Κρίση δύσπνοιας, βήχας, ταχύπνοια


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Τα ξημερώματα ο Άρης έκανε μου είπαν οι γονείς μου που τον είχαν (από την Παρασκευή) μια κρίση σα να χε δύσπνοια, σαν αναρρόφηση, κάπως έτσι. Και μια μικρή παρόμοια σήμερα το πρωί.

Τώρα τον φέρανε σε μένα, φαίνεται φοβισμένος, έχει κολλήσει πάνω μου, κάνει διάφορα περίεργα βηχαλάκια, έκανε και κάτι πνιξιματάκια πριν λίγο, και συχνά έχει ταχυπνοιούλα ενώ το αιρκοντίσιον είναι στο φουλ. Επίσης τώρα παρατηρώ τριχόπτωση αρκετή σε σχέση με πριν 5 μέρες - πόσες είναι που έφυγε.

Καθώς γυρνούσανε οι γονείς μου τον πήγανε στην κτηνίατρο που πάνε τα δικά τους, τον ακροάστηκε λέει ώρα παντού και δε βρήκε τίποτα. Άνοιξε και το στόμα και είδε και το λαιμό του, πάλι τίποτα.

Αποφάνθηκε πως είναι αλλεργία σε κάτι και έδωσε prezolon χάπια. Του κανε και μια ένεση bisolvon για απόχρεμψη αν είναι αλλεργία.

Εγώ ρε γμτ δεν ξέρω, 2.5 χρόνια δεν εμφάνισε αλλεργία σε κάτι. Να τον πάω και στη δικιά μου (σήμερα) ή να περιμένω να δω τι θα γίνει μέχρι αύριο. Είναι κανείς που του θυμίζουν τίποτα τα συμπτώματα?

Για την ιστορία, στην αυλή στους γονείς μου έχει άγανα, είχε τραυματίσει την τραχεία του πριν κανά δυο μήνες, αμπούλα έβαλε την Κυριακή (μα να εμφάνισε αλλεργία στην αμπύλα μετά από 2.5 χρόνια??) αλλά δεν πήρε milbemax την προηγούμενη βδομάδα γιατί είχε διάρροιες πάλι και δεν ήθελα να του ταράξω το στομάχι. Εξάλλου τώρα δίνω το milbemax κάθε μήνα ενώ άλλοι (+ η γιατρός μας) λένε κάθε δίμηνο - έχω καταμπερδευτεί και μ'αυτό.

Γνώμες?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σιγουρα δεν γινεται διαγνωση ετσι- αλλα οπος διαβασα την περιγραφη, το αγανο μου ηρθε στο μυαλο- και οταν εγραψες παρακατο, οτι ειχατε ξανα επισοδιο...???

Μηπος εγινε εισροφηςη- ειτε στη μυτη- ειτε στην τραχεια- τοσο βαθεια που τωρα δεν φαινεται ετσι, παρα μονοι με ενδοσκοπιση?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Μωρέ διάγνωση δε θέλω, τι εξετάσεις να επιμείνω να γίνουν με νοιάζει και μη και δεν είναι να τον αφήσω σήμερα χωρίς να τον (ξανα)εξετάσουν.

Tην τραχεία την τραυμάτισε με το λουρί, από τις περιγραφές που μου κάνανε δε φάνηκε να είναι ίδια τα συμπτώματα. Κι εγώ για άγανο φοβάμαι..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι αλλά η τριχόπτωση που παρατηρείται δικαιολογείται από αγανο?
Να είναι τόσο δραματική η θερμοκρασιακή αλλαγή μεσα σε αυτές τις μερες που να τον αποσυντόνισε?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Ναι αλλά η τριχόπτωση που παρατηρείται δικαιολογείται από αγανο?
Να είναι τόσο δραματική η θερμοκρασιακή αλλαγή μεσα σε αυτές τις μερες που να τον αποσυντόνισε?
Κοιτά ως προς αυτό μπορεί και να ήταν. Νομίζω είχε χαλάσει εκεί το κλιματιστικό και τώρα βάζανε, είναι και εξοχή αυτοί, δεν πεθαίνουν τόσο πολύ εκεί.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Για το Milbemax, αν το δινεις για το σκουληκι της καρδιας τοτε παει καθε μηνα, αν το δινεις για τα αλλα ενδοπαρασιτα, τοτε καθε τριμηνο.

Βιοχημικες κανατε;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Για το Milbemax, αν το δινεις για το σκουληκι της καρδιας τοτε παει καθε μηνα, αν το δινεις για τα αλλα ενδοπαρασιτα, τοτε καθε τριμηνο.

Βιοχημικες κανατε;
Αχα, ευχαριστώ, τότε έπρεπε να του το είχα δώσει, για το σκουλήκι το δίνω. Καλά, θα πάω αν είναι αύριο να κάνω το τεστ και αν είναι οκ θα του το δώσω.

Βιοχημικές το Πάσχα, μια χαρά.
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Μηπως ψεκασανε οι γειτονες στας εξοχας? Δεν λες στους γονεις σου να κανουν μια ερωτηση γυρω - γυρω
 


Respond

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2014
55
47
Thessaloniki
Εγώ πάντως που είμαι πρωτάρα θα είχα πάει σε γιατρό... ότι και να λέμε εδώ μέσα, κάθε σκύλος είναι ειδική περίπτωση, όπως έχω καταλάβει... αν τώρα ήταν μακριά ο γιατρός, αύριο από το αξημέρωτο θα πήγαινα...Δεν θα κοιμόμουνα φυσικά όλη νύχτα.... εύχομαι όλα να είναι καλά και αν μην έχει τίποτα το σκυλί! Θα περιμένουμε να μάθουμε νέα σας!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Κάτι παρόμοιο μου κάνει συχνά η μικρή σαν να πνίγεται μετά αναπνέει γρήγορα και μετά ρίχνει 4-5 φταρνίσματα και κομπλέ! Σε όλες τις εξετάσεις σκάει από υγεία και ακροαστικά δεν έχει και το αναπνευστικό της πένα και οι εξετάσεις της. Ο γιατρός μου είχε πει να παρατηρήσω τι συμβαίνει πριν το κάνει εεε κατέληξα ότι την ενοχλούν οι τρίχες ω ναι!!!

Μπαίνουν στο στόμα και στην μύτη της και παθαίνει οργιό!!!!! ε την κάνω μια αγκαλίτσα μετά και είμαστε cool!


@Respond πήγε στον γιατρό το θέμα είναι αν πρέπει να ξαναπάει! ;)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Λευκά γιατί Αλίκη? Τι σκέφτεσαι? Ματιλντα δυσκολάκι.. Με την ακριβώς δίπλα γειτόνισα είναι στα μαχαίρια.. Respond πήγε ήδη σε γιατρό αν παρατήρησες... Άλλο που δε μου φτάνει εμένα ο ένας...

Ελλη wow, η τρίχα?!
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Και όμως ναι! όταν παίζουμε μέσα στο σπίτι με μπαλάκι ή κάνει τα τρελά της κάποιες στιγμές κάνει σαν να θέλει να κάνει εμετό (ο βήχας κατάλαβες παραστατική που είμαι μμμμμ ) αυτό έξω δεν το κάνει ποτέ! εεε αφού την ξεσκονίσαμε σε εξετάσεις και παρατήρηση είναι ευαίσθητο το κοπρόσκυλο!
 
  • Like
Reactions: Estranged


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αχα, ευχαριστώ, τότε έπρεπε να του το είχα δώσει, για το σκουλήκι το δίνω. Καλά, θα πάω αν είναι αύριο να κάνω το τεστ και αν είναι οκ θα του το δώσω.
Δεν ξέρω τότε ποιος σου είπε ανά δίμηνο διότι με το Milbemax δεν πρέπει να αργήσεις πολλές μέρες. Με το Advocate μπορείς - μέχρι 45 μέρες το πολύ.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ένα αίτιο για έντονη τριχόπτωση μπορεί να είναι και το στρες. Δεν λέω ότι είναι του Άρη απ' αυτό ντε και καλά αλλά ότι θα μπορούσε. Για τα υπόλοιπα συμπτώματα, δυστυχώς δεν έχω ιδέα
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και εγω σκευτομουνα, οτι η τριχοπτοση μπορει να ειναι και απο στρες-ειδικα, εαν εχει κατι "εισπνευσει" που τον ενοχλει και του φερνει εντονη δυσφορια.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Ρε παιδιά το σκυλί είναι χάλια. Προχθές δεν πρόλαβα να πάω στην κτηνίατρο λόγω δουλειάς, πήγα χθες αλλά δεν την βρήκα, ήταν μόνο η βοηθός η εκπαιδευόμενη. Δε ζήτησα αιματολογικές και για διροφιλαρίωση που ήθελα, προτιμώ για σίγουρα να τις κάνω τη Δευτέρα που θα ναι η δικιά μου εκεί.

Τον άκουσε μόνο και τον έψαξε κι αυτή και της ακούγεται σαν kennel cough (ή αν όχι τότε τραυματισμός στην τραχεία). Μας έδωσε vibramycin, 2 τη μέρα, και αν μέχρι την Κυριακή το βράδυ δεν κάνει πολύ σποραδικά το βήχα με τα vibramycin να πάω Δευτέρα για ακτινογραφία. Πήρα μετά των γονιών μου την κτηνίατρο και μου πε κι αυτή vibramycin, αλλά 1 τη μέρα λέει αρκεί και να του δινα και prezolon πάλι. Μπερδεύτηκα, δεν ξέρω τι να δώσω, ακολούθησα τελικά της πρώτης την οδηγία κι έδωσα ένα vibramycin χθες και ένα σήμερα, prezolon δεν έδωσα.

Δεν έχει σταματήσει τα χα κ χα και τα φτυσίματα, είναι δυνατόν με το pneumodog να περνάει kennel cough τόσο έντονα ρε γμτ? Τι σκατά τα κάνουμε τα εμβόλια? Η διροφιλαρίωση πόσο κάνει να εμφανιστεί στα τεστ? Ένα εξάμηνο από την προσβολή ή λιγότερο?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν ξέρω να σε βοηθήσω και να σου πω τι έχει, το μόνο που ξέρω είναι ότι το kennel cough αν δεν αντιμετωπιστεί μπορεί να γίνει σοβαρό αφού προχωράει σε λοίμωξη του κάτω αναπνευστικού.
Μου κάνει βέβαια μεγάλη εντύπωση υγιής σκύλος να μην αντιδρά άμεσα στην αντιβίωση. Λυπάμαι που για διροφιλάρια δεν μπορώ να σε βονθήσω γιατί δεν ξέρω πολλά και εύχομαι πολύ σύντομα να είναι υγιέστατος και πάλι.
 
  • Like
Reactions: Estranged