Κτηνοβασία - Νόμιμη στην Ευρώπη ?


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Για την θανατική ποινή και το αίσθημα δικαίωσης (γιατί εξιλέωση νιώθει ο θύτης)...
Ωραία ταινία "Το μυστικό στα μάτια της"
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θανατική ποινή? Ωραία... Το λύσαμε το θέμα μας...

Απλά θυμηθείτε, κι αν δε θυμάστε ψάξτε (ακόμα και παραπέρα από τη wikipedia) για ποιό λόγο καταργήθηκε η θανατική ποινή όπου καταργήθηκε και γιατί είναι τόσο αμφισβητούμενη όπου υπάρχει...

Περίεργες εποχές πλησιάζουν, ας προσέχουμε τα λόγια μας αλλά και τι ευχόμαστε...
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Θανατική ποινή? Ωραία... Το λύσαμε το θέμα μας...

Απλά θυμηθείτε, κι αν δε θυμάστε ψάξτε (ακόμα και παραπέρα από τη wikipedia) για ποιό λόγο καταργήθηκε η θανατική ποινή όπου καταργήθηκε και γιατί είναι τόσο αμφισβητούμενη όπου υπάρχει...

Περίεργες εποχές πλησιάζουν, ας προσέχουμε τα λόγια μας αλλά και τι ευχόμαστε...
Γιατι δηλαδη θα πρεπει να συμφωνουν ολοι με ολα εγω δεν το καταλαβαινω!
Προσωπικες αποψεις εκφραζει ο καθενας.
Μεγαλα παιδια ειμαστε.
Αν και οφ τοπικ, για καποιους η επανενταξη στην κοινωνια μεσω του συστηματος σωφρονισμου ειναι αστεια. Βλεπε υποθεσεις (Δουρη, Σεχιδη, Πακιστανου στην Παρο, Εκτελεστη του Αγρινιου, κ.α) αλλα επειδη
γιναμε και δικαστες η καλυτερα εκτελεστικο αποσπασμα νομιζω δεν εχει νοημα η αναλυση του συγκεκριμενου σε αυτο το φορουμ.
 






nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Για την θανατική ποινή και το αίσθημα δικαίωσης (γιατί εξιλέωση νιώθει ο θύτης)...
Η εξιλέωση πέρα από την έννοια της συγχώρεσης για ορισμένη ενέργεια η συμπεριφορά(που νιώθει ο θύτης),έχει κ την έννοια του εξευμενισμού του προσώπου του οποίου την εχθρικότητα προκάλεσα,με συγκεκριμένη ενέργεια η συμπεριφορά.Στο κείμενο,χρησιμοποίησα την λέξη με τη δεύτερη έννοια.



Α!Και δεν ήταν πρόταση.Ήταν σκέψη.Κ εγώ ανά καιρούς έχω διβάσει σκέψεις σας που δεν έρχονται σε άμεση συνάρτηση με το θέμα.
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Από την πολύ ανέχεια, την πολύ "κουλτούρα-για-την-κουλτούρα" και το πολύ "τιου-τιου" δήθεν πολιτισμό και "open your mind" έχουμε γίνει όπως έχουμε γίνει και αναγκαζόμαστε να μάθουμε πολεμικές τέχνες για να πάμε μέχρι το περίπτερο για τσιγάρα ή να φυλάμε το παιδί μας και το σκυλί για να μην μας το πηδήξουν, να το φάνε, να του αφαιρέσουν κανα νεφρό ή να μας σφάξουν τη νύχτα όταν κοιμόμαστε.

Γιατί κανείς δεν φοβάται τίποτα!

"Αγαπητέ κύριε παιδεραστή/κτηνοβάτα, θα είχατε την τιμή να μας εκθέσετε πώς η κτηνοβασία και η παιδεραστία αποτελούν μέσα σύγχρονης έκφρασης και ποίος ο συσχετισμός τους με το σύγχρονο εξπρεσιονισμό ...τιου-τιου?"

(Γιατί δεν δουλεύει το emoticon που βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο;)
 






stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δεν νομιζω οτι θα επρεπε να κανουμε την ''χαρη'' στο θεμα της κτηνοβασιας να αναζητησουμε τεχνικους ορους για να ''δικαιολογησουμε'' σε ενα ''συγχρονο'' τροπο σκεψης την δραστηριοτητα αυτη, αλλα ολες οι αποψεις χρησιμες ειναι.
.
Αυτό που αναφέρεις ως "τεχνικούς όρους" επειδή θεωρώ ότι μάλλον αναφέρεσαι στο δικό μου πόστ, αν όχι οκ τότε, είναι Γιάννη η παράθεση της επιστήμης, η οποία ΔΕΝ ερμηνεύει, ούτε καταγράφει τα γεγονότα κάτω από το πρίσμα των ηθικών αρχών αλλά των αντικειμενικών παρατηρήσεων. Αν είμασταν στην φάση να ερμηνεύουμε τα επιστημονικά συμπεράσματα και καταγραφές βάση της ηθικής θα είχαμε σοβαρά προβλήματα. Φυσικά υπάρχει και η ηθική πλευρά της επιστήμης .....αλλά όχι σε αυτή την διάσταση.
Όσον αφορά στο θέμα της θανατικής ποινής...άποψή μου είναι ότι αν μια κοινωνία ή ένα σύστημα που έχει καταργήσει την θανατική ποινή...φτάνει σε σημείο να αρχίσει να σκέφτεται να την επαναφέρει..τότε έχει αποτύχει όχι μόνο στον εσωτερικό της έλεγχο αλλά και στον εξωτερικό της. Με το να θανατώσεις εναν παιδεραστή δεν σημαίνει ότι θα εξαφανίσεις και όλους τους υπόλοιπους. Για μένα αλλού είναι τα θέματα...και έχουν να κάνουν περισσότερο με την σιωπή του γείτονα, όταν ξέρει τι γίνεται στο δίπλα σπίτι...πρακτική ιδιαίτερα προσφιλή στην ελληνική κοινωνία.:)
 
Last edited:


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Δεν γνωριζω αν εχεις παιδια και σκυλια.
Εγω εχω και απο τα δυο.
Αν εχεις φερε στο μυαλο σου να συμμετεχουν τα σκυλια σου η τα παιδια σου σε κατι τετοιο ελεεινο
που συζηταμε.
Φίλε Πάνο μόλις σκεφτεί ειλικρινά κάποιος αυτό που έγραψες του λύνονται κατευθείαν όλα τα διλήμματα για το πόσο αυστηρή πρέπει να είναι η Δικαιοσύνη.

Κατα τα άλλα συμφωνώ με τον Nfeel.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και οι νέες εξελιξεις....


.... οι ζωόφιλοι (να ξεχωρίζουμε τι ειναι οι ζωόφιλοι από τους φιλόζωους - συχνά συγχέεται) ετοιμάζονται να προσφύγουν στη Δικαιοσύνη κατά του νόμου που θα απαγορεύει την οποιας μορφης σεξουαλικη συνεύρεση με ζώα....


Γερμανία: "Ζωόφιλοι" αντιδρούν στο νόμο που βάζει τέλος στην κτηνοβασία! - Κόσμος - The Best News
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Βρηκα και αυτο Πρώτο ΘΕΜΑ online : Αντιδράσεις για την απαγόρευση κτηνοβασίας στη Γερμανία - Κόσμος λεει οτι θα καταργηθει η κτηνοβασια και υπαρχουν αντιδρασεις αλλα νομιζω πως θα περασει τελικα αυτο που θελει η Γερμανικη κυβερνηση!
Το θέμα δεν ειναι αν θα περάσει, αλλά το θράσος που εχουν να διαμαρτύρονται....
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
E! Ναι... Ήρθε ο καιρός πλέον... Τι να τα κάνουν τα ζώα... Τώρα βρήκαν να πηδάνε άλλους!
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Σε αυτο τι να σου πω..εννοειται οτι ειναι απαραδεκτοι αλλα εχουν νομικα καθε δικαιωμα στα να διαμαρτυρονται οχι ομως οτι ειναι σωστο...Μακαρι να απαγορευτει η κτηνοβασια παντως!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σε αυτο τι να σου πω..εννοειται οτι ειναι απαραδεκτοι αλλα εχουν νομικα καθε δικαιωμα στα να διαμαρτυρονται οχι ομως οτι ειναι σωστο...Μακαρι να απαγορευτει η κτηνοβασια παντως!
Kαι θέλουν και να προσφύγουν στη Δικαιοσύνη.... με τι επιχειρημα Θεε μου? "εχω την συγκατάθεση της σκύλας μου?"