Κυκλοσπορίνη για ατοπία


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Καλησπερα

Πηγα σημερα το σκυλο στο γιατρο γιατι ηταν κοκκινο το αυτι του και ετρεξα να προλαβω ωτιτιδα.
Μου ειπε επειδη εχει κανει το ποδι της χαλια απο το γλυψιμο και τα μουτρα της (ειναι καφε εντονο) οτι εχει φουλ ατοπια.
Αλλεργια ειναι απο οτι εχω καταλαβει και οτι το αυτι ειναι και αυτο απο την αλλεργια που τησ κανει την ωτιτιδα.
Μου προτεινε ενα φαρμακο που λεγεται Σπουρομουν (μαλλον!!!) και οτι περιεχει κυκλοσπορινη.
Το φαρμακο που το γκουγκιζω επειδη δεν το θυμαμαι καλα δεν το βρισκω αλλα γιαυτο το συστατικο
βρηκα οτι ιεναι δυνατο και το χορηγουν στους ανθρωπους που κανουν μεταμοσχευσεις.
Βρηκα βεβαια οτι χορηγειται και για την ατοπια.


Εγω δεν εχω θεμα που εχει γινει καφε ενω ειναι μαλτεζ,ουτε που νοιαζει,αλλα δεν θελω να ξυνεται και τα ποδια της τα γλυφει συνεχεια.

Ξερει κανεις τιποτα γιαυτο το φαρμακο??
Μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι σαν κορτιζονη χωρις τις παρενεργειες..τον εμπιστευομαι γενικα αλλα δεν θελω να την φορτωσω με φαρμακα που θα της κανουν κακο.
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μάλλον αυτό εννοείς; Οποιοδήποτε φάρμακο μπορεί να προξενήσει γνωστές (ή νέες) παρενέργειες, ωστόσο συχνά τα θεραπευτικά ωφέλη υπερτερούν των πιθανών κινδύνων.
Εφόσον ο κτηνίατρος που εμπιστεύεσαι (και θα παρακολουθεί το σκύλο) συστήνει μια θεραπευτική αγωγή δε βλέπω για ποιο λόγο να διστάζεις να την ακολουθήσεις. Όπως και να χει συζήτησε μαζί του ό,τι απορίες έχεις, καθώς είναι ο πλέον αρμόδιος να σου τις απαντήσει.
 
  • Like
Reactions: flygirl


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Καλησπέρα! 'Εχετε ακολουθήσει όλη τη διερεύνηση του προβλήματος (αποκλεισμός τροφών, μπάνιο με ειδικά σαμπουάν, αλλαγές στις συνήθειες και την καθαριότητα του σπιτιού, τεστ αλλεργίας κλπ) και αποφασίστηκε ότι τίποτα άλλο δε μπορεί να βοηθήσει πλην ανοσοκατασταλτικής θεραπείας (η κυκλοσπορίνη είναι τέτοια) ;
Αν δεν τα έχετε κάνει αυτά αλλά πάτε κατευθείαν για κυκλοσπορίνη μάλιστα, καλό θα ήταν να ζητήσεις μια δεύτερη γνώμη...
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Γενικα μεχρι τωρα σε οποιον γιατρο πηγα απο τους 3 που εχουμε εδω ολοι μου ειπαν για αλλεργια αλλα δεν μπορω να κανω πολλα.
Εγω παντα εωταγα το ιδιο πραγμα,υποφερει;;οχι μου λεγανε.
Με τις τροφες δεν βγαζω ακρη γιατι γενικα ειναι πολυ δυσκολη με το φαι.σαμπουαν τις εχω αντιαλλεργικο.απο περυσι ξεκινησε εντονα αυτο χωρις να εχει αλλαξει κατι,απλα ξεκινησε να τρωει το ποδι της και να βγαζει κατι καφε στα μουτρα σαν χωμα και μου ειπαν αλλεργια!!
Στο στομα εχει σταματησει αλλα το ποδι ειναι χαλια!
Αγχωνομαι με την αγωγη γιατι θελει καιρο να την κανεις αρα θα οαρει πολυ φαρμακο και φοβαμαι.
Τεστ αλεργιας γινεται;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τεστ αλεργιας γινεται;
κοιτα, επειδή έκανα εγώ τεστ αλλεργίας. Εγώ έχω κάνει για 80 πιο διαδεδομένα αλλεργιογόνα και μου βγήκαν 4-5. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν χιλιάδες και είναι κάπως δύσκολο να πετύχεις το σωστό. Πιθανόν το ίδιο γινεται στους σκύλους, βάζουν κάτω από το δερμα το αλεργιογόνο και περιμένουν αντίδραση. Δεν είναι και φθηνό.
 
  • Like
Reactions: flygirl


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Τα τεστ αλλεργίας στους σκύλους γίνονται με αιματολογική εξέταση, όχι όπως στον άνθρωπο. Εξετάζονται πολλά διαφορετικά αλλεργιογόνα και υπάρχει και διαδικασία απευαισθητοποίησης για τα περιβαλλοντικά (σκόνη, χορτάρια, κλπ).
Είναι όμως πολυέξοδη διαδικασία, ΑΛΛΑ δεν είναι μονόδρομος για να αντιμετωπίσεις ένα ατοπικό ζώο! Για την ακρίβεια σχεδόν κανένας δεν ξεκινάει από εκεί, υπάρχουν πολλά να γίνουν πριν.
1) Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία για τον αποκλεισμό της τροφικής αλλεργίας, πρέπει να το αναλάβει κτηνίατρος αυτό να σου εξηγήσει τι θα γίνει.
2) Υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα καθαριότητας με ειδικό θεραπευτικό σαμπουάν για τα ατοπικά ζώα
3) Το σπίτι θέλει συγκεκριμένο τρόπο καθαριότητας
4) Στο σκυλί βάζεις αμπούλα με απόλυτη συνέπεια, συγκεκριμένες αμπούλες νομίζω, μήπως και η αλλεργία οφείλεται σε ψύλλους. Δε χρειάζεται να βρεις πάνω της ψυλλους για να έχει αλλεργία σ αυτό
5)Πρέπει οι επιπλοκές=επιμολύνσεις του δέρματος από μαλασέζια (το καφέ που βλέπεις) και σταφυλόκοκκο να αντιμετωπίζονται άμεσα, με ειδικά σαμπουάν, αλοιφές και ενδεχομένως αντιβίωση απ το στόμα. Προκαλούν στο ζώο μεγάλη ταλαιπωρία και επιβαρυνουν την κατάσταση

Αν παρόλα αυτά, και τα τεστ αλλεργίας και την απευαισθητοποίηση ίσως, το σκυλί συνεχίζει να έχει το χάλι του, ΤΟΤΕ δίνουν σε χρόνια βάση ανοσοκατασταλτικά. Εκτός φυσικά αν το ζώο έχει πάρα πολύ βαριά εικόνα νομίζω
Δεν είμαι κτηνίατρος φυσικά,απλά έχω ένα σκύλο με παρόμοιο θέμα.
Ειλικρινά, αν μπορείς δες κάποιον που θα σας βοηθήσει να κάνετε πρώτα όλα τα παραπάνω, πριν πάρει το σκυλί τέτοια φάρμακα. Τα φάρμακα αυτά είναι άριστα για ένα ζώο που δεν έχει άλλη επιλογή απ το να τα πάρει, γιατί είναι η κατάστασή του τέτοια. Αν όμως δεν έχετε κάνει τίποτα απ τα παραπάνω που σου έγραψα και πάτε κατευθείαν για κυκλοσπορίνη, εγώ θεωρώ πως ίσως θα ήταν καλό να πάρεις άλλη μια γνώμη
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
"Εξω" δινουν εδω και καμποσο καιρο κυκλοσπορινες για ατοπιες και μαλιστα και με παρα πολυ καλα αποτελεσματα, ειδικα σε σκυλια που δεν επιανε τιποτα αλλο ( κορτιζωνη, αντιισταμινικα).
Το σκευασμα λεγεται Atopica εκει- αλλά απο καποια στιγμη και μετα ειχε τρομερη ελλειψη στην αγορα!
Τωρα δεν ξερω εαν το ξαναβρισκουν πιο ευκολα.
Αλλα το οτι υπαρχει τωρα και καπιο αλλο σκευασμα ειναι πολυ θετικο!

Εξω εδιναν μεχρι να υποχωρουν τα συμπτωματα μια καψουλα ( αναλογα με το βαρος του σκυλου)- μετα μια καθε 2η μερα και αραιοναν ολο και πιο πολυ, μεχρι να παρει ο σκυλος μετα καθε 3-4 μερες μια καψουλα. Ετσι ηταν η πιθανοτητα να παρουσιαστουν παρενεργιες αρκετα περιορισμενη.
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
@FrenchieFan καταλαβαίνω όμως ότι μιλάς για ζώα που δεν ανταποκρίνονται σε κάτι άλλο.
Απ ότι μας εξήγησαν εμάς οι γιατροί που μας είδαν, υπάρχουν πολλά να γίνουν πριν δώσεις κορτιζόνη, αντιισταμινικά ή κυκλοσπορίνη.
Φυσικά για ένα ζώο που το χρειάζεται το φάρμακο, είναι πάρα πολύ καλό. Αλλά δεν το χρειάζονται όλα.
Εγώ ήθελα για το δικό μου ζώο να εξαντληθούν όλες οι άλλες δυνατότητες πρώτα, γι αυτό προτείνω τη δεύτερη γνώμη
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@FrenchieFan καταλαβαίνω όμως ότι μιλάς για ζώα που δεν ανταποκρίνονται σε κάτι άλλο.
Απ ότι μας εξήγησαν εμάς οι γιατροί που μας είδαν, υπάρχουν πολλά να γίνουν πριν δώσεις κορτιζόνη, αντιισταμινικά ή κυκλοσπορίνη.
Φυσικά για ένα ζώο που το χρειάζεται το φάρμακο, είναι πάρα πολύ καλό. Αλλά δεν το χρειάζονται όλα.
Εγώ ήθελα για το δικό μου ζώο να εξαντληθούν όλες οι άλλες δυνατότητες πρώτα, γι αυτό προτείνω τη δεύτερη γνώμη
Εννοειται, οτι θα πρεπει κανεις να εξαντλισει πρωτα ολες της αλλες δυνατοτητες. Στην γερμανια το εγραφαν πια για ψυλλο πηδημα το Atopica! Χωρις δευτερη σκεψη!

Και σε πολλες περιπτοσεις δεν ειμαι καν σιγουρη οτι προκεται οντος για ατοπια- αλλα απλα για Μαλασεζια η κατι παρομοιο!
 
  • Like
Reactions: flygirl




flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Είναι εποχική αλλεργία ή μόνιμη; Μήπως αντισταμινικό θα βοηθούσε; αν είναι, ρώτα το γιατρό για istamex.
Οχι συνεχεια ξυνεται και γλυφεται.

Σκεφτηκα οτι μπορει εγω να εχω κανει μεγαλη βλακεια.
Μεχρι περυσι της εκανα μπανιο με το johnson για μωρα και μου την εδωσε οτι αφου υπαρχουν για σκυλους θα ειναι καλυτερα και πηγα στο pet shop και της επερνα απο εκει σαμπουαν.

Απο περυσι εχει γινει χαλια
10996557_10153047916230629_2910441014583426189_n.jpg

Μουρη τελειως καφε και το ποδαρακι της πισω τωρα ειναι και αυτο φουλ καφε.

Νταξει ειμαι κακοπροαιρετη γιατι σκεφτομαι οτι ναι μεν καλο φαρμακο αλλα μηπως και ο κτηνιατρος βγαζει απο αυτο και θελει να μου πουλησει το φαρμακο...ειμαι αχαριστη γιατι με εχει βοηθησει πολυ ο γιατρος αλλα πως εμφανιστηκε αυτο το φαρμακο ξαφνικα??

Τεσπα θα κανω για αρχη αυτο με το σαμπουαν και βλεπουμε.
 
  • Like
Reactions: Aslan