Κρυψορχία


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Και εγω ξερω τσεχοσλοβακικο που κατεβασε το 2ο γυρω στους 7.5 μηνες.. και εγω εχω ακουσει οτι με τις μεγαλοσωμες παιζουν τετοια διαφορα.. δεν κτλβα οτι οταν το πηρες απ τον εκτροφεα ειχε και τα δυο, αν ισχυει οντως αυτο τοτε δεν μπορει να ειναι στην κοιλια αλλα "εκει τριγυρω". Αρα οι πιθανοτητες αυξανονται πολυ.. απλα σ ειπα οτι ο εκτροφεας αν δεν τα εχει δυο μηνων κανονικα το δινει πετ γιατι εχω διαβασει και σε σαιτ πολυ καλων εκτροφεων στο εξωτερικο να γραφουν εκτος των αλλων "two testicles are present" καπως ετσι! Μην το λες αυτο για τα αρσενικα:D και τα θηλυκα θα σ εχουν την περιοδο και αν αργοτερα ασχολιοσουν και ηθελες να ξεκινησεις εκτροφη πχ αντε να εχεις θηλυκια σουπερ πολυ καλη μορφολογικα και στειρα..:D
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Μην το λες αυτο για τα αρσενικα:D και τα θηλυκα θα σ εχουν την περιοδο και αν αργοτερα ασχολιοσουν και ηθελες να ξεκινησεις εκτροφη πχ αντε να εχεις θηλυκια σουπερ πολυ καλη μορφολογικα και στειρα..:D
Μακριά από μένα η εκτροφή, δεν είμαι ειδική και δεν έχω τέτοιες βλέψεις!:) Επίσης είχα θηλυκιά σούπερ πολύ καλή μορφολογικά και στειρωμένη την αποχωρίστηκα πριν λίγους μήνες έχοντας κλείσει τα 17,5 της χρόνια:cry:
Προς το παρόν με τον κούταβο, προσπαθώντας να εφαρμόσω τη συμβουλή του sea-mol, επιδίδομαι στο κυνήγι του κρυμμένου θυσαυρού:ROFLMAO:
 


Anastasios17

Member
22 Ιανουαρίου 2018
5
0
47
Εννοείς να δίνουμε προληπτικά ορμόνες;

Το συντομότερο, εφόσον πρόκειται για όρχη στην κοιλιά, ή μακρια από το όσχεο αλλά εκτός κοιλιάς.
Καλησπέρα σας έχω έναν γερμανικό ποιμενικό εργασίας αγορασμενο από γνωστό εκτροφεα με πετιγκρι το κουτάβι τώρα είναι 7μηνων και έχει έναν όρχι κατεβασμένο το ψάχνω πολύ το θέμα αν υπάρχει κάτι να βοηθήσει να είναι φυσιολογικός γιατί φυσικά τον έχω αγαπήσει το κουτάβι με τον εκτροφεα το συζητάμε τι μπορεί να γίνει εν το μεταξύ δεν τον βλέπω θετικό για αλαγη του σκύλου ή αποζημίωση αν μείνει έτσι οριστικός ο σκύλος τι δικαιούμαι σε αυτή την περίπτωση τι είναι υποχρεωμένος να κάνει ο εκτροφέας ο γιατρός πως υπέγραψε ότι τα κουτάβια είναι υγιής και αρτιμελείς στην δήλωση της γέννας για τα πετιγκρι τι μπορώ να απαιτησω και με ποιο τρόπο θα λυθεί το θέμα
 


Anastasios17

Member
22 Ιανουαρίου 2018
5
0
47
Καλησπέρα σας έχω έναν γερμανικό ποιμενικό εργασίας αγορασμενο από γνωστό εκτροφεα με πετιγκρι το κουτάβι τώρα είναι 7μηνων και έχει έναν όρχι κατεβασμένο το ψάχνω πολύ το θέμα αν υπάρχει κάτι να βοηθήσει να είναι φυσιολογικός γιατί φυσικά τον έχω αγαπήσει το κουτάβι με τον εκτροφεα το συζητάμε τι μπορεί να γίνει εν το μεταξύ δεν τον βλέπω θετικό για αλαγη του σκύλου ή αποζημίωση αν μείνει έτσι οριστικός ο σκύλος τι δικαιούμαι σε αυτή την περίπτωση τι είναι υποχρεωμένος να κάνει ο εκτροφέας ο γιατρός πως υπέγραψε ότι τα κουτάβια είναι υγιής και αρτιμελείς στην δήλωση της γέννας για τα πετιγκρι τι μπορώ να απαιτησω και με ποιο τρόπο θα λυθεί το θέμα
αν δεν έχει κατέβει ακόμα ΜΑΛΛΟΝ δεν θα κατέβει.

περιμένεις μέχρι τους 8-9 μήνες και ύστερα στείρωση και αφαίρεση του κρυμένου.

όχι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος παραπάνω εκτός από ότι υπάρχει σε μια οποιαδήποτε εγχείριση
Γειά σας!
το μικράκι μου είναι 4 μηνών και έχει κατεβεί μόνο ο ένας του όρχις.
Ο γιατρός μου είπε οτι είναι πολύ πιθανό να κατεβεί αργότερα, αν όμως δεν κατέβει, διάβασα οτι υπάρχει ενδεχόμενο καρκινοποίησης, οπότε θα χρειαστεί εγχείρηση.
Απο την εμπειρία σας, γνωρίζετε πότε ολοκληρώνεται η μορφολογία και ανάπτυξη των γεννητικών οργάνων?
Θα είναι επικίνδυνη μια τέτοια εγχείρηση?
Σας ευχαριστώ πολύ!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Καλησπέρα σας έχω έναν γερμανικό ποιμενικό εργασίας αγορασμενο από γνωστό εκτροφεα με πετιγκρι το κουτάβι τώρα είναι 7μηνων και έχει έναν όρχι κατεβασμένο το ψάχνω πολύ το θέμα αν υπάρχει κάτι να βοηθήσει να είναι φυσιολογικός γιατί φυσικά τον έχω αγαπήσει το κουτάβι με τον εκτροφεα το συζητάμε τι μπορεί να γίνει εν το μεταξύ δεν τον βλέπω θετικό για αλαγη του σκύλου ή αποζημίωση αν μείνει έτσι οριστικός ο σκύλος τι δικαιούμαι σε αυτή την περίπτωση τι είναι υποχρεωμένος να κάνει ο εκτροφέας ο γιατρός πως υπέγραψε ότι τα κουτάβια είναι υγιής και αρτιμελείς στην δήλωση της γέννας για τα πετιγκρι τι μπορώ να απαιτησω και με ποιο τρόπο θα λυθεί το θέμα
Το θέμα θα λυθεί με την στείρωση του σκύλου. Περαστικά.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ο κτηνιατρος δεν φερει ευθυνη γιατι οταν υπογραφει για την δηλωση της γεννας δεν μπορει να ξερει αν θα κατεβουν οι ορχεις η οχι.
Τα υπολοιπα θα πρεπει να τα βρειτε με τον εκτροφεα σας.
Ψηλαφιζεται ο ορχις?
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Φυσιολογικα,νομιζω οτι, κατεβαινουν και οι 2 μεχρι τις 8-9 βδομαδες. Λογικα το κουταβι το πηρες απο τον εκτροφεα μετα ή σε αυτην την ηλικια, οποτε θα επρεπε να το εχετε δει και συζητησει τοτε το ολο θεμα, για να μην το ψαχνετε εκ των υστερων,οπως θα συμβει τωρα...
"Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο", δε νομιζω οτι μπορεις να απαιτησεις κατι.
Δεχεσαι οτι σου προτεινει ο εκτροφεας σου (αν σου προτεινει), εκτος και αν υπαρχει συμβολαιο αγορας με συγκεκριμενους ορους.
Στα ιατρικα δεν ξερω να σε βοηθησω, ελπιζω να πανε ολα καλα με τον σκυλο σου!
 


Anastasios17

Member
22 Ιανουαρίου 2018
5
0
47
Ο κτηνιατρος δεν φερει ευθυνη γιατι οταν υπογραφει για την δηλωση της γεννας δεν μπορει να ξερει αν θα κατεβουν οι ορχεις η οχι.
Τα υπολοιπα θα πρεπει να τα βρειτε με τον εκτροφεα σας.
Ψηλαφιζεται ο ορχις?
Οχι
 


Anastasios17

Member
22 Ιανουαρίου 2018
5
0
47
Φυσιολογικα,νομιζω οτι, κατεβαινουν και οι 2 μεχρι τις 8-9 βδομαδες. Λογικα το κουταβι το πηρες απο τον εκτροφεα μετα ή σε αυτην την ηλικια, οποτε θα επρεπε να το εχετε δει και συζητησει τοτε το ολο θεμα, για να μην το ψαχνετε εκ των υστερων,οπως θα συμβει τωρα...
"Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο", δε νομιζω οτι μπορεις να απαιτησεις κατι.
Δεχεσαι οτι σου προτεινει ο εκτροφεας σου (αν σου προτεινει), εκτος και αν υπαρχει συμβολαιο αγορας με συγκεκριμενους ορους.
Στα ιατρικα δεν ξερω να σε βοηθησω, ελπιζω να πανε ολα καλα με τον σκυλο σου!
Ευχαριστώ
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
δυστυχως αυτο ειναι ενα θεμα που απλα μπορει να τυχει ενω οι γονεις να ηταν υγειεστατοι κ ο επιβητορας με ορχεις κανονικα. εχω ακουσει οτι αυτο το θεμα εχει να κανει με το γονιδιακο κορδονι του αρσενικου καπως ετσι, καλα το λεω? και οτι μπορει να φερει βεβαια το γονιδιο και η μανα απλα στα θηλυκα ειναι πιο δυσκολο να τεκμηριωθει επιστημονικα (διορθωστε). τελοσπαντων δυστυχως ο εκτροφεας δεν γινεται να ξερει ποτε και γιατι δημιουργειται αυτο (ενταξει εννοειται δεν σχολιαζω εκτροφεις που βαζουν ψευτικα μπαλακια:LOL:). αν του ειχες πει εξ αρχης πχ οτι τον θες για εκθεσεις θα επρεπε να το ειχατε δει πιο αναλυτικα το θεμα.. αλλα κ γνκ αυτα τα πραγματα καλο ειναι να λεγονται απο την αρχη (κ απ τις δυο πλευρες δλδ). μια νορμαλ κ λογικη λυση που μ ακουγεται εμενα ειναι να σ πληρωσει την στειρωση πχ.. ενας απλος ιδιωτης που παει σε εναν εκτροφεα για να αποκτησει κουταβι, ειναι δυσκολο να εχει τις απειρες γνωσεις για το τι μπορει να τυχει,γιαυτο νομιζω θα επρεπε να ξεκαθαριζονται απ την αρχη καποια πραγματα, κ τι σεναρια μπορουν να συμβουν ωστε να μην δημιουργουνται παρεξηγησεις αργοτερα. ξερω εκτροφεις που εχουν παρει το σκυλι κ εχουν δωσει αλλο (αλλα κυριως σε εκτροφεις), εκτροφεις που λενε ενα δευτερο κουταβι δωρεαν ή μιση τιμη (αν υπαρχει τετοιο ενδιαφερον), εκτροφεις που πληρωνουν την στειρωση κ εκτροφεις που δεν κανουν τπτ. φυσικα με τιποτα δεν πρεπει να ζευγαρωσει.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
2 απορίες έχω:

1. @Anastasios17 αν σου πει ότι το παίρνει πίσω το κουτάβι και σου δίνει άλλο μιας και το τωρινό κατα πως φαίνεται είναι ελλατωματικό, εσύ με αυτή την λύση είσαι εντάξει;

2. @Δημητρα_kme ψεύτικα μπαλάκια?!?!?!?! :eek:
 






saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Λοιπόν, για να μην ανοίγω νέο θέμα...4 μηνών αρσενικό κουτάβι, η κτηνίατρος δεν "ανίχνευσε" τον ένα όρχι, και είναι και κατά της ορμονοθεραπείας. Η άμεση κίνηση είναι:
α) υπέρηχο για να δούμε την ακριβή θέση και μετά ορμονοθεραπεία
β) περιμένουμε και αν δεν κατέβει προχωράμε σε στείρωση.

Αυταααααά...Πραγματικά στεναχωριέμαι και προβληματίζομαι (και ήθελα κάπου να πω τον "πόνο" μου μιας και οι μη κάτοχοι σκύλων δε με καταλαβαίνουν).
Έτσι, για την "ιστορία", ξέχασα να ενημερώσω ότι δεν έκανα απολύτως τίποτα στον σκύλο, περίμενα, και στην ηλικία των 6 μηνών ήρθε στη θέση του, πλέον ειναι αρτιμελής.;)
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
"Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο", δε νομιζω οτι μπορεις να απαιτησεις κατι.
Δεχεσαι οτι σου προτεινει ο εκτροφεας σου (αν σου προτεινει), εκτος και αν υπαρχει συμβολαιο αγορας με συγκεκριμενους ορους.
Δυστυχώς, το παραπάνω ισχύει...
 


Manny

New Member
1 Φεβρουαρίου 2018
2
0
32
Γειά σας!
το μικράκι μου είναι 4 μηνών και έχει κατεβεί μόνο ο ένας του όρχις.
Ο γιατρός μου είπε οτι είναι πολύ πιθανό να κατεβεί αργότερα, αν όμως δεν κατέβει, διάβασα οτι υπάρχει ενδεχόμενο καρκινοποίησης, οπότε θα χρειαστεί εγχείρηση.
Απο την εμπειρία σας, γνωρίζετε πότε ολοκληρώνεται η μορφολογία και ανάπτυξη των γεννητικών οργάνων?
Θα είναι επικίνδυνη μια τέτοια εγχείρηση?
Σας ευχαριστώ πολύ!
ΕΓΏ ΈΧΩ ΈΝΑ ΣΙΧ ΤΖΟΥ. ΤΟΝ ΕΊΧΑ ΠΑΡΕΙΙ ΑΠΌ ΜΕΓΆΛΟ ΠΕΤΣΟΠ ΣΤΗΝ ΘΕΣΝΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΗΛΊΘΙΟΣ ΟΎΤΕ ΚΑΝ ΜΟΥ ΕΊΠΕ ΠΩΣ ΤΟ ΣΚΥΛΊ ΕΊΧΕ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑ. ΌΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΆΛΑΒΑ Κ ΤΟΥ ΖΉΤΗΣΑ ΤΟΝ ΛΌΓΟ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΆΩ ΠΊΣΩ. ΠΡΏΤΟΝ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ Η ΠΏΛΗΣΗ Κ ΔΕΎΤΕΡΟΝ ΔΕΝ ΥΠΉΡΧΕ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΓΙΑΤΊ ΔΕΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΌ. ΤΏΡΑ Ο ΜΑΝΝΥ ΕΊΝΑΙ 7 ΧΡΟΝΏΝ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΤΠΤ ΑΠΟΛΎΤΩΣ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΑΛΛΆ ΔΕΝ ΤΟΝ ΈΧΩ ΖΕΥΓΑΡΏΣΕΙ ΕΝΏ ΉΘΕΛΑ ΠΟΛΎ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΧΕΊΡΗΣΑ ΑΚΟΜΑ.
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
ΕΓΏ ΈΧΩ ΈΝΑ ΣΙΧ ΤΖΟΥ. ΤΟΝ ΕΊΧΑ ΠΑΡΕΙΙ ΑΠΌ ΜΕΓΆΛΟ ΠΕΤΣΟΠ ΣΤΗΝ ΘΕΣΝΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΗΛΊΘΙΟΣ ΟΎΤΕ ΚΑΝ ΜΟΥ ΕΊΠΕ ΠΩΣ ΤΟ ΣΚΥΛΊ ΕΊΧΕ ΚΡΥΨΟΡΧΙΑ. ΌΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΆΛΑΒΑ Κ ΤΟΥ ΖΉΤΗΣΑ ΤΟΝ ΛΌΓΟ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΆΩ ΠΊΣΩ. ΠΡΏΤΟΝ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ Η ΠΏΛΗΣΗ Κ ΔΕΎΤΕΡΟΝ ΔΕΝ ΥΠΉΡΧΕ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΓΙΑΤΊ ΔΕΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΌ. ΤΏΡΑ Ο ΜΑΝΝΥ ΕΊΝΑΙ 7 ΧΡΟΝΏΝ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΤΠΤ ΑΠΟΛΎΤΩΣ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΑΛΛΆ ΔΕΝ ΤΟΝ ΈΧΩ ΖΕΥΓΑΡΏΣΕΙ ΕΝΏ ΉΘΕΛΑ ΠΟΛΎ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΧΕΊΡΗΣΑ ΑΚΟΜΑ.
Γενικότερα δεν αγοράζουμε σκύλους από pet shop γι αυτόν και άλλους παρόμοιους λόγους. Κάνε μια αναζήτηση εδώ ή στο Google για puppy mills.
Και φυσικά δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να ζευγαρώσει ο σκυλακος σου, ακόμα κι αν είχε και τους δύο όρχεις.
Μια απορία όμως βρε παιδί μου... εφόσον λες ότι η πώληση απαγορεύεται, γιατί τον πήρες?