Κουτάβι/ξύπνημα/βόλτα


Rockyshihtzu

Member
25 Νοεμβρίου 2020
16
6
44
Καλημέρα! Έχω εδώ και 2 μήνες ένα υπέροχο κουτάβι shih tzu που ειναι 4 μηνών τώρα! Τον λατρεύω! Έχω δυο γιούς ,οι οποίοι με παίδεψαν με τον ύπνο τους και τώρα έχω το κουτάβι ! Κοιμάται σε κλουβακι στο κάτω όροφο του σπιτιού και εκτός απροόπτου με ξυπνάει στις 5:30-6 γαυγιζοντας.Τονιζω οτι δε με πειράζει που σηκώνομαι, απλά είναι κάποιες μέρες που θαθελα να κοιμηθώ λιγουλακι παραπάνω γιατί ολη μέρα λιώνω από την κούραση.Δεν μπορώ να το αφησω να γαυγιζει γιατι καταρχας το λυπαμαι μιας και κατουριεται και για να μην ξυπνησει τα παιδιά που έχουν σχολείο.Το νεράκι του το βγαζω το βράδυ στις 21:00 οπως μου είπε ο εκπαιδευτής.Το σκυλάκι ειναι μαγικό, λερώνει την πάνα με τσισα και κακά του κανει στον κήπο.Το άλλο πρόβλημα ειναι ότι φοβάται πολύ τα γαυγισματα.Για να τον πάω βόλτα μπορεί να χρειαστεί αγκαλιά για να παμε σε άλλο δρόμο που δεν έχει σκυλιά.Αλλιως τρέχει για να μπουμε πάλι σπίτι.Ετσι δεν απολαμβάνει την βόλτα του ,ουτε μπορεί να τα κανει κατά την διάρκεια της.Του εδωσα λιχουδιτσες για να τον κανω να προχωρήσει, αλλά μόλις ακούσει γαύγισμα όπου φύγει φύγει.Με τους ανθρώπους είναι υπερφιλικος.Ειναι η πρώτη φορά που έχω σκύλο, διαβάζω όσο μπορώ και θα τον εκπαιδεύσω, απλά περιμένω λίγο να περάσει η καραντινα.Γενικα είναι συνεργάσιμος,ησυχος,χαδιαρης και μου έχει αλλάξει τη ζωή μιας και μου έχει τεράστια αδυναμία.Οποια συμβουλή καλοδεχούμενη!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Να σου ζήσει το κουτάβι σου, πολλά και απροβλημάτιστα χρόνια.
Εύχομαι να το έχεις αποκτήσει "by the book"
Εγώ να σου πω, ότι κακώς έχεις αναβάλλει την εκπαίδευσή του, μιας και είναι από τα επαγγέλματα (του εκπαιδευτή εννοώ) που επιτρέπεται να συνεχίσει τις δραστηριότητές του. Με όλα τα άλλα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας, εννοείται.

Για τα κουταβίσια θέματα, θα αφήσω το μέλος @sis να δώσει τα φώτα του, που έχει εξειδίκευση και μεγάλη αγάπη, στα κουτάβια :p
 


Rockyshihtzu

Member
25 Νοεμβρίου 2020
16
6
44
Ευχαριστώ για την απάντηση! Η εκπαίδευση θα γίνει άμεσα, απλά ήμουν στο ψάξιμο για το ποιός να το αναλάβει και με οικογένεια, τηλεκπαίδευση, δουλειά καταλαβαινεις! Είμαι όμως πολύ χαρούμενη με την απόφασή μου , και πρόθυμη ,αλλά γεμάτη απορίες μιας και είμαι άσχετη με κάποια θέματα.Το ότι από την πρώτη μέρα πηγαίνει στην πάνα και με ακούει οταν τον φωνάζω με ξεπερνά!Ελπίζω να βρω βοήθεια εδώ! Οπως και για το χάπι αποπαρασιτωσης που πρέπει να δώσω αύριο.Το 1/4 του χαπιού. Να το βάλω μέσα στο φαγητό του ή στη χούφτα μου μαζί με τη λιχουδια? Και αν το φτύσει; Με την πάστα ήταν σαφώς πιο εύκολο
 


14 Οκτωβρίου 2020
18
2
25
Kαλημέρα και απο εμένα,μπράβο αρχικά που καταφέρνεις και συντονίζεις σπίτι,παιδιά δουλειά και το σκυλάκι σου!
Και εμένα η δικιά μου απο τη στιγμή που ήρθε στη ζωή μας μέχρι και σήμερα κάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα.Οι περισσότεροι μου συνιστούν (κτηνίατροι και γνωστοί) να την αφήνω μόνη της και ας γαυγίζει αφενός για να μάθει ώστε όταν χρειαστεί να μείνει μόνη της για οποιονδήποτε λόγο να μπορεί να ανταπεξέλθει και αφετέρου για να μην κακομάθει.Ποτέ κουτάβι δεν έχει πάθει κάτι από το πολύ το γαύγισμα.Βέβαια αυτό που κάνω εγώ εξαιρεί λίγο τα παραπάνω διότι τα πρωινά που ξυπνάει εάν πάω και κάτσω μαζί της ησυχάζει και απλά πέφτει ξανά για ύπνο οπότε θέλει απλά να μην είναι μόνο του,επομένως το παίρνω στο κρεβάτι μιας ούτε εμένα λερώνει και χουζουρέουμε.Άλλο σενάριο είναι να γαυγίζει επειδή πεινάει οπότε σε αυτή τη περίπτωση μπορείς να έχεις στο μπολάκι του φαγητούλι να το βρεί όταν ξυπνήσει!
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Οπως και για το χάπι αποπαρασιτωσης που πρέπει να δώσω αύριο.Το 1/4 του χαπιού. Να το βάλω μέσα στο φαγητό του ή στη χούφτα μου μαζί με τη λιχουδια? Και αν το φτύσει; Με την πάστα ήταν σαφώς πιο εύκολο
μπορεις να το βαλεις μεσα στο φαγητο, να το ανακατευσεις για να παρει τη μυρωδια του φαγητου και μετα να περιμενεις για να δεις εαν το εφαγε.
αλλιως, του ανοιγεις το στομα, του το τοποθετεις βαθια μεσα και του κρατας για λιγο το στομα κλειστο μεχρι να δεις οτι το καταπιε. μπορεις να του κρατησεις το κεφαλι προς τα πανω κανοντας μαλαξεις απαλα στο λαιμο του για να το επισπευσεις.

ειναι πολυ μικρο παντως το κομματι για να μην το φαει με το φαγητο του.
 


Rockyshihtzu

Member
25 Νοεμβρίου 2020
16
6
44
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και για τα καλά σας λόγια.Ελπίζω όντως να το φάει, αλλιώς θα το δώσω όπως προτείνετε.Το κουτάβι ξυπνάει γιατί αφενός κατουριέται και αφετέρου γιατί δε θέλει ναναι μόνο του και είναι κλεισμένο από τις 10¨30 περίπου το βράδυ που ανεβαίνουμε για ύπνο.Φαγητό τρώει στις 7, στις 13: 30 και στις 19: 30 το απόγευμα.Αυτό που θαθελα να ξέρω είναι άμα αυτό το πρωινό θα σταματήσει κάποια στιγμή και πότε θα μπορώ να μην το κλείνω στο κλουβάκι του τη νύχτα; Φαντάζομαι όταν ολοκληρώσει την εκπαίδευση του;( τουαλέτα και υπακοή)Οταν φεύγω τον κλείνω μέσα και τον βλέπω από μια κάμερα που έχω.Γενικά σταματάει.Τώρα βέβαια που είμαστε μέσα στο σπίτι αναγκαστικά θα δυσκολευτεί να ξαναμείνει στο κλουβί όταν επανέλθουμε στην κανονικότητά μας.Γενικά δεν κάνει ζημιές, ίσως επειδή το προλαβαίνω.Αλλά ούτε το δέντρο πειράζει.Μόνο το βράδυ τον πίανει για κανένα μισάωρο τρέλα και τρέχει πάνω κάτω και δαγκώνει χέρια.Αλλά λόγω και του φόβου του δεν μπορώ να τον κάνω μεγάλη βόλτα.Τον αφήνω και στον κήπο και παίζουμε όσο μπορώ.Τέλος να σημειώσω ότι ξυνόταν αρκετά και δαγκωνόταν , είχε αέρια και τρώει φύλλα στον κήπο.Το συζήτησα με την κτηνίατρο και από κοτόπουλο άλλαξα και το δίνω αρνί τώρα.Δεν έχει αέρια τώρα, έχει ελαττώσει το ξύσιμο ,αλλά ενδιαφέρεται ακομα για φύλλα!Α και μια άλλη ερώτηση, μη γελάσετε,κρυώνουν τα σκυλάκια στο πολύ κρύο;
Σας ζάλισα!Αλλά έχω απορίες!!!
 
  • Like
Reactions: clubwesuckatsinging


14 Οκτωβρίου 2020
18
2
25
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και για τα καλά σας λόγια.Ελπίζω όντως να το φάει, αλλιώς θα το δώσω όπως προτείνετε.Το κουτάβι ξυπνάει γιατί αφενός κατουριέται και αφετέρου γιατί δε θέλει ναναι μόνο του και είναι κλεισμένο από τις 10¨30 περίπου το βράδυ που ανεβαίνουμε για ύπνο.Φαγητό τρώει στις 7, στις 13: 30 και στις 19: 30 το απόγευμα.Αυτό που θαθελα να ξέρω είναι άμα αυτό το πρωινό θα σταματήσει κάποια στιγμή και πότε θα μπορώ να μην το κλείνω στο κλουβάκι του τη νύχτα; Φαντάζομαι όταν ολοκληρώσει την εκπαίδευση του;( τουαλέτα και υπακοή)Οταν φεύγω τον κλείνω μέσα και τον βλέπω από μια κάμερα που έχω.Γενικά σταματάει.Τώρα βέβαια που είμαστε μέσα στο σπίτι αναγκαστικά θα δυσκολευτεί να ξαναμείνει στο κλουβί όταν επανέλθουμε στην κανονικότητά μας.Γενικά δεν κάνει ζημιές, ίσως επειδή το προλαβαίνω.Αλλά ούτε το δέντρο πειράζει.Μόνο το βράδυ τον πίανει για κανένα μισάωρο τρέλα και τρέχει πάνω κάτω και δαγκώνει χέρια.Αλλά λόγω και του φόβου του δεν μπορώ να τον κάνω μεγάλη βόλτα.Τον αφήνω και στον κήπο και παίζουμε όσο μπορώ.Τέλος να σημειώσω ότι ξυνόταν αρκετά και δαγκωνόταν , είχε αέρια και τρώει φύλλα στον κήπο.Το συζήτησα με την κτηνίατρο και από κοτόπουλο άλλαξα και το δίνω αρνί τώρα.Δεν έχει αέρια τώρα, έχει ελαττώσει το ξύσιμο ,αλλά ενδιαφέρεται ακομα για φύλλα!Α και μια άλλη ερώτηση, μη γελάσετε,κρυώνουν τα σκυλάκια στο πολύ κρύο;
Σας ζάλισα!Αλλά έχω απορίες!!!
Εάν εκπαιδευτεί και μεγαλώσει λογικά θα το σταματήσει..Αναφορικά με τα φύλλα για κάποιο λόγο όλα τα σκυλάκια τα ελκύουν τα χόρτα..Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάθει κάτι απο αυτό απλά να προσέχεις τα εκτός κήπου χόρτα μην είναι ψεκασμένα ή τέλος πάντων έχουν κάποια τοξική ουσία πάνω τους.Τα αέρια αν σκεφτείς ότι παίζει και είναι σε εγρήγορση στον κήπο, αυξάνεται η κινητικότητα του εντέρου και προκαλούνται έτσι.Το ξύσιμο επίσης κατά κύριο λόγο φυσιολογικό ειδικά αν του φοράς κάποιο κολλάρο,εμένα το δικό μου ξυνόταν συνέχεια όταν της το έβαλα και είχαμε κάνει αποπαρασίτωση οπότε το ενδεχόμενο για ψύλλους το είχα απορρίψει.Με το που το βγάλαμε σταμάτησε και το ξύσιμο ! :D Εάν είναι πολύ έντονο συμβουλέψου τον κτηνίατρο μήπως σου προτείνει αυτός/ή κάτι.Και τέλος αναφορικά με το κρύο,ειδικά τα μικρόσωμα με κοντό τρίχωμα κρυώνουν ναι!Τα sih έχουν πλούσιο τρίχωμα αλλά επειδή είναι μικράκι ακόμα μπορείς για τις κρύες ημέρες να πάρεις ένα fleece ρουχαλάκι να είναι έξτρα ζεστό!
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Καλό είναι παρόλο που έχουμε καραντίνα και είμαστε πιο πολύ στο σπίτι, το σκυλάκι να μην το έχουμε συνέχεια μαζί μας.
Μόλις επιστρέψουμε στους ρυθμούς μας θα δυσκολευτεί, μπορεί να βγάλει και άγχος αποχωρισμού..

@clubwesuckatsinging απορώ ποιος κτηνίατρος το 2020 λέει άστο μέχρι να σταματήσει και δεν έπαθε τίποτα από το πολύ γαυγισμα. Προφανώς και δεν θα πεθάνει, όπως και ένα μωρό που κλαίει μέχρι να σκάσει. Αλλά ανάλογα με τον χαρακτήρα του μπορεί κάτι να του αφήσει και να μην ξέρεις από που σου ήρθε.

Ο κτηνίατρος είναι για τα παθολογικά για τα της συμπεριφοράς είναι οι εκπαιδευτές.
 


Rockyshihtzu

Member
25 Νοεμβρίου 2020
16
6
44
Τα παιδιά είναι δύσκολο να μην είναι μαζί του μιας και δεν μετακινούνται,εγω που δουλεύω λείπω κάποιες ώρες οπότε ελπίζω να ισορροπεί λίγο αυτό την κατάσταση! Να το αφήσω να κλαίει ασταμάτητα δεν μπορώ, όπως δεν άφησα ποτέ και τα παιδιά μου,αν και το πληρώνω ακριβά μιας και έχω να κοιμηθώ σερί 11 χρόνια ! Απλά επειδή ξυπνάω στις 6 και κοιμάμαι στις 12:30 με ένα non stop πρόγραμμα, πιστεύω πως κάποια στιγμή θα κλαταρω,θα ήθελα να δρομολογησω το θέμα του ξυπνήματος.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Το θέμα του ξυπνηματος θα φτιάξει μεγαλώνοντας και οι σκύλοι μεγαλώνουν πολύ πιο γρήγορα απ τα παιδια

Όσο για το άλλο μπορείς να εξηγήσεις στα παιδιά σου πως το σκυλί είναι ζωάκι και όχι παιχνίδι και για το καλό του θα πρέπει να μένει λίγο μόνο του και να ασχοληθούν με κάτι άλλο.
Αυτό είναι καλύτερο σίγουρα για το σκυλάκι, για τα παιδιά δεν μπορώ να ξέρω.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
να ρωτήσω εγώ κάτι;
αφού κοιμάται σε crate/κλουβάκι, γιατί δεν το μεταφέρετε πάνω μαζί σας;
μήπως και το πρωινό ξύπνημα περιοριστεί σε μια ούρηση και ύπνο πάλι;
να έχει τουλάχιστο την παρουσία σας κοντά του κατά τη διάρκεια της νύχτας
 


An aer

Active Member
16 Μαϊου 2020
25
11
31
Καλησπέρα.. σίγουρα δεν είμαι ειδικός, απλώς θα ήθελα να σου μεταφέρω κ τη δική μου εμπειρία..
Έχουμε ένα κουτάβι 4,5 μηνών.. ξεκινήσαμε εκπαίδευση κ χρησιμοποιούμε κλουβακι.. τον πρώτο μήνα που τον είχαμε, ομολογώ ότι ήταν ο τι χειρότερο.. ξυπνούσε 2-3 φορές το βράδυ κλαίγοντας επειδή ήθελε να κάνει την ανάγκη του.. λογικό.. δεν μπορούσε να κρατήσει την κύστη του.. Αλλά κ εμείς τα είχαμε παίξει, με ιδιαίτερα επιβαρυμένο πρόγραμμα κ επιπλέον να ξυπνάμε τόσες φορές, όταν έτσι κ αλλιώς θα σηκωθούμε στις 5μιση, ήταν ζόρικο..
Νομίζω ότι είσαι κ τυχερή που ξυπνάει μια φορά κ ας είναι τόσο νωρίς..
Αλλά το πρόγραμμα της ουρησης θα φτιάξει έτσι κ αλλιώς λίγο αργότερα που θα μπορεί να συγκρατηθεί.. πλέον εμείς δεν αντιμετωπίζουμε κανένα τέτοιο πρόβλημα..
Καλή υπομονή προς το παρόν..
 


Rockyshihtzu

Member
25 Νοεμβρίου 2020
16
6
44
Ευχαριστώ πολύ! Ο εκπαιδευτής που ήρθε χτες και τον είδε, μου είπε να του μεγαλώσω λίγο τον χώρο, δηλαδή να αφήνω ανοιχτή την πορτούλα του κλουβιου και να περιφραξω κατά κάποιο τρόπο λίγο ακόμα χώρο για να νιώθει πιο άνετα,να υπάρχει και η πανουλα του σε αυτό τον χώρο,να του βαζω το αγαπημένο του παιχνίδι για να μη νιώθει περιορισμένος και να ξυπνάω ανα 2 μερες ενα 15 αργότερα για να δούμε σιγά σιγά πώς θα παει.
 
  • Like
Reactions: An aer and mareco


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Να πάρετε ένα πάρκο δηλαδή... Έτσι ακριβώς την έχω εγώ, με το crate μέσα στο πάρκο (ενδεικτική η παρακάτω φωτογραφία) και μένει εκεί και τις ώρες που είμαι στη δουλειά.
Screenshot 2020-11-29 at 1.24.09 PM.png
 


Rockyshihtzu

Member
25 Νοεμβρίου 2020
16
6
44
Τέλεια εγκατάσταση, αλλά δυστυχώς δεν χωράει όλο αυτό μέσα στον χώρο μου.Αλλά κάπως έτσι με μικρότερες διαστάσεις σκέφτομαι να το κάνω.Για την νύχτα τουλάχιστον.
 
  • Like
Reactions: p__nat


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3