Κολυμπι σκυλου


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Καλησπερα σας, δυστυχως ο σκυλος μου παρολο που του αρεσει το νερο δεν λεει να κολυμπησει. Δηλαδη μπαινει μονος του μεχρι εκει που παταει αλλα δεν κανει το επομενο βημα. Εχω δοκιμασει τα παντα να τον φωναξω εγω, να του πεταξω το μπαλακι στο νερο, να τον δελεασω με λιχουδια αλλα τιποτα. Μονο οταν επαιζε με εναν αλλο σκυλο στην παραλια καταφερα με το χερι μου να τον ωθησω μεσα για να κανει ενα μικρο ημικυκλιο και να γυρισει πισω. Τελικα, απελπισμενος τον εβαλα με το ζορι ελαχιστα πιο βαθια αλλα κατευθειαν γυρισε πισω. Παιζει να του εχω δημιουργησει τραυμα? Να τον ξαναβαλω με το ζορι αλλα πιο βαθια? Ειναι μεγαλοσωμος σκυλος και οταν παω να τον κρατησω απτην κοιλια αμεσως αντιστεκεται.
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
38
Έχω και εγώ το ίδιο θέμα. Το παράξενο είναι ότι κάποιες λιγες φορές επιλέγει να μπει μόνος, αλλά τις περισσότερες φοβάται. Έχω παρατηρήσει ότι μάλλον τον κρατάει στη στεριά το κύμα, μπαίνει μόνο όταν έχει απολύτως ήρεμη θάλασσα.
Το πιθανό στον δικό μου είναι να έχει τραύμα επειδή η πρώτη του επαφή δυστυχώς ήταν να καταλήξει στον πάτο της θάλασσας και να τον σηκώσω γρήγορα γρήγορα, αλλά το κακό είχε μάλλον γίνει. Το αναφέρω μήπως έχει συμβεί κάτι παρόμοιο και σε εσένα.
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Έχω και εγώ το ίδιο θέμα. Το παράξενο είναι ότι κάποιες λιγες φορές επιλέγει να μπει μόνος, αλλά τις περισσότερες φοβάται. Έχω παρατηρήσει ότι μάλλον τον κρατάει στη στεριά το κύμα, μπαίνει μόνο όταν έχει απολύτως ήρεμη θάλασσα.
Το πιθανό στον δικό μου είναι να έχει τραύμα επειδή η πρώτη του επαφή δυστυχώς ήταν να καταλήξει στον πάτο της θάλασσας και να τον σηκώσω γρήγορα γρήγορα, αλλά το κακό είχε μάλλον γίνει. Το αναφέρω μήπως έχει συμβεί κάτι παρόμοιο και σε εσένα.
Τι ηλικια ειναι ο δικος σου? Οταν λες οτι μπαινει εννοεις οτι κολυμπαει η πλατσουριζει στο νερο? Εγω βασικα φοβαμαι μηπως του εχει δημιουργηθει τραυμα επειδη προσπαθησα να τον βαλω με το ζορι.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Γιατί θέλεις τόσο πολύ να κολυμπήσει; Εννοώ υπάρχει συγκεκριμένος λόγος; Μερικοί σκύλοι από κουτάβια λατρεύουν το νερό, άλλοι πάλι όχι τόσο… Προτείνω να πάρεις ένα μακρύ λουρί και να μπεις μέσα στην θάλασσα και να το έχεις ταυτόχρονα στο χέρι σου, χωρίς να τον τραβάς, σιγά σιγά να μπαίνεις στο νερό και να μην τον πιέζεις, άστον να αποφασίσει μόνος του τι θέλει να κάνει. Εσύ απλώς δείξε του πως δεν έχει κάτι να φοβάται. Αν εξακολουθεί να φοβάται δεν πειράζει. Αν δεν μπει ποτέ και δεν κολυμπήσει με την θέλησή του επίσης δεν πειράζει.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
929
27
συμφωνω, δεν ειναι απαραιτητο να κολυπησει. καποιες φορες πιεζουμε τους σκυλους μας (και οι γονεις τα παιδια τους αναλογα) να κανουν πραγματα που εμεις θεωρουμε καλα γι αυτους, αλλα εκεινοι δεν θελουν να τα κανουν. πρεπει να ακουμε τους σκυλους μας. καλη η εκπαιδευση, καλη η εκτονωση, καλα ολα αυτα... αλλα αμα ο σκυλος σου δειχνει δυσαρεσκια με κατι, ακουσε τον. μην τον πιεζεις επειδη εσυ θες να κανει κατι που εσυ θεωρεις καλο γι αυτον....
 
  • Like
Reactions: Orjo