Κυνομαχία στον δρόμο




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
και συγνωμη κι ολας... αλλα παλι αυτος φταιει που περασε διπλα απο το αμσταφ, δεν ηταν ελευθερο στο σκυλι - δεμενο ηταν!!
ναι βρε kasi δεμένο ήταν, αλλά χωρίς καμία επίβλεψη. Ο ιδιοκτήτης του έπρεπε να το επιβλέπει και δεν το έκανε. Φταίνε και οι 2 λογικά, αν και δεν ξέρουμε κατά πόσο ο μαχαιροβγάλτης με το λαμπ, απλά πέρασε και το σταφ απλώς λύθηκε ή αν όντως το πήγε κοντά έτσι χωρίς λόγο..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
προφανώς και θα υπερασπιστείς τον σκύλο σου αλλά θα πρέπει να έχεις και την ψυχραιμία να αξιολογήσεις σωστά την κατάσταση που όπως είπα απο την αρχή δεν έβλεπα να είχε άλλη κατάληξη απο ελαφρύ τραυματισμό, εαν ο βλάκας κρατούσε την ψυχραιμία του.
Πολύ σημαντικό αυτό το κομμάτι!!! Η ψυχραιμία.
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ναι βρε kasi δεμένο ήταν, αλλά χωρίς καμία επίβλεψη. Ο ιδιοκτήτης του έπρεπε να το επιβλέπει και δεν το έκανε. Φταίνε και οι 2 λογικά, αν και δεν ξέρουμε κατά πόσο ο μαχαιροβγάλτης με το λαμπ, απλά πέρασε και το σταφ απλώς λύθηκε ή αν όντως το πήγε κοντά έτσι χωρίς λόγο..
δεν ειπα οτι δε φταιει.. φυσικα και φταει.. αλλα οπως διαβασα το συμβαν μου κανει οτι φταει το λιγοτερο... ο σκυλος δεν λυθηκε ποτε, δλδ αν ο σκυλος εφευγε καταπανω στο λαμπ, θα αλλαζα την σειρα των ευθυνων..
ο αλλος προφανως περασε ξυστα.. που πα ρε καραμητρο?

Καλα, για την συνηθη διακοσμητικη παρουσια των αστυννομικων..δε θα σχολιασω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Καλα, για την συνηθη διακοσμητικη παρουσια των αστυννομικων..δε θα σχολιασω.
Σε ένα τέτοιο περιστατικό, ισχυρότατου σκυλοκαυγά, εσύ τι θεωρείς ότι θα μπορούσαν να κάνουν; Και ας πάρουμε και το πιθανότατο ενδεχόμενο, όχι απλώς να μην έχουν λάβει καμμία σχετική εκπαίδευση, αλλά και ως άνθρωποι να έχουν πλήρη άγνοια σκυλοθεμάτων, έως και φοβία.

Τι θα ήθελες, να έχουν κάνει;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Τι θα ήθελες, να έχουν κάνει;
Εγώ πάντως προτιμώ που δεν έκαναν τίποτα.
Στην Αμερική πιθανότατα θα είχαν πυροβολήσει τα σκυλιά, το συνηθίζουν.
Το μόνο που θα περίμενα αν δεν το έκαναν ήδη είναι να καταλογίσουν ευθύνες στον μουρλό που κουβαλούσε μαχαίρι.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Καταρχην να πουν στον ιδιοκτητη οτι δεν μπορει να αφησει το σκυλο δεμενο χωρις επιβλεψη...
να αναλαβουν τον οπλοφορο αμεσα
να χρησημοποιησουν τα γκλομπ να ανοιξουν το στομα του σκυλου
να ασχοληθουν ... εστω για τους τυπους.. δεν ηταν 2 αδεσποτα σκυλια που αρπαχτηκαν..

το οτι εχουν σκυλοφοβια.. δεν ειναι καμια δικαιολογια..
δλδ αν εμενα με απειλησει καποιος με σκυλο... θα μου πει ο αστυνομικος φοβαμαι τα σκυλια????
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
αυτό που θα μπορούσαν και υποχρεούνταν να κάνουν είναι να αποτρέψουν τον γελοίο που ήθελε να σφάξει τον σκύλο, έστω και λεκτικά, η ζωή του κρεμόταν σε μια κλωστή εκείνη την ώρα, και τα δευτερόλεπτα που κερδίσαμε απειλώντας τον ίσως να του έσωσαν την ζωή.
Αλίμονο να κυκλοφορεί ο καθένας οπλισμένος και να το χρησιμοποιεί όπως τον φωτίσει η γκλάβα του.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Εστιάζοντας μόνο στα σκυλίσια θέματα...
να χρησημοποιησουν τα γκλομπ να ανοιξουν το στομα του σκυλου
Πως να τα χρησιμοποιήσουν;
Επαναλαμβάνω...έχοντας στο μυαλό, ότι οι άνθρωποι, είναι άσχετοι από σκυλιά προφανώς. Κοπανώντας τα σκυλιά, όπου έβρισκαν; Για φέρε στο μυαλό σου το θέαμα. Τι θα λέγαμε μετά; Οτι καλά έκαναν ή θα τους περνάγαμε πάλι από το πυρ το εξώτερο, τους βρωμόμπατσους, που το μόνο που ξέρουν, είναι πως να ανοίγουν κεφάλια;

να ασχοληθουν ... εστω για τους τυπους.. δεν ηταν 2 αδεσποτα σκυλια που αρπαχτηκαν..
Αν δηλαδή, ήταν αντ'αυτών των δύο σκύλων, δύο αδέσποτα, και δεν ασχολιόντουσαν, τι θα ξαναλέγαμε από εδώ; Ρε γαμώ τους βρωμόμπατσους, που φοβούνται και την σκιά τους, ή που αδιαφορούν πλήρως ή...καλά έκαναν και τα άφησαν τα αδέσποτα να σκοτωθούν;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν φέρεις πάνω σου:

Πάνω από 5cm μαχαίρι θεωρείται παράνομη οπλοφορία!
Κάτω από 5cm θεωρείται εργαλείο(σουγιάς πολυεργαλείο)!

Απορώ αυτοί οι αστυνομικοί άντε δεν ήξεραν για σκυλιά!Δεν ήξεραν όμως και για όπλα?
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
δεν αναφερω τα αδεσποτα σκυλια σαν κατι μικροτερης σημασιας.
Τα 2 σκυλια ηταν δεσποζομενα με ιδιοκτητες.
το να εχει ο αστυνομικος σκυλοφοβια ειναι κατι που το θεωρω απαραδεκτο ετσι και αλλιως..
Το να χτυπουσαν το σκυλο αλυπητα με γκλομπ , ναι θα λεγαμε οτι ειναι @#$@#%$^^!!!
αλλα και το να καθονται απλοι θεατες δεν ειναι κατι που εκτιμω. σε καμια περιπτωση.
+αυτο που λεει ο George A ... για το μαχαιρι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Ναι βρε παιδί μου...άρα δηλαδή...τι θα ήθελες να έχουν κάνει;
Να πέσουν πχ με τα κορμιά τους και να βάλουν χέρια και πόδια και ότι άλλο είχαν, να τα χωρίσουν;
Αυτό θα θεωρούσες αποδεκτό;



[Απαράδεκτο να έχει κάποιος σκυλοφοβία...sorry αλλά δεν το συμμερίζομαι. Δεν ήταν 3κιλα να τα σβερκώσουν και να λήξει το θέμα]
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
οκ δλδ η μονη λυση ειναι να πυροβολησουν τον σκυλο.. η να τον σπασουν στο ξυλο?

θα ηθελα να τους δω να προσπαθουν.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
οκ δλδ η μονη λυση ειναι να πυροβολησουν τον σκυλο.. η να τον σπασουν στο ξυλο?
Θα μπορούσαν όπως λέει ο GeorgeA να εμποδίσουν τον πανικόβλητο ιδιοκτήτη του λαμπ να σκοτώσει το amstaff. Μπορεί και να είχε συμβεί εάν δεν είχαν παραβρεθεί οι δυό τους εκεί, μαχαίρωμα θα έπεφτε σίγουρα πάντως..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
οκ δλδ η μονη λυση ειναι να πυροβολησουν τον σκυλο.. η να τον σπασουν στο ξυλο?
Δεν ξέρω. Αυτό θεωρείς εσύ, την μόνη εναλλακτική;
Εγώ πάντως, αυτό ρωτάω. Τι ικανοποιητικό, θα μπορούσαν να κάνουν;
Με ποιά πράξη αυτοθυσίας :D θα τους λέγαμε σ'αυτό το θέμα "μπράβο στα παλληκάρια";
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
δεν ξερω βρε μαρεκο... αλλα απο την απαθεια , θα προτιμουσα να ειχα ακουσει οτι εδειξαν ενα καποιο μικρο ενδιαφερον!
Ο georgeA ηταν ηδη εκει, μπηκε στην μεση και μια κοπελα και αυτοι ηταν ακομα απλοι θεατες.
Θα μπορουσαν να πανε κοντα να δουν αν ΕΣΤΩ υπαρχει μια απειροελαχιστη ελπιδα για βοηθεια απο μερους τους.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
το περιστατικό έγινε σε ένα πολύ στενό διάδρομο δίπλα ακριβώς στο σούπερ μάρκετ, προφανώς ο άλλος ιδιοκτήτης δεν εκτίμησε καλά τον κίνδυνο και αναγκαστικά πέρασε δίπλα απο τον άλλο σκύλο (εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα),
προφανώς και θα υπερασπιστείς τον σκύλο σου αλλά θα πρέπει να έχεις και την ψυχραιμία να αξιολογήσεις σωστά την κατάσταση που όπως είπα απο την αρχή δεν έβλεπα να είχε άλλη κατάληξη απο ελαφρύ τραυματισμό, εαν ο βλάκας κρατούσε την ψυχραιμία του.
Σου άλλαξα και φύλο, με συγχωρείς :Ρ

Προφανώς δε συμφωνώ με το ξύλο που κοπανούσε το σκυλί ούτε με το μαχαίρι απλώς πιστεύω πως όταν απειλείται ο σκύλος σου έχεις χρέος να τον προστατεύσεις-αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να φτάσουμε στο άλλο άκρο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Υπήρχε πάντως πολύς κόσμος μαζεμένος.
Ολοι είχαν σχηματίσει πηγαδάκι και παρακολουθούσαν ίσως έντρομοι.
Μόνο ο George A και η φίλη του, εμπλάκησαν.
Αρα θεωρητικά, όλος αυτός ο περίγυρος είναι υπόλογος για απάθεια...:rolleyes:

Ξέρεις γιατί επιμένω;
Καλά τα λέμε εμείς εδώ στην ασφάλειά μας. Ο George A, εξαιρείται :)
Το έχουμε όμως εύκολο, να καταλογίζουμε τέτοιες ευθύνες. Ενας οποιοσδήποτε άνθρωπος [δεν μου καίγεται καρφί αν είναι αστυνομικός, πυροσβέστης, στρατιωτικός, παπάς ή φούρναρης], που δεν έχει την γνώση να εμπλακεί, για μένα...καλύτερα να μην το κάνει [ναι...και για την δική του ασφάλεια -εδώ παιχνίδι κάνεις με το βρωμόσκυλό σου και σου βγάζει αίμα, όχι να θέλει κιόλας να σε στείλει...], παρά να το κάνει με τον απόλυτα λάθος τρόπο, που ίσως να αποβεί και μοιραίος για τον σκύλο. Το ότι είναι αστυνομικός, δεν τον κάνει αυτόματα και ειδήμονα.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
βρε χρυσο μου... ο αλλος εβγαλε μαχαιρι!!

εγω απο την αλλη εκτιμω την καλη θεληση για βοηθεια και απο τον φουρναρη, και τον ταχυδρομο και το τροχονομο και πολυ περισοτερο απο τον αστυνομο.
(οκ ισως παρα-ειμαι ρομαντικη... )
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95