Κροτοφοβια στη βολτα...


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
καλησπερα και καλη χρονια παιδες,

θελω να ρωτησω κατι. ο μικρος ειναι πολυ κροτοφοβικος, ΜΟΝΟ ομως με δυναμιτακια και ολα αυτα που πεφτουν το πασχα και την πρωτοχρονια. με μηχανες δεν εχει θεμα, με κεραυνους δεν εχει θεμα, γενικα με τους περισσοτερους ηχους δεν εχει θεμα, εκτος απο αυτα. σημερα λοιπον στη βολτα μας, καποιοι εριξαν καμια πενταδα δυναμιτακια. ο μικρος τρομαξε και ετρεμε. εγω σε αυτη την περιπτωση τι πρεπει να κανω? ας πω βασικα το τι εκανα. δεν του εδωσα σημασια. εκανα σα να μην ειχε συμβει τιποτα. συνεχισα να προχωραω, και αν και εκεινος ηταν σε μια κατασταση φοβου και ηθελε να τρεξει να σωθει, εγω τον τραβουσα πισω στην πορεια μας με μαλακο τροπο. του μιλαγα με φυσιολογικο φωνη, ηρεμα, και μετα απο λιγα δευτερολεπτα σταματησα καπου απομονωμενα και τον εβαλα στο κατσε για λιγο, και τον χαιδεψα ηρεμα. μπορω να πω οτι ο τρομος του κρατησε περιπου 2-3 λεπτα, μετα αν και το βημα του ητανε γρηγορο και ταραγμενο, ηταν αρκετα καλυτερα. τι πρεπει να κανω λοιπον σε τετοιες περιπτωσεις που τυχαινει κατι τετοιο οταν ειμαι εξω? εκανα σωστα? επρεπε να τον ειχα γυρισει κατευθειαν σπιτι?
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Νομίζω ότι έπραξες σωστά, σα να μην τρέχει κάστανο, διαβεβαίωση ότι όλα είναι οκ και μετά το χαδάκι συνέχεια της βόλτας.
Το μόνο που θα σου πω....είναι να έχεις το νου σου στο λουρί μη σου κάνει κανένα απότομο τίναγμα και σου φύγει από τα χέρια από τον πανικό.
Για περαιτέρω εξοικείωση, αν είναι εφικτή, θα σου πουν εμπειρότεροι
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
θελω να ρωτησω κατι. ο μικρος ειναι πολυ κροτοφοβικος, ΜΟΝΟ ομως με δυναμιτακια και ολα αυτα που πεφτουν το πασχα και την πρωτοχρονια. με μηχανες δεν εχει θεμα, με κεραυνους δεν εχει θεμα, γενικα με τους περισσοτερους ηχους δεν εχει θεμα,

bestboi, αυτο που περιγραφεις δεν ειναι πολυ κροτοφοβικος σκυλος. απλα τρομαξε. σωστα το αντιμετωπισες.
κι εγω καμια φορα τρομαζω και ολοι μας φανταζομαι.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and mareco


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Πάντως κι εμένα που είναι τέρμα κροτοφοβικός, μελανιάζει γλώσσα, δεν τον χωράει ο τόπος, σκάβει, τρέμει ξυλιάζει, στη βόλτα, αν τύχει κάτι τέτοιο με τα χαζοδυναμιτάκια, αντιδράει πιο ψύχραιμα. Μάλλον προέχει το ερέθισμα του περιβάλλοντος και ξεχνιέται γρήγορα σε σχέση με το σπίτι όπου και επικεντρώνεται στο φαινόμενο τελείως..
Εκσφενδονίζεται βέβαια αλλά μετά από λίγο όλα καλά!!
Σπίτι ΔΕΝ παλεύεται ό,τι κι αν κάνω
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
bestboi, αυτο που περιγραφεις δεν ειναι πολυ κροτοφοβικος σκυλος. απλα τρομαξε. σωστα το αντιμετωπισες.
κι εγω καμια φορα τρομαζω και ολοι μας φανταζομαι.
ναι καταλαβαινω τι εννοεις, αλλα πιστεψε με οι αντιδρασεις του ειναι αρκετα εντονες, τρεμει τοσο πολυ που νομιζεις οτι θα σπασει, εχει το υφος του χαμενου, θελει να τρεξει κλπ κλπ, αλλα ευτυχως ειναι μονο με τα δυναμιτακια και οχι με χιλια δυο αλλα πραγματα, οπως ειπε και η zerom0 σιγουρα βοηθησαν και τα ερεθισματα του περιβαλλοντοσ εξ'αλλου, γι αυτο καταφερε μεσα σε λιγα λεπτα να επανελθει σχεδον στο κανονικο, αν ηταν μεσα στο σπιτι θα ετρεμε τουλαχιστον για ενα μισαωρο
 
  • Like
Reactions: zerom0




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@TheBestBoi σωστά το χειρίστηκες. Λογικό ήταν να τρομάξει ο φουκαριάρης. Ειδικά αν δεν του είχε ξανατύχει. Και δεν είναι και κάτι που μπορείς να το εκπαιδεύσεις. Δεν συμβαίνει κατά παραγγελία. Γι' αυτό έχει σημασία όπως σου είπε η @zerom0 να μην σου φύγει από το κολάρο/σαμαράκι, σε μια επόμενη τέτοια περίπτωση. Και αν παρόλα αυτά συμβεί αυτή η περίφημη "κακιά στιγμή" να φοράει οπωσδήποτε ταυτότητα. Θα μου πεις, πως να το πετύχω αυτό, αν βγει από το κολάρο; Ναι...σωστά. Εγώ πχ τους έχω κολάρο/ταυτότητα που είναι μόνο αυτό. Δεν τα δένω δηλαδή από εκεί. Τα φοράνε μόνιμα και δεν βγαίνουν ποτέ, ούτε μέσα στο σπίτι.
Το συμβάν πάντως, σωστά το χειρίστηκες. Τι άλλο να έκανες; Συνεχίζεις κανονικά την βόλτα σου, ίσως ακόμη πιο γρήγορα με εντολές και επιβράβευσή ΤΟΥΣ, για να ξεμπλοκάρει το μυαλουδάκι, από τον φόβο της στιγμής.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Σε αυτού του τύπου τους κρότους φοβάται και όταν είναι χαμηλής έντασης;
Σε βροντές που πέφτουν στην περιοχή σας και τρίζει το σπίτι αδιάφορη δηλαδή;

Πάντως γενικά έπραξες το να το δώσεις κίνηση στον σκύλο και να προσπαθήσεις να ξεκολλήσεις το μυαλό του με ασκήσεις είναι το πιο σωστό. Παρατεταμένο κάτσε και στατικές εντολές δεν βοηθάνε. Επίσης τα αγγίγματα πρέπει να είναι σαν τονωτικά και όχι καθησυχαστικα. Και η λιχουδια παρόλο που δεν θα την φάει βοηθάει.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Σε αυτού του τύπου τους κρότους φοβάται και όταν είναι χαμηλής έντασης;
Σε βροντές που πέφτουν στην περιοχή σας και τρίζει το σπίτι αδιάφορη δηλαδή;

Πάντως γενικά έπραξες το να το δώσεις κίνηση στον σκύλο και να προσπαθήσεις να ξεκολλήσεις το μυαλό του με ασκήσεις είναι το πιο σωστό. Παρατεταμένο κάτσε και στατικές εντολές δεν βοηθάνε. Επίσης τα αγγίγματα πρέπει να είναι σαν τονωτικά και όχι καθησυχαστικα. Και η λιχουδια παρόλο που δεν θα την φάει βοηθάει.
αν τους ακουσει χαμηλους θα κοιταξει προς τον θορηβο αλλα δε θα αρχισει το τρεμουλο.
με τις αστραπες και ολα τα αλλα μπορει να του κανουν εντυπωση αλλα οχι, δε δειχνει να φοβαται
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Προσπάθησε να του βάζεις ήχους που να αυξάνεις την ένταση σιγά σιγά. Ξεκινάς από εκεί που τον προβληματίζουν αλλά δεν τον παραλύουν και σιγά σιγά δυναμώνεις. Εννοείται κινηστε με τους ήχους δεν τους βάζεις και τον αφήνεις να αραξει στον καναπέ και να επικεντρωθεί σε αυτούς.
Στο καθιστό θέλει ακόμα χαμηλότερη ένταση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3