Κουταβι Lab! - Help Asap!!


Tradewind

New Member
30 Νοεμβρίου 2009
3
0
Γεια σας, πηρα χθες από ενα εκτροφείο στην Αιγινα ενα lab αρσενικο μαυρο 50 ημερων και εχω καποιες απορείες. Τον έχω σε διαμέρισμα χωρίς κήπο και θα πάει αυριο σε κτηνίατρο πρωτη φορα.
Εχω διαβάσει τα περισσότερα απο τα posts που έχουνε γίνει για τις απορίες μου μη μπορώντας να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Οι απορίες μου:

Ποια μέθοδο να ακολουθήσω για τις ανάγκες
του-εχω βάλει σε μια γωνία(διπλα στο παραθυρο-επομενο σταδιο θα τα βγαλω εξω,οταν μαθει) 2 πανες και ενα χαλακι και εκανε καμια 10αρια φορες εκει τις αναγκες του(ριχνω καθε φορα και σταγονες στις καινουριες πανες απο το ειδικο υγρο που προσελκυει),αλλά πολλες φορές τα κάνει και οπου ναναι , λεω να μην τον αρχισω ακόμα το μπαλκονι γιατι δε γινεται να είναι ανοικτο το παραθυρο συνέχεια, ουτε τον προλαβαίνω γιατι τα κάνει πολυ συχνα.

Το προβλημα μου ειναι οτι δε βλεπω να νιώθει ακομα, τα κάνει οπου ναναι και το βραδυ που του βαζω το καλαθι του διπλα στο κρεβατι μου, σε άλλο χωρο ξύπνησα, και ειχε κατουρήσει τα παντα(είναι πολυ μακρια ο χωρος που σας προειπα οτι του μαθαίνω να πηγαίνει) .Να πεταφερω το χαλακι και τις πανες στο δωματιο μου ολο το βραδυ? θα βοηθήσει ή θα τον μπερδέψω ακόμα περισσότερο με αμφίβολο αποτέλεσμα?

Επίσης σήμερα περιόρισα το χώρο του στο σαλόνι γιατι σε διάφορα posts και σύμφωνα και με τον εκτροφέα του πρεπει να τον περιορίσω για να είναι κοντα στις πανες-χαλακι να μάθει γρηγορότερα. Θα βοηθήσει? Το βραδι όμως πάλι να τον φέρνω διπλα σε μένα να κλαίει λιγοτερο έτσι?

Επίσης ενα χοντρό πρόβλημα που έχω είναι οτι αφαιρώντας τα χαλια από το σπίτι ,δε μου λερώνει τα χαλιά , αλλά γλυστράει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ,ακόμα και στο περπάτημα και ξέρω πως είναι οτι χειρότερο για κουταβι και ειδικά LAB. Λεω να βάλω τα χαλία σε μερικές μέρες με το που μάθει λιγο με τη τουαλέτα του που να πηγαινει. Μπορεί να του δημιουργήσω προβλημα ακόμα και σε τόσο σύντομο χρονικο διάστημα? (απαντήστε παρακαλώ σε αυτο μονο αν ειστε 110% σίγουροι)

Ακόμα διαβασα πολλά posts για το crate και λέω αυριο να παω να αγορασω ενα μεγάλο και να του κανω την εκπαίδευση οπως αναφερεται σε διάφορα posts. Ερωτήσεις:
Το κουταβι( o Frodo!!) γινεται/πρέπει να κοιμαται μέσα σε αυτό το βράδι? 6-8 ώρες. Μετά φυσικά από κάποιο καιρό που μάθει να συνιθίζει το crate του.

Τέλος Το μάλωμα εκτός από ενα δυνατό και κοφτό "μη" τι άλλο πρέπει να περιλαμβάνει? Π.χ. πάει να ανέβει στο καναπέ- του λέω δυνατά μη-μη-μη , κάνω κάτι άλλο? του χτυπάω απαλά τα χεράκια με το χερι, με την εφημερίδα οταν πάει να ανέβει, τον επιβραβεύω μετά οταν πλέον ρίχνει τα ποδαράκια του κάτω από το καναπε με χαδια και γλύκισμα η απλά χαδια. Γενικώς τι περιλαμβάνει το μάλωμα?

Αν συνεχίσω μπορεί να ρωτάω για ώρες πραγματα, ξέρω πως κάθε κουτάβι και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Εχω μπερδευτεί άπειρα και έχω ακούσει για κάθε τι που ρωτάω διαφορετικές απόψεις από τον εκτροφέα, φίλους, posts εδω μέσα, προηγούμενες δικές μου εμπειρίες και σίγουρα θα ακούσω άλλα πραγματα από τον κτηνίατρο αυριο.

Υ.Γ. Το νερό να του το περιορίζω ορισμένες φορές τη μέρα -8 πρπ φορες ή να το έχω συνέχεια γεμάτο να πίνει όσο θέλει.

Υ.Γ. Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όσους μου δώσουν τα φώτα τους.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλωσόρισες και να σου ζήσει το κουταβίδιο. :) Υποθέτω θα διάβασες αυτό: http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=453

Τώρα για το housetraining ένας φίλος μου που ζει με σκυλιά από γεννησιμιού του λέει ότι πάντοτε χρησιμοποιούσε crate, κυρίως τη νύχτα και όταν έλειπε στη δουλειά του. Επίσης είπε ότι άμα μάθει το κουτάβι στο crate το θεωρεί σπίτι του και δε θέλει να το λερώνει από το ένστικτό του. Επομένως κρατιέται και τα κάνει σε συγκεκριμένες ώρες και μάλιστα όταν το βγάζει έξω εκείνος. Βέβαια εκείνος έχει σπίτι με κήπο, αλλά μπορείς να προσαρμόσεις τα πράγματα. Ένα άλλο που κάνει ο φίλος είναι να περιορίζει το κουτάβι σε ένα συγκεκριμένο χώρο τη μέρα και συγκεκριμένα ο ίδιος έκλεινε μια μεριά στην κουζίνα διότι είχε πλακάκια και δεν ήθελε να το έχει στο παρκέ στο σαλόνι κλπ. Κοινώς ο σκύλος ήθελε να έχει το δικό του μέρος.

Είμαι σίγουρη οι υπόλοιποι θα σου πουν περισσότερα. Φτιάξε όμως ένα άλμπουμ με φωτογραφίες να δούμε κι εμείς το Frodo!:):)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλώς ήρθες!:)
Αν κατάλαβα καλά, το έχεις το κουτάβι 1,5 μέρα!Να σου ζήσει!
Πάντως πρέπει να κάνεις υπομονή!Μόλις ήρθε το κουτάβι σε ένα νέο περιβάλλον!Μην έχεις τεράστιες απαιτήσεις από αυτό!

Εγώ θεωρώ ότι η καλύτερη μέθοδος είναι να προσέχεις τι κάνει το κουτάβι και να προλαμβάνεις!

Δηλαδή μόλις ξυπνήσει, αφού φάει, αφού παίξει κι όταν βλέπεις ότι θέλει να κάνει τις ανάγκες του να το πηγαίνεις στον χώρο που έχεις καθορίσει!
Και φυσικά όποτε τα κάνει εκεί, πολύ επιβράβευση!

Το crate πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ!

Για το μάλωμα που λες δεν πρέπει να το χτυπάς, ούτε με εφημερίδα, ούτε με τίποτα!
Αυστηρή φωνή όταν κάνει κάτι που δεν θες κι επιβράβευση όταν κάνει κάτι επιθημητό!

Πάντως να μην ξεχνάς ότι είναι κουτάβι!Θα κάνει πολλά πράγματα "λάθος"!

Για τα χαλιά, εγώ δεν θα τα έβγαζα, ή αν είναι πολύ ακριβά θα έπαιρνα καμιά πολύ φτηνή μοκέτα να βάλω να μην γλυστράει!Δεν νομίζω ότι για πολύ λίγες μέρες μπορεί να του προκαλέσει πρόβλημα, αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερα αλλά και πιο άνετα αν δεν γλυστράει!

Τέλος εγώ θα είχα το νερό του συνεχώς προσβάσιμο...απλά θα είχα και την σφουγγαρίστρα προσβάσιμη για να αντιμετωπίζω τα ατυχήματα!:p

Ειναι καλό να έχεις επαφή με τον εκτροφέα του και αν σε βοηθήσει σε όλες σου τις απορίες τώρα στην αρχή!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Να σου ζήσει το μπεμπούνι...!!
Θα συμφωνήσω με τη μέθοδο του crate...εμένα με βοήθησε πολύ και στα δύο μου Golden. O πρώτος μάλιστα ήρθε όταν ήμουν σε διαμέρισμα...!!
Το Crate το είχα στο δωματιό μου...και τον έβαζα μέσα πριν πάω για ύπνο.

Μπορέι να μην του αρέσει τις πρώτες μέρες και ίσως να κλάψει.Μη του δώσεις σημασία και προς Θεού μη τον βγάλεις η πας κοντά του για χάδια όταν κλάψει...γιατί το έχασες το παιχνίδι!!!

Εγώ στην αρχή όταν έμπαινε μέσα...του έδινα και ένα δύο μπισκότα...του έλεγα μπράβο...του άφηνα και το αρκούδι του...και μετά σβήναμε το φως και ύπνο..
Κάτω έβαζα εφημερίδες!!

Το πρωί με ξύπναγε μόνος του από τις 6.30-7.00..και αμέσως τον βούταγα και βουρ στο ασανσερ και έξω..
Περιττό να σου πω ότι σηκώναμε τη γειτονιά στο πόδι από τα Μπράβο...μόλις τις αμολούσε!!!

Επίσης και κατά τη διάρκεια της ημέρας...τον έβαζα κανένα δίωρο πάλι στο crate..όσο ήμουνα στο σπίτι...για να συνηθίζει...τώρα και οι δύο τους..μόλις δούνε κλούβα ανοιχτή...μπάινουν μέσα μόνοι τους...
Από ατυχήματα...θα έχεις σίγουρα...αυτό δεν το γλυτώνεις...και το

κάθε σκυλί έχει το χρόνο του..
Ο μεγάλος μου πχ,έμαθε μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα και από τότε δεν έκανε τίποτα μέσα στο σπίτι..ενώ ο μικρός καθυστέρησε λίγο παραπάνω και είχα ατυχήματα και αργότερα...!!!
Θέλει υπόμονή..επιμονή..και τρελλή αγάπη!!

Α, για το θέμα της εφημερίδας διαφωνώ και εγω..ένα αυστηρό ΜΗ...και Μπράβο όταν σε ακούσει...φτάνει.
Τα Retrιever είναι πολύ έξυπνα σκυλιά και μαθαίνουν γρήγορα...
Ξέχασα να σου πω ότι μέχρι να μεγαλώσουν κατστρέψαμε μία μοκέτα (ο καθένας)...δε πειράζει...ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ..

Όσο για το νερό...πάντα πρέπει να έχει πρόσβαση...εκτός από το crate το βράδυ!!!
 
Last edited:


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Και πανε σε ενα καφενειο και παρε οτι παλιες εφημεριδες εχει,το καλυτερο για πιπι κακα,και βαλε καμια 10-15 φυλλα σε ενα τετραγωνικο μετρο,μετα οταν λερωσει οπως ειναι τα τυλιγεις και στα σκουπιδια.
Αν εχεις χρονο,αλλα σε μια εβδομαδα,γιατι ειναι και πολυ μικρο και καινουριο περιβαλον,μολις βλεπεις οτι ψαχνει θα τον αρπαζεις και εξω,πιπι κακα επιβραβευση και πισω οχι παιχνιδια εξω οταν παει για πιπι,επισης αν εχει ξεκινησει π.χ. να κανει πιπι θα φωναζεις και θα πεταγεσαι πανικοβλητος σαν να πεφτει το σπιτι θα κανεις οτι ειναι δυνατον να τον σταματησεις,παντοφλες και παλι εξω.
Οταν θα ειναι μονος θα τα κανει στις εφημεριδες,οταν μεγαλωσει θα περιμενει.
Δεν ειμαι του κρατε,κοροιδευουμε τα πετ σοπ που τα εχουν εκει μεσα και θα τα βαλουμε εμεις?
Πολλοι το κανουν εγω ειμαι αλλης σχολης,επιχειρηματα υπαρχουν και για τις 2 περιπτωσεις,δικαιο δεν ειναι για τον σκυλο παντως.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Συμφωνώ ότι υπάρχουν επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές..
Προσωπικά πιστεύω ότι το να μάθει ένα σκυλί να μένει κάποιες ώρες μέσα στο crate είναι σημαντικο και όχι μόνο για το πιπι..

1. Ταξιδεύεις με πλοίο και πρέπει να μείνει σε crate 2-3 ώρες..
2. Ταξιδεύεις με αυτοκίνητο φίλου ο οποίος δεν θέλει το σκυλί χύμα στο πίσω κάθισμα..
3. Πας σε ένα ξενοδοχείο και θέλεις να βγεις για 2 ώρες και δεν μπορέις να τον πα΄ρεις μαζί σου..
4. Πας σε έκθεση..
Στα 25 χρόνια που έχω σκυλιά μου έχουν τύχει όλες οι παραπάνω καταστάσεις και χαίρομαι που τα αγόρια μου μπάινουν ήσυχα μέσα, όταν χρειαστει..και τη πέφτουν κατευθείαν για ύπνο!!

Επίσης, όταν είναι τόσο μωρό...είναι λίγο risky να το αφήσεις ελεύθερο να αλωνίζει την ώρα που κοιμάσαι το βράδυ...και μιλάω για την δική του ασφάλεια..
Omarock- βρίζουμε τα pet shop..(εκτός των αλλων), επειδή αφήνουν μέσα σε κλούβες τα σκυλιά 24 ωρες το 24ωρο!!!

Βέβαια, εκπαιδέυτρια δεν έιμαι..απλώς κάνω αυτό που πιστεύω ότι είναι καλύτερο για τα σκυλιά μου!!!!!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Και τα δικα μου μπαινουν αν χρειαστει,αφου αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος μεταφορας,αλλα οχι μονιμης διαμονης οπως κανουν μερικοι,ασε που πιστευω οτι θα αφησει ψυχολογικα στο κουταβι.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Και τα δικα μου μπαινουν αν χρειαστει,αφου αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος μεταφορας,αλλα οχι μονιμης διαμονης οπως κανουν μερικοι,ασε που πιστευω οτι θα αφησει ψυχολογικα στο κουταβι.
Δεν μιλάμε γιά μόνιμη έδω...αν έχω καταλάβει καλά...μιλάμε για το βράδυ και το θέμα του πιπι...:):):)
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα καλως ήλθες...
κατααρχήν το κουταβι το πηρες τουλαχιστον δυο εβδομαδες νωριτερα από ότι έπρεπε....
στην συγκεκριμενη ηλικια δεν καταλαβαινει....
γι αυτο και λερωσε το βραδυ εκει κοντα που κοιμοταν..

μαθαινει ευκολοτερα περιορισμενο..
διαλεξε που κοιμαται και στρωσε εφημεριδες τριγυρω... θα σε βοηθησει και στο να μαθει σε εφημεριδες...
για τα υπόλοιπα δεν έχω να προσθεσω κατι παραπανω απο τους προηγούμενους...
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
καλησπέρα καλως ήλθες...
κατααρχήν το κουταβι το πηρες τουλαχιστον δυο εβδομαδες νωριτερα από ότι έπρεπε....
στην συγκεκριμενη ηλικια δεν καταλαβαινει....
γι αυτο και λερωσε το βραδυ εκει κοντα που κοιμοταν..

μαθαινει ευκολοτερα περιορισμενο..
διαλεξε που κοιμαται και στρωσε εφημεριδες τριγυρω... θα σε βοηθησει και στο να μαθει σε εφημεριδες...
για τα υπόλοιπα δεν έχω να προσθεσω κατι παραπανω απο τους προηγούμενους...
και γω απορησα πως το πηρε απο εκτροφειο στις 50 μερες. Οχι οτι δεν τον πιστευω ισα ισα απορω γιατι του το εδωσε ο εκτροφεας νωριτερα
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ο άνθρωπος ρώτησε για το βράδυ και το πιπί...εξάλλου το crate είναι για την αρχή...μόλις μεγαλώσει θα μάθει να κρατιέται..
Είνια όντως πολύ μωρό(τώρα είδα την ηλικία)...ούτε 2 μηνών δεν είναι...ποιός στο έδωσε...?
Αν είναι δυνατόν...!!
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
TradeWind,μονο μια επισημανση.

αν μπορεις (σε τυχον νεο θεμα που θα ανοιξεις)ο τιτλος να ειναι στα ελληνικα.
(το Asap=as soon as possible=το συντομοτερο δυνατο...,ισως να μην το γνωριζουν ολοι.)

σε ευχαριστω.:)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Γεια σας, πηρα χθες από ενα εκτροφείο στην Αιγινα ενα lab αρσενικο μαυρο 50 ημερων και εχω καποιες απορείες.

Κατερινα νομιζω οτι τα παραπανω λογια του φιλου δειχνουν απο που το πηρε γι αυτο κι εμενα μου φαινεται πολυ παραξενο
 


GEORGE1034

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2009
579
0
26
Θεσσαλονικη!!!!!!!!!!!!!!!!
Φιλε αυτο δεν ξερω αν μπορει να σε βοηθησει, ειναι ενα βιβλιο με εκπαιδευση θετικης ενισχυσης για κουταβια.

Ακολουθα την παρακατω διαδρομη για να το κατεβασεις:

Πηγαινε στο www.google.com και γραψε The Puppy Well Being Training και στην πρωτη επιλογη που θα σου δωσει κανε κλικ και κατεβασε το.

Υ/Γ: Και εγω απορω πως γινεται να πηρες το κουταβι τοσο νωρις απο τον εκτροφεα:confused:
 


Tradewind

New Member
30 Νοεμβρίου 2009
3
0
Ευχαριστω όλους όσους απαντησαν.
Νομιζα οτι οι 50 μέρες ηταν ικανοποιητική διάρκεια για να πάρω το σκύλο από τον εκτροφέα, έπρεπε μαλλον να του πω να τον κρατήσει μερικές βδομάδες ακόμα πριν τον πάρω, αλλά ότι έγινε έγινε πλέον.

Αν θελήσω κάτι (που θα θελήσω 100%) θα ζητήσω και πάλι τα φώτα σας παίδες. Θα δοκιμάσω τη μέθοδο με το crate από αύριο.Εβαλα photos στο αλμπουμ για το φίλο που ζήτησε(άλλο που δεν ήθελα και εγώ) :D
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Ευχαριστω όλους όσους απαντησαν.
Νομιζα οτι οι 50 μέρες ηταν ικανοποιητική διάρκεια για να πάρω το σκύλο από τον εκτροφέα, έπρεπε μαλλον να του πω να τον κρατήσει μερικές βδομάδες ακόμα πριν τον πάρω, αλλά ότι έγινε έγινε πλέον.

Αν θελήσω κάτι (που θα θελήσω 100%) θα ζητήσω και πάλι τα φώτα σας παίδες. Θα δοκιμάσω τη μέθοδο με το crate από αύριο.Εβαλα photos στο αλμπουμ για το φίλο που ζήτησε(άλλο που δεν ήθελα και εγώ) :D
σου ευχομαι οτι καλυτερο με το καινουριο σου κουταβι.
Υ.Γ.Ο εκτροφεας δεν επρεπε να σου το δωσει 50 ημερων.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Γιατί σας κάνει τόση εντύπωση η ηλικία του κουταβιού?

ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 3170
Άρθρο 3, παράγραφος 3 :
Δεν επιτρέπεται η πώληση σκύλων με ηλικία μικρότερη των επτά εβδομάδων.
(7Χ7=49 ημερών)

Δεν εννοώ ότι δεν θα μπορούσε να μείνει κι άλλο με τη μητέρα του ή ότι δεν θα του έκανε καλό. Αλλά είναι όντως τόσο ασυνήθιστο να φεύγουν από τον εκτροφέα σε αυτή την ηλικία?
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Γιατί σας κάνει τόση εντύπωση η ηλικία του κουταβιού?

ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 3170
Άρθρο 3, παράγραφος 3 :


(7Χ7=49 ημερών)

Δεν εννοώ ότι δεν θα μπορούσε να μείνει κι άλλο με τη μητέρα του ή ότι δεν θα του έκανε καλό. Αλλά είναι όντως τόσο ασυνήθιστο να φεύγουν από τον εκτροφέα σε αυτή την ηλικία?
Λεμε τι ειναι το καλυτερο και το πιο επιθυμητο και ενας εκτροφεας κατα τη γνωμη μου φροντιζει για το καλυτερο και το πιο επιθυμητο. Δεν ειπαμε οτι εκανε εγκλημα προς τι η παραθεση του νομου;:)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δυστυχώς..δεν είναι..αλλά ένας σωστός εκτροφέας θα δώσει το κουτάβι 2 μηνών..ούτε μερα νωρίτερα!!!
Ανάλογα τον εκτροφέα...πολλοί τα κρατάνε και περισσότερο..
Το κουτάβι από 4 έως 8 εβδομάδων μαθαίνει πάρα πολλά πράγματα από τη μάνα και τα αδέλφια του..
Εξάλλου όσο πιό μικρό είναι τόσο πιό δύσκολα κρατάει τη κύστη του...
Και μετά είναι και τα εμβόλια...καλύτερα να έχει κάνει τα 2 πρωτα και μετά να φύγει..(δική μου γνώμη βέβαια)