Κουταβάκι απεναντι σε dogo argentino


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ερωτήματα που βοηθάνε ένα σκύλο να ζήσει καλύτερα απαντώνται ανεξάρτητα από την προέλευση του σκύλου αυτού. Ο σκύλος δεν φταίει ποτέ σε τίποτα. Οι άνθρωποι του σκύλου είναι αυτοί που φταίνε. Δεν είπα ότι ο Ντιέγκο είναι δικός σου. Γι'αυτό κι έγραψα η αξία που του δίνετΑΙ κι όχι δίνετε.

Ελπίζω η φίλη σου να έχει κάνει στους γονείς του κουταβιού που θα πάρεις όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, τις οποίες εξετάσεις να είχαν κάνει κι οι παππούδες του κουταβιού, αλλά κι οι υπόλοιποι πρόγονοι πιο πριν. Τα γαλλικά μπουλντόγκ είναι μια ιδιαίτερη φυλή, που ταλανιζεται από πολλά προβλήματα υγείας. Τόσα που κι από εκτροφέα να το πάρεις θέλει πολύ ψάξιμο τόσο για τον εκτροφέα όσο και για τη συγκεκριμένη γέννα. Πόσο μάλλον από τυχαία γέννα... Και η ταλαιπωρία που θα τραβήξεις εσύ και το αγόρι σου δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, καθώς, το παρελθόν με το Ντιέγκο δείχνει πως βρίσκεται η λύση όταν υπάρχει πρόβλημα με ένα σκύλο εκεί. Το άμοιρο το κουτάβι τι φταίει...; Γιατί; ο Ντιέγκο....;

Edit:δεν ζω με ντογκο επειδή δεν μου ταιριάζει, όχι επειδή δεν είναι δυνατή η συμβίωση εντός σπιτιού με ντογκο. Υπάρχουν αρκετοί που έχουν γράψει εδώ μέσα που ζουν χρόνια με ντογκο εντός σπιτιού, κάποιοι με παραπάνω από ένα. Θα φωνάξω, αν θέλουν να εμφανιστούν οι δύο που νομίζω ότι είναι ενεργά μέλη ακόμα κι ακόμα έναν που δεν ξέρω αν είναι ενεργός ή όχι. @GRDANE, @Amaliaz, @reinmeister2. Πάντως αν ψάξεις, θα βρεις και πολλά νήματα από ανενεργά πλέον μέλη που ζουν/έζησαν αρμονικά με αργεντίνικα εντός.
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
.........................................................................................................................................................................................................................................................Η άποψη μου ειναι οτι απο την στιγμή που γεννήθηκε ειτε ειναι καθαρόαιμο με πεντιγκρι είτε ημίαιμο απο τον γείτονα σου, ειναι μια ψυχή που χρειάζεται σπιτι και ναι επίσης η άποψη μπυ ειναι πως δεν ειναι ολα τα σκυλιά για να τα έχεις μέσα στο σπιτι. Οπως δεν θα μπορούσα να αφήσω το γαλλικό μπουλντόγκ εξω ατον κήπο ετσι (μιλάω για δικό μπυ σκύλο, διότι ο Ντιεγκο δεν ειναι δικός μου) δεν θα μπορούσα να βάλω το γερμανικό ποιμενικό του μπαμπά μου μέσα στο σπιτι. Ειναι τόσο απλό για μένα Γι αυτο και όταν έψαξα για το τι ράτσα σκύλο να πάρω κοιτούσα για αυτά που θα ειναι ανετα και αυτά τα ίδια μέσα στο σπιτι αλλα εννοείται και εγω. Και ξερω πολυ καλα οτι όλοι ετσι σκεφτόμαστε. Δεν ξερω κανέναν που να είχε Ντογκο μέσα σε σπιτι και γαλλικό στην αυλή. Οι αλήθειες να λέγονται και να μην κρυβόμαστε.................................................................................................
http://www.dogforum.gr/community/media/new-guy-in-company.438/

πρωταθα πρεπει να αλλαξεις απόψεις ... μετα ν αμαθεις να χειριζεσαι τον ντογκο σου... κι επειτα θα έπρεπε να γνωριστουν τα κουταβια...
δεν νομιζω να μπορω να σε βοηθησω...
δεν υπαρχει χρονος και δεν πληρουνται κι αλλες προυποθεσεις...
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
αν δεν εχει ερθει ποτε σε επαφη με αλλα σκυλια και ειναι 3ων δεν νομιζω ποτε να ειναι ασφαλης ο μικρος...τυχαινει να εχω κ εγω στο πατρικο μου ενα ημιαιμο λαμπραντορ-χασκι (δεν εχει ερθει ποτε σε επαφη με αλλα σκυλια).. οταν λοιπον πηγα τον πιτ μπουλακο μου στον rudy απλα δεν του εδινε σημασια ο μεγαλος, ενω ο μικρος χοροπηδαγε σαν τρελος... αν ομως πηγαινε πολυ κοντα του, του γρυλιζε και γενικα ηταν ετοιμος να τον αρπαξει..
 


richtaris

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2015
52
108
35
Ο Ντιεγκο δεν ειναι δικό μου σκυλί. Το γαλλικό μπουλντόγκ θα το πάρουμε απο μια φίλη. Και ναι όχι απο εκτροφείο. Ποτε δεν με ενδιέφερε η καθαρόαιμος ενός σκύλου. Στην οικογένεια μας όσα σκυλιά είχαμε ήταν ολα ή αδέσποτα που βρήκαμε (και αυτο απαντάει στην ερώτηση σου περί αδέσποτων) ή κουτάβια απο γέννες φίλων και γνωστων. Ολα τα σκυλιά μεγάλωσαν και πέθαναν απο γερατια. Δεν θυμάμαι ποτε κάποιο να αρρώστησε. Γι αυτο και το πρόβλημα μου ειναι πως εδω μέσα σέβεστε και απαντά ρε στα ερωτήματα αυτών που πήραν τα σκυλάκια τους απο εκτροφεία. Αυτο για μένα σεν ειναι σωστό γιατι οπως μπορεί να αγαπάει ο άλλος το καθαρόαιμο τοτε τόσο θα αγαπάω και εγω το ημίαιμο μου. Για μένα αυτο ειναι μεγάλος διαχωρισμός. Και στην τελική ειναι άσχημο να τους ενδιαφέρει όλους απο που πήρε ο άλλος τον σκύλο του. Η άποψη μου ειναι οτι απο την στιγμή που γεννήθηκε ειτε ειναι καθαρόαιμο με πεντιγκρι είτε ημίαιμο απο τον γείτονα σου, ειναι μια ψυχή που χρειάζεται σπιτι και ναι επίσης η άποψη μπυ ειναι πως δεν ειναι ολα τα σκυλιά για να τα έχεις μέσα στο σπιτι. Οπως δεν θα μπορούσα να αφήσω το γαλλικό μπουλντόγκ εξω ατον κήπο ετσι (μιλάω για δικό μπυ σκύλο, διότι ο Ντιεγκο δεν ειναι δικός μου) δεν θα μπορούσα να βάλω το γερμανικό ποιμενικό του μπαμπά μου μέσα στο σπιτι. Ειναι τόσο απλό για μένα Γι αυτο και όταν έψαξα για το τι ράτσα σκύλο να πάρω κοιτούσα για αυτά που θα ειναι ανετα και αυτά τα ίδια μέσα στο σπιτι αλλα εννοείται και εγω. Και ξερω πολυ καλα οτι όλοι ετσι σκεφτόμαστε. Δεν ξερω κανέναν που να είχε Ντογκο μέσα σε σπιτι και γαλλικό στην αυλή. Οι αλήθειες να λέγονται και να μην κρυβόμαστε. Δεν ξερεις τιποτα για την φροντίδα του Ντιεγκο γιατι νομίζεις πως σκυλί που ζει εκτός σπιτιού ειναι παρατημένο. Πάρε ντογκο και βάλτο μέσα στο σπιτι να σε δω. Το σκυλί έχει απίστευτη φροντίδα η επιθετικότητας πο βγάζει ειναι γιαυι προσπαθεί να "κυριαρχήσει". Έχω διαβάσει πολλα εδω μέσα αλλα κανεις δεν δίνει σαφές απαντήσεις και απόψεις.
Γιατί πιστεύεις πως ενα τετοιο σκυλι δεν μπορει να μεινει μεσα το σπιτι?
Εγω πιστευω μαλιστα πως ο λογος που εχει αναπτυξει τετοιες συμπεριφορες το ντογκο σας ειναι ακριβως το οτι μενει εκτος σπιτιου, μακρυα απο την οικογενεια-αγελη του.. και μαλλον προστατευει τον χωρο του, εκει που τρωει, κοιμαται κλπ..
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen




AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Απαντώ στο θέμα, είτε είναι τρολ είτε όχι :

ΑΞΙΩΜΑ :

Ενήλικος σκύλος ανεξαρτήτως φυλής και μεγέθους, ανεξαρτήτως συνθηκών, που θα δαγκώσει κουτάβι στα σοβαρά και θα του κάνει ζημιά/σκοτώσει και δεν θα το διορθώσει απλά με γρύλλισμα ή απαλό δάγκωμα διόρθωσης, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να του γίνει ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ. Είναι ψυχικά ανισόρροπος και επικίνδυνος για κάθε ζωντανό όν, του ανθρώπου συμπεριλαμβανομένου.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Απαντώ στο θέμα, είτε είναι τρολ είτε όχι :

ΑΞΙΩΜΑ :

Ενήλικος σκύλος ανεξαρτήτως φυλής και μεγέθους, ανεξαρτήτως συνθηκών, που θα δαγκώσει κουτάβι στα σοβαρά και θα του κάνει ζημιά/σκοτώσει και δεν θα το διορθώσει απλά με γρύλλισμα ή απαλό δάγκωμα διόρθωσης, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να του γίνει ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ. Είναι ψυχικά ανισόρροπος και επικίνδυνος για κάθε ζωντανό όν, του ανθρώπου συμπεριλαμβανομένου.
αυτο απο που προκυπτει? θελω να πω, το λες εσυ? η ειναι αποδεδειγμενο ?
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Απαντώ στο θέμα, είτε είναι τρολ είτε όχι :

ΑΞΙΩΜΑ :

Ενήλικος σκύλος ανεξαρτήτως φυλής και μεγέθους, ανεξαρτήτως συνθηκών, που θα δαγκώσει κουτάβι στα σοβαρά και θα του κάνει ζημιά/σκοτώσει και δεν θα το διορθώσει απλά με γρύλλισμα ή απαλό δάγκωμα διόρθωσης, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να του γίνει ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ. Είναι ψυχικά ανισόρροπος και επικίνδυνος για κάθε ζωντανό όν, του ανθρώπου συμπεριλαμβανομένου.
θα παρουν φωτια οι συριγγες λεμε :barefoot:
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
αυτο απο που προκυπτει? θελω να πω, το λες εσυ? η ειναι αποδεδειγμενο ?
Αν και τα αξιώματα δεν αποδεικνύονται γιατί δεν είναι θεωρήματα (lol), ρώτα οποιονδήποτε ΣΟΒΑΡΟ εκπαιδευτή ή ψάξε το στο νέτι.

θα παρουν φωτια οι συριγγες λεμε :barefoot:
Μπα, η προσωπική μου άποψη είναι οτι δεν υπάρχουν τόσα πολλά ανισόρροπα σκυλιά. Στην πραγματικότητα, είναι πολύ σπάνια. Εμείς φοβόμαστε και δεν "διαβάζουμε" σωστά τη στάση και τη συμπεριφορά τους. Το 99 % του γρυλλίσματος ενός ενήλικου σκύλου σε ένα κουτάβι είναι διόρθωση. Το 1 % (αυθαίρετα τα ποσοστά, μην τα πάρετε τοις μετρητοίς) ....... σύριγγα.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
(Μιας και το θεμα θα παει για κλειδωμα να πω και το οφ-τοπικ μου)
@AGRIAN στο θεμα που ειχες κανει για τα πιτ ειχα ρωτησει κατι και δεν απαντησες, αν δε σου ειναι κοπος ριξε ενα βλεφαρο :)
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
@zenio θα το δω και θα σου απαντήσω με πμ.
Δεν είμαι διατεθειμένος για νέο γύρο στείρων αντιπαραθέσεων και ανέξοδης ειρωνείας.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
φιλε μου εγω δεν ειρωνευτηκα παντως (δεν ειναι του στυλ μου, εγω απλα θα εβριζα χααχ )
απλα μ εκανε εντυπωση που το ειπες με τοση σιγουρια!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
δεν θα μπορούσα να βάλω το γερμανικό ποιμενικό του μπαμπά μου μέσα στο σπιτι. Ειναι τόσο απλό για μένα Γι αυτο και όταν έψαξα για το τι ράτσα σκύλο να πάρω κοιτούσα για αυτά που θα ειναι ανετα και αυτά τα ίδια μέσα στο σπιτι αλλα εννοείται και εγω. Και ξερω πολυ καλα οτι όλοι ετσι σκεφτόμαστε. Δεν ξερω κανέναν που να είχε Ντογκο μέσα σε σπιτι και γαλλικό στην αυλή. Οι αλήθειες να λέγονται και να μην κρυβόμαστε.
Με ολα τα υπολοιπα που εχεις αναφερει δεν θα ασχοληθω.
Αυτα που αφησα μεσα στο quote σου, μην τα λες και πολυ παραεξω γιατι ειναι κοτσανες ολκης...
Δικαιωμα σου φυσικα να τα πιστευεις, αλλα επειδη προτεινες να λεγονται αληθειες, για αυτό και σχολιασα. Αν δεν ξερεις κανεναν που να εχει Ντογκο ή Γ.Π. μεσα σε σπιτι και να συμβιωνουν ολοι αψογα και τρισευτυχισμενα, οποτε θες να σου κανονισω να δεις live τετοια παραδειγματα. Πρεπει ομως να ασχολεισαι, να βγαζεις βολτες το σκυλι, να το κουραζεις σωματικα και πνευματικα...το οποιο ισχυει ειτε το σκυλι ζει στο σαλονι σου, ειτε στην αυλη. Απλα οταν το σκυλι ειναι παρατημενο στην αυλη, δεν σε απασχολουν οι συνεπειες γιατι δεν τις βιωνεις ολη την ωρα...κολλας και μια ταμπελα "κυριαρχια" ως αιτιο για την ανεπιθυμητη συμπεριφορα και παμε παρακατω...
(εχει καταντησει ανεκδοτο αυτο το θεμα με την "κυριαρχια" που φταιει για ολα)
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
φιλε μου εγω δεν ειρωνευτηκα παντως (δεν ειναι του στυλ μου, εγω απλα θα εβριζα χααχ )
απλα μ εκανε εντυπωση που το ειπες με τοση σιγουρια!
Το σχόλιό μου περί ειρωνείας πήγαινε σε άλλους και σε άλλο θέμα.
Δεν είπα οτι ειρωνεύτηκες εσύ εδώ. Αλίμονο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95