Κυμας μοσχαρισιος βραστος


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγω και τα δικα μου στεικ μισοψημενα τα τρωω,και στην Γερμανια mett,και Γαλλια tartar τρωνε οι ανθρωποι τον κιμα ωμο στο ψωμι για πρωινο.
Σε κάποιες χώρες επίσης τρώνε καραμελωμένες ακρίδες, σκουλήκια (πολύ καλή πηγή πρωτεΐνης), βατράχια, φίδια, άλογα κλπ..
Μην το πάμε στο τι και πως τρώνε διαφορες χώρες γιατί ήδη ανακατεύομαι..

Οι κακές εμπειρίες από barf είναι πολλές, αλλα παρόλα αυτά πολλοί εξακολουθούν να είναι και οι οπαδοί της..
Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα ποτε στο σκυλί μου barf.

Από εκεί και πέρα το πολυσυζητημένο θέμα του φαγητού του σκύλου μας είναι πλέον καθαρά προσωπική επιλογή όπως και για τον ίδιο μας τον εαυτό.:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ο νεαρός που έχω τώρα όμως (60 κιλά όλο ενέργεια και ακόμη μεγαλώνει!) θα απαιτούσε να πιάσω 2η δουλειά και να μπορώ να τον ταϊζω έτσι.
Ναι, κι εγώ το έχω αυτό το ζήτημα..... θα ήθελα να του δίνω μαγειρευτό ή barf αλλά παρόλο που είναι μόνο 30 κιλά, τρωει για 60!! (δεν κάνω πλάκα...... του δίνω διπλάσια ξηρά απ'οση λέει το τσουβάλι και εξακολουθεί να είναι πιο λεπτος απ'ότι θα ήθελα).

Στην αρχή νόμιζα ότι είχε σκουλήκια, αλλα αποπαρασιτώνεται κανονικά..... επίσης του δίνω και βιταμίνη για καλύτερη απορόφηση τροφής (neurobion), αλλά χωρίς μεγάλη διαφορά....

Εχει πάρει μερικά κιλάκια απο τότε που τον πήρα (ΠΟΛΥ λεπτος), αλλά θέλει ακόμα τρία τέσσερα.....

Οπότε εν τω μεταξύ, πληρώνω για σκύλο 60 κιλών!!:D:D
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Kopritis, παρόμοιο πρόβλημα είχε ο πατέρας μου με το boxer του. Ό,τι τροφή και να του έδινε, σε ό,τι ποσότητα δεν πάχαινε με τίποτα. Το σκυλί ήτανε τελείως σκελετωμένο, ιδανικό για μαθήματα ανατομίας! Του κάναμε ένα σωρό φορές εξετάσεις και δεν είχε τίποτα. Τελικά καταφέραμε να τον παχύνουμε από τότε που του προσθέσαμε ρύζι κάθε μέρα μαζί με τις κροκέτες του και λίγη ανθρώπινη βρεφική τροφή σε σκόνη (για κρέμες) πασπαλισμένη από πάνω.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
η αληθεια ειναι οτι με το ρυζι σε συνδυασμο κ με δεξτροζη ειδα κ εγω διαφορα στο σκυλο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η δεξτρόζη σε τι σε βοήθησε;Αν δεν κάνω λάθος υπο μορφή λίπους αποθηκεύεται στον οργανισμό!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό! Ιδίως όταν έχεις σκύλο που δεν έχει καθόλου λίπος πάνω του.
 






foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεξτρόζη είναι η κοινή ονομασία ενός από τα δυό στερεοισομερή της γλυκόζης, το βιολογικά ενεγρό!Δηλαδή τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από γλυκόζη!;)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Η δεξτρόζη σε τι σε βοήθησε;Αν δεν κάνω λάθος υπο μορφή λίπους αποθηκεύεται στον οργανισμό!
αυτο ακριβως ηθελα να πετυχω να παρει λιγο λιπος γιατι ειναι που στεγνος.
εκτος αυτου ανεβαζει πολυ κ τα επιπεδα γλυκοζης σε σκυλους που δουλευουν πολυ κ τα χρειαζονται.