Κτηνίατρος για σκυλοεγκέφαλο


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Καλησπέρα παλιά και νέα μέλη.
Ο Πυρράκος πριν ένα μήνα έκλεισε τα 10 χρόνια, και ενω μας έβγαλε μέχρι τώρα απροβλημάτιστα, είχαμε συμβάν σήμερα το πρωι.
Είχαμε επιστρέψει από βόλτα και αράζαμε καναπέ και χαλί αντιστοίχως.
Κάποια στιγμή σηκώνει κεφάλι απ το χαλί και με καρφώνει με μάτια και "αυτιά".... Παίρνω χαμπάρι το βλέμμα, του μιλάω, παιχνιδιάρικα - τίποτα, γλυκα - τίποτα, εντολή - τίποτα. Μόνο ψευτογρυλίσματα έκανε σε όλη την φάση.
Σηκώνομαι και σηκώνεται με γρυλισμα και καρφωμα βλέμμα. Παίρνω το λουρί και φωνάζω βόλτα, και σπάει λίγο κίνηση ουράς. Δέχεται το λουρί επιφυλακτικά και πάμε βόλτα με αποστάση, σαν να τον βγάζει ξένος. Στην βόλτα πήγα να κάνω καμια χαζοκίνηση επαφής, αλλά το σκυλί είχε "αποτρεπτική" συμπεριφορά.
Επιστρέφουμε, οπότε τον δένω αυλή και ανεβαίνω όροφο να πάρω τηλέφωνο τον γιατρό. Κατεβαίνω κάτω μετά από πέντε λέπτα και αντιδράει σαν να είχε να με δει μήνες. Τον ανεβάζω εμφανώς ευδιάθετο στο σπίτι, και φεύγω για γιατρό, ακούγοντας πίσω κλαψουρίσματα - γαβγίσματα αποχωρισμού φάση (δεν κάνει τέτοια πράγματα).
Επιστρέφω από γιατρό και μπαίνω μεσα με καλμιβετ σε λουκανικάκια (ο φόβος φυλάει τα έρμα), αν και δεν δείχνει ψαρωτικός, μόνο με μυρίζει περισσότερο από το συνηθες. Είχε γκρεμίσει τα πραγματα από το τραπέζι της κουζίνας όταν έφυγα, προφανώς προσπαθώντας να φτασει στο παραθυρο οταν έφευγα (δεν κάνει τέτοια)
Ξέρετε καναν γιατρό σε ολή την Ελλάδα με ειδικότητα σε εγκέφαλο, και που κατα προτίμηση να έχει δική του αξονική?
Θενκς
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει κανέναν. Ειδικά να έχει δικό του τομογράφο.
Γιατί όμως τα θέλεις μαζί αυτά;
Το λογικό όπως μου ακούγεται εμένα, είναι να ξεκινήσετε με μια μαγνητική.
Από κει και πέρα, δεν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου, να σε καθοδηγήσει πάνω στα ευρήματα της μαγνητικής;
Αν και επέμβαση στον εγκέφαλο (ο μη γένοιτο δηλαδή) δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται. Αλλά πάλι, για όλα υπάρχει μια πρώτη φορά.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Εγώ τουλάχιστον, δεν έχω ακούσει.
Άλλες εξετάσεις του έκανες;
Μήπως βρε παιδί μου, προκλήθηκε από κάτι άλλο, αυτή η συμπεριφορά.
Νευρολογικό μεν, αλλά μην προέρχεται από τον εγκέφαλο. Να τον επηρρεάζει όμως προφανώς.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Βασικά, γιατί δεν τον πήρες μαζί σου στον γιατρό, να τον δει επιτόπου;
Για ασφάλεια του γιατρού;
Θα ήταν το ιδανικότερο, να τον δει σχεδόν πάνω στην κρίση.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
μόλις κατεβηκα να τον πάρω μετα το τηλεφώνημα, είχε φαινομενικά συνέλθει, ήταν απλά σε μεγάλη χαρά....δεν νομίζω να καταλάβαινε τιποτα ο ντοκ απ αυτό. Ούτως ή άλλως θα το πάω αύριο για αιματολογικές να του ρίξει μια ματιά, και εν συνεχεία θα κοιτάξω για τομογράφο.
 
  • Like
Reactions: mareco


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
από αυτό εχει εμπειρία κανεις?

 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κάποια στιγμή σηκώνει κεφάλι απ το χαλί και με καρφώνει με μάτια και "αυτιά"
Τι "στιγμή" ήταν αυτή;
Έκανες κάτι που του τράβηξε την προσοχή, ακούστηκε κάποιος θόρυβος, κάτι τέλος πάντων που να το δικαιολογεί, ή έγινε χωρίς τίποτα από όλα αυτά, στο ξεκουδουνο;

Από μάτια πως πάτε;
Βλέπει καλά;

Πάντως αρκετά περίεργη συμπεριφορά.
Δεν ξέρω πως εκφράζονται τα εγκεφαλικά στον σκύλο (μάλλον εκεί πάει το μυαλό σου), αλλά με παραξενεύουν κάποιες μικρές διαλειψεις που περιέγραψες.
Σαν να δουλεύει ον οφ δλδ.

Από πλευράς κίνησης πως είναι;
Παρατηρείς κάποια διαφορά;

Τώρα πως είναι;
Έχει επανέλθει στα κανονικά του;

Εύχομαι περαστικά ο, τι κι αν είναι.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Η στιγμή ήταν out of the blue. Σήκωσε κεφάλι στο ξέκουδουνο και με κοιταξε με υφος "ποιος είσαι εσύ μη σου μπιπ τίποτα?"


δεν φαίνεται να έχει θέμα με τα μάτια

κίνηση κλπ ολα κομπλέ

Τώρα θα τον έλεγες σχετικά κανονικό, με μια μικρή αντιληπτική θολούρα ίσως? Εχει πάρει και δόση καλμιβετ βέβαια
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σε κάτι τέτοια περίεργα, αρχίζεις να υποπτεύεσαι την όραση και την ανασφάλεια που συνοδεύει η σταδιακή απώλειά της.
Υποπτεύομαι βέβαια πως θα έβλεπες και άλλα σημάδια. Σκέψου μπας και είχες δει κάτι το τελευταίο διάστημα και δεν είχες δώσει σημασία.
Ή δες το κι αυτό με τον γιατρό.
Είναι και η ηλικία τέτοια που πάει το μυαλό σου.
Λόγω ηλικίας επίσης το μυαλό πάει στην γεροντική άνοια.
 
  • Like
Reactions: sea-mol




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
είναι και ποιμενικος μεγαλόσωμη φυλή....
τον γιατρό τον ρώτησες αν γνωρίζει αντίστοιχη ειδικότητα? θα ρωτήσω αύριο τον δικό μου στην πάτρα αν ξέρει κάτι...
 
  • Like
Reactions: sea-mol






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Στην Αθηνα μονο το alphavet εχω ακουσει. Ολοι εκει πανε. Γενικα οι κτηνιατροι σε στελνουν εκει και για υπερηχο γιατι εχουν εμπειρια και καλα μηχανηματα.

Πριν τον πας για αξονικη , τσεκαρε πιο απλα πραγματα οπως σου ειπαν.

Υ.Γ Μηπως τον αποκάλεσες κοντο? Πως ειναι σήμερα?
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3