Κτηνίατρος για σκυλοεγκέφαλο




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οι επιληπτικές κρίσεις συνήθως συνοδεύονται και από τρέμουλο. Κατά την διάρκεια της κρίσης συνήθως δεν υπάρχει επαφή σαν αυτή :
Παίρνω το λουρί και φωνάζω βόλτα, και σπάει λίγο κίνηση ουράς.
Το ότι σήμερα είναι καλά, είναι πάρα πολύ ενθαρρυντικό. Αποκλείει ένα εγκεφαλικό πχ που λογικά θα άφηνε κάποιο σημάδι.
Δεν ξέρω αν αποκλείει την άνοια. Διαλειψεις δλδ που παθαίνουν και οι άνθρωποι, όπου έχουν τις στιγμές τους και πάνε κι έρχονται.

Το πιο απλό σενάριο που μου έρχεται στο μυαλό, είναι να κοιμόταν βαριά, κάτι να τον τρόμαξε ή κάτι να είδε στον ύπνο του και πάνω στην θολούρα της στιγμής να συμπεριφερθηκε έτσι.

Περαστικά και αγύριστα να είναι.
 
  • Like
Reactions: sea-mol and Amaliaz


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Παρασκευή κάναμε μαγνητική στο alphavet που βγήκε καθαρή. Πολύ καλοί στην συνεννόηση και καλοί επαγγελματίες στο κέντρο.
Το Σάββατο είχαμε δύο νέα επεισόδια και είμαστε πάλι με καλμιβετ.
Ξεκινάμε διερεύνηση θυρεοειδή αύριο.....
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το καλμιβετ που στοχεύει, τι κάνει, ποια είναι η δράση του;
Βελτιώνεται με το φάρμακο, επανέρχεται πλήρως;
Αν υπάρχει βελτίωση με το φάρμακο, δεν μπορείτε να βρείτε μέσες άκρες από που προέρχεται όλο αυτό;
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μετά από πόση ώρα επανέρχεται;

Συνολικά μιλάμε για 3 επεισόδια, 1 Τετάρτη και 2 το Σάββατο;

Σε σχέση με την πρώτη φορά, βλέπεις κάποια επιδείνωση (διάρκεια, έκφραση);
Καθε φορά έχει τα ίδια συμπτώματα, την ίδια συμπεριφορά;

Θα βοηθούσε εάν τον έβγαζες βίντεο εκείνη την στιγμή και το έδειχνες στον γιατρό σου. Μήπως αυτός δει κάτι που δεν βλέπεις και ενδεχομένως δεν πάει το μυαλό σου. Κάποια περίεργη κίνηση ή κάποια παράλυση ίσως σε κάποιο σημείο.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ναι, 1επεισοδιο την Τρίτη και 2 χτες. Τα δυο ηταν απο ξαπλα και ηταν εντονοτερα, και ενα απο ξυπνιος που εχασε λιγοτερο συνείδηση. Το μεγαλύτερο ηταν χτες βραδυ που κρατησε γυρω στην ωρα για να κανει ολο τον κυκλο "ποιος εισαι εσυ-θα σου μπιπ τιποτα-α μπαμπά εσυ εισαι-ποσο καιρο εχω να σε δωωωω κλαψ λυγμ". Βιντεακι δεν πηρα, και δεν ξερω αν εχει νοημα, δεν αλλαζει τιποτα στην κινησιολογία του σκυλου, μονο στην συμπεριφορά. Δλδ καποιος αλλος μπορει να μην καταλαβει καν οτι κατι ειναι λαθος...
 






saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Παρασκευή κάναμε μαγνητική στο alphavet που βγήκε καθαρή. Πολύ καλοί στην συνεννόηση και καλοί επαγγελματίες στο κέντρο.
Το Σάββατο είχαμε δύο νέα επεισόδια και είμαστε πάλι με καλμιβετ.
Ξεκινάμε διερεύνηση θυρεοειδή αύριο.....
Μαγνητική υποθέτω έκανε με ολική αναισθησία. Η ηλικία του σκύλου δεν ήταν ανασταλτικός παράγοντας; Να υποθέσω ότι οι εξετάσεις του σκύλου πριν καθώς και η υγεία του, το επέτρεψαν.
Περαστικά του.
 
  • Like
Reactions: sea-mol




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Πάντως κι εγώ το πολύ πρώιμο και ήπιο επιληπτικό επεισόδιο σκέφτηκα πρώτα με την περιγραφή.

Είχαμε γάτο που έκανε ισχαιμικά επεισόδια που μοιάζανε με αυτό που περιγράφεις, αλλά δε θυμάμαι τι κάναμε για να διαγνωστεί. Ήταν πριν το 2000, τα μέσα ήταν πολύ λιγότερα. Τώρα πάλι κ εκείνος ο κτηνίατρος ήταν κακός, μπορεί να μην ήταν καν ισχαιμικά επεισόδια, τι να σου πω.

Περαστικά στον κούκλο!
 
  • Like
Reactions: sea-mol




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Καλησπέρα παλιά και νέα μέλη.
Ο Πυρράκος πριν ένα μήνα έκλεισε τα 10 χρόνια, και ενω μας έβγαλε μέχρι τώρα απροβλημάτιστα, είχαμε συμβάν σήμερα το πρωι.
Είχαμε επιστρέψει από βόλτα και αράζαμε καναπέ και χαλί αντιστοίχως.
Κάποια στιγμή σηκώνει κεφάλι απ το χαλί και με καρφώνει με μάτια και "αυτιά".... Παίρνω χαμπάρι το βλέμμα, του μιλάω, παιχνιδιάρικα - τίποτα, γλυκα - τίποτα, εντολή - τίποτα. Μόνο ψευτογρυλίσματα έκανε σε όλη την φάση.
Σηκώνομαι και σηκώνεται με γρυλισμα και καρφωμα βλέμμα. Παίρνω το λουρί και φωνάζω βόλτα, και σπάει λίγο κίνηση ουράς. Δέχεται το λουρί επιφυλακτικά και πάμε βόλτα με αποστάση, σαν να τον βγάζει ξένος. Στην βόλτα πήγα να κάνω καμια χαζοκίνηση επαφής, αλλά το σκυλί είχε "αποτρεπτική" συμπεριφορά.
Επιστρέφουμε, οπότε τον δένω αυλή και ανεβαίνω όροφο να πάρω τηλέφωνο τον γιατρό. Κατεβαίνω κάτω μετά από πέντε λέπτα και αντιδράει σαν να είχε να με δει μήνες. Τον ανεβάζω εμφανώς ευδιάθετο στο σπίτι, και φεύγω για γιατρό, ακούγοντας πίσω κλαψουρίσματα - γαβγίσματα αποχωρισμού φάση (δεν κάνει τέτοια πράγματα).
Επιστρέφω από γιατρό και μπαίνω μεσα με καλμιβετ σε λουκανικάκια (ο φόβος φυλάει τα έρμα), αν και δεν δείχνει ψαρωτικός, μόνο με μυρίζει περισσότερο από το συνηθες. Είχε γκρεμίσει τα πραγματα από το τραπέζι της κουζίνας όταν έφυγα, προφανώς προσπαθώντας να φτασει στο παραθυρο οταν έφευγα (δεν κάνει τέτοια)
Ξέρετε καναν γιατρό σε ολή την Ελλάδα με ειδικότητα σε εγκέφαλο, και που κατα προτίμηση να έχει δική του αξονική?
Θενκς
Σου προτεινω τον κυριο Φλαρακο Μιχαηλ. Ειχα σκυλι με ιδιοπαθη επιληψια και ειχαμε παει για αξονικη. Η κλινικη εχει αξονικο τομογραφο και νευρολογικο/νευροχειρουργικο τμημα.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν μπορουμε να κανουμε εξετασεις για θυρεοειδη, γιατι υπαρχει ελειψη της tsh (μου ειπανε) η οποια εγχυεται για να μετρηθει η αποκριση της t4. Κατα τα αλλα δεν ειχαμε καινουργιο επεισοδιο αυτη την εβδομαδα, και καλμιβετ εχει να παρει απο την Κυριακη. Θα συνεχισω το ψαξιμο. Σας ευχαριστώ ολους για το ενδιαφέρον
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
@sea-mol πώς πάει;

Θα σου μπω στο θέμα γιατί και ο δικός μου άρχισε κάτι περίεργα. Ξυπνάει μέσα στη νύχτα και αρχίζει και περπατάει στο σπίτι μέσα στον πανικό λες και είδα φαντάσματα. Σαν να μη ξέρει πού βρίσκεται. Δεν δείχνει καμία επιθετικότητα, απλά πολύ φοβισμένος. Την τελευταία φορά ήθελε 45λέπτο να ησυχάσει. Την επόμενη μέρα, κάπου 30 λεπτά μέσα στη πρωινή μας βόλτα, τον είχε πίασει πάλι, και έκανε έτστι:


Ο κτηνίατρος μας έδωσε κάτι παρόμιο με το Calmivet μόνο που έχει φυτική βάση που του δίνω κάθε βράδυ πριν πάμε όλοι για ύπνο και έκτοτε όλα καλά... Θα δούμε όταν το σταματήσω.

Δεν είμαι για να πάω μαγνιτικές κλπ σκύλο 14-μιση ετών...
 
  • Like
Reactions: sea-mol


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
@Berna επειδη βλεπω πως ειναι και λαμπ, και ξερω οτι ειναι μια απο τις ρατσες που εχουνε αρκετη προδιαθεση για επιληψια, θα προτεινα να γινει ενας ελεγχος.... εμας την δικια μας την ειχαμε παει για αξονικη οταν ηταν καπου στα 7 με 8 νομιζω, υπερβαρη και επιληπτικη. της εκαναν μεθη και ηταν σε μια κατασταση νιρβανας, συνηλθε σχεδον αμεσως αφοτου τελειωσαν. και εκεινη μετα απο τις κρισεις της καπως ετσι εκανε. δεν ηξερε που βρισκοταν, κοιταζε απο δω κι απο κει. ποτε δεν ειχε επιθετικοτητα, απλως λαχανιαζε και εκανε βολτες ολο το σπιτι πανω κατω. ευχομαι να μην ειναι ομως αυτο και να ειναι απλως κατι σε φαση στρες. περαστικα
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
@Berna επειδη βλεπω πως ειναι και λαμπ, και ξερω οτι ειναι μια απο τις ρατσες που εχουνε αρκετη προδιαθεση για επιληψια, θα προτεινα να γινει ενας ελεγχος.... εμας την δικια μας την ειχαμε παει για αξονικη οταν ηταν καπου στα 7 με 8 νομιζω, υπερβαρη και επιληπτικη. της εκαναν μεθη και ηταν σε μια κατασταση νιρβανας, συνηλθε σχεδον αμεσως αφοτου τελειωσαν. και εκεινη μετα απο τις κρισεις της καπως ετσι εκανε. δεν ηξερε που βρισκοταν, κοιταζε απο δω κι απο κει. ποτε δεν ειχε επιθετικοτητα, απλως λαχανιαζε και εκανε βολτες ολο το σπιτι πανω κατω. ευχομαι να μην ειναι ομως αυτο και να ειναι απλως κατι σε φαση στρες. περαστικα
Δεν θα κάνω μέθη σε 14.5 ετών σκύλο, ξέχνα το.. Το πολύ πολύ θα μιλήσω με τον κτηνίατρο να του δώσει θεραπεία για επιληψία αν συνεχιστεί... Το μόνο που έχω στο νου μου είναι να μην τυραννιέται και να έχει μια καλή ποιότητα ζωής και το λιγότερο που με ενδιαφέρει είναι μια "σωστή διάγνωση". Να ήταν νέος και να είχα στο νου μου δυνατότες όπως χημειοθεραπείες κλπ για να τον έχω μαζί μου για μήνες/χρόνια θα ήταν αλλιώς.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Δεν θα κάνω μέθη σε 14.5 ετών σκύλο, ξέχνα το.. Το πολύ πολύ θα μιλήσω με τον κτηνίατρο να του δώσει θεραπεία για επιληψία αν συνεχιστεί... Το μόνο που έχω στο νου μου είναι να μην τυραννιέται και να έχει μια καλή ποιότητα ζωής και το λιγότερο που με ενδιαφέρει είναι μια "σωστή διάγνωση". Να ήταν νέος και να είχα στο νου μου δυνατότες όπως χημειοθεραπείες κλπ για να τον έχω μαζί μου για μήνες/χρόνια θα ήταν αλλιώς.
εχεις δικιο. θελω απλα να ξερεις πως και επιληψια να ειναι, οταν παθαινουν κρισεις δεν πονανε και δεν το καταλαβαινουν. ειναι σα να χανουν τις αισθησεις τους για ενα διαστημα. οποτε δεν υποφερουν. τωρα για τα φαρμακα.... τι να σου πω. εγω μετανοιωνω που οταν ειχαμε την μικρη δεν ηξερα τοσα οσα ξερω τωρα και διναμε αγωγη 5 παρακαλω χαπιων την ημερα. ναι, οι κρισεις μειωθηκαν, αλλα το σκυλι ειχε γινει ναρκωμανης, δεν ειχε ορεξη για τιποτα, ολο κοιμοταν. εγω προτεινω να ψαξεις λιγο και την κανναβη. εχω ακουσει πολλα καλα λογια απο ανθρωπους που εχουν επιληπτικα σκυλια και την δινουν αντι των φαρμακων. και παλι ευχομαι να ηταν κατι περαστικο και ολα να επιστρεψουν στο φυσιολογικο.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Είχαμε άλλο ένα θεματάκι εμείς @Berna , τωρα πάλι χαλαρά.
Θα μάθει στα γεράματα το crate και θα ηρεμήσουμε, δεν βλέπω άλλη λύση.
Σε σχέση με τον δικό σου, ο Πύρρος δεν έχει καθόλου disorientation , γιατί μου το ρώτησαν κι αυτό, δεν χάνεται δλδ σαν ψαρωμένος μέσα στον χώρο, αλλά αυτό μπορεί να έχει να κάνει με το νευρικό του. Δλδ παθαίνει αμνησία και δεν φοβάται, αλλά θέλει να γνωριστεί - επιβληθεί απ την αρχή σε ανθρώπους και καταστάσεις. κάπως έτσι....ξέρω γω...
 
  • Wow
  • Like
Reactions: mareco and Berna


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3