Κουτάβι και νύχτα


Mimas88

Member
17 Μαρτίου 2013
17
0
Καλημέρα σε όλους αν και καλησπέρα θα έπρεπε να πώ αφού έχω ξυπνήσει απο τις 06:00 το πρωί με το κλάμα της μικρής.

Θα ήθελα την συμβουλή σας στο παρακάτω πρόβλημα.
Το κουτάβι μας είναι περίπου 2 μηνών τώρα και λέω περίπου αφού την βρήκαμε οπότε δεν ξέρουμε λεπτομέρειες. Απο την αρχή την αφήνουμε όταν λείπουμε όπως και τα βράδυα σε dog pen (στο σαλόνι) με το κρεβατάκι της μέσα, νερό και εφημερίδα για την ανάγκη της.
Για να μην σας κουράζω την ημέρα που μένει μόνη της γκρινιάζει απ 5' έως και 20' το περισσότερο όπου και ηρεμεί και κοιμάται πάλι. Το ξέρω γιατί έχω βάλει camera και την βλέπω απο την δουλειά.
Πάμε στο πρόβλημα μας τώρα που είναι τα βράδυα, η μικρή κοιμάται και τις περισσότερες φορές κατα τις 05:00 αρχίζει ενα κλάμα χαλαρό το οποίο φυσικά και αγνοείτε απο μάς και μετά απο 5 το πολύ 10 λεπτά ξανακοιμάται. Στις 06:00 όμως αρχίζει η μεγάλη γκρίνια όπου και αναγκαστηκά (αν και την αφήνω κανα 15' μπας και ηρεμήσει) σηκώνομαι γιατι βλέπω να μας κάνουν έξωση!!
Κάποιες μέρες ξυπνάει λίγο πιο αργά (06:30) και άλλες όπως σήμερα νωρίτερα.
Ξέρω ότι οι περισσότεροι θα μου πείτε αγνόησε το όσο μπορείς να διορθωθέι αλλα ειδικά Σ/Κ που όλοι θέλουν να κοιμηθούν λίγο παραπάνω δεν μπορώ εγώ να τους το χαλάσω.
Καμιά ιδέα πιο advanced, κάπου διάβασα για ενα μπουκάλι με ζεστό νερό κάτω απο το μαξιλαράκι της για να νιώσει την ζεστασιά της μαμάς της.
Γνωρίζουμε αν θα αλλάξει το ωράριο της η θα μάθει μια ζωή να ξυπνάει τέτοια ώρα.
Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα.
 


koyrsaros_gr

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2013
59
3
ενταξει καποιες γκρινιες στην αρχη θα της εχεις.... αλλα μηπως το κλαμα το πρωι ειναι για να κανει την αναγκη του??
καποιος θα πρεπει να σηκωνεται το πρωι ωστε να βγει να ουρισει κλπ και μετα να την ξαναπεριορισει στο χωρο της δυνοντας της κατι να απασχολειται, π.χ. ενα μασουλητηρη. σιγα σιγα θα μπει στο προγραμμα σου και τις ωρες σου.
συνηθως το κλαμα λογο αγχους αποχωρισμου κλπ. ειναι για ολο το βραδυ η για οσο λειπεις σε εκνευριστικο σημειο
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλημερα. Μερικα κουταβια το εχουν το βραδινο κλαμα (εμεις ευτυχως ειμασταν τυχεροι :p ). Θα συμφωνησω με τον koyrsaros_gr γιατι κι εμενα εκει πηγε το μυαλο μου. Δηλαδη οτι μπορει να θελει να κανει την αναγκη της και απλα δεν θελει να λερωσει στον χωρο της.
 




Mimas88

Member
17 Μαρτίου 2013
17
0
ενταξει καποιες γκρινιες στην αρχη θα της εχεις.... αλλα μηπως το κλαμα το πρωι ειναι για να κανει την αναγκη του??
καποιος θα πρεπει να σηκωνεται το πρωι ωστε να βγει να ουρισει κλπ και μετα να την ξαναπεριορισει στο χωρο της δυνοντας της κατι να απασχολειται, π.χ. ενα μασουλητηρη. σιγα σιγα θα μπει στο προγραμμα σου και τις ωρες σου.
συνηθως το κλαμα λογο αγχους αποχωρισμου κλπ. ειναι για ολο το βραδυ η για οσο λειπεις σε εκνευριστικο σημειο
Το εχω δοκιμασει αλλα την αναγκη της ( τα ψιλα) την εχει ηδη κανει στο dog pen οποτε δεν ξερω αν το κανει γιαυτο.
 


Mimas88

Member
17 Μαρτίου 2013
17
0
Τι ώρα τρώει το τελευταίο γεύμα και πότε πάει για ύπνο;
Αυτο ειναι κατι που θελω να δουλεψω, νερο της αφηνω ολο το βραδυ μαζι της αφου μπορει να κανει μεσα στο dog pen και το τελευταιο γευμα της το δινω κατα τις 22:00.
Λες να το δινω πιο αργα η νωριτερα;;
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Για το γαι στην αρχη εκανα και εγω αυτο το λαθος. Ειναι πολυ αργα το τελευταιο ταισμα. Αποτελεσμα εχει να λερωνει πολυ εκει που κοιμαται.
Φαγητο δινω 7.30 - 13.00 - 19.00 περιπου. Ετσι αν μετα το τελευταιο γευμα τα κανει 2 φορες , τοτε δεν λερωνει καθολου το βραδυ καποες φορες.
Παντως αυτο με το πρωινο ξυπνημα θα το εχεις. δεν γινεται αλλιως. Ξυπναει γιατι λερωσε και της βρωμανε , γιατι πειναει και γιατι αρχισε να βγαινει το φως του ηλιου.
Εμενα δεν ακουγετε κιχ ολο το βραδυ αλλα μολις βγει το πρωτο φως αρχιζει την κλαψα.
Οταν ηταν πιο μικρος οπως εσενα σηκωνομουν παντα το πρωι και τα σκ.
Πλεον τα σκ , αν εχω ξενυχτησει κιολας , σηκωνομαι τον ταιζω , καθαριζω και τον αφηνω σε ολο το σπιτι γιατι λερωνει μονο στην πανα και μετα ξαναπεφτω για υπνο.
 


Mimas88

Member
17 Μαρτίου 2013
17
0
Για το γαι στην αρχη εκανα και εγω αυτο το λαθος. Ειναι πολυ αργα το τελευταιο ταισμα. Αποτελεσμα εχει να λερωνει πολυ εκει που κοιμαται.
Φαγητο δινω 7.30 - 13.00 - 19.00 περιπου. Ετσι αν μετα το τελευταιο γευμα τα κανει 2 φορες , τοτε δεν λερωνει καθολου το βραδυ καποες φορες.
Παντως αυτο με το πρωινο ξυπνημα θα το εχεις. δεν γινεται αλλιως. Ξυπναει γιατι λερωσε και της βρωμανε , γιατι πειναει και γιατι αρχισε να βγαινει το φως του ηλιου.
Εμενα δεν ακουγετε κιχ ολο το βραδυ αλλα μολις βγει το πρωτο φως αρχιζει την κλαψα.
Οταν ηταν πιο μικρος οπως εσενα σηκωνομουν παντα το πρωι και τα σκ.
Πλεον τα σκ , αν εχω ξενυχτησει κιολας , σηκωνομαι τον ταιζω , καθαριζω και τον αφηνω σε ολο το σπιτι γιατι λερωνει μονο στην πανα και μετα ξαναπεφτω για υπνο.
Θα δοκιμασω να δινω το βραδυνο νωριτερα μπας και εχει θεμα με τις ακαθαρσιες τις το βραδυ. Δεν εχω κανενα προβλημα ειλικρινα να με ξυπναει 6:30 καθε μερα και ΣΚ αλλα οταν αρχιζει κατι κλαματα απο τις 5 δεν ξερω τι να κανω που σκεφτομαι τους απο κατω, οι οποιοι παντως λενε οτι δεν τους πειραζει.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Το κλαμα θα σταματησει σε λιγο καιρο.
Ή θα προσπαθει να βγει εξω ή θα βρισκει τροπο να εκτονωθει εκει μεσα.
Εμενα αν ξυπνησει νωρις και βαρεθει πολυ , δαγκωνει κανα 10λεπτο τα παιχνιδια του και μετα ασχολειτε με την λερωμενη πανα του.
Και μετα κλαιω εγω.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
γιατί δεν την παίρνετε στο δωμάτιο μαζί σας ώστε να είναι ήρεμη?ακόμα μπορεί να θέλει να κάνει την ανάγκη της ,υπομονή λίγους μήνες και θα όταν μπεί σε πρόγραμμα θα είστε χαλαρά.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μια χαρά είναι στις 22:00. Μετά το φαγητό παίζει ή κοιμάται κατευθείαν; Νερό δεν ειναι απαραίτητο τη νύχτα. Σε crate σε σκοτεινό χώρο κοιμούνται συνήθως πιο πολλές ώρες.

Η μικρή μου των 9 εβδομάδων άνετα κοιμάται μέχρι τις 8 χωρίς να λερώσει. Τις μεγάλες και μέχρι τις 11-12 να τις αφήσω δεν θα βγάλουν μιλιά.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Alexia δεν εχει crate ομως. Εχει παρει παρκο.
Γιατι να μην ταισει πιο νωρις? Βοηθαει σιγουρα το κουταβι να κοιμηθει με αδεια κοιλια και να λερωσει οσο το δυνατον λιγοτερο.
Εγω νομιζω οτι ειναι αναλογα το κουταβι.
Ο δικος μου κατουρησε το πατακι του αυτοκινητου μου και συνεχισε να καθεται εκει που κατουρησε.
Αν εχει καποιος ενα τετοιο κουταβι και μαθει να κατουραει την φωλια του ( που θα ειναι το Crate) νομιζω θα αποκτησει μεγαλο προβλημα.
Αν και νομιζω οτι το δικο του πιο πολυ κλαιει γιατι ξυπνησε και φοβαται - βαριεται . Ειναι αρκετα μικρο αλλα μαθαινουν γρηγορα τα ατιμα και αποτομα, εκει που δεν το περιμενεις.
 


Mimas88

Member
17 Μαρτίου 2013
17
0
Καλημερα σας, σημερα ξυπνησε την ωρα που περιμενα δλδ 6:40 που δεν εχω προβλημα να ξυπναω ας ειναι και ΣΚ.
Οταν ξυπναει εχει τρελη ενεργεια, περιμενει πως και πως να φαει και παμε αφου φαει μια βολτιτσα. Σιγουρα την μαθαινω ετσι αυτα αφου τις τα προσφερω οταν ξυπναει αμεσως μετα.
Το κακο ειναι οτι αυτη την ωρα που ξυπναει αρχιζει το κλαμα και αφου σηκωνομαι και γω αθελα μου την επιβραβευω και φοβαμαι μην το κανε και χειροτερες ωρες οπως 05:00 κλπ
Νωρις ειναι ακομα, βλεπομε...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Γιατι να μην ταισει πιο νωρις? Βοηθαει σιγουρα το κουταβι να κοιμηθει με αδεια κοιλια και να λερωσει οσο το δυνατον λιγοτερο.
Εγω νομιζω οτι ειναι αναλογα το κουταβι.
Ο δικος μου κατουρησε το πατακι του αυτοκινητου μου και συνεχισε να καθεται εκει που κατουρησε.
Αν εχει καποιος ενα τετοιο κουταβι και μαθει να κατουραει την φωλια του ( που θα ειναι το Crate) νομιζω θα αποκτησει μεγαλο προβλημα.
Γιατι θα πεινάσει πιο νωρίς. Μια χαρα κοιμάται το κουτάβι με γεμάτη την κοιλιά. Το ταΐζεις αργα, περιμένεις λίγο μέχρι να κάνει τα κάνει και μετα το βάζεις για ύπνο.

Ελάχιστα κουτάβια λερωνουν την φωλιά τους.

Η δικιά μου κοιμάται σε crate μέσα σε πάρκο με πάνα. Αφήνω την πόρτα ανοιχτή για να μπορει να πάει στην πάνα της ή να αρχίσει το παιχνίδι. Σχεδόν πάντα η πάνα ειναι ακομα στεγνή στις 8. Περιμένει να βγει στο κήπο.
 


Mimas88

Member
17 Μαρτίου 2013
17
0
Γιατι θα πεινάσει πιο νωρίς. Μια χαρα κοιμάται το κουτάβι με γεμάτη την κοιλιά. Το ταΐζεις αργα, περιμένεις λίγο μέχρι να κάνει τα κάνει και μετα το βάζεις για ύπνο.

Ελάχιστα κουτάβια λερωνουν την φωλιά τους.

Η δικιά μου κοιμάται σε crate μέσα σε πάρκο με πάνα. Αφήνω την πόρτα ανοιχτή για να μπορει να πάει στην πάνα της ή να αρχίσει το παιχνίδι. Σχεδόν πάντα η πάνα ειναι ακομα στεγνή στις 8. Περιμένει να βγει στο κήπο.
Σκεφτηκα και γω να βαλω crate μεσα στο παρκο (περισσοτερο για να μειωσω την τουαλετα που κανει στην εφημεριδα μεσα στο παρκο) αλλα νομιζω οτι ισως εχει μαθει με το παρκο και το μαξιλαρι της.
Μετα απο ποσο καιρο σταματησε τελειως την τουαλετα μεσα στο σπιτι και εκανε μονο εξω?
Εμας μετα απο 2,5 εβδομαδες σταματησε να κανει μεσα χοντρα παρα μονο μπαλκονι και φυσικα εξω αλλα με α ψιλα αφηνουμε σημαδακια σε καποια χαλακια μεσα στο σπιτι ακομα.
 










Mimas88

Member
17 Μαρτίου 2013
17
0
Τι τρελόφατσα είναι τούτη; Κουκλί.
Ευχαριστουμε, καλη ειναι παντως και μαθαινει σχετικα γρηγορα. Μακαρι να ξεραμε και κατι απο τι ρατσες ειναι περισσοτερο για να δω το μεγεθος που θα γινει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf