Κτηνίατροι


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.116
10.066
Athens
Να τα γράψω καλύτερα για να ξεσπάσω κάπου και να μην προβώ σε πράξεις βίαιοπραγίας που δεν κάνει. Περάσαμε και περνάμε μια δύσκολη εβδομάδα όπου πρέπει να ζυγιστούν πολλοί παράγοντες, να παρθούν αποφάσεις και να προβούμε ενδεχομένως σε δύσκολες ιατρικές πράξεις, αλλά αυτό είναι κάτι που θα αναλύσω στο παραδίπλα θέμα, αφού προηγουμένως έχω και άλλες εξετάσεις στα χέρια μου. Στο διάστημα αυτό έχω επισκεφθεί ή μιλήσει με διάφορους, εδώ όμως θα καταγράψω ευτράπελα που βιώνω αυτές τις μέρες, με την ελπίδα να τα διαβάσει και κτηνίατρος για να προβληματιστεί μπα και πάψουμε λίγο να είμαστε μπανανία.

Ατάκα "Μην διαβάζεις από το Internet"
Δηλαδή γιατρέ προτιμάς εν έτει 2023 να έρθω ως αγράμματος πελάτης και να σε ρωτάω τα στοιχειώδη όπως τι είναι σπλήνα, τι είναι κακοήθεια ή και τι είναι σκύλος; Προτιμάς να έχεις καθυστερημένους και αγράμματους πελάτες, γιατί; Για να μην σπαταλάς χρόνο σε συζήτηση; Για να μην αφήνεις αμφιβολίες στη διάγνωση και φανείς ανεπαρκής; Βιβλιογραφία σου ανέφερα στο κάτω κάτω που μου την ανέφερε συνάδελφός σου, να του πω κι αυτουνού να μην διαβάζει;

Γιατρέ να βοηθήσουμε λίγο με ενυδάτωση (ορό), τι μπορούμε να κάνουμε για "boostάρουμε" λίγο την κατάσταση μέχρι να μπούμε σε επεμβατική διαδικασία;
Δεν χρειάζεται.
Mετά από λίγο:
Για να γίνει αυτό χρειάζεται να πάει για νοσηλεία, εγώ εδώ δεν έχω.

Η "μεγάλη κλινική"
όπου έχω κλείσει ραντεβού για γαστροσκόπηση και αξονική τομογραφία που απαιτούν ολική νάρκωση. Έχει ήδη προηγηθεί υπέρηχος στην ίδια κλινική.
  • Εγώ ζήτησα να μου δώσουν οδηγίες για το πότε σταματάω ποια φαρμακευτικά σκευάσματα ενόψη γαστροσκόπησης. Αν δεν ήμουν εγώ υποψιασμένη ουδείς θα ασχολούνταν μάλλον και πάμε όπου βγει.
  • Έφτυσα αίμα στα τηλέφωνα για να μου στείλουν την γνωμάτευση και το υλικό του υπέρηχου 2 μέρες ΜΕΤΑ, όταν καίγεται ο κώλος μας για να πάρουμε αποφάσεις.
  • Σε τηλεφωνική συνομιλία χθες το βράδυ, εκνευρίστηκε ο αρχιστράτηγος της κλινικής γιατί είπα τη φράση "Είναι 13 ετών και όχι σε καλή κατάσταση, έχετε συνενοηθεί φαντάζομαι σχετικά με τον αναισθησιολόγο". Ειρωνική απάντηση "Κυρία ... ξέρουμε να κάνουμε τη δουλειά μας".
  • Εκεί που του ανέβασα την πίεση του αρχιστράτηγου είναι όταν ζήτησα να μάθω ποιοι γιατροί (ονόματα) θα αναλάβουν την γαστροσκόπηση και την αξονική δήθεν να τους αναφέρω στον προσωπικό μου γιατρό αν χρειαστεί να μιλήσουν. Στην πραγματικότητα το ζήτησα για να τσεκάρω "τα βιογραφικά τους" - θα το αναλύσω και αυτό σε άλλη φάση, όταν θα τελειώσουμε με όλα και θα εξηγήσω γιατί ΔΕΝ είναι παράλογο.
  • Μόνη μου αυτή τη στιγμή ενόψει νάρκωσης ξεσκονίζουμε με άλλο γιατρό όλα τα αιματογικά, ηλεκτρολύτες και ότι άλλο σκατά μπορούμε να ελέγξουμε. Από την κλινικάρα τίποτε, μπάτε τώρα μέσα να σας ναρκώσουμε ξερωγώ.

Κτηνιατρεία τοπικά μπουρδελάκια
Εντάξει ρε φίλε, είσαι σε ψιλοεπαρχία. Δεν έχω την απαίτηση να κάνεις τη διαγνωσάρα. Αλλά βάψε αυτούς τους γαμοτοίχους, νά 'ρθω να στους βάψω εγώ, σε 5 ωρίτσες θα στο 'χω κάνει καινούργιο. Ιατρείο είσαι. Όχι χαμετυπείο στο Μεταξουργείο. Σιγά την επένδυση που θα κάνεις.

Υπεράνω υποψίας που λένε
Είσαι με 2 υπέρηχους/διαγνώσεις στα χέρια που εστιάζουν και συμφωνούν σε ένα συγκεκριμένο "μηχανικό" πρόβλημα. Και ο άλλος σου λέει "κακώς τρώγατε barf γιατί δημιουργεί πρόβλημα με την B12". Γιούχου.

Κοριτσάκι ανίκανο και θρασύ σε ρεσεψιόν (προφανώς με ανίκανο εργοδότη) σε επίσης άλλη μεγάλη κλινική.
Έχουμε πάει την προ-προηγούμενη εβδομάδα να παραλάβουμε με μια φίλη τον παπουδάκο γάτο της από νοσηλεία που θα τον έπαιρνε για λίγο σπίτι της και μετά θα τον "αποχαιρετούσε". Έχουμε συνενοηθεί μαζί τους για την ώρα που θα πάμε. Και λέει το μικρό τσόκαρο στη ρεσεψιόν "Ναι αλλά ΜΟΥ ήρθατε νωρίς". Και θέλει το τσόκαρο να περιμένουμε για να παραλάβουμε τον ετοιμοθάνατο γάτο γιατί "είχαν πολύ δουλειά". Το τσόκαρο.

Αγαπητέ κτηνίατρε.
Δεν θέλω να μου κάνεις pampering ούτε γούτσου γούτσου. Θέλω να κάνεις ΟΣΟ μπορείς (κανείς δεν είναι αλάθητος) σωστά τη δουλειά σου και να σέβεσαι το μαλάκα τον πελάτη που σε πληρώνει. Στη δική μου δουλειά αν κάνεις τα παραπάνω φάουλ τρώνε κεφάλια, παρόλο που στη δική μου δουλειά δεν παίζουμε με ζωές.

Μπορείς να είσαι λίγο πιο επαγγελματίας; Aν δεν μπορείς κλείστο το γαμήδι το ιατρείο και κάνε κάτι άλλο για το προς ζειν. Βάφε νύχια ξερωγώ.
 


Vassilka

New Member
5 Ιουλίου 2023
2
4
64
Καλησπέρα
Μέχρι τώρα δεν χρειάστηκα κτηνίατρο είμαι ομοιοπαθητικός και θεραπευα τα σκυλιά μου με ομοιοπαθητικά σκευάσματα , το ενα ο Τζανγκο είναι 10 χρόνων υγιέστατος και η Ελμα 3.5
Πριν 1.5 χρόνο διαγνώστηκε η Ελμα με καλαζαρ ,βασικά είχε ανορεξία και κουτσαινε από το πίσω πόδι , νόμιζα πως το έχει χτυπήσει και έτσι πηγα σε κτηνίατρο .
Μου δώσανε μόνο ζυλαπουρ για 6 μήνες, εγώ της έδινα για όλο αυτό το διάστημα συμπληρώματα όπως ιπποφαές , ειδικά μανιτάρια γιαδουραγκαθο και ωμέγα 3 και ομοιοπαθητικά
Μέρα από δέκα μέρες το σκυλί παρουσίασε εντυπωσιακή βελτίωση η οποία συνεχίστηκε για ένα χρόνο περίπου και σύμφωνα με την κτηνίατρο που έχω απέναντι από το σπίτι μου στους δέκα μήνες έκοψα καιτα ζυλαπουρ αλλά συνέχισα να της δίνω κάποια συμπληρώματα και ομοιοπαθητικά
Τίτλος αρχικά 400 μετα 200 και τον Μάρτιο του 23 ενώ το σκυλάκι άρχισε πάλι να μην δείχνει καλά 100!!
Βιοχημικές εξετάσεις καλές και η κτηνίατρος με είχε καθησυχάσει
Στις 20Ιουνιου επειδή δεν έτρωγε πλέον σχεδόν καθόλου το πήγα σε κλινική και κάναμε πάλιν εξετάσεις , υπέρηχο ,ακτινογραφία εξετάσεις αίματος, βιοχημικές ούρων .
Η γιατρός βρήκε πως έχει νεφρική νόσο σταδιο δύο με κρεατινίνη φυσιολογική τιμή αλλά μια ειδική αίματος όχι καλή
Κάναμε και τίτλο καλαζαρ και βγήκε 1030 !!
Το ερώτημα είναι πώς από 100 σε δύο μήνες πήγε 1030?
Πιστεύω πως η πρώτη εξέταση βγήκε λάθος , ήταν λάθος εργαστηρίου και αδιαφορία κτηνιάτρου που δεν ψυλιαστηκε ότι κάτι δεν πάει καλά με την εξέταση αφού το ζώο ήταν χάλια
Στο μεταξύ η κοιλιά της τούμπανο ρωτούσα συνέχεια γιατί συμβαίνει αυτό , καμμία απάντηση
Το ζώο δεν έτρωγε και μετά την εξέταση στην κλινική παρουσίασε πλήρη κατατονία ήταν στα πρόθυρα του θανάτου , μόλις άγγιζα την κοιλιά της ένιωθα ένα απίστευτο τρέμουλο σαν κάποιος να χτυπούσε από μέσα
Υποψιάστηκα πως επιδεινώθηκε η κατάσταση από την ακτινογραφία κοιλίας , ρώτησα πάλι δεν πήρα απάντηση ,
Ξεκτίμησα μιλτεφοραν , φάρμακα νεφροπροστασιας και κάτι δικά μου ομοιοπαθητικά και συμπληρώματα
Στο μεταξύ ξεκίνησα σίτιση με σύριγγα ενώ η κτηνίατρος να επιμένει πως το σκυλί μπορεί να φάει αλλά κάνει νάζια !!
Τους είναι αδύνατον ως συμπέρασμα από τα παραπάνω να καταλάβουν πως το κάθε σκυλί είναι διαφορετικό και πως εμείς που τα φροντίζουμε γνωρίζουμε πολλά πράγματα για την συμπεριφορά τους
´Τώρα στη μέση της θεραπείας είναι πολύ καλύτερα της δίνω και σίδηρο για την αναιμία και συνεχίζω τη σίτιση ενώ ΚΑΝΕΝΑΣ κτηνίατρος δεν μου είπε πως είναι απαραίτητο αυτό !!
Αν δεν το έκανα η Ελμα θα είχε τώρα πεθάνει ,δεν μπορείς να δίνεις ισχυρά φάρμακα σε ένα σκυλί η άνθρωπο αν δεν σιτίζεται σωστά !!
 
  • Like
Reactions: Mava


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Ακριβώς στην ίδια κατάσταση είμαι και εγώ τη τελευταία εβδομάδα όπως έχω αναφέρει και στο θεμα που άνοιξα. 6 ετών ο σκύλος μου και τον έχω πάει μέχρι στιγμής από τη γέννηση του σε 8 διαφορετικούς κτηνιάτρους. Αν έχω βρει κάποιον που εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια; Κανέναν. Δεν είμαι αχάριστος όμως και είμαι ευγνώμων που 2 από αυτούς κρίθηκαν ικανοί όταν όλοι οι υπόλοιποι ήταν τρεις λαλούν και τρεις χορεύουν. Από τη πιο απλή υπόθεση (εμβολιασμός καλαζαρ) μέχρι τη πιο δύσκολη (δερματοπάθεια, παράλυση) αισθάνθηκα με όλους πραγματικά μόνος.
Καλαζαρ:
Να κάνεις το εμβόλιο για το καλαζαρ. Δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς. Θα κάνουμε μια εξέταση να δούμε αν είναι αλλεργικός και θα προχωρήσουμε. Και όντως ξεκινάμε το τριπλό στον ένα χρόνο. Στη δεύτερη δόση αίμα από τα πρησμένα του μάτια. Να μπαίνεις στο σπίτι και να τον βλέπεις να στέκεται στα δύο του πόδια και ν μην μπορεί να σε δει και να κοιτάει αλλού. "Είναι αλλεργικός, μη διανοηθείς να του ξανακάνεις καλαζαρ, θα τον είχαμε χάσει αν δεν εμφάνιζε σύμπτωμα και προχωρούσαν στη τρίτη δόση"
Δερματοπάθεια:
Εμφανίζεται λίγο καιρό μετά το καλαζαρ. Ο δεύτερος κτηνιατρος ρίχνει το φταίξιμο στο εμβόλιο. Το σκυλί σου εμφανίζει σημάδια καλαζαρ πιθανόν νοσεί από το εμβόλιο. Κάνουμε τεστ, αρνητικός. Ο τρίτος θεωρεί πως είναι μύκητες με διάγνωση πολυεστιακής δερματίτιτδας. Ξεκινάει αγωγή με sporanox για 4 μήνες. Κανένα αποτέλεσμα. Ο τέταρτος συμφωνεί για τους μύκητες μου δίνει και medrol. Επιπλεον μου λεει οτι μπορει να ειναι αλλεργικό και να ασβεστωσω το σπίτι γιατι πιθανον εχω κατι μεσαβστο σπίτι και επιδεινώνει τη κατασταση του. Κανένα αποτέλεσμα οχι δεν ασβεστωσα το σπίτι. Ο σκύλος μου είχε χάσει όλο του το τρίχωμα και είχε γεμίσει πληγές σε όλο του το σώμα του με πυον πράσινο και έχει βγάλει εσωτερικά αποστήματα στα πόδια ενώ εμφανίζει ελαφρυ κουτσεμα στο αριστερο μπροστα πόδι. Πάω στον 5ο. Ακυρώνει τις διαγνώσεις όλων. Τους κατηγορεί ότι μου σκοτώνουν το σκυλί με τόση κορτιζόνη τόσους μήνες. Κόβει τα πάντα του δίνει dalacin και θεραπεία με advocate. Όντως πετυχαίνει και αρχίζουν να εξαφανίζονται οι πληγές, αρχίζει να βγαίνει τρίχωμα αλλά στο σώμα του εμφανίζονται μπαλώματα μαύρων κηλίδων τα οποία τα θεωρεί αλλεργικά και άνευ ιδιαίτερης σημασίας επειδή η συνολική κλινικη του εικόνα έχει αρχίσει να καλυτερεύει. Εντελώς τυχαία λόγω διακοπών πάω σε 6ο κτηνίατρο. Με τον που τον βλέπει "έχει νόσο Couching". Ξεκινάμε εξετάσεις όπου βγαίνει αρνητικό στη νόσο αλλά θετικός στον υποθυρεοειδισμο. Ξεκινάμε αγωγή με Τ4. Διορθώνονται τα πάντα. Από τα δερματικά, από τα αποστήματα, το κούτσεμα, ΟΛΑ. 3 κτηνιατροι πριν από αυτόν και κάνεις δεν το σκέφτηκε. Κανείς και όλοι τους ν μου γεμίζουν φάρμακα το σκυλί και προτείνοντας μου νοσηλείες και ειδικές πανάκριβες εξετάσεις.
Χτύπημα στο πόδι παραλυση:
Το τελευταίο σκηνικό το οποίο περιέγραψα στο θέμα που έγραψα. Επικοινωνώ με τρεις κτηνιατρους που έχω κρατήσει επαφή και τους δύο τους εμπιστεύομαι επειδή όντως τυχαία η όχι η διάγνωση τους έφτιαξε τη κατάσταση του σκύλου μου. Φώτο και βίντεο επειδή δεν υπήρχε άλλος τρόπος. Αντιφλεγμωνωδης ο ένας, αντιβίωση και αντιφλεγμωνωδη ο άλλος. Μου λέει ο πατέρας μου για ένα κτηνίατρο πολύ καλό να του στείλω να μου πει τη γνώμη του. Δεν έβλεπε πρήξιμο, θα καταστρέψω το σκυλί και να πάω να το ανοίξω για να ελέγξουν τα νευρολογικά του και να του κάνω σε όλο το σώμα ακτινογραφιες για προβλήματα ορθοπεδικά. Ο κτηνιατρος ενημερωνει τον προηγουμενο κτηνίατρο (είναι γνωστοί) και εκει που ο αλλος εβλεπε μόλυνση αρχισαν να μου ερχονται μνμτα οτι φταιει τελικα το νευρολογικό και να τον παω σε κλινική! Στην απελπισία μου βρίσκω έναν κτηνίατρο που επισκέπτεται κατοικον. Διαπιστώνει χτύπημα στο μαξιλαράκι του ποδιού και μόλυνση, παρακέντηση καθαρισμός. Πλην του τελευταίου κανένας δε μου είπε πως ένα παραλυτο στην ουσία σκυλί θα το κάνω να ενεργηθεί. Όταν του έρθουν θα του φύγουν μη φοβάσαι. Και να διαβάζω στο ίντερνετ για τα χειρότερα που μπορούν να συμβούν μέχρι να φτάσουν σε αυτή τη κατάσταση. Και να προσπαθώ μόνος μου χωρίς άλλες γνώσεις. Να προσπαθώ με γάντι και λιπαντικό να του προκαλέσω κακακια, με μωρομαντηλα και κυκλικες κινήσεις στη τρύπα του, να προσπαθώ να δω τι είναι αυτό το όργανο που πιάνω στη κοιλιά προσπαθώντας να βρω τη κύστη για να του τη πιέσω και να κάνει τσίσα. Και να τους ενημερώνεις ότι έχει χτύπημα στο πόδι και να χαίρονται επειδή πέτυχαν την αρχική διάγνωση έχω την είχαν αλλάξει επειδή πίστεψαν άλλον κτηνίατρο!!!
Για μικρά θέματα ερωτήματα:
Όλα αυτά τα χρόνια έχω πέσει σε αντιφάσεις έχω πέσει σε τελείως κουλά πράγματα που πραγματικά νιώθω ότι ο σκυλάκος μου ζει καθαρά από τύχη. Όχι από βοηθεια κτηνιατρου η φαρμάκων. Τύχη. Έχω πέσει σε κτηνιατρους να μου λένε ότι δεν είναι ανάγκη να εμβολιάζεται κάθε χρόνο. Σε δύο χρόνια έχει πάρει τα αντισώματα. Βλέπεις κανέναν άνθρωπο να κάνει κάθε χρόνο το ίδιο εμβόλιο; Δε θα του πάρεις κανένα συμπλήρωμα δεν κάνουν καλό. Δε θα του παίρνεις ανθρώπινα φάρμακα (αντιβιωσεις) θα του παίρνεις μόνο κτηνιατρικά. Και κτηνίατροι που απαιτούσαν φημωτρο για να τον πλησιάσουν ενώ ο σκύλος με το ζόρι ανασαινε, κτηνίατροι που δεν ήθελα να βοηθήσουν να τον ανεβάσω στο τραπέζι, κτηνιατροι που είχαν μορφασμό σιχαμαρας όταν τον κοιτούσαν με τα δερματικά προβλήματα του. Κτηνιατροι που δε σε ενημερώνουν για τα αποτελέσματα αν δεν πληρωθούν ενώ θα λείπεις σε διακοπες και τους εχεις πει οτι θελεις ενημέρωση για να ξερεις στις διακοπες τι να κανεις με το σκύλο. Και να σου έχουν πάρει δείγμα από τα αυτιά να περιμένεις απάντηση για να ξεκινησεις αγωγή και να μη σε ενημερωνουν ποτέ ακομα και μετα απο οχλησεις. Κτηνιατροι που σε κοιτάνε από τη τσέπη, που σου προτείνουν μονο τις ακριβες λύσεις και μαθαινεις απο αλλον οτι υπαρχει και φθηνή λύση, κτηνιατροι που θεωρουν τελεια μονο τη τροφη που προωθουν και για οποιιοδηποτε λογο τους πας το κατοικιδιο ριχνουν το φταιξιμο στη τροφή διαφημιζοντας παράλληλα τη τροφη τους σαν να ειμαστε σε επεισοδιο στο Κωνσταντινου και Ελενης με τα καλσον μπερλινα και τσιγαρα Σερετη. Τι ν πω... Διαβάζω από πολλούς για κτηνιατρους διαμάντια και πραγματικά ζηλεύω. Και από την άλλη σκέφτομαι πόσο άτυχος μπορεί να είμαι που δεν έχω βρει ακόμα κάποιον να εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Και όπως είπα σε οτιδήποτε του συμβαίνει νιώθω πραγματικά ΜΟΝΟΣ.
 
  • Sad
Reactions: Mava


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.116
10.066
Athens
Στο θέμα που άνοιξα πιο πάνω, έχω να προσθέσω και άλλα, δεν θα το κάνω όμως γιατί δεν θέλω πλέον να τα ξαναθυμηθώ.
Όπως έχω γράψει πολλές φορές στο παρελθόν, ο τέλειος κτηνίατρος δεν υπάρχει. Δυστυχώς καλούμαστε αρκετές φορές να αμφισβητήσουμε, να ψάξουμε και μόνοι μας αν κάτι δεν μας κάθεται καλά, να συγκρίνουμε, να πάμε σε δεύτερο και τρίτο κτηνίατρο κλπ. Επίσης δυστυχώς ο σκύλος δεν μιλάει για να μας πει που ακριβώς νιώθει την ενόχληση, οπότε καλούμαστε να βγάλουμε ενδείξεις ή συμπεράσματα από τη συμπεριφορά του.
 


Vassilka

New Member
5 Ιουλίου 2023
2
4
64
Ένα έχω να πω
Αν δεν έχεις δικό σου κριτήριο και ένστικτο και κανεις ακριβώς ότι σου λέει ο κτηνίατρος πρέπει να έχεις κερδίσει λαχείο για να γίνει καλά το σκυλί σου , να έχεις πέσει δηλαδή σε έναν πολύ καλό επαγγελματία.
Χαιρετώ την ομάδα και εύχομαι σε όλους καλή τύχη και καλή υγεία στα ζωάκια μας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.744
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π