Κουτσαινει το ποδαράκι!


Sofaki16

Member
11 Μαρτίου 2017
9
1
28
Καλησπέρα σας! Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το forum οπότε ελπίζω να τα καταφέρω με αυτές τις τεχνολογίες :-Ρ λοιπόν έχω ένα γερμανικό ποιμενικό θηλυκό 18 μηνών! Βρισκεται σε εξωτερικό χώρο σε χωράφι αρκετών στρεμμάτων αλλά εννοείται πως το βλέπουμε πολλές φορές την ημέρα! Πριν από ενάμιση μήνα περίπου ξαφνικά την πονούσε το πίσω ποδαράκι της σε σημείο που να μην μπορεί να κουνηθεί και να είναι κακοκεφη κ καθόλου δραστήρια! 2 μέρες κράτησε αυτό κ μετά την πήγαμε στον κτηνίατρο! Αυτός με ψηλαφιση μας είπε πως θεωρεί ότι ειναι κάταγμα κατά πάσα πιθανότητα και μας συνέστησε κάποια χάπια και να δούμε πως θα πάει! Όντως την επόμενη κιόλας μέρα ήταν πολύ καλύτερα άρχισε να περπατάει πάλι κ έβρισκε σιγά σιγά το κέφι της! Μετά από 10 μέρες ήταν όλα καλά αλλά σε τακτά χρονικά διαστήματα μας παρουσιάζει ξανά ευαισθησία σ αυτό το ποδαράκι που κρατάει μια μέρα το πολύ κ μετά ειναι μία χαρά! Γενικά πάντως το "φυλάει" αυτό της το ποδαράκι! Από όρεξη και από φαγητό ειναι μια χαρά βέβαια! Ακριβώς όμως επειδή είναι σε εξωτερικό χώρο κι όχι κοντά στο σπίτι μας δεν μπορουμε συνέχεια να την προσέχουμε και επειδή ειναι πολύ δραστήρια και φύλακας τρέχει συνέχεια γύρω από το χωράφι και δεν κάθεται λίγο ηρεμη να ξεκουραστεί κιόλας το ποδαράκι! Θεωρείται πως πρέπει να το ψάξουμε περισσότερο; ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Χμ χμ...
Καταγμα=ραγισμα ή σπάσιμο οστού...
Αμα εσενα σου ειχε ραγισει ή σπασει το κοκκαλο (καταρχας θα πηγαινες απλα να σε ψηλαφισουν ή θα κανες ακτινογραφιες?) θεωρεις οτι απλα θα σου περναγε αμα έπαιρνες καποια χάπια???

............

Περιορισε το σκυλι σου,να βγαινει μονο για τσισα κ κακα κ μετα ξαπλα παλι,πηγαινε την σε εναν κτηνιατρο να κανετε ακτινογραφιες,να δειτε ποιο ηταν αρχικως το προβλημα κ τι ζημια περαιτερω προκαλεσατε αυτο το διαστημα που καμουφλαρατε το προβλημα με χαπια,κ δειτε στα σοβαρα τι θα κανετε!
 
  • Like
Reactions: Orilis and elverg


Sofaki16

Member
11 Μαρτίου 2017
9
1
28
Χμ χμ...
Καταγμα=ραγισμα ή σπάσιμο οστού...
Αμα εσενα σου ειχε ραγισει ή σπασει το κοκκαλο (καταρχας θα πηγαινες απλα να σε ψηλαφισουν ή θα κανες ακτινογραφιες?) θεωρεις οτι απλα θα σου περναγε αμα έπαιρνες καποια χάπια???

............

Περιορισε το σκυλι σου,να βγαινει μονο για τσισα κ κακα κ μετα ξαπλα παλι,πηγαινε την σε εναν κτηνιατρο να κανετε ακτινογραφιες,να δειτε ποιο ηταν αρχικως το προβλημα κ τι ζημια περαιτερω προκαλεσατε αυτο το διαστημα που καμουφλαρατε το προβλημα με χαπια,κ δειτε στα σοβαρα τι θα κανετε!
Λάθος δικό μ που δεν το ανέφερα! Τα χαπια τα πήρε μόνο για 4 μέρες κ ήταν κυρίως χάπια για να μην παθει αρθριτιδα! Δεν τα παίρνει τόσο καιρό! Έχεις δίκιο σίγουρα με τη ακτινογραφια θα φανεί ακριβώς το πρόβλημα! Ίσως επειδή είδαμε βελτίωση να καθησυχαστηκαμε και να μην θέλαμε να την ταλαιπωρησουμε! Παρόλα αυτά βέβαια έχεις δίκιο! Αυτό για τον περιορισμό είναι μεγάλο θέμα! Το χωράφι που ανέφερα είναι αρκετά μακρυά από το σπίτι μας και μιας που εγώ σπουδάζω σ άλλη πόλη και ο πατέρας μου δουλεύει πολλές ώρες δεν έχει την ευχέρεια να πηγαίνει όσο θα ηθελε!θα το προσπαθήσουμε πάντως! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Το χωράφι που ανέφερα είναι αρκετά μακρυά από το σπίτι μας και μιας που εγώ σπουδάζω σ άλλη πόλη και ο πατέρας μου δουλεύει πολλές ώρες δεν έχει την ευχέρεια να πηγαίνει όσο θα ηθελε!
Βρισκεται σε εξωτερικό χώρο σε χωράφι αρκετών στρεμμάτων αλλά εννοείται πως το βλέπουμε πολλές φορές την ημέρα!
Αυτές οι δύο προτάσεις τώρα, μάλλον δεν πολυταιριάζουν μεταξύ τους!

Αν δεν μπορείτε να επιβλέψετε και να περιορίσετε το σκυλί, πως θα αναρρώσει;
Πως θα αναρρώσει βασικά, αν δεν βρείτε τι έχει και πως αντιμετωπίζεται;
 


Sofaki16

Member
11 Μαρτίου 2017
9
1
28
Αυτές οι δύο προτάσεις τώρα, μάλλον δεν πολυταιριάζουν μεταξύ τους!

Αν δεν μπορείτε να επιβλέψετε και να περιορίσετε το σκυλί, πως θα αναρρώσει;
Πως θα αναρρώσει βασικά, αν δεν βρείτε τι έχει και πως αντιμετωπίζεται;

Μα για αυτό ακριβώς ανέφερα πως αυτό είναι ένα πρόβλημα! Τον τελευταίο καιρό λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας εκεί που πηγαίναμε πολύ συχνά στο σκυλάκι τώρα δεν μπορούμε παρά μόνο για να το ταισουμε και να του βάλουμε καθαρό νερό και το σ/κ που βρίσκει ο πατέρας μου περισσότερο χρόνο το πηγαίνει βολτίτσα! Όπως είπατε για να αναρρώσει χρειάζεται φροντιδα 24 ώρες το 24ωρο πράγμα που όπως ανέφερα είναι αρκετά δύσκολο αυτην την περιοδο παρόλο που εννοείται πως μόνο αυτό θέλουμε να κάνουμε! Έχετε απόλυτο δίκιο σ αυτα που λέτε και εμεις το ίδιο πιστευουμε αλλά επειδή δεν μας είναι τόσο εύκολο προσπαθούμε να βρούμε λύσεις! Ευτυχώς όταν τελειώσει ο Μάρτιος θα έχει πολύ χρόνο ο πατέρας μου να περνάει με την σκυλίτσα μας καθώς ειναι εποχιακή η δουλειά του! Καταλαβαινετε πως το μόνο που μας νοιάζει είναι το καλό του σκυλιού αλλά με τον έναν από τους δύο μας να είναι σε άλλη πόλη και τον άλλον να δουλεύει πρωι-βράδυ δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα! Ευτυχώς ξανά λέω είναι προσωρινό λόγω δυσκολιών μας αυτήν την περιοδο και με το τέλος του μήνα θα μπορούμε να αφοσιωθουμε περισσότερο :) επίσης στην πόλη μου (δεν ειναι καν μικρη πολη εντωμεταξυ) υπάρχει μόνο ένα ιατρείο για ακτινογραφιες σε σκυλάκια και δυστυχώς για να κλείσεις ραντεβού μπορεί να περιμένεις αρκετό καιρό! Και είμαστε στην αναμονη λοιπόν :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Φάσκεις και αντιφάσκεις σε κάθε σου μύνημα, σχετικά με τον χρόνο που μπορείτε να διαθέσετε στον σκύλο σας. Για την ακρίβεια, που ΔΕΝ μπορείτε να διαθέσετε και που προς το παρόν [και πολύ φοβάμαι και για το μέλλον] η μόνη σας επικοινωνία, είναι όταν τον ταίζετε μια φορά την ημέρα. Τι θα πει "μετά τον Μάρτιο θα είναι [μάλλον] καλύτερα τα πράγματα"; Ο σκύλος σας ΤΩΡΑ έχει ανάγκη περίθαλψης. Εικάζω ότι δεν έχει κάταγμα. Θα το είχατε καταλάβει στα σίγουρα, ακόμη κι έτσι. Αν όμως είχε κάταγμα ή κάτι ακόμη πιο σημαντικό, θα περιμένατε και πάλι, πότε θα βρεθεί ραντεβού στο μοναδικό ιατρείο της περιοχής; Αλλο σε διπλανή πόλη δεν υπάρχει; Και την επόμενη σεζόν που θα ξαναείναι στην εποχιακή δουλειά του ο μπαμπάς, τι θα ματαπογίνει το σκυλί;

Μ'αυτά και μ'αυτά, δεν βλέπω να μπαίνει σε πρώτη μοίρα, το καλό του σκύλου σας.
 
  • Like
Reactions: Orilis


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
καιεπίσης στην πόλη μου (δεν ειναι καν μικρη πολη εντωμεταξυ) υπάρχει μόνο ένα ιατρείο για ακτινογραφιες σε σκυλάκια και δυστυχώς για να κλείσεις ραντεβού μπορεί να περιμένεις αρκετό καιρό! Και είμαστε στην αναμονη λοιπόν :)
Καλα ποσα σκυλια στην πολη σας χρειαζονται αμεσα ακτινογραφιες, ωστε να χρειαζεται "αρκετος καιρος" για να ερθει η σειρα σας;
Αυτη δεν πρεπει να ειναι πολη, πρεπει να ειναι πεδιο μαχης...:confused:
 
  • Like
Reactions: Orilis and zenio


Sofaki16

Member
11 Μαρτίου 2017
9
1
28
Φάσκεις και αντιφάσκεις σε κάθε σου μύνημα, σχετικά με τον χρόνο που μπορείτε να διαθέσετε στον σκύλο σας. Για την ακρίβεια, που ΔΕΝ μπορείτε να διαθέσετε και που προς το παρόν [και πολύ φοβάμαι και για το μέλλον] η μόνη σας επικοινωνία, είναι όταν τον ταίζετε μια φορά την ημέρα. Τι θα πει "μετά τον Μάρτιο θα είναι [μάλλον] καλύτερα τα πράγματα"; Ο σκύλος σας ΤΩΡΑ έχει ανάγκη περίθαλψης. Εικάζω ότι δεν έχει κάταγμα. Θα το είχατε καταλάβει στα σίγουρα, ακόμη κι έτσι. Αν όμως είχε κάταγμα ή κάτι ακόμη πιο σημαντικό, θα περιμένατε και πάλι, πότε θα βρεθεί ραντεβού στο μοναδικό ιατρείο της περιοχής; Αλλο σε διπλανή πόλη δεν υπάρχει; Και την επόμενη σεζόν που θα ξαναείναι στην εποχιακή δουλειά του ο μπαμπάς, τι θα ματαπογίνει το σκυλί;

Μ'αυτά και μ'αυτά, δεν βλέπω να μπαίνει σε πρώτη μοίρα, το καλό του σκύλου σας.


Μάλλον έχετε άπλετο ελεύθερο χρόνο στην διάθεση σας και καμιά δυσκολία στην ζωή σας και για αυτό δεν με καταλαβαινετε! Ξέρετε είναι πολύ ασχημο να θέλεις να βοηθήσεις το σκύλο σου και να μην μπορείς λόγω δυσκολιών που ούτε τις προγραμματιζες ούτε μπορείς να τις ελέγξεις! Σας εύχομαι να μην το περάσετε ποτέ! Και επειδή συνεχώς το παρουσιαζεται σαν να μην νοιαζόμαστε καθόλου για το σκυλί μας θα ήθελα να ληξω την συζήτηση εδώ! Δεν με ξέρετε δεν σας ξέρω! Από μια απλή ερώτηση δεν μπορείτε να ξέρετε πόσο πολύ το νοιαζόμαστε και πόσο πολύ προσπαθούμε για αυτό πάρα τις δυσκολίες μας που ούτε σας νοιαζουν ούτε σας ενδιαφέρουν εννοείται για να τις παραθεσω! Είναι πολύ άσχημο που εμμέσως μας κατηγορείτε ότι δεν το φροντίζουμε! Αν κάνω λάθος πραγματικά συγχωρείστε με! Τέλος θα ήθελα να σας πω πως σε όλα τα μηνύματα μου ήμουν ευγενική όπως αρμόζει μαζί σας κάτι που θα μπορούσα να πω πως δεν ισχυει κ για εσάς κ με στεναχωρεί πολύ! Όπως και να έχει ξανά λέω μπορεί να παρεξηγω εγώ τα λόγια σας! Αν και εννοειται ότι τα λέτε από την αγάπη σας για τα ζωάκια! Σας ευχαριστώ πολύ παρόλα αυτά για την συζήτηση μας! Θα σβήσω την ανάρτηση μου γιατί πήρα τις απαντήσεις που ήθελα! Να είστε καλα :)
 


Sofaki16

Member
11 Μαρτίου 2017
9
1
28
Καλα ποσα σκυλια στην πολη σας χρειαζονται αμεσα ακτινογραφιες, ωστε να χρειαζεται "αρκετος καιρος" για να ερθει η σειρα σας;
Αυτη δεν πρεπει να ειναι πολη, πρεπει να ειναι πεδιο μαχης...:confused:

Πίστεψε με αυτή ακριβώς ήταν και η δική μας αντίδραση!!! Αφήστε που ήταν και ιδιαίτερα αγενείς! Δεν θεωρήθηκε σημαντικό το πρόβλημα μας και μας άφησαν στο περίμενε :-Ο
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Καλησπέρα... Συγνώμη αν φανώ σκληρή, αλλά έχετε πάρει ένα ζώο αγελαίο όπως ο σκύλος, το έχετε σε ένα χωράφι μόνο του, όσο μεγάλο κι αν είναι, χωρίς να το βλέπετε και να σας βλέπει. Προφανώς δεν έχετε χρόνο να αφιερώσετε στο ζώο και δεν είναι κακό αλλά καλό θα ήταν να μην το έχετε πάρει.
Τώρα σε ότι αφορά το πόδι, δύσκολο να είναι κάταγμα αυτό που έχει και καλό θα ήταν να το δει άλλος κτηνίατρος και να βγάλει ακτινογραφίες. Σύντομα όμως, όχι όταν και αν βρείτε το χρόνο.
 


Sofaki16

Member
11 Μαρτίου 2017
9
1
28
Καλησπέρα... Συγνώμη αν φανώ σκληρή, αλλά έχετε πάρει ένα ζώο αγελαίο όπως ο σκύλος, το έχετε σε ένα χωράφι μόνο του, όσο μεγάλο κι αν είναι, χωρίς να το βλέπετε και να σας βλέπει. Προφανώς δεν έχετε χρόνο να αφιερώσετε στο ζώο και δεν είναι κακό αλλά καλό θα ήταν να μην το έχετε πάρει.
Τώρα σε ότι αφορά το πόδι, δύσκολο να είναι κάταγμα αυτό που έχει και καλό θα ήταν να το δει άλλος κτηνίατρος και να βγάλει ακτινογραφίες. Σύντομα όμως, όχι όταν και αν βρείτε το χρόνο.

Καλησπέρα :) όπως ειπα και σε άλλο μήνυμα το πρόβλημα με τον χρόνο αντιμετωπίζεται τον τελευταίο μήνα που δυστυχώς συνέπεσε με το προβληματάκι του σκυλιού που ανέφερα! Κατά τα άλλα ήμασταν συνεχώς στο σκυλακι πριν από αυτόν τον ένα μήνα! Τον τελευταίο όμως ένα μήνα αντιμετωπιζουμε κάποιες δυσκολίες κ για αυτό δεν μπορούμε να το φροντίζουμε όσο κάναμε πριν και όσο θελουμε εννοείται! Έπεσε η μία ατυχία πάνω στην άλλη καταλαβαινετε :-( όταν υιοθετησαμε το σκυλάκι είχαμε άπλετο χρόνο και ήμασταν συνέχεια μαζί του χωρίς να μπορούμε να προβλέψουμε βέβαια ότι θα ερχόταν καποια στιγμή η μία δυσκολία μετα την άλλη που δυστυχώς θα είχαν αντίκτυπο και σε αυτό που εννοείται πως δεν φταίει σε τίποτα
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Τα χαπια που πηρε ποια ηταν? Επισης αφου σπουδαζεις σε αλλη πολη αυτη την στιγμη (καλα καταλαβα?) Γιατι δεν το παιρνεις μαζι σου να το εχεις και πιθανον να πας κ σε κτηνιατρο εκει? Εστω μεχρι να γινει καλα? Ετσι κ αλλιως δεν κανει να τρεχει ελευθερο στην κατασταση του κ θα υπηρχε καποιος να το φροντιζε καλυτερα απο το μια φορα την μερα..αλλες λυσεις απο το φορουμ πραγματικα δεν μου ερχονται. Προφανως και μπορει να τυχουν στραβες που κανενας μας δεν θα τις ξερει.. αλλα να σ πω την αληθεια θα το ειχα αναλαβει εγω το ζωο δεν υπηρχε περιπτωση να το αφηνα ετσι..κ εγω φοιτητρια "μου ετυχε" το πρωτο μου σκυλακι και εκανα τα αδυνατα δυνατα και το πλανο και των δυο μας βγηκε μια χαρα.. ποσο μαλλον χτυπημενο..
 


Sofaki16

Member
11 Μαρτίου 2017
9
1
28
Τα χαπια που πηρε ποια ηταν? Επισης αφου σπουδαζεις σε αλλη πολη αυτη την στιγμη (καλα καταλαβα?) Γιατι δεν το παιρνεις μαζι σου να το εχεις και πιθανον να πας κ σε κτηνιατρο εκει? Εστω μεχρι να γινει καλα? Ετσι κ αλλιως δεν κανει να τρεχει ελευθερο στην κατασταση του κ θα υπηρχε καποιος να το φροντιζε καλυτερα απο το μια φορα την μερα..αλλες λυσεις απο το φορουμ πραγματικα δεν μου ερχονται. Προφανως και μπορει να τυχουν στραβες που κανενας μας δεν θα τις ξερει.. αλλα να σ πω την αληθεια θα το ειχα αναλαβει εγω το ζωο δεν υπηρχε περιπτωση να το αφηνα ετσι..κ εγω φοιτητρια "μου ετυχε" το πρωτο μου σκυλακι και εκανα τα αδυνατα δυνατα και το πλανο και των δυο μας βγηκε μια χαρα.. ποσο μαλλον χτυπημενο..


Λες να μπορέσει να προσαρμοστεί σε διαμέρισμα;; έχω και πολύ μικρό μπαλκονι και διαμέρισμα γενικότερα :-/ το σκέφτομαι σοβαρά να το δοκιμάσω έστω προσωρινά όπως λες! Η μόνη μ έγνοια είναι να μπορέσει να ζει έστω και λίγο σε έναν πολυ μικροτερο χώρο απο αυτον π εχει συνηθισει!Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν χρειαζονται τα ατελειωτα τμ,πολλα σκυλια ζουν σε διαμερίσματα κ ειναι απολυτα ευτυχισμενα,ακριβως επειδη εχουν τον ανθρωπο τους κοντα ...
ειδικα στην κατάσταση της τωρα που δεν κανει κιολας να κινείται ιδιαιτερα θα ηταν ευχής έργον...
εαν μπορεις Πραγματι να την παρεις μαζι σου μονο καλο θα κανεις
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Τα σκυλια προσαρμοζονται με τα αφεντικα τους:) αφου λοιπον καλο ειναι να μεινει σε μικρο χωρο κ να μην τρεχει κ να το κοιταει και καποιος.. οριστε ολες οι λυσεις σε μια.. μπορει να σας αρεσει περισσοτερο και να το κρατησεις ετσι μη σ πω! Και εγω το δικο μου τοτε το φιλοξενησα μεχρι να το δωσω κ μετα δεν γινοταν να μεινω καπου χωρις εκεινο μεχρι ιταλια για πρακτικη μαζι:love:

Μαρια&Ηρα μαζι γραφαμε!
 


Sofaki16

Member
11 Μαρτίου 2017
9
1
28
Τα σκυλια προσαρμοζονται με τα αφεντικα τους:) αφου λοιπον καλο ειναι να μεινει σε μικρο χωρο κ να μην τρεχει κ να το κοιταει και καποιος.. οριστε ολες οι λυσεις σε μια.. μπορει να σας αρεσει περισσοτερο και να το κρατησεις ετσι μη σ πω! Και εγω το δικο μου τοτε το φιλοξενησα μεχρι να το δωσω κ μετα δεν γινοταν να μεινω καπου χωρις εκεινο μεχρι ιταλια για πρακτικη μαζι:love:

Μαρια&Ηρα μαζι γραφαμε!

Με πείσατε!!! Θα το βάλω σε εφαρμογή το σχέδιο όσο το δυνατόν πιο γρήγορα! Ευχαριστώ πολύ πολύ
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Σοφια, επειδη οπως λες νοιαζεσαι για το σκυλακι, κανε ενα οικονομικο κουμαντο (κοψε λιγο απο οπου μπορεις) και παρε το σκυλι να κανετε ακτινογραφιες. Με ψηλαφηση...κανεις δεν βγαζει πορισμα! Αφου θα χετε τις ακτινογραφιες, σε συνεργασια με την ψηλαφηση θα χετε και μια σαφη εικονα τι προβλημα υπαρχει και φυσικα και πως θα το αντιμετωπισετε!
Ενα σκυλι που εχει μαθει σε χωραφι, ναι μεν θα προσαρμοστει σε διαμερισμα, απλα θελει χρονο και μικρα βηματα καθε φορα. καλο ειναι αν και εφοσον αποφασισεις να την παρεις στο διαμερισμα στην πολη που σπουδαζεις....ιδιως τις πρωτες 6-7μερες να φροντιζεις να μην λειπεις πολλες ωρες απο το σπιτι, γιατι θα φρικαρει το σκυλι με αποτελεσμα να γαβγιζει και αυτο ισως ενοχλησει τους γυρω! Οποτε θα πας αργα και σταδιακα..θα λειψεις λιγο κανα διωρο και μετα παλι πισω,λιγο ενασχοληση και μετα ξαναφευγεις και σταδιακα αυξανεις τον χρονο. Οπου μπορεις να την παρεις μαζι, την παιρνεις και για κοινωνικοποιηση και για να μαθαινει το περιβαλλον πολης. Αυτα σε γενικες γραμμες, περαστικα σας και ευχομαι ταχεια αναρρωση!
 
Last edited:


Sofaki16

Member
11 Μαρτίου 2017
9
1
28
Σοφια, επειδη οπως λες νοιαζεσαι για το σκυλακι, κανε ενα οικονομικο κουμαντο (κοψε λιγο απο οπου μπορεις) και παρε το συλι να κανετε ακτινογραφιες. Με ψηλαφηση...κανεις δεν βγαζει πορισμα! Αφου θα χετε τις ακτινογραφιες, σε συνεργασια με την ψηλαφηση θα χετε και μια σαφη εικονα τι προβλημα υπαρχει και φυσικα και πως θα το αντιμετωπισετε!
Ενα σκυλι που εχει μαθει σε χωραφι, ναι μεν θα προσαρμοστει σε διαμερισμα, απλα θελει χρονο και μικρα βηματα καθε φορα. καλο ειναι αν και εφοσον αποφασισεις να την παρεις στο διαμερισμα στην πολη που σπουδαζεις....ιδιως τις πρωτες 6-7μερες να φροντιζεις να μην λειπεις πολλες ωρες απο το σπιτι, γιατι θα φρικαρει το σκυλι με αποτελεσμα να γαβγιζει και αυτο ισως ενοχλησει τους γυρω! Οποτε θα πας αργα και σταδιακα..θα λειψεις λιγο κανα διωρο και μετα παλι πισω,λιγο ενασχοληση και μετα ξαναφευγεις και σταδιακα αυξανεις τον χρονο. Οπου μπορεις να την παρεις μαζι, την παιρνεις και για κοινωνικοποιηση και για να μαθαινει το περιβαλλον πολης. Αυτα σε γενικες γραμμες, περαστικα σας και ευχομαι ταχεια αναρρωση!

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ήταν κατατοπιστικοτατες να είσαι καλά
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU