500 σενάρια.
Ας σταματίσουμε να σκεφτόμαστε (βασικά ας αρχίσουμε να σκεφτόμαστε πριν πράξουμε) "γιατί έτσι γουστάρω"

Υ.Γ. Αυτά που γράφει η Μαρέκο περή Ελληνικής πραγματικότητας τα δείνεις καθόλου βάση;

Ολλανδέ θα μπει και το μικρομώσομο αλλα σκύλοι είναι θα μυριστούν θα έρθουν σε επάφη δεν είναι ΟΑΚΑ κανένα γήπεδο 5χ5 θα είναι στην καλύτερη αν θες να το έχει λιμένο λογικό δεν έιναι να συντηθούν;
 
Last edited:


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Δηλαδη εγω τωρα να ρωτησω κατι? επειδη σε ενα σκυλοπαρκο μαζευονται 5-6-10 ιδιοκτητες μεγαλοσωμων σκυλων δεν μπορει να μπει καποιος με ενα μικροσωμο? Σιγουρα πολυ βλακας κ ψευτομαγκας ο τυπος οσων αφορα την αντιδραση του απεναντι στην τεν τεν αλλα οσο δικαιωμα εχει η τεν τεν να βρισκεται εκει αλλο τοσο ειχε κ αυτος! οποτε τουλαχιστον μεχρι την "γνωριμια" των σκυλων θα επρεπε κ οι μεν κ οι δε να ειναι απολυτως ελεγχομενοι απο τους ιδιοκτητες τους!
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Δηλαδη εγω τωρα να ρωτησω κατι? επειδη σε ενα σκυλοπαρκο μαζευονται 5-6-10 ιδιοκτητες μεγαλοσωμων σκυλων δεν μπορει να μπει καποιος με ενα μικροσωμο? Σιγουρα πολυ βλακας κ ψευτομαγκας ο τυπος οσων αφορα την αντιδραση του απεναντι στην τεν τεν αλλα οσο δικαιωμα εχει η τεν τεν να βρισκεται εκει αλλο τοσο ειχε κ αυτος! οποτε τουλαχιστον μεχρι την "γνωριμια" των σκυλων θα επρεπε κ οι μεν κ οι δε να ειναι απολυτως ελεγχομενοι απο τους ιδιοκτητες τους!

οχι βέβαια δεν είπα αυτο!
υπάρχουν σκυλάκια κάθε μέρα που είναι μικρόσωμα και μια χαρά κάνουν παρέα όλα μεταξύ τους !αλλά θέλει λίγο τακτ η πρώτη επαφή για να μην δημιουργηθουν θέματα.
που ξαναλέω δεν του όρμησε οι ιδιοκτήτες το τραβούσαν από δω και από εκεί

εάν αυτός ειδοποιούσε ότι θα μπει θα τον έδενα γιατί ξέρω πως τρελαίνεται από την χαρά του και ποια θα ήταν η αντίδραση του.δεν θα του έλεγα να φύγει.
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Το σεναριο να ξερει οτι το δικο του το σκυλι απλα δεν ενοχλει κανενα αλλο κ ασχολειτε μονο μαζι του ας πουμε δεν το εξεταζουμε???
Το σεναριο να θεωρει αυτονοητο οτι ολα τα σκυλια ελεγχονται δεν το εξεταζουμε???
Ισως λοιπον επειδη παιζουνε κ τα δυο ταυτοχρονα, να αντεδρασε ετσι, προς το σκυλο μονο το ξαναλεω.
Για το μετα ειναι αδικαιολογητος απλα.....
Συγγνώμη, αλλά με τα γύρω μας δεδομένα, εγώ όχι δεν το εξετάζω..
Βλέπω καθημερινά λυτούς σκύλους να τρέχουν καταπάνω μας απλά για να μυριστούν..κ μετά κάαααποια στιγμή, επιστρέφουν κ στους ιδοκτήτες τους..
Κ δεν βγάζω την ούρα μου (ή της Άλμπας τέλος πάντων απ'έξω.. :p )κ η Άλμπα το έχει κάνει αυτό..

Μου φαίνεται τρελλό να μπει οποιοσδήποτε σκύλος σε χώρο με άλλα σκυλιά κ να μην ασχοληθεί ο ένας με τον άλλον, έστω για να μυριστούν..
Με αυτό το σκεπτικό, αν δεν θέλω να ενοχλώ ή να με ενοχλούν, δεν μπαίνω σε χώρο με σκυλιά.. πάμε βόλτα μόνες μας..
Αν μπω σε χώρο με σκυλιά, είναι δεδομένο πως τα σκυλιά μας θα έρθουν σε επαφή (το ξέρω κ αναλαμβάνω το ρίσκο, εκ των προτέρων) κ δεν μπορώ να απαιτήσω το αντίθετο..

Αν υποθέσουμε ότι ισχύει το σενάριο σου κ ότι η λογική του τύπου ήταν αυτή, είναι απλά εκτός πραγματικότητας..

Καλά ότι για το μετά είναι αδικαιολόγητος τουλάχιστον, συμφωνούμε όλοι, δεν τίθεται θέμα.
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Κοινή λογική δεν βλάπτει, να είχε λιτό τον σκύλο και να πετούσε κανένα μπαλάκι μέσα φαντάζομαι την εικόνα από 2-3 σκυλία 20+ να κυνηγάνε την μπάλα και το Γίορκι.
Πάω πάσο αν ο περιφραγμένος χώρος έχει διαστάσεις ΟΑΚΑ.
Για σκυλία μιλάμε που ξέρεις εσύ ότι το γίορκι δεν έχει θέμα με τα αρσενικά/θυλικά/μεγαλώσομα κτλ αν είναι λυμένο/δεμένο θα το βάλείς μέσα επειδη γουστάρεις;
Δηλαδή αν παεί το άλλο να μυρισεί το λιτό μικρόσωμο τι θα κάνεις πάλι κλοτσία;;
Και άλλα 1500 σενάρια.
Ας σταματίσουμε να σκεφτόμαστε (βασικά ας αρχίσουμε να σκεφτόμαστε πριν πράξουμε) "γιατί έτσι γουστάρω"

Υ.Γ. Αυτά που γράφει η Μαρέκο περή Ελληνικής πραγματικότητας τα δείνεις καθόλου βάση;

Ολλανδέ θα μπει και το μικρομώσομο αλλα σκύλοι είναι θα μυριστούν θα έρθουν σε επάφη δεν είναι ΟΑΚΑ κανένα γήπεδο 5χ5 θα είναι στην καλύτερη αν θες να το έχει λιμένο λογικό δεν έιναι να συντηθούν;
Κρις δεν διαφωνω απλα θεωρω πως η πρωτη επαφη πρεπει να γινει στο λουρι. Τα πανε καλα μεταξυ τους? παιζουν? κομπλε! τα λυνουμε κ μενουμε ησυχοι! διαφορετικα προσπαθουμε να βρουμε λυση να μας ικανοποιει κ τους 2! Εγω ας πουμε σε βολτα τον εχω μονιμως στο λουρι για να αποφυγω τετοιες καταστασεις γιατι ειναι σουπερ ατσουμπαλος! μονο αν ειμαστε μονοι μας καπου κ σε περιφραγμενο τον λυνω!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.081
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa