Κριτηρια για υιοθεσια Ροτβαιλερ


sofia_D.

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2015
94
13
30
Λοιπον, στο κοντινο μελλον σκεφτομαι να υιοθετησω ενα κουταβι Ροτβαιλερ, διοτι χρειαζομαι τουλαχιστον 2 σκυλι για φυλαξη στο μερος που μενω. Ειναι χωριο και ομολογω πως εχουμε πολλα κρουσματα διαρρηξεων,ληστειων κ.α. Εχω ηδη ενα σκυλο και σκεφτομαι πως τα Ροτβαιλερ ειναι εξαιρετικοι φυλακες εφοσον εκπαιδευτουν σωστα. Το θεμα ειναι οτι χρειαζομαι πληροφοριες και συμβουλες στα κριτηρια με τα οποια πρεπει να βασιζομαι για να διαλεξω ενα κουταβι. Εψαξα στο Ιντερνετ και βρηκα πολλες αγγελιες Ροτβαιλερ που χαριζονται (κουταβιων), ομως δεν ξερω αν ειναι ασφαλες. Ολοι ισχυριζονται το ιδιο: oτι τα κουταβια προερχονται απο καλο ζευγαρωμα, ειναι υγιη κλπ. κλπ. Πως προχωραω..?Ευχαριστω.
 




sofia_D.

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2015
94
13
30
Κι εσύ τώρα...θύμησέ μου...κάτι με φιλοζωικές δεν ασχολείσαι ή κάνω λάθος;
Σωστα θυμασαι :) Και σημαινει αυτο κατι?Οτι π.χ. πρεπει να υιοθετησω απο φιλοζωικη Ροτβαιλερ που ουτε καν υπαρχουν? Ειναι θεμα ασφαλειας, οχι προσωπικης αρεσκειας ή βιτσιου να αποκτησω οπωσδηποτε κι αλλο σκυλι. Δεν με προστατευει 100%, ομως δεν εχει παρουσιαστει σε κανενα σπιτι με σκυλο-φυλακα κρουσμα.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
αγορασε συναγερμό ή αγορασε κανενα σεκιουριτα αφου ειναι θεμα ασφαλειας και μην παρεις σκυλο, ο οποιος αμφιβαλλω αν θα σε προστατεψει. απλως θα θεσεις την ζωή του σε κινδυνο.
 


sofia_D.

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2015
94
13
30
αγορασε συναγερμό ή αγορασε κανενα σεκιουριτα αφου ειναι θεμα ασφαλειας και μην παρεις σκυλο, ο οποιος αμφιβαλλω αν θα σε προστατεψει. απλως θα θεσεις την ζωή του σε κινδυνο.
Συναγερμο εχω ηδη, σεκιουριτα οχι - αλλοι που εχουν τριγυρω ειπαν πως δεν φαινεται και κανενα αποτελεσμα, τσαμπα χρηματα.
Και με συναγερμο με εχουν διαρρηξει δυο φορες και τα εχουν σηκωσει ολα...που να προλαβω...
Να θεσω την ζωη του σε κινδυνο?Αμα ηταν να θετεται η ζωη των σκυλων σε κινδυνο, δεν θα υπηρχε καν η εκπαιδευση φυλαξης..
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Να θεσω την ζωη του σε κινδυνο?Αμα ηταν να θετεται η ζωη των σκυλων σε κινδυνο, δεν θα υπηρχε καν η εκπαιδευση φυλαξης..
τους τυπους συναγερμος δεν τους κρατησε μακρυα στο ροτβαιλερ θα κωλώσουνε; ή νομιζεις οτι θα το λυπηθουνε;;
 


sofia_D.

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2015
94
13
30
τους τυπους συναγερμος δεν τους κρατησε μακρυα στο ροτβαιλερ θα κωλώσουνε; ή νομιζεις οτι θα το λυπηθουνε;;
οχι να το λυπηθουν αποκλειεται...και γιατι να τους κρατησει συναγερμος αλλωστε?Εδω στις πολεις εχουν ολοι συναγερμους σχεδον και ΝΑ οι διαρρηξεις, το ερημοχωρι θα τους εμποδισει?
Οχι καλε απλα ενα σκυλι εκπαιδευμενο ξερει και να επιτεθει καταλληλα, δεν ειναι και τοσο ευαλωτο...
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Από φιλοζωική να το πάρεις οπωσδήποτε, όπως έχεις πει μόνη σου τους κάνουν dna τεστ οπότε μαθαίνεις με βεβαιότητα αν είναι από καλό ζευγάρωμα και υγιή...

Παρεμπιπτόντως, έχεις μπει σε κυνοφιλικό σάιτ, και όχι σε σάιτ γνωριμιών, το οποίο σημαίνει ότι κανείς δεν ασχολείται με τα ενδιαφέροντα ή το επάγγελμά σου. Κάνε όποια ερώτηση θέλεις, και όποιος ξέρει κάτι σχετικό θα απαντήσει, το να δηλώνεις ψευδώς ότι ασχολείσαι με φιλοζωικές δε σου δίνει μπόνους πόντους, το αντίθετο μάλλον.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ειπα να μην απαντησω...αλλα κοπελια μου (η οτι κ αν εισαι) εισαι η επιτομη του χαζου κ κουτοπονηρου ανθρωπου...εισαι αναξια να υιοθετησεις οχι ροτβαιλερ αλλα ακομη κ κατσαριδα με τα μυαλα που κουβαλας!
Απο οπου κ αν προέρχεται ενα κουταβι (φιλοζωικη, αγγελια κοκ) αστο στην ησυχια του μπας κ βρεθει κανας ανθρωπος σωστος κ το παρει κ του προσφερει μια καλη ζωη!

ΥΓ: πιο απομονωμένο "κωλοχωρι" απ αυτο που μενω εγω δεν υπάρχει, οταν εχουμε κρουσματα βαραμε σκοπιες μεχρι το ξημερωμα, ασφαλιζουμε ολο τον περιβολο κ το σπίτι το ιδιο, ακομη κ με καραμπινες κυκλοφορουμε...ενω η Ηρα παρακολουθει ασφαλης μεσα απτο σπιτι!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Να σε ρωτήσω φίλτατη Σοφία?

Εσύ τον σκύλο που έχεις τώρα που τον διατηρείς? Μέσα ή Έξω?
 




sofia_D.

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2015
94
13
30
Α δλδ εσύ της φιλοζωικής, θα πάρεις ροττβάιλερ από αγγελία στο ιντερνετ και που προοέρχεται από καλό ζευγάρωμα! ΕΥΓΕ!

α ρε Νεφελάκι!
καλη μου οι φιλοζωικες δεν βρισκουν Ροτβαιλερ ποσο απλουστερα να στο πω για να το κατανοησεις?Απλα δεν θελω ενα σκυλι που θα φανει στην πορεια πως πασχει απο τρεις χιλιαδες προβληματα υγειας....Με την ευκαιρια, δεν μου απαντησες νομιζω στο πως ονομαζετε στις φιλοζωικες που δουλευεις τα ζωα που βρισκετε :)

Να σε ρωτήσω φίλτατη Σοφία?

Εσύ τον σκύλο που έχεις τώρα που τον διατηρείς? Μέσα ή Έξω?
Και τα 2

Ειπα να μην απαντησω...αλλα κοπελια μου (η οτι κ αν εισαι) εισαι η επιτομη του χαζου κ κουτοπονηρου ανθρωπου...εισαι αναξια να υιοθετησεις οχι ροτβαιλερ αλλα ακομη κ κατσαριδα με τα μυαλα που κουβαλας!
Απο οπου κ αν προέρχεται ενα κουταβι (φιλοζωικη, αγγελια κοκ) αστο στην ησυχια του μπας κ βρεθει κανας ανθρωπος σωστος κ το παρει κ του προσφερει μια καλη ζωη!

ΥΓ: πιο απομονωμένο "κωλοχωρι" απ αυτο που μενω εγω δεν υπάρχει, οταν εχουμε κρουσματα βαραμε σκοπιες μεχρι το ξημερωμα, ασφαλιζουμε ολο τον περιβολο κ το σπίτι το ιδιο, ακομη κ με καραμπινες κυκλοφορουμε...ενω η Ηρα παρακολουθει ασφαλης μεσα απτο σπιτι!
Μαλιστα..δεν θα μπω στον κοπο να σε προσβαλλω οπως εκανες εσυ ηδη...και ποιος σου ειπε Μαρια οτι εγω το σκυλι θα το εχω εξω? :)

Υ.Γ.: Δεν εχεις ερθει στο δικο μου κωλοχωρι για να πεις πιο ειναι πιο απομονωμενο μου φαινεται....εκει χωρις σκυλο+συναγερμο+καλα ασφαλισμενο σπιτι δεν πας πουθενα!!

Από φιλοζωική να το πάρεις οπωσδήποτε, όπως έχεις πει μόνη σου τους κάνουν dna τεστ οπότε μαθαίνεις με βεβαιότητα αν είναι από καλό ζευγάρωμα και υγιή...

Παρεμπιπτόντως, έχεις μπει σε κυνοφιλικό σάιτ, και όχι σε σάιτ γνωριμιών, το οποίο σημαίνει ότι κανείς δεν ασχολείται με τα ενδιαφέροντα ή το επάγγελμά σου. Κάνε όποια ερώτηση θέλεις, και όποιος ξέρει κάτι σχετικό θα απαντήσει, το να δηλώνεις ψευδώς ότι ασχολείσαι με φιλοζωικές δε σου δίνει μπόνους πόντους, το αντίθετο μάλλον.
Αν δεν κανω λαθος, εχω δηλωσει οτι τεστ DNA ΔΕΝ γινονται ποτε και για κανενα λογο σε φιλοζωικες...αν θες διαπιστωσε το και μονο σου σε μια απ'τις ερωτησεις μου οπου το γραφω η ιδια...
Κατα δευτερον, δουλευω σε φιλοζωικη πανω απο 5 χρονια, τωρα αν εσυ για λογους σου το θεωρεις ψευμα αυτο, τοτε συγγνωμη αλλα δικο σου το θεμα :)
 
Last edited by a moderator:


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Ο σκύλος φύλακας (σωματοφυλακής ή χώρου), πέρα το ότι πρέπει να προέρχεται από συγκεκριμένη φυλή (γερμανικός/βελγικός/ελβετικός ποιμενικός, ροτβάιλερ, κλπ), θα πρέπει να έχει και άλλα "ειδικά" χαρίσματα.
Σωστό ταμπεραμέντο, γερά νεύρα, ατρόμητος κ.α. καθώς και να είναι τέλεια κοινωνικοποιημένος, αλλά και σωστά εκπαιδευμένος.
Εκπαίδευση που ξεκινάει από μικρή ηλικία με Εκπαιδευτή με Ε κεφαλαίο.

Η πρώτη πηγή (και η μόνη για εμένα προσωπικά) είναι οι Εκτροφείς, επίσης με Ε κεφαλαίο.
Τέλος θα πρέπει να μένει συνέχεια μέσα στο σπίτι που φυλάει, πρώτο για να κάνει σωστά τη δουλειά του και δεύτερο να είναι λιγότερο ευάλωτος στους επιτήδειους κλέφτες.

Προσοχή, δεν αναφέρομαι σε φύλαξη κοπαδιού...
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
καλη μου οι φιλοζωικες δεν βρισκουν Ροτβαιλερ ποσο απλουστερα να στο πω για να το κατανοησεις?Απλα δεν θελω ενα σκυλι που θα φανει στην πορεια πως πασχει απο τρεις χιλιαδες προβληματα υγειας....Με την ευκαιρια, δεν μου απαντησες νομιζω στο πως ονομαζετε στις φιλοζωικες που δουλευεις τα ζωα που βρισκετε :)
στης Κορινθου
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
(θα δουλευε αν δεν ειχε γενιαδα)
 
Last edited:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Απλα δεν θελω ενα σκυλι που θα φανει στην πορεια πως πασχει απο τρεις χιλιαδες προβληματα υγειας.... :)
Από τη μία θες αυτό καλή μου και από την άλλη ψάχνεις σε αγγελίες από BYB. Είναι λίγο οξύμωρο, δεν νομίζεις??
 
  • Like
Reactions: *Kiara* and ghelly


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.662
19.892
Απαραίτητα/Υποχρεωτικά Κριτήρια Υιοθεσίας Rottweiller [που προορίζεται για σκύλος-φύλακας]:

- Πολύ γεμάτο πορτοφόλι. Νούμερο ένα κριτήριο. Αν δεν υπάρχει αυτό, δεν πάμε στα υπόλοιπα.

- Απόφαση όλων των κατοίκων του σπιτιού, ότι στο εξής η ζωή τους, θα αλλάξει σχεδόν δραματικά, με την απόκτηση, ενός τέτοιου σκύλου. Κι αυτό το κριτήριο, αν δεν πληρείται, δεν προχωράμε παρακάτω.

- Ερευνα [πολύμηνη το λιγότερο] εντός Ελλάδος ή και στο εξωτερικό, για ανεύρεση του κατάλληλου εκτροφέα.

- Επικοινωνία και σύναψη σχέσεων [όχι ερωτικών] με τον/την εκτροφέα για χτίσιμο εκατέρωθεν εμπιστοσύνης και απόκτηση γνώσεων του wannabe ιδιοκτήτη.

- Αναμονή [αν κριθεί κατάλληλος από τον εκτροφέα] πολύμηνη το λιγότερο, του ιδιοκτήτη, μέχρι να πραγματοποιηθεί η κατάλληλη γέννα, αν δεν υπάρχει ήδη.

- Μετά την απόκτηση του πολυπόθητου κουταβιού, φουλ κοινωνικοποίηση και έναρξη σωστών βημάτων εκπαίδευσης, από την πρώτη κιόλας ώρα, που θα μπει στο σπίτι [στο εσωτερικό του σπιτιού].

- Συγχρόνως, επισταμένη έρευνα, για ανεύρεση πάρα πολύ καλού εκπαιδευτή, οι οποίοι ακόμη και στην Αθήνα, είναι δυσεύρετοι. ΥΓ: το πορτοφόλι αν έχει αδειάσει, θα πρέπει απαραιτήτως να ξαναγεμίσει, για την εκπαίδευση.


Αυτά [προς το παρόν] για την περίπτωση, που κάποιος μελλοντικά, που θα πέσει πάνω στον ψαρωτικό τίτλο του θέματος, γιατί θα ενδιαφέρεται σοβαρά και υπεύθυνα, αναρωτηθεί τι τέλος πάντων, πραγματικά ισχύει.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
καλη μου οι φιλοζωικες δεν βρισκουν Ροτβαιλερ ποσο απλουστερα να στο πω για να το κατανοησεις?Απλα δεν θελω ενα σκυλι που θα φανει στην πορεια πως πασχει απο τρεις χιλιαδες προβληματα υγειας....Με την ευκαιρια, δεν μου απαντησες νομιζω στο πως ονομαζετε στις φιλοζωικες που δουλευεις τα ζωα που βρισκετε :)
Προφανώς στην πόλη μου, αλλά δεν εχω κανέναν λόγο να σου δώσω αναφορά... Όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν.... τρολλ σαν εσένα μου είναι αδιάφορα!
 


sofia_D.

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2015
94
13
30
Προφανώς στην πόλη μου, αλλά δεν εχω κανέναν λόγο να σου δώσω αναφορά... Όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν.... τρολλ σαν εσένα μου είναι αδιάφορα!
A μαλιστα, δεχομαι οτι δεν θες να μου 'δωσεις αναφορα', αν και νομιζω πως η ερωτηση μου δεν εχει να κανει με αναφορα...μια απλη ερωτηση εκανα γιατι αν τα λεω λαθος σχετικα με το πως πρεπει να γραφεται ενα σκυλι στις αγγελιες φιλοζωικων, θα μπορουσες καλλιστα να με διορθωσεις με αυτην σου την πληροφορια....αλλα προφανως αλλος τρολλαρει εδω...

Απαραίτητα/Υποχρεωτικά Κριτήρια Υιοθεσίας Rottweiller [που προορίζεται για σκύλος-φύλακας]:

- Πολύ γεμάτο πορτοφόλι. Νούμερο ένα κριτήριο. Αν δεν υπάρχει αυτό, δεν πάμε στα υπόλοιπα.

- Απόφαση όλων των κατοίκων του σπιτιού, ότι στο εξής η ζωή τους, θα αλλάξει σχεδόν δραματικά, με την απόκτηση, ενός τέτοιου σκύλου. Κι αυτό το κριτήριο, αν δεν πληρείται, δεν προχωράμε παρακάτω.

- Ερευνα [πολύμηνη το λιγότερο] εντός Ελλάδος ή και στο εξωτερικό, για ανεύρεση του κατάλληλου εκτροφέα.

- Επικοινωνία και σύναψη σχέσεων [όχι ερωτικών] με τον/την εκτροφέα για χτίσιμο εκατέρωθεν εμπιστοσύνης και απόκτηση γνώσεων του wannabe ιδιοκτήτη.

- Αναμονή [αν κριθεί κατάλληλος από τον εκτροφέα] πολύμηνη το λιγότερο, του ιδιοκτήτη, μέχρι να πραγματοποιηθεί η κατάλληλη γέννα, αν δεν υπάρχει ήδη.

- Μετά την απόκτηση του πολυπόθητου κουταβιού, φουλ κοινωνικοποίηση και έναρξη σωστών βημάτων εκπαίδευσης, από την πρώτη κιόλας ώρα, που θα μπει στο σπίτι [στο εσωτερικό του σπιτιού].
Πιστεψε με...μπορω να τα διαθεσω ολα αυτα και μια χαρα σοβαρα & υπευθυνα θα τα κανω...
- Συγχρόνως, επισταμένη έρευνα, για ανεύρεση πάρα πολύ καλού εκπαιδευτή, οι οποίοι ακόμη και στην Αθήνα, είναι δυσεύρετοι. ΥΓ: το πορτοφόλι αν έχει αδειάσει, θα πρέπει απαραιτήτως να ξαναγεμίσει, για την εκπαίδευση.


Αυτά [προς το παρόν] για την περίπτωση, που κάποιος μελλοντικά, που θα πέσει πάνω στον ψαρωτικό τίτλο του θέματος, γιατί θα ενδιαφέρεται σοβαρά και υπεύθυνα, αναρωτηθεί τι τέλος πάντων, πραγματικά ισχύει.
Από τη μία θες αυτό καλή μου και από την άλλη ψάχνεις σε αγγελίες από BYB. Είναι λίγο οξύμωρο, δεν νομίζεις??
Και ποιος ειπε καλη μου οτι ψαχνω σε αγγελιες BYBs?
Και καταδευτερον, γι'αυτο ρωταω εδω, δεν εχω ξαναψαξει για υιοθεσια σκυλιου, βοηθαω σ φιλοζωικη και δεν γνωριζω κατι παραπανω, δεν το εχω ξανακανει πως να το πω αλλιως? :) γι'αυτο ζηταω βοηθεια εδω,αλλα μπα ανταποκριση...

στης Κορινθου
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
(θα δουλευε αν δεν ειχε γενιαδα)
Αστειο, ε? γελασατε κυρια Μικροβιολογε?
πολυ ρεαλιστικο.:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: ioanna a


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.134
Μηνύματα
896.056
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa