Κρέμα επούλωσης για γύρω απο το μάτι


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Εδώ κι ένα χρόνο ο Λανς ξαναέχει κάνει μικρές πληγές στις κόγχες των ματιών του (και κάτι πολύ μικρότερες στο κάτω χείλος) ως αποτέλεσμα της λεϊσμανίωσης. Εξετάσεις για φέτος δεν κάναμε ακόμη αφού τέλειωσε πριν λίγο καιρό μια καινούρια θεραπεία με μύκητες (μανιτάρια) για τόνωση του ανοσποιητικού, αλλά τις πληγές τις είχε και πέρσι που ο τίτλος του βγήκε 2 φορές 1/50. Οι καταραμένες δεν λένε να κλείσουν με τίποτα, πιάνουν κακάδι και τις ξύνει με τα πόδια του και τις ανοίγει. Η κτηνίατρος μου είπε ότι πέρα απο κεραλοιφές (που δεν εγγυάται ότι θα κάνουν κάτι) δεν γνωρίζει για κάτι άλλο που να κάνει σίγουρα δουλειά. Τον είχε βοηθήσει αρκετά μόνο η marbocyl αλλά οι αντιβιώσεις ρίχνουν το ανοσοποιητικό κι αθροιστικά φοβάμαι πως θα έχουμε αντίστροφο αποτέλεσμα.

Έχει κανείς εμπειρία ή κάτι υπόψιν του?
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Τώρα, ψιλομαντζούνι κι αυτό, αλλά στην Εβίτα που είχε 2-3 πληγούλες στο αυτί μετά τη θεραπεία έβαζα σπαθόλαδο και κλείσανε. Βασικά, όπου πληγή, σπαθόλαδο βάζω και δεν έχω θέμα -αλλά μην το πειράξει γιατί τζάμπα κόπος, εμένα αυτό θα με απασχολούσε γιατί ό,τι και να βάλεις τζάμπα θα πάει.

Τι μύκητες για το ανοσοποιητικό; (off topic, αλλά δεν το'χω ξανακούσει)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω μπορώ να το βρω κι εύκολα. Κι αυτουνού είχαν κλείσει αρχικά μετα το μιλτεφοραν για σχεδον 3 χρόνια δεν είχε τίποτα. Για πόσο διάστημα το έβαζες?

..

Τι μύκητες για το ανοσοποιητικό; (off topic, αλλά δεν το'χω ξανακούσει)
Nέα "θεραπεία" για το καλαζάρ με στόχο την τόνωση της δράσης του ανοσποιητικού για αυτοίαση στο δυνατό σημείο. Έχω όλη την έρευνα, αν ενδιαφέρει να την ανεβάσω κάπου.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Χωρίς πλάκα, σε μικρές πληγές το βάζω και την επόμενη έχουν κλείσει αισθητά. Σε πιο βαρβάτες περιπτώσεις, ήθελε λίγες μέρες, ανάλογα. Αλλά να μην το πειράξει (κι αν βάλεις ποτέ αλλού, μην τον αφήσεις να το γλείψει γιατί είναι νόστιμο και τους αρέσει αλλά κάνεις μια τρύπα στο νερό). Σκέψου ότι κάποιες φορές το ανακατεύω με κουρκουμά που τον σιχαίνονται (μ'ένα σμπάρο 2 τρυγόνια δηλαδή), γίνεται σαν πάστα αλλά δεν το πειράζουν γιατί δεν τους αρέσει η γεύση.

Α, επίσης έχω βάλει μέλι σπιτικό σε σκύλο με ανοιγμένο κεφάλι και έκλεισε μετά από μερικές μέρες
(τα κοροϊδεύω αυτά αλλά μερικά πιάνουν)

Να ανοίξεις θέμα, ναι, πολύ ενδιαφέρον ακούγεται!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Δεν έχω πρόχειρη φωτό να σου δείξω, από μια πληγή που είχε βγάλει στο μάγουλο ο Σώτος και της είχε αλλάξει τα φώτα, στο ξύσιμο. Μήνες το έξυνε και το άνοιγε συνέχεια. Είχα πάρει απόφαση ότι θα "έφευγε", όποτε, μ'αυτό στα μούτρα.
Τελευταία μου παρέμβαση, ήταν με σπαθόλαδο. Του έβαλα μερικές μέρες, κι αφού δεν πρόσεξα καμία άμεση βελτίωση, το ξέχασα. Μέχρι που ένα ωραίο πρωί, συνηδειτοποίησα, ότι δεν υπήρχε πλέον η πληγή. Τώρα...τι να σου πω...
 
  • Like
Reactions: Anniegr and Nizinny










Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν μπορώ, εδώ και κάμποση ώρα κρατιέμαι να μη ρωτήσω, αλλά που το βρίσκουμε;;;;
Τι εννοεις?
Σε καταστηματα με βιολογικα, σε καποια φαρμακεια, στο ιντερνετ... εγω το παιρνω απο αυτον που παιρνω τη barf.
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το φτιάχνουμε ρε παιδια,σιγα το πραμα
καθε χρονο τετοια εποχή βρωμαει ο τοπος απο σπαθοχορτα,το ξεχωριζεις απτα ζωηρα κιτρινα λουλουδακια του,τα οποια συλλέγεις κιολας.
Τα κανεις ματσακια,μπολικα, κ σε καθαρα γυαλινα βαζα τα εναποθετεις μαζι με καθαρό ελαιολαδο (οχι της αγορας) να καλυφτουν πληρως.
Βαζεις μια γαζα στο στομιο κ υστερα κλεινεις πολυ καλα το καπακι κ ταφηνεις στον ηλιο,συνηθως 2-3 βδομαδες παιρνει μεχρι το λαδι να παρει ενα βαθυ πλουσιο κοκκινωπο χρωμα...est voila,ετοιμο προς χρηση!
Φυσικα δε φτιαχνεις 1 κ 2 βαζάκια,εγω καθε χρονο φτιαχνω καμια 20αρια,ναχουμε για ολο το χρονο,δινω στις οικογενειες μας,απο δω κ απο κει...σιγα το πραμα.
Ειναι το γνωστο σε ολους βαλσαμο/λαδο,αμα ισως τοχετε ακουσει ετσι
Κανει θαυματα σε πληγες,εγκαύματα,το χω χρησιμοποιησει στην μεση μου (τις δυσκολες μερες),στο τριχωτο της κεφαλης,εχω κανει μασάζ της Ηρας,ξερω οτι το πινουν (δεν τοχω δοκιμασει ποτε),γενικα ενδείκνυται για παρα πολλα!
Τα ματζουνια της γιαγιας ειναι 1000 φορες καλυτερα απτα γενοσημα που κυκλοφορουν!
 






Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μια φώτο ενδεικτική απο τα λουλουδάκια???
Για να σιγουρευτείς ότι είναι αυτό κι όχι κάποιο που μοιάζει, τρίβεις με τα δάχτυλα σου με δύναμη τα κίτρινα πέταλα και πρέπει να σου βγάλει κόκκινο σκούρο χρώμα στα δάχτυλα. ;)
 




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Το φτιάχνουμε ρε παιδια,σιγα το πραμα
καθε χρονο τετοια εποχή βρωμαει ο τοπος απο σπαθοχορτα,το ξεχωριζεις απτα ζωηρα κιτρινα λουλουδακια του,τα οποια συλλέγεις κιολας.
Τα κανεις ματσακια,μπολικα, κ σε καθαρα γυαλινα βαζα τα εναποθετεις μαζι με καθαρό ελαιολαδο (οχι της αγορας) να καλυφτουν πληρως.
Βαζεις μια γαζα στο στομιο κ υστερα κλεινεις πολυ καλα το καπακι κ ταφηνεις στον ηλιο,συνηθως 2-3 βδομαδες παιρνει μεχρι το λαδι να παρει ενα βαθυ πλουσιο κοκκινωπο χρωμα...est voila,ετοιμο προς χρηση!
Φυσικα δε φτιαχνεις 1 κ 2 βαζάκια,εγω καθε χρονο φτιαχνω καμια 20αρια,ναχουμε για ολο το χρονο,δινω στις οικογενειες μας,απο δω κ απο κει...σιγα το πραμα.
Ειναι το γνωστο σε ολους βαλσαμο/λαδο,αμα ισως τοχετε ακουσει ετσι
Κανει θαυματα σε πληγες,εγκαύματα,το χω χρησιμοποιησει στην μεση μου (τις δυσκολες μερες),στο τριχωτο της κεφαλης,εχω κανει μασάζ της Ηρας,ξερω οτι το πινουν (δεν τοχω δοκιμασει ποτε),γενικα ενδείκνυται για παρα πολλα!
Τα ματζουνια της γιαγιας ειναι 1000 φορες καλυτερα απτα γενοσημα που κυκλοφορουν!
Συμφωνω σε όλα εκτός από τη διάρκεια που το αφήνουμε.Ο πατέρας μ που το φτιάχνει το κρατάει περίπου 40 μέρες στον ήλιο αλλά μπορεί να κάνει και λάθος.Εχω δει να του επουλώνει κόψιμο στα δάχτυλα από αλυσοπρίονο μετά από 4-5 μέρες.Επισης λέγεται ότι βοηθάει και σε έλκη αν πίνεις μία κουταλιά της σούπας καθε πρωί
 
  • Like
Reactions: Nizinny and Anniegr


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Κι εμείς που φτιάχνουμε μόνοι μας τόσο είναι, βασικά 50 μέρες ντάλα ήλιο.

Προσοχή θέλει στο πώς θα μαζέψουμε επίσης το φυτό γιατί αν το βγάλεις με λάθος τρόπο (ο οποίος δεν θυμάμαι ποιος είναι πλέον -αν πάει κανείς να μαζέψει να μου πει να ρωτήσω όμως) το σπαθόχορτο δεν ξαναβγαίνει και κάνουμε ζημιά.
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Κι εμείς που φτιάχνουμε μόνοι μας τόσο είναι, βασικά 50 μέρες ντάλα ήλιο.

Προσοχή θέλει στο πώς θα μαζέψουμε επίσης το φυτό γιατί αν το βγάλεις με λάθος τρόπο (ο οποίος δεν θυμάμαι ποιος είναι πλέον -αν πάει κανείς να μαζέψει να μου πει να ρωτήσω όμως) το σπαθόχορτο δεν ξαναβγαίνει και κάνουμε ζημιά.
Για ρώτα μη κάνω καμία πατάτα...
 
  • Like
Reactions: Anniegr


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Ok, λέει δεν το ξεριζώνεις και κόβεις μόνο το λουλουδάκι επάνω (προσοχή στα χέρια γιατί βάφει) και όσο πιο γρήγορα (φρέσκο) το χρησιμοποιήσεις τόσο πιο καλό θα γίνει.
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22