Κουτάβι


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Είναι απολύτως φυσιολογικό να δαγκώνει καθώς είναι ακόμη κουτάβι. Η μόνη συμβουλή που θα σου έδινα για τώρα είναι υπομονή μέχρι να φτάσει 6-7 μηνών που θα βγάλει δόντια και θα το σταματήσει. Προσπάθησε να μην κάνεις reinforcement σε αυτή την συμπεριφορά και απέφυγε να το χαϊδεύεις ενώ σε δαγκώνει ή οτιδήποτε θυμίζει επιβράβευση. Εγώ δυστυχώς δεν της το έκοψα ποτέ (Είναι σχεδόν 2 χρονών και δαγκώνει ακόμη τα χέρια μου όταν χαίρεται ή παίζει αλλά εννοείται Όχι όπως πριν και προφανώς δεν πονάει όσο πριν γιατί τώρα δεν έχει καρφίτσες γισ δόντια) και δεν ήμουν καθόλου έμπειρη όταν την πρωτοπήρα και η μεγάλη υπομονή μου που έχω γενικά, μίκρυνε σε μεγάλο βαθμό. Είχα πονοκεφάλους κάθε μέρα να φανταστείς από το άγχος. Αλλά στην τελική ηρέμησε και το σταμάτησε σε μεγάλο βαθμό, αν και, όπως ανέφερα στην παρένθεση, το κάνει ακόμη αλλά αυτό είναι εντελώς δικό μου λάθος επειδή της έμαθα ότι έτσι παίρνει προσοχή. Είδα μεγάλη διαφορά όμως στην συμπεριφορά της όταν έφτασε 7 με 8 μηνών οπότε μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά στην τελική. Δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερα εκπαιδευτή για το συγκεκριμένο θέμα κατά την γνώμη μου, κατά 99% θα εξαφανιστεί από μόνο του. Περισσότερο να ανησυχείς και να αποφεύγεις το να αποκτήσει άλλες κακές συνήθειες στο μέλλον (επιθετικότητα σε άλλα σκυλιά, resource guarding, να τα κάνει μέσα στο σπίτι, να τραβάει στην βόλτα κτλ. Γιατί εκεί ΝΑΙ θα χρειαστείς εκπαιδευτή) Μάθε της σιγά σιγά κόλπα και παίζε πολύ, εννοώ ΠΟΛΥ μαζί της για να ξεθυμαίνει και να μην έχει λόγο να βαριέται και να δαγκώνει. Καλή επιτυχία και να σου ζήσει!
 
  • Like
Reactions: vagia


vagia

Active Member
7 Μαϊου 2021
29
6
25
@vagia Κανενας εκπαιδευτης που σεβεται τον εαυτο και τους πελατες του δεν θα σου πει ποτε να του δωσεις το σκυλι σου να στο "φτιαξει" και να στο δωσει πισω σε κανα δυμηνο. Αυτα ειναι αρχαικα πραγματα και απαγορευεται για πολλους λογους. Μπορεις να εισαι 100% σιγουρη πως το σκυλι σου θα περναει καλα εκει περα? Οκ, πες πως θα μπορεις να πηγαινεις να το βλεπεις. Και φυσικα οταν εισαι εκει θα ειναι ολα σουπερ. Ομως μπορεις να εισαι 100% σιγουρη πως δεν στο δερνει? Μπορεις να εισαι 100% σιγουρη πως δεν ειναι κανενας ψυχανωμαλος που κανει πραγματα οπως πχ να του στερει το φαγητο, να του βαζει ηλεκτρικα κολαρα και αν το αφηνει να κοιμαται στα σκατα του?
Παμε στο επομενο: Το σκυλι σου θα περασει ενα με δυο μηνες σε εναν καινουργιο χωρο, μαζι με εναν καινουργιο ανθρωπο. Θα ειναι τεραστιο σοκ να φυγει απτο σπιτι που ξερει και να παει σε ενα ξενο μερος. Ομως σιγα σιγα θα το συνηθησει. Θα αρχισει να ακουει στον εκπαιδευτη. Ομως οταν ερθει σπιτι μπορει να μην εχει την ιδια υπακοη και σε εσενα. Το θεμα ειναι το σκυλι να δει ΕΣΕΝΑ ως αφεντικο, οχι το εκπαιδευτη. Ο εκπαιδευτης πρεπει να σου δωσει εσενα τα εργαλεια που θα χρειαστεις για να μαθεις ΕΣΥ πως να φερθεις στο σκυλι.
Παμε και στο μεθεπομενο: Κυκλοφορει και το kennel cough. οπου πολλοι σκυλοι σε ενα μερος μαζι, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σου κολλησει, και μετα να τρεχεις.

εχεις το κουταβι για πολυ λιγο καιρο και μου φαινεται πως δυστυχως δεν ησουν ετοιμη, η δεν ηξερες τι θα αντιμετοπησεις. τα κουταβια ειναι φυσιολογικο και αταξιες να κανουν, και να δαγκωνουν, και ολα. παρ'ολα αυτα, επειδη εχεις και μωρο παιδι, εαν αφησεις την κατασταση να συνεχισει χωρις να βαλεις καποια ορια, τοτε στο μελλον θα καταριεσαι την ωρα και την στιγμη που δεν προσελαβες εναν εκπαιδευτη. δε σου λεω πως ενα 2 μηνων κουταβι θα μαθει με το καλημερα σας να ειναι τυπος και υπογραμμος, αλλα οσο πιο νωρις αρχισει η βασικη εκπαιδευση, τοσο το καλυτερο.
Δεν ήμουν έτοιμη για το τι θα αντιμετωπίσω όχι καθώς θέλαμε να πάρουμε κουτάβι ψάχναμε δεν βρίσκαμε όμως και μια Παρασκευή βρίσκουμε κουτάβι και Δευτέρα ήταν σπίτι μας ..οπότε ήταν πολύ γρήγορο όλο....έχουμε όμως αρκετή αγάπη και όρεξη για της δώσουμε οπότε όλα θα πάνε καλά!!!
 


vagia

Active Member
7 Μαϊου 2021
29
6
25
Είναι απολύτως φυσιολογικό να δαγκώνει καθώς είναι ακόμη κουτάβι. Η μόνη συμβουλή που θα σου έδινα για τώρα είναι υπομονή μέχρι να φτάσει 6-7 μηνών που θα βγάλει δόντια και θα το σταματήσει. Προσπάθησε να μην κάνεις reinforcement σε αυτή την συμπεριφορά και απέφυγε να το χαϊδεύεις ενώ σε δαγκώνει ή οτιδήποτε θυμίζει επιβράβευση. Εγώ δυστυχώς δεν της το έκοψα ποτέ (Είναι σχεδόν 2 χρονών και δαγκώνει ακόμη τα χέρια μου όταν χαίρεται ή παίζει αλλά εννοείται Όχι όπως πριν και προφανώς δεν πονάει όσο πριν γιατί τώρα δεν έχει καρφίτσες γισ δόντια) και δεν ήμουν καθόλου έμπειρη όταν την πρωτοπήρα και η μεγάλη υπομονή μου που έχω γενικά, μίκρυνε σε μεγάλο βαθμό. Είχα πονοκεφάλους κάθε μέρα να φανταστείς από το άγχος. Αλλά στην τελική ηρέμησε και το σταμάτησε σε μεγάλο βαθμό, αν και, όπως ανέφερα στην παρένθεση, το κάνει ακόμη αλλά αυτό είναι εντελώς δικό μου λάθος επειδή της έμαθα ότι έτσι παίρνει προσοχή. Είδα μεγάλη διαφορά όμως στην συμπεριφορά της όταν έφτασε 7 με 8 μηνών οπότε μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά στην τελική. Δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερα εκπαιδευτή για το συγκεκριμένο θέμα κατά την γνώμη μου, κατά 99% θα εξαφανιστεί από μόνο του. Περισσότερο να ανησυχείς και να αποφεύγεις το να αποκτήσει άλλες κακές συνήθειες στο μέλλον (επιθετικότητα σε άλλα σκυλιά, resource guarding, να τα κάνει μέσα στο σπίτι, να τραβάει στην βόλτα κτλ. Γιατί εκεί ΝΑΙ θα χρειαστείς εκπαιδευτή) Μάθε της σιγά σιγά κόλπα και παίζε πολύ, εννοώ ΠΟΛΥ μαζί της για να ξεθυμαίνει και να μην έχει λόγο να βαριέται και να δαγκώνει. Καλή επιτυχία και να σου ζήσει!
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και ότι μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί σου...μου έδωσες ελπίδα...συμφωνώ μαζί σου σε όλα
 
  • Like
Reactions: Orjo


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Κανενας εκπαιδευτης που σεβεται τον εαυτο και τους πελατες του δεν θα σου πει ποτε να του δωσεις το σκυλι σου να στο "φτιαξει" και να στο δωσει πισω σε κανα δυμηνο. Αυτα ειναι αρχαικα πραγματα και απαγορευεται για πολλους λογους.
Αρκετοί εκπαιδευτές που σέβονται τον εαυτό τους και είναι και καλοί στη δουλειά τους θα σου πουν να τους αφήσεις το σκύλο σου και να τον πάρεις έτοιμο. Αυτό μπορεί να γίνει για διάφορους λόγους, όπως π.χ. ότι ο ιδιοκτήτης έχει κάνει αρκετά λάθη που αδυνατεί να μαζέψει, και ο σκύλος πρέπει να ξαναμάθει από την αρχή. Ή ο ιδιοκτήτης δεν πρόκειται να κάτσει να επαναλάβει 150 φορές αυτά που έδειξε ο εκπαιδευτής κατά τη διάρκεια του μαθήματος, οπότε ο σκύλος όχι μόνο δε θα έχει διαφορά από μάθημα σε μάθημα, αλλά θα μάθει ότι με τον ιδιοκτήτη ενίοτε περπατάς δίπλα, άλλες φορές τον πας έλκηθρο, και σιγά δεν τρέχει κάστανο. Ή μπορεί κανείς να θέλει ταχύρρυθμα μαθήματα για το σκύλο του - αρκεί να ξέρει πως θα τα συνεχίσει όταν τον πάρει πίσω...

Εννοείται ότι σε καμία περίπτωση δεν πας να αφήσεις τον σκύλο σου κάπου. Και ναι, προφανώς θα πηγαίνεις να βλέπεις το σκύλο σου τον οποίο γνωρίζεις, και μπορείς να δεις αν φοβάται, αν αισθάνεται άβολα, αν πεινάει, αν κακοπερνάει και χίλια δυο.

Τα μαθήμα ιδιοκτήτης-σκύλος-εκπαιδευτής όλοι μαζί είναι μονόδρομος όταν δεν έχουμε εμπειρία με σκύλους, ακριβώς επειδή ο σκοπός είναι να εκπαιδευτεί πρώτα ο ιδιοκτήτης, και με τη σειρά του ο διοκτήτης να εκπαιδεύσει τον σκύλο - όπως ειπωθηκε ήδη πολύ σωστά.
Αυτή η θεώρηση απέχει πολύ από το να θεωρούμε ότι η εκπαίδευση άνευ του ιδιοκτήτη έχει ντε φάκτο κάποιο λάκκο.

Κακοί εκπαιδευτές υπάρχουν σε όλες τις εκδοχές, και στο χώρο τους και στον δικό μας. Το... χωροταξικό αποτελεί κριτήριο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι το μόνο.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@sis τι να σου πω, εγω οσους εκπαιδευτες εχω ρωτησει μου εχουν πει πως δεν αναλαμβανουν εκπαιδευση στο χωρο τους χωρις τον ιδιοκτητη, και πως το θεωρουν τεραστιο λαθος. οσο για τους λογους που ειπες, σιγουρα συμβαινουν ολα αυτα, αλλα κατα βαση εαν ενας ιδιοκτητης δεν εχει την υπομονη η την θεληση να κατσει να επαναλαβει κατι 150 φορες οπως ειπε ο εκπαιδευτης, ισως πολυ απλα δεν πρεπει να εχει σκυλο. ξερω ξερω, πολυ απολυτο αυτο που λεω. αλλα σε εναν ουτοπικο κοσμο, ολοι οι ιδιοκτητες θα ηθελαν το καλυτερο για τον σκυλο τους, το οποιο οπως ειπες και εσυ, θα ηταν να εχει την θεληση ο ιδιος ο ιδιοκτητης να εκπαιδευτει πρωτος, και να μαθει την ψυχολογια του σκυλου του, ωστε να μπορεσει να τον καθοδηγησει σωστα. αλλα δεν ζουμε σε αυτον τον ωραιο ουτοπικο πλανητη. εγω ομως παραμενω της αποψης πως δεν θα εμπιστευομουν κανεναν με το σκυλι μου για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα. απλα δεν μπορεις να ξερεις, εκτος και αν βαλεις κρυμενη καμερα στο κολαρο. :p
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ότι κάποιος δεν έχει χρόνο να κάνει τα 5 μέτρα σε 20 λεπτά για να μάθει τον σκύλο μου να μη τον σέρνει, δε σημαίνει ότι δεν έχει χρόνο να ασχοληθώ με το σκύλο γενικώς, οπότε δε θα έπρεπε να έχει σκυλο.
Επίσης πολλοί άνθρωποι όπως η θεμοτοθέτρια καλή ώρα δε ζουν σε κάποια μεγάλη πόλη με δεκάδες επιλογές σε ακτίνα μερικών χιλιομέτρων.
Σεβαστή η επιλογή σου και πολύ σωστή για τον τρόπο ζωής σου, όμως είναι άλλο είναι η προτίμησή μας, και άλλο να λέμε ότι είναι λάθος και ξεπερασμένη η εκπαίδευση χωρίς τη φυσική παρουσία μας.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Στην περιοχή που μένω με έναν εκπαιδευτή που μίλησα είπε πως το κρατάει το κουτάβι 1 μήνα στο εκπαιδευτήριο με επίσκεψη 1 φορά την εβδομάδα και τα λεφτά πάρα πολλά..με μια άλλη Μ είπε πως αναλαμβάνει από 5-6 μηνών....και δυστυχώς στην περιοχή που μένω δεν έχω βρει κάποιον άλλον ώστε να μπορέσω να κάνω λίγα μαθήματα τουλάχιστον...
Ότι να'ναι.
Στην ηλικία που ο σκύλος χτίζει παιδεία να στο παίρνει ο εκπαιδευτής.
Η άλλη εκπαιδεύει από τους 6μηνες; Καλά...

Βρες έναν να έρχεται 1-2 φορές την βδομάδα χωρίς συγκεκριμένο πρόγραμμα. Χτίζεις επικοινωνία τώρα, δεν κάνουμε κολπακια (κάτσε ξάπλα). Φέρε κάποιον ΣΩΣΤΟ να σου δείξει πως σκέφτεται ο σκύλος και να σου δείξει πράγματα που θα χρειαστούν στην μετά εκπαίδευση. Γι'αυτό έγραψα χωρίς πρόγραμμα γιατί ο σωστός εκπαιδευτής ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ το κουτάβι μέχρι την ενηλικίωση του. Όχι 10 επισκέψεις και γειά σας
 
  • Like
Reactions: GRDANE


vagia

Active Member
7 Μαϊου 2021
29
6
25
Ότι κάποιος δεν έχει χρόνο να κάνει τα 5 μέτρα σε 20 λεπτά για να μάθει τον σκύλο μου να μη τον σέρνει, δε σημαίνει ότι δεν έχει χρόνο να ασχοληθώ με το σκύλο γενικώς, οπότε δε θα έπρεπε να έχει σκυλο.
Επίσης πολλοί άνθρωποι όπως η θεμοτοθέτρια καλή ώρα δε ζουν σε κάποια μεγάλη πόλη με δεκάδες επιλογές σε ακτίνα μερικών χιλιομέτρων.
Σεβαστή η επιλογή σου και πολύ σωστή για τον τρόπο ζωής σου, όμως είναι άλλο είναι η προτίμησή μας, και άλλο να λέμε ότι είναι λάθος και ξεπερασμένη η εκπαίδευση χωρίς τη φυσική παρουσία μας.
Όχι απλά δεν έχουμε επιλογές έχουμε μόνο 2 επιλογές!!!! Συμφωνώ δεν χρειάζονται αυτά για να έχεις ένα σκύλο...ο σκύλος χρε
Ότι να'ναι.
Στην ηλικία που ο σκύλος χτίζει παιδεία να στο παίρνει ο εκπαιδευτής.
Η άλλη εκπαιδεύει από τους 6μηνες; Καλά...

Βρες έναν να έρχεται 1-2 φορές την βδομάδα χωρίς συγκεκριμένο πρόγραμμα. Χτίζεις επικοινωνία τώρα, δεν κάνουμε κολπακια (κάτσε ξάπλα). Φέρε κάποιον ΣΩΣΤΟ να σου δείξει πως σκέφτεται ο σκύλος και να σου δείξει πράγματα που θα χρειαστούν στην μετά εκπαίδευση. Γι'αυτό έγραψα χωρίς πρόγραμμα γιατί ο σωστός εκπαιδευτής ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ το κουτάβι μέχρι την ενηλικίωση του. Όχι 10 επισκέψεις και γειά σας
Κοίτα γενικά σε εκείνο το μέρος δεν είναι ένας εκπαιδευτής είναι ομάδα εκπαιδευτών και είναι και σαν ξενοδοχείο...κάνουν και επιδείξεις με τα σκυλιά τους κλπ...και γνωρίζω πως ο συγκεκριμένος κύριος εκπαιδεύει και σκυλιά για έναν χώρο που έχουμε εδώ στην περιοχή μας για παιδιά με ειδικές ανάγκες και πηγαίνει εκεί και στην ουσία το παιδί βοηθάει το σκυλί και το αντίθετο..γενικά έχω ακούσει τ καλύτερα για εκείνο τν χώρο.....αλλά νομίζω πως ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος 100 τις εκατό και επίσης το διάστημα είναι αρκετά μεγάλο για αυτό την ηλικία ..αν πάμε εμείς 1 φορά την εβδομάδα να την βλέπουμε ......μπορει να μας "ξεχάσει" κιόλας που λένε και το περιβάλλον κ όλα και να συνηθίσει στο καινούριο... Η άλλη μου είπε πως τώρα αν θέλω να κάνουμε μια συνάντηση να μουυυυ δώσει μερικές συμβουλές και πως τα σκυλιά δν μπορούν να εκπαιδευτούν από τέτοια ηλικία αλλά η εκπαίδευση ξεκινάει 5-6 μηνών....και αν σου πω πως δνε μπορώ να βρω άλλο εκπαιδευτή στην περιοχή μου ......
 
  • Wow
Reactions: Aliki V.


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Αυτό μπορεί να γίνει για διάφορους λόγους, όπως π.χ. ότι ο ιδιοκτήτης έχει κάνει αρκετά λάθη που αδυνατεί να μαζέψει, και ο σκύλος πρέπει να ξαναμάθει από την αρχή.
μμμμμ....δεν το είχα σκεφτεί αυτό...λογικό μου ακούγεται...τελικά τίποτα δεν είναι απόλυτο σ' αυτή τη ζωή..
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Vagia το σχόλιο μου πήγε γενικά σε εκπαιδευτές που έχουν ξεφυτρώσει παντού. Σε ποια περιοχή είσαι;
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Αυτο που χρειαζεστε (εφοσον ολα τα υπολοιπα δεν δουλευουν) ειναι πολλη σωματικη ασκηση και ενα τετοιο ψεκαστηρι που το γεμιζετε με νερο και καθε φορα που σας δαγκωνει του ριχνετε λιγο νερο στο προσωπο. Μετα απο μερικες φορες δεν θα χρειαζετε να του ριχνετε και μονο που θα του δειχνετε το ψεκαστηρι θα καταλαβαινει. Καλο ειναι να μην ειναι σε ορατο σημειο το ψεκαστηρι για να μη του δημιουργει στρες. Να το βγαζετε μονο οταν θελετε να τον διορθωσετε. Δε θα φοβαται εσας αλλα το αντικειμενο αυτο οποτε σε χαλαει η σχεση σας. Επισης χρειαζεται ο σκυλος και κατι αλλο να δαγκωνει (αν δεν λειτουργουν τα παιχνιδια δοκιμαστε κανα κονγκ, κανα μεγαλο βρασμενο κοκαλο απτον χασαπη, κανα κοκαλο απο ασβεστιο απο πετ σοπ). Τουλαχιστον, αυτα λειτουργησαν σε μενα.
 
  • Like
Reactions: vagia


vagia

Active Member
7 Μαϊου 2021
29
6
25
Αυτο που χρειαζεστε (εφοσον ολα τα υπολοιπα δεν δουλευουν) ειναι πολλη σωματικη ασκηση και ενα τετοιο ψεκαστηρι που το γεμιζετε με νερο και καθε φορα που σας δαγκωνει του ριχνετε λιγο νερο στο προσωπο. Μετα απο μερικες φορες δεν θα χρειαζετε να του ριχνετε και μονο που θα του δειχνετε το ψεκαστηρι θα καταλαβαινει. Καλο ειναι να μην ειναι σε ορατο σημειο το ψεκαστηρι για να μη του δημιουργει στρες. Να το βγαζετε μονο οταν θελετε να τον διορθωσετε. Δε θα φοβαται εσας αλλα το αντικειμενο αυτο οποτε σε χαλαει η σχεση σας. Επισης χρειαζεται ο σκυλος και κατι αλλο να δαγκωνει (αν δεν λειτουργουν τα παιχνιδια δοκιμαστε κανα κονγκ, κανα μεγαλο βρασμενο κοκαλο απτον χασαπη, κανα κοκαλο απο ασβεστιο απο πετ σοπ). Τουλαχιστον, αυτα λειτουργησαν σε μενα.
Σωματική άσκηση δεν μπορούμε να έχουμε καθώς δεν κάναμε ακόμα τα 3 πρώτα εμβόλια και δεν μπορούμε να βγούμε έξω ακόμη!! Αυτό με το ψεκαστήρι το έχεις δοκιμάσει???
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δε θα φοβαται εσας αλλα το αντικειμενο αυτο οποτε σε χαλαει η σχεση σας.
Είναι το ίδιο σα να λες ότι αν χτυπήσω το σκύλο μου με ένα κλαδί, θα φοβάται τα κλαδιά αλλά όχι εμένα. Δεν το βρίσκω λογικό να σου πω την αλήθεια.

Καλή ιδέα τα μασουλητήρια και τα κονγκ, τα βρασμένα κόκκαλα ίσως όχι και τόσο. Αν θέλεις κόκκαλο από τον χασάπη, καλύτερα ωμό.
 
  • Like
Reactions: vagia and BiggBilly


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
@vagia , εδώ και 3 μέρες έχω στο σπίτι κουτάβι. Ανάλογα τι παιδεία θες να ακολουθήσει το σκυλί, θα πράξεις ανάλογα. Εγώ με την γυναίκα δεν το διορθώνουμε ακομα. Σε δάγκωμα σε έπιπλο θα αποσπάσω προσοχή, σε δάγκωμα σε μένα θα παίξω μέχρι το σημείο που θεωρώ ότι πέρασε τα όρια. Ίσα ίσα επιθυμώ αυτή τη συμπεριφορά γιατί την "ράβω" με κανόνες. Δηλαδή δεν προσπαθώ να το εξαφανίσω αλλά να βάλω κανόνες. Αυτά τώρα με κουτάβι 2μηνων 10κιλα που 9/10 εκπαιδευτές θα λέγανε "Θα έχεις προβλήματα".

Γενικά για μένα η περίοδος αυτή είναι σημαντική και μπορείς εύκολα να "φτιάξεις" αλλά και να "ρίξεις" κάτι άθελά σου. Αν το σκυλί θα είναι καθαρά για συντροφιά και θες μια σίγουρη υποταγή στο σπίτι, τότε δεν διαφωνώ στο να του το κόψεις. Αν έχεις κι άλλες βλέψεις πέρα από την συντροφικότητα τότε πρόσεχε.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
αλλα κατα βαση εαν ενας ιδιοκτητης δεν εχει την υπομονη η την θεληση να κατσει να επαναλαβει κατι 150 φορες οπως ειπε ο εκπαιδευτης, ισως πολυ απλα δεν πρεπει να εχει σκυλο.
Μην μηδενίζεις τους πάντες.

Εγώ πάντως δεν χρειάστηκα ψεκαστήρα ή ειδική εκπαίδευση ή τσιμπίματα για να φτάσω εδώ.

* Προσωπικά θέλω ο σκύλος μου να έχει την δυνατότητα να συμπεριφέρεται ΚΑΙ σαν σκύλος. Αν ήθελα τηλεκατευθυνόμενο ρομποτάκι θα αγόραζα αυτό της Sony.
 


vagia

Active Member
7 Μαϊου 2021
29
6
25
@vagia , εδώ και 3 μέρες έχω στο σπίτι κουτάβι. Ανάλογα τι παιδεία θες να ακολουθήσει το σκυλί, θα πράξεις ανάλογα. Εγώ με την γυναίκα δεν το διορθώνουμε ακομα. Σε δάγκωμα σε έπιπλο θα αποσπάσω προσοχή, σε δάγκωμα σε μένα θα παίξω μέχρι το σημείο που θεωρώ ότι πέρασε τα όρια. Ίσα ίσα επιθυμώ αυτή τη συμπεριφορά γιατί την "ράβω" με κανόνες. Δηλαδή δεν προσπαθώ να το εξαφανίσω αλλά να βάλω κανόνες. Αυτά τώρα με κουτάβι 2μηνων 10κιλα που 9/10 εκπαιδευτές θα λέγανε "Θα έχεις προβλήματα".

Γενικά για μένα η περίοδος αυτή είναι σημαντική και μπορείς εύκολα να "φτιάξεις" αλλά και να "ρίξεις" κάτι άθελά σου. Αν το σκυλί θα είναι καθαρά για συντροφιά και θες μια σίγουρη υποταγή στο σπίτι, τότε δεν διαφωνώ στο να του το κόψεις. Αν έχεις κι άλλες βλέψεις πέρα από την συντροφικότητα τότε πρόσεχε.
Εμένα προσωπικά και τον σύζυγό άλλου δεν μας ενοχλεί καθόλου αυτή η συμπεριφορά ως ένα σημείο βέβαια το διασκεδάζουμε κιόλας...αλλά επειδή φοβάμαι για τν μικρό μας που δεν έχει κλείσει ακόμα τα 2 θέλω την το κόψω μαχαίρι ώστε να μην υπάρξει κάποιο ατύχημα πάνω στο παιχνίδι κλπ. Η να δημιουργηθεί φοβία άγχος κλπ.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ δεν μηδενιζω τους παντες, μηδενιζω αυτους που ξερουν κατα βαθος οτι δεν εχουν υπομονη, χρονο και την οικονομικη δυνατοτητα να εχουν σκυλο, αλλα παιρνουν.
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Εμένα προσωπικά και τον σύζυγό άλλου δεν μας ενοχλεί καθόλου αυτή η συμπεριφορά ως ένα σημείο βέβαια το διασκεδάζουμε κιόλας...αλλά επειδή φοβάμαι για τν μικρό μας που δεν έχει κλείσει ακόμα τα 2 θέλω την το κόψω μαχαίρι ώστε να μην υπάρξει κάποιο ατύχημα πάνω στο παιχνίδι κλπ. Η να δημιουργηθεί φοβία άγχος κλπ.
Δε ξερω τι λεει ο καθενας παντως αυτο με τον ψεκαστηρα που σου προτεινα εγω το εχω δοκιμασει και στον δικο μου σκυλο που οποιο ζωακι και να δει θελει να παιξει. Μια δυο φορες χρειαστηκε και καταλαβε οτι δεν επιθυμω αυτην τη συμπεριφορα. Τωρα κατι συγκρισεις με κλαδια να τις βλεπεις και να γελας λες και το ψεκασμα με λιγο νερο ειναι το ιδιο με το να χτυπησεις το σκυλο.
 
  • Like
Reactions: vagia


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Και ο δικός μου πάντως 5 μηνών και δαγκώνει δίχως αύριο, (χέρια, πόδια, τα πάντα). Τα χέρια μας και τα πόδια μας σουρωτήρι. Τα ρούχα μας μέσα στις τρύπες. Δόντια τώρα ξεκίνησε να αλλάζει. Δεν ξέρω αν ποτέ θα σταματήσει, καθώς ξέρω και σκυλιά που έχουν εκπαιδευτεί ως κουτάβια κι έχουν φτάσει 1 έτους και παραπάνω και ακόμα δαγκώνουν. Μιλάμε για εκπαίδευση, η εκπαίδευση για να πιάσει, πρέπει να τηρείται από όλα τα μέλη της οικογένειας. Ένας να μην τηρεί το πρόγραμμα και δεν έχει την υπομονή πάει στράφη και η εκπαίδευση και τα λεφτά που θα δώσεις. Αυτό που έχω καταλάβει ότι βοηθάει στο να μην ασχολείται με χέρια - πόδια, είναι αν έχει ολοκληρώσει τα εμβόλια του να βγαίνει έξω να λιώνει στο παιχνίδι και να πέφτει ξερός στο σπίτι .Ακομα καλύτερο είναι να βρεθούν 1-2 σκυλιά να παίζουν.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3