Κορωνοϊός (Coronavirus) - Η λύση για τα αδέσποτα




Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Μια καλή ιδέα θα ήταν όλοι αυτοί που στέλνουν sms για να βγάλουν τον σκύλο βόλτα, να μπουν σε μια λίστα κ όταν με το καλό τελειώσει όλο αυτό να τσεκάρουν ποιοι από αυτούς έχουν δηλωμένο τον σκύλο στον δήμο, να γίνουν συστάσεις για να δηλωθούν ή να πέσουν τα σχετικά πρόστιμα.
 
  • Wow
Reactions: betty coltrane


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Μια καλή ιδέα θα ήταν όλοι αυτοί που στέλνουν sms για να βγάλουν τον σκύλο βόλτα, να μπουν σε μια λίστα κ όταν με το καλό τελειώσει όλο αυτό να τσεκάρουν ποιοι από αυτούς έχουν δηλωμένο τον σκύλο στον δήμο, να γίνουν συστάσεις για να δηλωθούν ή να πέσουν τα σχετικά πρόστιμα.
Σατανικό!!! :oops::cool:(y)
 
  • Haha
Reactions: Pepev50


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Δε ξερω για εσας αλλα νιωθω λες και ζω σε επεισοδιο του Black mirror.

Δε πετυχα κανεναν ελεγχο στη πρωτη σκυλοβολτα αλλα ο κοσμος ειναι αισθητα πιο αραιος. Κυριως λογω καιρου πιστευω! Προσωπικα επισης μαζευτηκα λιγο ως προς την αποσταση απο το σπιτι.

Αυτο που τρεμω τωρα ειναι μη μας την πεσει κανας σκυλος και δε θα ειναι και κανενας μαρτυρας , να βαλει ενα χερακι κ.τ.λ ουτε θα βρισκουμε κτηνιατρο αμεσα. Η βλακεια του κοσμου δε σταματα ποτε.
Προσοχη επισης στις φολες γιατι και η κακια δε σταματα ποτε.

Επιπλεον παρατηρησα μεσα σε 10-15 μερες πολλα σκυλια της γειτονιας να εχουν παρει βαρος, μαλλον απο τους παραπανω μεζεδες που τρωμε εμεις ολη μερα :LOL:

ΥΣ. Ειχα να στειλω τοσα τοσα σμσ σε μια μερα... απο τα φοιτητικα μου χρονια :LOL:
 
Last edited:


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@medusa

Εγώ συμμετέχω χρόνια στην σειρά σαν κομπάρσος, guest star ή πρωταγωνιστής... Καλώς ήρθες! :D

Ήμουν τόσο σίγουρος ότι δε θα πετύχω έλεγχο που συμφώνησα να στοιχηματίσω με τον εαυτό μου αυτά τα 150€ και βγήκα άνευ δήλωσης, γραπτής ή ψηφιακής.

09:15 Λαϊκή... Οι πάγκοι αραιωμένη μα η ροή του κόσμου ίδια με της προηγούμενης Δευτέρας. Ο μέσος όρος ηλικίας 103,2 χρόνια... Μια χαρά. Δε συνηθίζω να περπατάω όλο το μήκος της, αλλά μια που είχε και πειραματικό σκοπό η επίσκεψη, το έκανα. Κανένας έλεγχος καμία διαφορά... Δε νομίζω πως και ο κόσμος της λαϊκής είχε στην τσέπη ή στο κινητό την όποια άδεια.

Έκανα και μια βόλτα στην γύρω περιοχή, πέρασα και 3 πλατείες, όπου στην μεγαλύτερη σπάνια δεν υπήρχαν 6-10 ΔΙ.ΑΣ. να πίνουν καφεδάκι... Σήμερα κανείς.

10:20 Σούπερ Μάρκετ... Εννοείται άνευ δήλωσης. Πέρασα 3 καταστήματα τα οποία είχαν λιγοστό κόσμο μέσα και μόνο ένα είχε μια ουρά 5 ατόμων έξω. Μπήκα στο ένα που δεν είχε ουρά ψώνισα και έκανα άλλη μια μεγάλη βόλτα σε διαφορετική κατεύθυνση. Κεντρική δρόμοι με σχετική κίνηση για τις μέρες που διανύουμε, κάποιοι πεζοί και κάποιοι να πίνουν καφέ στο όρθιο... Κανένας έλεγχος.

Γύρισα πριν λίγο και σε λίγο θέλω να πάω σε άλλο σούπερ μάρκετ (δεν έχει όλα τα πράγματα που θέλω η προηγούμενη αλυσίδα που επισκέφτηκα) και θα ξανακάνω μια βόλτα... Το απογευματάκι ή βραδάκι θα βγω και με τα σκυλιά.

Επίσης, οι γνωστοί άστεγοι που συναντώ και γνωρίζω είναι ακόμα στα πόστα τους δεν #menoumespiti. Το ίδιο και οι Ρομά που πουλούν σκόρδα, χωρίς άδεια πωλητή στη λαϊκή (φαντάζομαι και χωρίς sms)...

...και αυτοί οι άνθρωποι δεν #menoumespiti :


...και συνωστίζονται κιόλας... αλλά δε βαριέσαι...
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Στους δρόμους που πέρασα εγώ, είχε πολλούς αστυνομικούς να σταματούν αυτοκίνητα αλλά και πεζούς.
Κι εμένα με ρώτησαν που πάω, να δουν το χαρτί (δεν είχα, sms είχα), και γιατί δεν έχει κλείσει η εταιρία μου, τι εταιρία είναι, που είναι και άλλα τέτοια.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Μια καλή ιδέα θα ήταν όλοι αυτοί που στέλνουν sms για να βγάλουν τον σκύλο βόλτα, να μπουν σε μια λίστα κ όταν με το καλό τελειώσει όλο αυτό να τσεκάρουν ποιοι από αυτούς έχουν δηλωμένο τον σκύλο στον δήμο, να γίνουν συστάσεις για να δηλωθούν ή να πέσουν τα σχετικά πρόστιμα.
Σιγά μην γίνει κάτι τέτοιο ακόμα και αν το προτείνεις στο υπουργείο. Οι χαμένοι ψήφοι είναι ανασχετικός παράγοντας για τέτοιες ενέργειες.

Αν με σταματήσουν πέρα απ' την βεβαίωση θα βγάλω το βιβλιάριο του σκύλου και την δήλωση που έχω κάνει. Είμαι περίεργος αν το όργανο θα καταλάβει τι του δείχνω...

* Την δήλωση στον Δήμο ποτέ δεν την κατάλαβα, μία πρέπει να είναι η βάση πληροφοριών, αυτή του υπουργείου, και να έχει πρόσβαση ο Δήμος. Γιατί κάθε Δήμος πρέπει να έχει και την δική του βάση ;

** Έκανε απολύμανση ο Δήμος που κατοικώ σε δύο γυμναστήρια σε σχολικό συγκρότημα Γυμνασίου - Λυκείου ώστε να δεχθεί αστέγους. Αυτή είναι η υποδομή .. Ποιο προσωπικό θα διαθέσει δεν έχω μάθει ακόμα.

*** @canis μην δίνεις ιδέες πως κυκλοφορείς χωρίς βεβαίωση, θα βγάλει διαταγή ο ΚΑΛΑΧΑΝ να ελέγχουν οι φουρναρέοι / υπάλληλοι σούπερ μάρκετ / κλπ αν έχουμε βεβαίωση ή sms. Ζητάς δύο κιλά πατάτες απ' τον λαικατζή, δείξε βεβαίωση πρώτα, αν έχεις σου κάνει και έκπτωση 5%.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Σκυλοβολτα νο 2 με το λυκακι.....

Ο ηλιος εχει βγει οι γεροι στα παγκακια αραχτοι και ο τραμπουκος με το πιτμπουλακι που εγινε γνωστος στο πανελληνιο ΕΔΩ πριν 2 εβδομαδες αραχτος με το σκυλι παλι λυτο, Στις παρατηρησεις μας μας διαολοστειλε, η αστυνομια οταν καλεις δεν μπορει να κανει τιποτα λεει, περασε το αυτοφωρο, δημοτικη δεν υπαρχει δαφνη. Καθε μερα ανενοχλητος με το σκυλο λυτο .

Πιστευετε θα ασχοληθουν εν μεσω πανικου με τσιπ? αχχαχαχαχ
 
  • Angry
Reactions: mareco


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
* Την δήλωση στον Δήμο ποτέ δεν την κατάλαβα, μία πρέπει να είναι η βάση πληροφοριών, αυτή του υπουργείου, και να έχει πρόσβαση ο Δήμος. Γιατί κάθε Δήμος πρέπει να έχει και την δική του βάση ;
Ίσως το επιβάλλουν ώστε να εφαρμόζεται αυτό:

"ε) να μην εγκαταλείπει το ζώο του, ενώ σε περίπτωση που επιθυμεί να αποχωριστεί το ζώο συντροφιάς, πρέπει να γνωστοποιεί στην αρμόδια υπηρεσία του Δήμου του τόπου της κατοικίας του την πρόθεσή του αυτή, να το παραδίδει σε αυτόν και να λαμβάνει από πιστοποιημένο κτηνίατρο αντίγραφο της μεταβολής της εγγραφής του ζώου του στη Διαδικτυακή Ηλεκτρονική Βάση σήμανσης και καταγραφής των ζώων συντροφιάς, όπου θα αναφέρεται ο Δήμος ως προσωρινός κάτοχος του αδέσποτου πλέον ζώου."

Ενδεχομένως, πέφτουν και τα ανάλογα κονδύλια, ανάλογα με τον αριθμό των σκύλων, που καταγράφονται σε κάθε δήμο...

Εγώ βγήκα με την μικρή στην γνωστή μας πλατεία, από πεζούς είδα ελάχιστους, αυτοκίνητα όμως, περισσότερα απ' όσα περίμενα να δω.

Θετικό: Εκμεταλλευτήκαμε τον άδειο δρόμο, οπότε ήμουν κάπως πιο εφησυχασμένη, σχετικά με τις κάμπιες που αρχίζουν να απλώνονται στα πεζοδρόμια.
Αρνητικό: Ο -δενβρίσκωευεγενικόχαρακτηρισμό- που θα έρθει να χαϊδέψει την μικρή, χωρίς να ρωτήσει, χωρίς καμία προφύλαξη και πιστεύοντας πως είναι συμπαθητικός, θα κυκλοφορεί ΠΑΝΤΑ ανάμεσα μας....
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
απαραιτητες προμηθειες καραντινας για σκυλογονεις :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:
Επισης επιβαλεται μπολικα κονγκ να παγωνουν στην καταψυξη :LOL:



90701493_310903176551041_3937654608570089472_n.jpg
 
  • Like
Reactions: GRDANE and alexouli


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Πάντως εκτός το χιούμορ και τον χαβαλέ οι υιοθεσίες εχουν μειωθεί και σωστά. Οι ανθρωποι που είναι υπευθυνοι ακυρώνουν για τον λόγο ότι δεν ξερουν ποσο θα μπορουν να ανταπεξελθουν οικονομικά η αν χρειαστούν νοσηλεία.
Το καλό νέο της ημέρας είναι ότι μαζί με την βόλτα του σκύλου μπηκαν και τα ταισματα αδέσποτων αλλά ας έχουμε στο μυαλό μας ότι πολλά αδεσποτα σκυλιά τα τάιζαν και τα προσεχαν καταστήματα η εταιρείες πυ εκλεισαν και να βγαζουμε ότι μπορούμε έξω για αυτά και σίγουρα νερό οι θερμκρασίες θα ανεβουν τις επομενες μερες.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εγω στελνω το μηνυματακι και μετα σκυλοβολταρω για σχεδον μια ωρα, copy paste το προηγουμενο, πιο απλο απο τη χειρογραφη. Γελαω μονη μου με τη κατασταση.

Δεν εχει αλλαξει τιποτα, γεροι απλωμενοι στα παγκακια, 20χρονα παρειτσες. Ειλικρινα ειναι αστειο το ολο θεμα, βγαινεις οπως πριν απλα το ανακοινωνεις . Ακομα δε με ελενξαν αν και 3 ωρες εξω καθε μερα σκυλοβολτα και περναμε κεντρικους δρομους και πλατειες.

Ακουσα απο καποιον οτι του ζητησαν και βιβλιαριο δε ξερω κατα ποσο ευσταθει.

Για οσους ταιζουν γατες και αδεσποτα / εθελοντουν σε φιλοζωικες ομαδες που σχετιζονται με δημους, δινουν και βεβαιωση εξτραδακι απο τον δημο.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Βολτα την εποχη του lockdown

μου ειπαν οτι δε δεχονται χειρογραφη δηλωση. σας ετυχε κατι τετοιο;
Στο forma.gov.gr αναφέρει την χειρόγραφη. Άρα αυτός που το είπε δεν ήξερε. Το αντιγράφω παρακάτω.

"Σε κάθε μετακίνηση πρέπει οι πολίτες να έχουν μαζί τους την αστυνομική τους ταυτότητα ή διαβατήριο καθώς και συμπληρωμένο έντυπο βεβαίωσης κίνησης (εκτυπωμένο ή χειρόγραφο) ή το SMS επιβεβαίωσης, για να το επιδείξουν σε περίπτωση ελέγχου."
 
  • Like
Reactions: noni_papa


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Απαγόρευση κυκλοφορίας: Αναρτήθηκε το έντυπο βεβαίωσης μετακίνησης για σίτιση αδέσποτων ζώων

 
  • Like
Reactions: vek and mareco


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Για το παραπάνω του Τάκη, ξέρω οι εθελοντές που δραστηριοποιούνται και εκτός ορίων των Δήμων τους συνηθως δε μπορούν να κινηθούν στα μέρη που κάλυπταν, οπότε υπάρχει πρόβλημα. Δήμοι και ιδιωτική αναδιοργάνωση των εθελοντών προσπαθούν να τα καλύψουν. Δεν ξέρω αν έχει κάποιος νεότερη ενημέρωση.

Πολύ άσχημη όμως είναι η κατάσταση και σε αστικά κέντρα και μέρη που είχαν πολλή ζωή και καταστήματα εστίασης (π.χ. σταθμοί, εμπορικά κέντρα με καταστήματα/πολυκαταστήματα, μέρη με συγκεντρωμένες εταιρείες/βιοτεχνίες κτλ, και άλλα) και σε αυτά βασίζαν την καθημερινή τους τροφή πολλά αδέσποτα. (Προχθές πέτυχα σκυλάκο μέσα στο καράκεντρο της Θεσ/νίκης, γνωστό στα πέριξ, που την έπεφτε σε μια ακτίνα Λευκός Πύργος-Αριστοτέλους στα εστιατόρια και στα γυράδικα κ ήταν πάντα τούμπανο από φαϊ, κ είχα δυστυχώς ελάχιστα να του δώσω, κ ο καημένος πεινούσε πάρα πολύ. Στο σιδηρ. σταθμό ακούω επίσης τα ζώα λιμοκτονούνε. Ανάλογα φαντάζομαι και σε πολλά αντίστοιχα μέρη).

Πέρα από τους οργανωμένους εθελοντές, ειδικά στα αστικά κέντρα πολλοί εδώ μέσα συνεισφέραμε περιστασιακά στη διατροφή αυτών των ζώων, αφού ξέραμε ότι όλο και βρίσκαν να τραφούν (για αυτούς που ασχολούνταν πάντα συστηματικά, δεν υπάρχει κάτι να πούμε εκτός από το ότι τώρα χρειάζεστε περισσότερη βοήθεια, ζητήστε την κ από δω!). Τώρα πρέπει η συνεισφορά μας να γίνει πιο συστηματική, γιατί τα ζώα αυτά πλέον πεινάνε. Είτε μένετε σε αστικό κέντρο είτε σε πιο απομακρυσμένη περιοχή, προσπαθήστε να βοηθήσετε με τη συστηματική σίτισή τους.

Δε χρειάζεται να είναι καν γατο/σκυλότροφή. Τώρα έχετε χρόνο να ξεσκαρτάρετε και τα αποφάγια από το καθημερινό σας τραπέζι, αφήνοντας καθαρά υπολείμματα κρέατων (εν ανάγκη ξεπλύνετε σάλτσες κ καρυκεύματα), χωρίς κόκκαλα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3