Κοιμάται όπου βρει...!


stelakos

Active Member
7 Μαρτίου 2012
36
0
γεια σας παιδια ..εχω ενα κουταβι κοντα 3 μηνων και το προβλημα ειναι οτι ενω του εχω σπιτακι αυτος παει και κοιματε εξω απο το σπιτακι του:mad:.του εχω βαλει και κατι κουρελουδες αλλα τιποτα .μονο οταν τον δενω εκει παει και κοιματε μεσα...λετε να μαθει αργοτερα ???
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τα σκυλιά στον ύπνο πολλές φορές σηκώνονται και αλλάζουν θέσεις γιατί προφανώς δεν βολεύονται!

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα!

Εμένα μέσα στο σπίτι έχει 10 διαφορετικά σημεία που πάει και σωριάζεται ανάμεσα σε αυτά και η σταθερή του θέση στο στρωματάκι του!

3 μηνών μην περιμένεις να κάτσει στα αυγά του!
Αν τον δένεις και βλέπεις ότι πάει τότε στο σημείο σημαίνει ότι τον πιέζεις και δεν έχει κάτι άλλο να κάνει και πάει εκεί!Καλύτερα να μην τον δένεις!
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Μην τό δενεις μωρε, είναι μωρό. Άστο νά κοιμάται όπου θέλει. Μπορεί καί νά ζεστενεται στο σπιτάκι καί μέ κουρελού κάτω.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
στο προηγούμενο άρθρο σου σου είπαμε όλοι ότι το κουτάβι ΠΡΕΠΕΙ να μένει μέσα!έβρεχε και το κουτάβι σου έμενε στην πόρτα αντί για το σπιτάκι του για να είναι κοντά σου.τώρα συνεχίζει να μην κοιμάται στο σπιτάκι του.δηλαδή τι άλλο θες για να καταλάβεις ότι το κουτάβι θέλει να είναι μέσα μαζί σου;;με συγχωρείς πάρα πολύ που σου μιλάω με αυτό το ύφος αλλά άλλο να μην ξέρεις κι άλλο να ξέρεις και να κάνεις πάλι τα ίδια.τώρα αντί να το βάλεις μέσα το δένεις κιόλας.τι να πω.
 


stelakos

Active Member
7 Μαρτίου 2012
36
0
στο προηγούμενο άρθρο σου σου είπαμε όλοι ότι το κουτάβι ΠΡΕΠΕΙ να μένει μέσα!έβρεχε και το κουτάβι σου έμενε στην πόρτα αντί για το σπιτάκι του για να είναι κοντά σου.τώρα συνεχίζει να μην κοιμάται στο σπιτάκι του.δηλαδή τι άλλο θες για να καταλάβεις ότι το κουτάβι θέλει να είναι μέσα μαζί σου;;με συγχωρείς πάρα πολύ που σου μιλάω με αυτό το ύφος αλλά άλλο να μην ξέρεις κι άλλο να ξέρεις και να κάνεις πάλι τα ίδια.τώρα αντί να το βάλεις μέσα το δένεις κιόλας.τι να πω.
καταρχην να σου πω οτι το κουταβι δεν κλαιει και ουτε εκλαψε ουτε καν την πρωτη μερα..οταν ελεγα οτι εβρεχε αυτο ηταν σε ενα μπαλκονι με 4χ3 σκεπη απο πανω του οποτε μη μου λες με αυτο το υφος οτι εσυ αγαπας τα ζωα αλλα εγω τα αφηνω στην βροχη.και γιατι να το μαθω μεσα οταν τη βρισκει εξω και κοιματε σε 2 μερη που εχει επιλεξει....τελος παντων .
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
δεν είπα ότι δεν το αγαπάς.και κάποιος επιλέγει κάτι όταν του δίνονται δύο επιλογές.και εννοείται ότι δεν το παίζω καλύτερη!στο προηγούμενο άρθρο σου έγραψα ότι κι εγώ είχα βγάλει το σκυλί έξω.μετά όμως έβαλα μυαλό και έβαλα το σκυλί μέσα.εγώ δεν τραβάω κανα ζόρι με το που κοιμάται το σκυλί σου.σου το λέω για το καλό του και ΜΟΝΟ.ούτε να το δένεις για ένα ολόκληρο βράδυ είναι σωστό.τώρα αν εσύ το βλέπεις οκ τι να σου πω....δικό σου το πρόβλημα!!ή μάλλον ακόμη χειρότερα του σκυλιού σου.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
καλά μην τρελένεσται που το αφήνει έξω το σκυλί μπορεί να μην τον αφήνουν να το βάζει μέσα.το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ,στην αρχή μου ήταν λίγο αποριμένο(ακόμα είναι όταν μπαίνω κ δεν το αφήνω) κ λυπημένο αλλά συνήθισε γιατί το έχουν απο την φύση τους.βέβαια αν είχα την ευκαιρία θα το έβαζα στο δωματιό μου αλλά ποιός να με καταλάβει...προσπάθησε να μην το δένεις τώρα που είναι κουταβάκι,άσε το να χαρεί κ να κάνει ότι του έρχεται.για το σπιτάκι του βάλε καμιά κροκέτα μέσα,βάλε του κάποιο παιχνιδάκι κ κάνε του παρέα.μπορει κ λόγω ζέστης να μην μπαίνει αλλά με το κρύο θα δείς που θα μπαίνει κανονικά.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Δε θα έλεγα ότι το έχουν από τη φύση τους να μένουν για ώρες δεμένα και μόνα τους..
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
δεν εννοώ απο την φύση τους να τα έχει κάποιος δεμένα αλλά να μένουν έξω κ λίγες ώρες μόνα το βράδυ αν κ αυτό υπερβολικό αν το δείς είναι αλλά αν δεν μπορεί για διάφορους λόγους να το βάζει τι να κάνει.πραγματικά ελάτε στην θέση την δική μου να δείτε τσακωμούς που έχω ρίξει για να μπεί μέσα,μέχρι κ του γρίφου για τους κηπάτους έβγαλα για να το δείξω μήπως κ το δούν αλλιώς αλλά τίποτα δυστηχώς.
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
δεν εννοώ απο την φύση τους να τα έχει κάποιος δεμένα αλλά να μένουν έξω κ λίγες ώρες μόνα το βράδυ αν κ αυτό υπερβολικό αν το δείς είναι αλλά αν δεν μπορεί για διάφορους λόγους να το βάζει τι να κάνει.πραγματικά ελάτε στην θέση την δική μου να δείτε τσακωμούς που έχω ρίξει για να μπεί μέσα,μέχρι κ του γρίφου για τους κηπάτους έβγαλα για να το δείξω μήπως κ το δούν αλλιώς αλλά τίποτα δυστηχώς.
Αν θέλεις να λες ότι είναι από την φύση τους να το λες ολκληρωμένα!
Ναι είναι από την φύση τους να μένουν έξω, αλλά με ολόκληρη την αγέλη τους μαζί!
Εφόσον εσύ είσαι η αγέλη του είσαι διατεθειμένος να ζήσεις έξω μαζί του?
Αν όχι τότε μην φέρνεις επιχείρημα αυτό το πράγμα!

Αυτο είναι το σωστό αν θέλουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους!

Ο σκύλος είτε μέσα ζήσει είτε έξω είναι αγελαίο ζώο και κοινωνικό ζώο!
Όταν δεν τα έχει έξω στην φύση τότε φεύγει για να πάει να τα βρει, να κάνει δική του αγέλη!
Με τον άνθρωπο όμως δεν μπορεί όμως να φύγει και συμβιβάζεται γιατί έχει μια αλυσίδα που τον κρατάει...μια πραγματική αλυσίδα 3 μέτρων...

Σου έμπλεξα λίγο την αγέλη στην φύση και την αγέλη με τον άνθρωπο, εσκεμμένα το έκανα για να μην βλέπουμε μόνο ότι μας βολεύει σαν ον!

Το ότι εσύ λοιπόν συμβιβάστηκες με την "ανθρώπινη αγέλη" να μην τον δέχεστε μέσα δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να "τρελενόμαστε" και ούτε πρέπει να συμβουλεύουμε άλλους να μην "τρελένονται" γιατί επαναπαύονται όλοι και στο τέλος διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση!Το "έλα μωρέ δεν πειράζει" ή ο ωχαδερφισμός θα πρέπει να σταματήσουν και να κοιτάξουν όλοι το ζώο που έχουν, αν θέλουν να επικαλούνται την λέξη αγέλη!
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
ο τρόπος που τα είπες είναι σωστός κ τώρα μου έβαλες κ άλλες τύψεις για το μικρό που έχουμε έξω. :(

μόνο που στην περίπτωση μου τα βράδια είναι μόνο κ την μέρα έχει παρέα αν κ πάλι δεν είναι καλό που δεν μπαίνει μέσα.ακόμα κανένα σκυλί δεν πρέπει να είναι δεμένο για κανέναν λόγο.να μπορούσε κάποιος να πληροφορήσει τους γονείς μας ότι τα σκυλιά έχουν σκέψη σαν τον άνθρωπο πόσο ωραίο θα ήταν αλλά που να γίνει κάτι τέτοιο.
 
Last edited:




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Εκτύπωσε τα άρθρα και τις δημοσιεύσεις των μελών που αφορούν την περίπτωσή σου και δώσε στους γονείς σου να διαβάσουν.
Δώστους όλες τις λύσεις σε χαρτί και ρώτα τους αν είναι διατεθιμένοι να προσπαθήσουν έστω για κάποιες μέρες να συμβιώσουν με το σκύλο εφαρμόζοντας τις ανάλογες οδηγίες.
Υπάρχει λύση στο πρόβλημά σου, αλλά νομίζω ότι δεν έχεις κάνει τη σωστή προσέγγιση ακόμα.