Κουταβίσια νύχια-ξυράφια


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Παιδιά τα νύχια του κουταβιού μου δεν φθείρονται με τίποτα ακόμα, έτσι φαίνεται τουλάχιστον. Είναι γαμψά, κόβουν και γδέρνουν σαν ξυράφια και πονάνε πάρα πολύ, με έχει μουρλάνει. Για να καταλάβετε γιατί σας γράφω, προχθές πάνω στο παιχνίδι μου έγδαρε το δέρμα ακριβώς κάτω από το μάτι - έτρεχε αίμα :eek: κι έχω τώρα εκεί ένα πανέμορφο σημαδάκι.

ΔΕΝ θέλω να του τα κόψω μόνη μου ακόμα, τουλάχιστον μέχρι να είμαι σίγουρη ότι ο μικρός δεν πρόκειται να αντιδράσει απότομα (το δουλεύουμε κάνοντας κάθε μέρα ότι κόβουμε τα νύχια με τη σχετική λέξη και επιβράβευση) συν τοις άλλοις ο κτηνίατρος μου είπε ότι αυτό το νύχι δεν κόβεται ακόμα.
Από ποια ηλικία κόβονται (είναι 3μισι μηνών)? Και πώς διασφαλίζεις ότι το κουτάβι δεν θα κάνει κανένα τρελό να του βγάλεις όλο το νύχι? Η groomer θα τον δει μετά τα μέσα Ιουλίου, θα δούμε τότε τι θα μου πει κι εκείνη.
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Στον δικό μου ο κτηνίατρος του τα έκοψε μόλις τον πρωτοπήγα (2,5 μηνών) και δεν είχε κάποιο θέμα. Για να λες ότι είναι γαμψά είναι σίγουρα μεγάλα άρα γιατί να μην κόβονται ακόμα? Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω γνώσεις επί του θέματος, με βάση την απειροελάχιστη εμπειρία μου και τη λογική μιλάω :)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν ξέρω, κι εγώ περίμενα να του τα κόψει την περασμένη εβδομάδα που πήγαμε, αλλά μου είπε ότι δεν κόβονται ακόμα. Δεν κόβονται, αλλά κόβουν! :p
 






vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Καλυτερα ειναι αν εχεις χαρτινη αλλα και με μεταλικη κανεις δουλεια. Αν δεν βαριεσαι κανε του και ενα Γαλλικο :D:D:D. Περα απο την πλακα λιμαρισμα ειναι μια καλη λυση.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Από ποια ηλικία κόβονται (είναι 3μισι μηνών)? Και πώς διασφαλίζεις ότι το κουτάβι δεν θα κάνει κανένα τρελό να του βγάλεις όλο το νύχι? Η groomer θα τον δει μετά τα μέσα Ιουλίου, θα δούμε τότε τι θα μου πει κι εκείνη.
Από 2-3 εβδομάδων τους τα κόβω για να μην γρατζουνάνε τη μαμά όταν θηλάζουν και μετά περίπου κάθε 2 εβδομάδες. Ιδίως σε εκθεσιακά είναι απαραίτητο να είναι τα νύχια κοντά για να μην μάθουν να τοποθετούν τα πόδια λανθασμένα. Άσε που όταν αφήνεις τα νύχια να μακρύνουν πάει αίμα πιο προς τα έξω και δυσκολεύεις την συντήρηση των νυχιών.