Κουταβι με τυφο


ioannemi

Member
15 Φεβρουαρίου 2022
5
1
36
Καλησπερα ,

Το ξερω οτι ισως ειναι επαναλαμβανομενο θεμα , μιας και εχω διαβασει αρκετα post , απλα ηθελα να γραψω εδω μηπως και παρω κουράγιο.

Η ιστορια μου ειναι η εξης :
Τον Αύγουστο εχασα την pitbullινα μου απο πρωτογενη καρκινο του πνευμονα σε ηλικια 8 χρονων.
Επειδη ειχα δεθεί αφανταστα , μου ηταν παρα πολυ βαρυ και εκανα αρκετο χρονο να το ξεπερασω.
Πριν 1 μηνα αποφασισα οτι θα ηθελα ενα καινούργιο σκυλακι γιατι θα ηθελα να αφιερωσω την αγαπη μου καπου και να εχω παλι χαρα στο σπιτι. Μετα απο πολυ ψαξιμο και σε φιλοζωικες και απο αγγελίες, αποφάσισα να παρω απο εκτροφειο ενα λαμπραντορ.

Το εκτροφειο εχει pedigree και βρίσκεται στην Σερβια και εγω μεσω μεσάζοντα επικοινωνω μαζι του.

Την Πεμπτη μου φερνουν το κουταβι 3.5 μηνων. Το βραδυ της Πεμπτης κανει διαρροια και το παω τ πρωι στη κτηνίατρο. Μου εκανε τεστ για τυφο. Βγηκε αρνητικο. Μου ειπε οτι ειναι σκουληκια λογικα και δεν εχει γινει καλη αποπαρασιτωση. Του κανει μια ενεσιμη αντιβιωση και μ ειπε να συνεχίσω με gastrointestinal για να στρωσει. Οντως την ιδια μερα αρχισαν να σκληραίνουν τα κακα του. Μετα το Σαββατο ηταν ενταξει, μεχρι την Κυριακη τα ξημερώματα. Ξεκιναει τους εμετους καθε 1 ωρα 4 -5 εμετους, παω εκτακτως στη κτηνιατρο τ κανει ορο , ενεσιμη αντιβιωση, αντιεμετικα κ.α.
Το βραδυ της Κυριακής εκανε στα κακα του σκουληκια.
Παω τη Δευτέρα στη κτηνιατρο , τ βαζει ορο , του δινει Milbemax και αντιβιωση και αλλα.
Δευτερα απόγευμα συνεχιζεται η διαρροια με το να γίνεται πλεον σκετο νερο. Παμε σημερα ξανα (Τριτη) και ξανα κανει τεστ για τυφο και βγηκε θετικο.
Του εκανε αγωγη μ ορους , αντιβιωση κτλ και τον πηρα σπίτι. Δεν θελει να φαει και κοιμαται ολη μερα. Εκανε αλλες 3 διαρροιες νερο.
Αυριο το πρωι θα ξανα παμε για ορο.
Αποτι εμαθα και η αδερφη του που τα φερανε μαζι , εχει και αυτη τυφο.

Αισθανομαι οτι ειμαι σε αδιεξοδο , καθομαι αυτη τη στιγμη διπλα του και το βλέπω που κοιμαται και σπαραζει η καρδια μου δεν το πιστευω οτι μου συνεβη αυτο και ετοιμάζομαι για τα χειρότερα. Και το θεμα ειναι οτι πριν τον παρω εκανα μεγαλη δουλειά με τον εαυτο μου γιατι ειχα πολλούς φοβους οτι δεν ηθελα να παθει κατι. Και τελικα επαθε.
 
  • Sad
Reactions: Amaliaz


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Εύχομαι ολόψυχα να ξεπεράσετε το πρόβλημα και να γίνει καλά το κουτάβι σου.
Ξέρω ότι η στιγμή δεν είναι κατάλληλη ομως ειλικρινα πήρες κουτάβι λαμπραντορ από μεσάζοντα από Σερβία ;
Χάθηκαν τόσα ελληνικά εκτροφεία όπου θα έβλεπες με τα ίδια σου τα μάτια πως μεγαλώνουν τα κουτάβια τους;
Που θα έβλεπες τους γονείς ; Που θα γνώριζες τον εκτροφέα ; Γιατί τέτοια επιλογή;
 
  • Like
Reactions: ioannemi


ioannemi

Member
15 Φεβρουαρίου 2022
5
1
36
Εύχομαι ολόψυχα να ξεπεράσετε το πρόβλημα και να γίνει καλά το κουτάβι σου.
Ξέρω ότι η στιγμή δεν είναι κατάλληλη ομως ειλικρινα πήρες κουτάβι λαμπραντορ από μεσάζοντα από Σερβία ;
Χάθηκαν τόσα ελληνικά εκτροφεία όπου θα έβλεπες με τα ίδια σου τα μάτια πως μεγαλώνουν τα κουτάβια τους;
Που θα έβλεπες τους γονείς ; Που θα γνώριζες τον εκτροφέα ; Γιατί τέτοια επιλογή;
Σε ευχαριστώ παρα πολυ.
Γιατι με κοροηδεψαν. Το οτι ηταν απο την Σερβια το εμαθα τωρα. Αρχικα μου ειπε αυτη η κτηνιατρος που μου συστησε τον μεσαζοντα οτι ειναι απο εκτροφειο στη Θεσσαλονίκη και εγω την εμπιστευτηκα... σαν βλακας ξερω οτι φταιω δεν υπάρχουν δικαιολογιες.
 
  • Like
Reactions: TARA


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Αλλοιμωνο δεν είναι θέμα δικαιολογίας, δεν είναι δικαστήριο εδώ. Απλά ειλικρινά αναρωτιεμαι για ποσο ακόμα οι άνθρωποι θα πηγαίνουν στα τυφλά ενώ έχουν την δυνατότητα να έχουν πολύ μεγάλη ενημέρωση.

Και δεν είναι όλα τα Σερβικά εκτροφεία κακα (αν βέβαια το κουτάβι δεν είναι παπυμιλαδικο ) απεναντιας βρισκεις και αρκετά αξιόλογα
Στο εξωτερικό πας μόνο αν η φυλή που σε ενδιαφέρει δεν διαθέτει κανέναν η κανέναν αξιόλογο εκτροφέα η αν θέλεις κάτι πολύ πολύ συγκεκριμένο.
Αλλα αυτό θέλει πολύ ψάξιμο και για να πάρεις ποιοτικό κουτάβι θα πρέπει ο ξένος εκτροφεας να σε γνωρίσει και να θέλει να σου δώσει ένα τέτοιο κουτάβι.
Σε καμία των περιπτώσεων δεν απευθυνόμαστε σε κτηνιάτρους και μεσάζοντες, ΠΕΤ σοπ και λοιπούς.

Πάντως ένα γκουγκλάρισμα αν έκανες θα έβρισκες αρκετα ελληνικά εκτροφεία που κάνουν εκτροφή λαμπραντορ. Αν τα παρακολουθούσες για λίγο καιρό θα καταλάβαινες πολύ εύκολα που τελικα πρέπει να καταλήξεις για την απόκτηση του κουταβιου σου.
 
  • Like
Reactions: Orjo and Amaliaz


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Aαααχχχχ...εύχομαι να πάνε όλα καλά. Σίγουρα δεν χρειάζεται να παρακολουθείται 24/24ωρο απ τον κτηνίατρο με ορό κλπ? Ελπίζω να τα καταφέρει και να μας στείλετε φωτο απ το κουταβάκι..
 
  • Like
Reactions: Orjo