Κοινωνικοποίησε τον σκύλο σου


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Κοινωνικοποίησε τον σκύλο σου με ανθρώπους και ζώα.

Δυστυχώς, το προφανές δεν είναι ορατό σε κόσμο και κοσμάκη. Αμέτρητες κομπλεξικές <<κυρίες>> εξέφρασαν δυσαρέσκεια στο να παίξουν σκυλάκια που συνοδεύω εγώ η ίδια, πεντακάθαρα εμβολιασμένα κουτάβια ή στειρωμένα ευγενικά , με το δικό τους.

Κοινωνικοποίησε τον σκύλο σου με ανθρώπους και ζώα. Πέρα απο το γεγονός οτι δεν θα κάνει σαν τρελός/τρελή όταν πλησιαζει άλλο σκυλάκι, δεν ξέρεις αν ποτέ θα χρειαστεί να φιλοξενηθεί και ή να υιοθετηθεί απο άλλον. Τα παιδιά μας δεν μας ανήκουν.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
. ............................................................................................................................. Αμέτρητες κομπλεξικές <<κυρίες>> εξέφρασαν δυσαρέσκεια στο να παίξουν σκυλάκια που συνοδεύω εγώ η ίδια, πεντακάθαρα εμβολιασμένα κουτάβια ή στειρωμένα ευγενικά , με το δικό τους..................................................
εχεις δίκιο με τον τίτλο του θέματος σου...
αλλά....
τι εννοείς κοινωνικοποίηση του σκύλου?
το παιχνίδι με τα δικά σου σκυλάκια?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
εχεις σκεφτει οτι δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο και οτι καποιες απο τις "κομπλεξικες" κυρίες μπορεί να είχαν τους λόγους τους? Ας μη τα τσουβαλιαζουμε όλα. Επιπλέον η χρήση συγκεγκριμένου φύλου στους χαρακτηρισμούς σου και εδω και σε αλλα θέματα θεωρω οτι είναι απαράδεκτη.

Ανεξαρτητα της κοινωνικοποιησης που εχει ( η οποια κοινωνικοποίηση εξαρχής δεν εχει να κανει με το αν ο σκυλος θελει να πάσα στιγμη να παίζει με καθε σκύλο γύρω του) μπορει το σκυλάκι να ηταν άρρωστο, να πονούσε, να εχει ραματα επειδή εγχειρίστηκε, να είναι φοβικό ή δε ξερω τι. Η απλα ο ιδιοκτήτης να μην έχει χρόνο και όρεξη και να βιάζεται να πάει στη δουλειά, στο παιδί του οπουδήποτε... Η να μη γουστάρει τη φάτσα σου.
Το σωστό είναι εσυ να ρωτάς πάντα και αν ο αλλος δε θέλει ειναι δικαιωμά του, πιθανα να έχει τους λόγους του και ούτε θα σου δώσει αναφορά.
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Πρώτον κοινωνικοποιείς τον σκύλο σου(και τη σκύλα σου! μη γίνεσαι ρατσίστρια με τα θηλυκά!) με τους ανθρώπους και τα σκυλιά που θες εσύ και δεν σε υποχρεώνει κανείς να το κάνεις με τον κάθε περαστικό, ούτε και θεωρώ ότι αυτό είναι σωστή κοινωνικοποίηση.
Επίσης κυκλοφορείς με πλακάτ που λένε "εδώ τα καλά, κοινωνικοποιημένα, πεντακάθαρα, εμβολιασμένα και στειρωμένα κουτάβια";;; αν και να σου πω τα πεντακάθαρα φαίνονται και αποστειρωμένα, καλύτερα να χουν λίγο λάσπη στα πατούσια, να φαίνεται ρε παιδί μου ότι έχουν παίξει λίγο :barefoot:
3 βδομάδες δεν άφησα να πλησιάσει ούτε στα 5 μέτρα άλλο σκυλί την δικιά μου γιατί είχε kennel cough. Εσύ θα με έλεγες κομπλεξική και τη σκύλα μου ακοινώνητη! Αλλά εγώ το έκανα για το σκυλί ΣΟΥ κυρίως!!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αρχιζω να πιστευω οτι @Ευαγγελία1987 εισαι ρομποτ. Με σχετικα απλο προγραμματισμο : να ανοιγεις δυο θεματα με το ιδιο θεμα την ημερα ( το ενα πολλ) και ενα δυο ποστ σε τυχαια θεματα που επαναλαμβανεις τα ιδια με διαφορετικη διατυπωση. Δεν απαντας ποτε. Απλως εμφανιζεσαι, ανοιγεις θεματα και μετα κάιζερ σοζε.

 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Η κοινωνικοποίηση είναι το ένα σκέλος. Ο χαρακτήρας του σκύλου είναι το άλλο. Η Άμπυ είναι ελαφρώς φοβική (άμα δούμε πάνω από 2 σκύλους μαζί που δεν είναι φίλοι της παλουκώνεται στο έδαφος και απλά δεν πλησιάζει, ακόμα και αν οι σκύλοι είναι 50 μέτρα μακριά). Προσπάθησα όταν ήταν κουτάβι να την κάνω να τα πηγαίνει καλά με όλα. Ευτυχώς το πήρα χαμπάρι νωρίς ότι έτσι δεν σεβόμουν αυτό που είναι και το έκοψα. Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Το πόσο θα κοινωνικοποιήσω το σκύλο μου εναπόκειται σε μένα και στο χαρακτήρα του σκύλου ΜΟΥ.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το σημείο που ίσως θα μπορούσα να συμφωνήσω με την αρχική τοποθέτηση είναι κηδεμόνες που έχω συναντήσει οι οποίοι δεν έχουν πλησιάσει κανένα άλλο σκύλο. Δεν μιλάω να έχεις φοβίες ο σκύλος ή οτιδήποτε άλλο με θέμα συμπεριφοράς, αρρώστιας. Είναι απλά αυτός/η και ο σκύλος/α, δικαίωμά τους βέβαια είναι.

Τις προάλλες έγραψα για μια κυρία η οποία έχει ένα μίνι πίντσερ και δεν πλησίαζε μεγαλόσωμα επειδή της είπε ο κτηνίατρος πως μπορεί να το δαγκώσουν ( λες και όλα τα μεγαλόσωμα δαγκώνουν ότι βρουν στο διάβα τους... ). Τώρα όποτε μας συναντά τρέχει ο μικρός να ανέβει πανω στον δικό μου.

Δυστυχώς, το προφανές δεν είναι ορατό σε κόσμο και κοσμάκη. Αμέτρητες κομπλεξικές <<κυρίες>> εξέφρασαν δυσαρέσκεια στο να παίξουν σκυλάκια που συνοδεύω εγώ η ίδια, πεντακάθαρα εμβολιασμένα κουτάβια ή στειρωμένα ευγενικά , με το δικό τους.
Θα πρέπει να σεβαστείς τον οποιοδήποτε δεν θέλει να πλησιάσεις με το δικό σου σκυλί. Μπορεί να έχει δεκάδες λόγους τους οποίους δεν οφείλει να εξηγήσει. Μπορεί να είναι ο ίδιος αντικοινωνικός, δεκτό κ' αυτό εφόσον δεν μας ενοχλεί.
 
  • Like
Reactions: Tiny_lin


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
@Ευαγγελία1987 αντί να ποστάρεις κάθε τρεις και λίγο, για θέματα που αφορούν το είδος σκύλος και που μάλλον δεν έχεις σφαιρική άποψη, μήπως θα ήταν καλύτερο να αρχίσεις να διαβάζεις θέματα ήδη ανοιγμένα εδώ μέσα;

Καλό θα ήταν να μην εξετάζεις τα θέματα αποκλειστικά και μόνο με τις δικές σου εμπειρίες. Καλό θα ήταν να μην τσουβαλιάζεις, αλλά να εξετάζεις κάθε σκύλο μεμονωμένα. Δεν είναι όλοι ίδιοι. Δεν δέχονται όλοι παιχνίδια όπως τα θεωρείς εσύ. Δεν ωφελεί όλους τους σκύλους η κοινωνικοποίηση με την έννοια που της δίνεις. Όπως δεν ωφελεί κι όλους τους σκύλους η στείρωση.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Ευαγγελία1987 αντί να ποστάρεις κάθε τρεις και λίγο, για θέματα που αφορούν το είδος σκύλος και που μάλλον δεν έχεις σφαιρική άποψη, μήπως θα ήταν καλύτερο να αρχίσεις να διαβάζεις θέματα ήδη ανοιγμένα εδώ μέσα;

Καλό θα ήταν να μην εξετάζεις τα θέματα αποκλειστικά και μόνο με τις δικές σου εμπειρίες. Καλό θα ήταν να μην τσουβαλιάζεις, αλλά να εξετάζεις κάθε σκύλο μεμονωμένα. Δεν είναι όλοι ίδιοι. Δεν δέχονται όλοι παιχνίδια όπως τα θεωρείς εσύ. Δεν ωφελεί όλους τους σκύλους η κοινωνικοποίηση με την έννοια που της δίνεις. Όπως δεν ωφελεί κι όλους τους σκύλους η στείρωση.
Στου κουφού την πόρτα...... Πάρε την πόρτα και φύγε
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αδικος κοπος:(
Οταν καποιος διαβαζει σε αλλο νημα οτι ενα σκυλακι ειναι πολυ αρρωστο και προτεινει στειρωση,δινει και συμβουλες για το επομενο??? για μενα το εχει καψει...ΤΕΛΟΣ
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Στην αρχη νομιζα οτι μιλουσε σοβαρα, οτι ειχε καποιο σκοπο, οτι ηθελε ας πουμε να περασει καποιο μηνυμα...
Αλλα τωρα πιστευω οτι τα πεταει ετσι απλα για να ξεκ@υλωσει...
 






myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αφήνω τα σκυλιά μου να παίξουν με τα σκυλιά του οποιουδήποτε και γιατί αυτό με κάνει κομπλεξική αλλά δε με νοιάζει κιόλας τί θα πει για μένα ο κάθε τυχαίος εδώ που τα λέμε... Το κάνω με το ίδιο σκεπτικό που δεν θα έπινα εγώ καφέ πχ με τον κάθε τυχαίο/την κάθε τυχαία που θα μου έλεγε "γεια, δεν σε ξέρω αλλά έλα να πάμε για καφέ". Τα σκυλιά μου παίζουν με σκυλιά που γνωρίζω, τα οποία με την σειρά τους έχουν κηδεμόνες με τους οποίους συνεννοούμαι και δεν βλέπω γιατί θα έπρεπε το πράγμα να είναι αλλιώς... Αυτό με κάνει κομπλεξική; So be it, τί να κάνουμε τώρα...

Επίσης, τί φάση αυτό με τα διπλά θέματα;; Ούτε καν πλάκα δεν έχει... Το λες και βαρετό...
 
  • Like
Reactions: noni_papa