Κορωνοϊός (Coronavirus) - Η λύση για τα αδέσποτα


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Μήπως ο κορωνοϊός είναι η λύση για το πρόβλημα των αδέσποτων σκύλων;

Με τα μέτρα που λαμβάνονται καθημερινά δεν αργεί και η αυστηρότερη καραντίνα και ο μεγαλύτερος περιορισμός στις μετακινήσεις.

Αποδεκτές έξοδοι θα θεωρούνται οι παρακάτω:

  • Μετάβαση στην εργασία
  • Επίσκεψη στο γιατρό
  • Μετάβαση σε κατάστημα προμηθειών τροφίμων, όπου δεν είναι δυνατή η αποστολή τους
  • Μετάβαση στο ταχυδρομείο για την απολύτως αναγκαία αλληλογραφία
  • Μετάβαση στην τράπεζα
  • Μετάβαση σε πρατήριο καυσίμων
  • Κίνηση για παροχή βοήθειας σε ανθρώπους που αποδεδειγμένα βρίσκονται σε ανάγκη
  • Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ατομικά ή ανά δύο άτομα τηρώντας απαρέγκλιτα την αναγκαία απόσταση 1,5 μέτρου
  • Κίνηση με κατοικίδιο ζώο

Αν θες λοιπόν μια έξτρα ελευθερία κινήσεων χωρίς κανείς να σε ρωτά που πας, υιοθέτησε ένα αδέσποτο!

* Μπορεί, επίσης, να είναι και πηγή εισοδήματος (έρχονται πολύ δύσκολες μέρες έτσι κι αλλιώς) αφού μπορείς να νοικιάζεις με την ώρα το σκύλο σου, για αυτούς που δεν θέλουν να επωμιστούν την λοιπή φροντίδα.

Δεν είμαι ο μόνος που το σκέφτηκα...

Κορωνοϊός: Γιατί όλοι στην Ισπανία εύχονται να είχαν σκύλο -Eφτασαν στο σημείο να νοικιάζουν!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Σαν ιδέα είναι καλή, αλλά άμα η υιοθεσία δεν είναι συνειδητή πράξη, αλλά πράξη υποκινούμενη από αυτές τις ανάγκες, τι θα γίνει όταν τελειώσει με το καλό αυτή η ιστορία; Θα τα κρατήσουν σε συνθήκες που πρέπει ή θα τα παρατήσουν;
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@noni_papa σιγά μωρέ, μην υιοθετήσει κανείς αδέσποτο κατ'επειγόντως, μόνο και μόνο για να βγαίνει τις βόλτες του ανενόχλητος. Πιθανότερο είναι, να ζητήσει να δανειστεί κανένα. Περιμένω με αγωνία, τον πρώτο που θα ζητήσει αυτή την μικρή χάρη :LOL:

Υ.Γ. 1: Να και μια φορά, που έχουμε κι εμείς το πλεονέκτημα.
Υ.Γ. 2: Είναι πάντως περίεργο, να κυκλοφορείς έξω και το 90% του κόσμου που βλέπεις, να είναι με σκύλο. Επιστημονική φαντασία!
 






ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αυτό το διάστημα ορισμένα σκυλιά θα ωφεληθούν από τα περιοριστικά μέτρα στην κυκλοφορία αλλά όταν περάσει η κρίση θα τα κλείσουν πάλι στα μπαλκόνια, αυλές κλπ. Οφείλω να πω πως στους δρόμους βλέπω ελάχιστους να κόβουν άσκοπες βόλτες αλλά παράλληλα βλέπω ανθρώπους με σκυλιά τα οποία δεν είχα δει τα τελευταία τρία χρόνια.

Επίσης έχουν αυξηθεί τα περιττώματα στα πεζοδρόμια χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω αν οφείλετε στους νέους περιπατητές σκύλων ή σε παλαιούς οι οποίοι βρήκαν ευκαιρία να μην τα μαζεύουν...

Το πόσο θα επηρεαστούν τα σκυλιά όταν επιστρέψουμε στις εργασίες μας δεν μπορώ να το γνωρίζω. Αυτό που βιώνω είναι πως ο Άργος παρότι δεν μένει ποτέ μόνος τώρα που εργάζομαι και εγώ από το σπίτι έχει γίνει η σκιά μου. Τι χέρια να πλένω μετά το χάϊδεμα που έρχεται "εκατό" φορές την μέρα επάνω μου.

Στα σημεία που έχουν τοποθετηθεί ταΐστρες για τις γάτες υπάρχει φαγητό. Αν υπάρξει καθολική απαγόρευση της κυκλοφορίας θα πρέπει να υπάρξει και άλλη μια εξαίρεση για αυτούς που φροντίζουν αδέσποτα για να μην υπάρξουν φαινόμενα όπως αυτό στην οργανωμένη παραλία του Αλίμου που δεν επέτρεπε ο φύλακας να μπουν να ταΐσουν τα γατιά.

* Μου φαίνεται πως μόνο στο Χονγκ Κονγκ κάνουν εξετάσεις στα σκυλιά όταν κάποιος άνθρωπος προσβληθεί από τον υιό. Δεύτερη αναφορά για σκυλί ( Γ.Π. ). Ο έτερος σκύλος στο ίδιο σπίτι ( πολύαιμος ) δεν έχει βρεθεί "θετικός".
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
"βγαινετε με τα σκυλια σας, κατουρανε παντου για αυτο εχουμε αρρωστιες" μου φωναξε μεγαλης ηλικια κυρια με μπολικη κακια (βγαινοντας απο το σκλαβενιτη που ειχε παει να αγορασει Κυριακατικα μπισκοτα γιατι στα τετοια της οι αλλοι που δουλευουν)

Εφοπλιστειτε με ενα μιξ υπομονης, χιουμορ, ειρωνιας .... Εχουμε να ακουσουμε πολλα!

ΥΣ. τωρα πηρα πρεφα την απαγορευση.
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Επειδή απαιτείται να είμαστε στα σπίτια μας από τις 5μμ μέχρι τις 5πμ πλέον, κατόπιν αιτίσεων, άφησαν εμάς με τα σκυλιά να βγαίνουμε βόλτα από τις 8μμ μέχρι τις 9μμ, 20 λεπτά, σε απόσταση 200ων μέτρων από τα σπίτια μας.

Μη σας πω πόσο μας ζηλέψανε! Λένε καλά τι αφήνετε αυτούς με τα σκυλιά τους, εμάς με τα παιδάκια γιατί δεν μας αφήνετε; Εχει σαλέψει ο κόσμος ντιπ.
 
  • Like
Reactions: mareco






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
δεν εχουν πει τιποτα για αποστασεις για σκυλοβολτα ευτυχως.

με λυκο και γαυγιστερακι γκρεμλιν....λυπαμαι τους γειτονες μου.... :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:

ΥΣ, θα φοβομαστε μη μας αρπαξουν κανα σκυλι τωρα
 
Last edited:






ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Θέλω να ξέρω ποιο σοφό μυαλό μου ζητά όταν βγαίνω βόλτα με το σκυλί να έχω μαζί μου μια υπεύθυνη δήλωση με τσεκαρισμένο το ανάλογο κουτάκι. Δεν φτάνει το σκυλί δίπλα μου για απόδειξη ;

Σ' αυτούς πρέπει εγώ να έχω εμπιστοσύνη για την προστασία μου. Σ' αυτούς ( πρώην και νυν ) που λένε πως στην σημερινή κρίση για τους άστεγους, εξαρτημένους και λοιπές κοινωνικές ομάδες υπεύθυνοι είναι οι δήμοι όπως είπαν και για τα αδέσποτα.

Όποιος έχει ιδέα να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας ας την καταθέσει.

* Μας πουλά και εξυπνάδες ο τυπάκος ( τηλε-πωλητής ) που είχε απολύσει πριν λίγα χρόνια 1.500 γιατρούς και περηφανευόταν.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
"βγαινετε με τα σκυλια σας, κατουρανε παντου για αυτο εχουμε αρρωστιες" μου φωναξε μεγαλης ηλικια κυρια με μπολικη κακια (βγαινοντας απο το σκλαβενιτη που ειχε παει να αγορασει Κυριακατικα μπισκοτα γιατι στα τετοια της οι αλλοι που δουλευουν)

Εφοπλιστειτε με ενα μιξ υπομονης, χιουμορ, ειρωνιας .... Εχουμε να ακουσουμε πολλα!

ΥΣ. τωρα πηρα πρεφα την απαγορευση.
Εφαγα κι εγω "πεσιμο" απο πιθηκοειδες και καλα για το κατουρημα. Οτι ειναι λεει εστια μολυνσης....θα ακουσουμε πολλα χρειαζεται γαϊδουρινη υπομονη πλεον, ασε που εχουν γινει ολοι επιδημιολογοι....
Ευτυχως που δεν προσβαλει τα σκυλια και τις γατες ο ιος γιατι θα ειχαμε μαζικες δολοφονιες ζωων, θα μας κυνηγαγανε lynch mobs στους δρομους με τσαπες, δρεπανια και δικουλια....
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Επειδή απαιτείται να είμαστε στα σπίτια μας από τις 5μμ μέχρι τις 5πμ πλέον, κατόπιν αιτίσεων, άφησαν εμάς με τα σκυλιά να βγαίνουμε βόλτα από τις 8μμ μέχρι τις 9μμ, 20 λεπτά, σε απόσταση 200ων μέτρων από τα σπίτια μας.

Μη σας πω πόσο μας ζηλέψανε! Λένε καλά τι αφήνετε αυτούς με τα σκυλιά τους, εμάς με τα παιδάκια γιατί δεν μας αφήνετε; Εχει σαλέψει ο κόσμος ντιπ.
Και αν δεν μπορεις να τα βγαλεις εξω μεσα σε αυτη την μια ωρα τι γινεται;
Αν εχει σαλεψει λεει...κρατα δυναμεις γιατι εχει συνεχεια το πραμα...
 
  • Like
Reactions: Estranged


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Δεν κάναμε πιο αυστηρή καραντίνα... Πιο γραφειοκρατική καραντίνα κάναμε.

Στην ουσία ισχύει ότι και πριν, απλά τώρα χρειάζεται ταυτότητα και υπεύθυνη δήλωση. Αν υπάρξει επόμενη φάση, θα ζητά εκκαθαριστικό εφορίας και μια ακτινογραφία θώρακος.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Και αν δεν μπορεις να τα βγαλεις εξω μεσα σε αυτη την μια ωρα τι γινεται;
Αν εχει σαλεψει λεει...κρατα δυναμεις γιατι εχει συνεχεια το πραμα...
Πώς δηλαδή να μην μπορείς να τον βγάλεις έξω σε αυτή τη μία ώρα; Αφού όλοι πρέπει να είναι σπίτια τους. Εννοείς αν είσαι πχ στη δουλειά; Τέτοια ώρα μπορούν να είναι έξω μόνο εκείνοι με ειδική άδεια οπότε φαντάζομαι μπορούν να βγάλουν και το σκύλο τους κάποια άλλη ώρα. Το πρόβλημα είναι με τους ανθρώπους που είναι 65+ που δεν επιτρέπεται να βγουν έξω καθόλου, αλλά υπάρχουν εθελοντές που βγάζουν έξω τα σκυλάκια τους.
 
  • Like
Reactions: Hammer


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3