Κυνοφιλία ή καθαρόαιμη κυνοφιλία;


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ωραίο θέμα με τροφή για πολύ κουβέντα, που ελπίζω να μην καταλήξει σε αρένα.

Η λέξη κυνοφιλία αφορά την αγάπη προς τους σκύλους. Γενικά αγάπη προς το είδος. Κατ' επέκταση, και συνήθως, οι κυνόφιλοι είναι και ζωόφιλοι (όχι πάντα όμως, ποιός δεν έχει δει / γνωρίσει έστω ένα άτομο που ναι μεν έχει σκύλο, αλλά ταυτόχρονα θα κλώτσαγε μια γάτα).

Θα περιγράψω μερικά κλασσικά προφίλ που σίγουρα όλοι μας έχουμε συναντήσει τριγύρω (και ή θα πυροδοτηθεί κουβεντάκι ωραίο ή θα σας νυστάξω).

Καλώς ή κακώς, οτιδήποτε μπορεί να αποκτηθεί από τον άνθρωπο, είτε με χρήματα είτε με κόπο κρύβει ένα βαθμό ματαιοδοξίας.
η κυνοφιλιΑ θεωρειται μια , ειτε μιλα για ημιαιμα ειτε για καθαροαιμα σκυλια
απο την στιγμη ομως που καποιος ειναι υπερ της εξαλλειψης του φαινομενου των αδεσποτων ( τα οποια γεννουν και τα ηιμιαιμα μαζι με καθε ειδους παραξενα ζευγαρωματα απο ασυνειδητους) ειναι συνδεδεμενος αρρηκτα ( θαπρεπε τουλαχιστον) με την καθαροαιμια...
Η κατάσταση που έχω θέσει εγώ στο μυαλό μου για το τι εστί σωστός κυνόφιλος, δεν περιλαμβάνει μόνο κατοχή σκύλου ή ενδιαφέρον!Περιλαμβάνει κυρίως βραχυπρόθεσμους σκοπούς που βοηθάνε εξ'ορισμού την κυνοφιλία!
Δεν έχω δίλλημα στο μυαλό μου!Δεν υπάρχουν για εμένα πολλές κυνοφιλίες!Μια είναι!Η καθαρόαιμη κυνοφιλία, γιατί όπως είπα είναι η μόνη που μπορεί να διαχειριστεί τα υπάρχοντα προβλήματα!

Με λίγα λόγια για εμένα δεν είσαι κυνόφιλος μόνο αν έχεις σκύλο ή φροντίζεις!
Τα φαινόμενα ματαιοδοξίας δεν αφορουν ουτε την κυνοφιλια ουτε την φιλοζωία, αλλά την προσωπικότητα του ατομου. Ή μήπως θεωρείτε οτι δεν υπάρχουν σαπιοκεφαλοι ματαιόδοξοι που υιοθετησαν ημιαιμο? Και δεν εννοω τα ημιαιμα των πετσοπ κλπ.... αλλά για αυτά που εχουν καποιοι ανεγκέφαλοι απλά επειδη τα ειδαν να εχουν εναν κάποιο ογκο κλπ.
Tα quotes μου αφορούν τοποθετήσεις που μου έκαναν εντύπωση θετική ή αρνητική.

Κατ'αρχάς συμφωνώ απόλυτα με το αναμφίσβητητο γεγονός ότι η ματαιοδοξία δεν αφορά μόνο τα καθαρόαιμα. Έχω δει απύθμενη ματαιοδοξία σε ανθρώπους που ασχολούνται ενεργά με τα αδέσποτα. Έχω δει διαγωνισμό ευαισθησίας που με έχει αηδιάσει πραγματικά. Έχω δει ανθρώπους να σώζουν ένα ζώο για να βγουν να το βροντοφωνάξουν μετά. Ανθρώπους που έχουν μαλλιοτραβηχτεί επειδή ένας σκύλος σώθηκε και υιοθετήθηκε αλλά όχι από αυτούς και βάζουν αγγελίες ότι χάθηκε . Έχω δει τόσο αδιανόητα πράγματα στον χώρο της φιλοζωίας που πραγματικά δεν τα φανταζόμουν κάποια χρόνια πριν.

Όσον αφορά τον όρο καθαρόαιμη κυνοφιλία δεν γνώριζα καν ότι υπάρχει. Πραγματικά θα ήθελα να γράψει κάποιος που γνωρίζει τον αγγλικό αντίστοιχο όρο.

Εγώ θεωρώ ότι η κυνοφιλία είναι μία και αφορά στην αγάπη στον σκύλο. Επιπλέον εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου το κίνητρο που έκανε κάποιον να αποκτήσει έναν σκύλο αλλά το αποτέλεσμα.
Δηλαδή με πολύ απλά λόγια δεν μου λέει τίποτα αν ο διπλανός μου πήρε καθαρόαιμο γ.π. για να τον επιδεικνύει όταν βγαίνει βόλτες. Αν σε όλες τις υποχρεώσεις του απέναντι στο ζώο είναι εντάξει μεγειά του με χαρά του. Αν το αποτέλεσμα είναι ένας ευτυχισμένος σκύλο και με όμορφη συμβίωση τι με νοιάζει εμένα αν καμαρώνει και σαν γύφτικο σκεπάρνι για τον καθαρόαιμο γ.π. του. Πολύ καλά κάνει στην τελική. Ο σκύλος περνάει ζάχαρη? Αυτό έχει σημασία.

Θέλω να πω ότι η ματαιοδοξία βρίσκεται σχεδόν πίσω από τις περισσότερες πράξεις μας. Το θέμα είναι πως την διαχειριζόμαστε. Κι εγώ είμαι περήφανη για τους σκύλους μου και καμαρώνω σαν χαζή όταν μου λένε ότι είναι σκύλαροι. Γιατί για να γίνουν σκύλαροι δεν έφτασαν μόνο τα πεντιγκρί αλλά και η φροντίδα και η αγάπη που τους προσφέρω. Γιατί έχουμε όλοι δει πεντιγκράτα σκυλιά σε κακό χάλι και ημίαμα ζηλευτά.

Η τοποθέτηση του GRDANE έχει μεγάλο ενδιαφέρον γιατί θίγει ένα θέμα που δεν το έχουμε πολυσκεφτεί. Είμαστε όλοι κατά της αναπαραγωγής των ημίαιμων όχι γιατί δεν μας αρέσουν αλλά γιατί υπάρχει πρόβλημα με τα αδέσποτα. Ωστόσο κανείς από εμάς δεν μπορεί να αρνηθεί ότι όταν η φύση έχει κέφια ( η φύση και όχι ο εκτροφέας) μπορεί να δώσει εκπληκτικά αποτελέσματα.

Από την άλλη θα διαφωνήσω με τον Στέλιο στο θέμα υγεία και καθαροαιμία. Θα υπήρχε βάση σε αυτό που λέει αν η εκτροφή γινόταν με τρόπο που θα έπρεπε. Επειδή όμως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, και εδώ δεν θα αναφέρω την Ελλάδα αλλά την υφήλιο, βλέπουμε συχνά καθαρόαιμα με σημαντικά προβλήματα και συμπεριφοράς αλλά και σωματικής υγείας και ημίαιμα που δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα. Οπότε το θέμα αυτό δεν είναι απόλυτο και ούτε κι εμείς θα έπρεπε να είμαστε.

Εν κατακλείδι, αυτό το άτυχο πλάσμα που λέγεται σκύλος, είτε είναι καθαρόαιμος είτε όχι , και που το εξημερώσαμε για να εξαρτηθεί πλήρως από εμάς θα έπρεπε να χαίρει μεγαλύτερου σεβασμού και κατανόησης για την φύση του. Και εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε και όχι στην ανθρώπινη ματαιοδοξία που υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει σε κάθε έκφραση της ζωής μας.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ο όρος καθαρόαιμη κυνοφιλία τον χρησιμοποιούν για να διαχωρίσουν την κυνοφιλία γιατί δεν μπορούν να δουν λίγο παρά πέρα!Δικαιολογημένα από άγνοια ή μη!

Κανείς δεν είπε για αφανισμό αδέσποτων/ημίαιμων!
Όπως το υπογράμμισα, αποτέλεσε μίξη φυλών!Πλέον έχουν σταθεροποιηθεί τα χαρακτηριστικά και αντλούν από την ήδη υπάρχουσα καθαρόαιμη δεξαμενή για να συνεχίσουν!Δεν αντλούν από κανένα ημίαιμο!
Σε μια υποτιθέμενη φυλή που τείνει να σταθεροποιηθεί και να αναγνωριστεί μπορεί να χρειαστούν ημίαιμα δείγματα, αλλά και πάλι οι εκτροφείς που θα προσπαθήσουν γι'αυτό πρέπει να προσέξουν την επιλογή/διαλογή!

Λες τα μισά!Η έννοια της καθαροαιμίας ναι είναι προβληματική, αλλά είναι και αυτή που θα δώσει την λύση στο όποιο πρόβλημα!
Ούτε συ τα λες όλα! :)

Νόμιζα οτι δημιουργούνται νέες φυλές συνεχεια. Και μιλάω για τις αναγνωρισμενες και οχι για τα λαμπραντουντλ κλπ. Τα dogo πχ. δεν ειναι καμια αρχαία φυλή. Επίσης διαιωνίζονται φυλές που δεν έχουν λόγο ύπαρξης ή που δε θα έπρεπε.
Αναγνωρίζω οτι οι προθέσεις ορισμένων κυνόφιλων είναι καλές και εστιαζουν στην υγεια και τη βελτίωση του σκύλου αλλά όπως και να χει την επιλογή την κανει άνθρωπος.
Το ότι το προβλημα των αδεσποτων δεν προκύπτει επειδή καποιοι ζευγαρώνουν τα ημίαιμα τους, είναι επίσης μισή αλήθεια, έτσι δεν είναι;

Συμπεραίνω από αυτά που λες ότι κυνοφιλη δεν είμαι. Στην περίπτωση που θα υπήρχαν μόνο καθαρόαιμα, το πιθανότερο θα ήταν να μην είχα σκύλο. Πως λέγεται αυτός που είναι φαν της πολυαιμίας;
 




nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
Οπότε το θέμα αυτό δεν είναι απόλυτο και ούτε κι εμείς θα έπρεπε να είμαστε
Δυστυχώς δεν γίνεται αντιληπτό από πολλούς . Κοιτάνε τρέχοντας το έδαφος όταν μπροστά τους υπάρχει γκρεμός ....
 


D

Deleted member 14614

Guest
Ο όρος καθαρόαιμη κυνοφιλία τον χρησιμοποιούν για να διαχωρίσουν την κυνοφιλία γιατί δεν μπορούν να δουν λίγο παρά πέρα!Δικαιολογημένα από άγνοια ή μη!

Κανείς δεν είπε για αφανισμό αδέσποτων/ημίαιμων!
Όπως το υπογράμμισα, αποτέλεσε μίξη φυλών!Πλέον έχουν σταθεροποιηθεί τα χαρακτηριστικά και αντλούν από την ήδη υπάρχουσα καθαρόαιμη δεξαμενή για να συνεχίσουν!Δεν αντλούν από κανένα ημίαιμο!
Σε μια υποτιθέμενη φυλή που τείνει να σταθεροποιηθεί και να αναγνωριστεί μπορεί να χρειαστούν ημίαιμα δείγματα, αλλά και πάλι οι εκτροφείς που θα προσπαθήσουν γι'αυτό πρέπει να προσέξουν την επιλογή/διαλογή!

Λες τα μισά!Η έννοια της καθαροαιμίας ναι είναι προβληματική, αλλά είναι και αυτή που θα δώσει την λύση στο όποιο πρόβλημα!
Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά και πάλι ο όρος "καθαρόαιμο" είναι αστείος για εμένα. Υπάρχουν "καθαρόαιμες" φυλές, οι οποίες έχουν αντλήσει από δεκάδες άλλες φυλές δείγματα, προκειμένου να γίνουν αυτό που είναι. Για ποια καθαροαιμία μπορούμε να μιλάμε? Ο όρος, άλλωστε, υποδηλώνει ότι ο φορέας της δεν έχει επιρροές από άλλους, ότι είναι αυτόνομος. Μην ξεχνάμε: "καθαρός" + "αίμα". Δεν υφίσταται τέτοιος σκύλος πλέον.
Τώρα, το να πούμε ότι "αυτός είναι ένας γνήσιος γ.π." είναι απόλυτα δόκιμο, γιατί δηλώνεται μία σωστή μίξη φυλών, η οποία παρήγαγε το αποτέλεσμα του γ.π. Καταλαβαίνεις ότι το πρόβλημά μου είναι, κυρίως, εννοιολογικής φύσεως.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά και πάλι ο όρος "καθαρόαιμο" είναι αστείος για εμένα. Υπάρχουν "καθαρόαιμες" φυλές, οι οποίες έχουν αντλήσει από δεκάδες άλλες φυλές δείγματα, προκειμένου να γίνουν αυτό που είναι. Για ποια καθαροαιμία μπορούμε να μιλάμε? Ο όρος, άλλωστε, υποδηλώνει ότι ο φορέας της δεν έχει επιρροές από άλλους, ότι είναι αυτόνομος. Μην ξεχνάμε: "καθαρός" + "αίμα". Δεν υφίσταται τέτοιος σκύλος πλέον.
Τώρα, το να πούμε ότι "αυτός είναι ένας γνήσιος γ.π." είναι απόλυτα δόκιμο, γιατί δηλώνεται μία σωστή μίξη φυλών, η οποία παρήγαγε το αποτέλεσμα του γ.π. Καταλαβαίνεις ότι το πρόβλημά μου είναι, κυρίως, εννοιολογικής φύσεως.

Τα πρότυπα των φυλών που επί της ουσίας ορίζουν και την καθαροαιμία, είναι μεταγενέστερα των μίξεων ούτως ώστε να φτιαχτεί ή κάθε φυλή.

η λέξη σαν λέξη είναι όντως λάθος. Βέβαια με τον όρο καθαροαιμία εννοούμε αγνή (καθαρή) εκτροφή (purebred) που δεν αφήνει τόσα σημασιολογικά κενά.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πως λέγεται αυτός που είναι φαν της πολυαιμίας;
350 + φυλές υπάρχουν, συνεπώς υπάρχει εκ των πραγμάτων "πολυαιμία".
Εκτός αν αναφέρεστε σε πολυαιμία ΕΝΟΣ ατόμου, ενός σκύλου δηλαδή που προέρχεται από προσμίξεις πολλών διαφορετικών φυλών.

Καθαρόαιμα σκυλιά μιας φυλής, θεωρούνται τα σκυλιά εκείνα που από την στιγμή της δημιουργίας της φυλής στην οποία ανήκουν και την επίσημη καταγραφή της, δεν έχουν ξένα αίματα στους προγόνους τους, προσμίξεις δηλαδή άλλων φυλών.
Ο μόνος τρόπος για να το τσεκάρεις αυτό είναι μέσω των stud books και κατεπέκταση από το pedigree τους που αν το ξετυλίξεις μέχρι όσο δεν πάει θα φτάσεις πολύ πολύ πίσω στο χρόνο.

Σαφέστατα για τη δημιουργία μιας φυλής χρησιμοποιήθηκαν άτομα άλλων φυλών. Από ένα σημείο και μετά όμως άρχισε να σταθεροποιείται και τα άτομα της νέας φυλής πλέον να έχουν κοινά χαρακτηριστικά στον φαινότυπό τους. Ετσι ξεκίνησαν οι φυλές και το πρώτο stud book που βγήκε ever ήταν αυτό του Kennel Club της Αγγλίας το 1874 που περιλαμβάνει όλα τα στοιχεία για τις εκθέσεις και τους σκύλους των φυλών που υπήρχαν τότε από το 1859 μέχρι το 1874.

https://archive.org/stream/TheKenne...alendarAndStudBook-Vol1-1874#page/n5/mode/2up

Μέχρι τότε δεν υπήρχε επίσημη καταγραφή και όλα βασίζονταν σε πρόχειρες σημειώσεις ή σε φήμες, ή στο μου είπε ο τάδε πως ο σκύλος του ζευγάρωσε με τον σκύλο του μπατζανάκι του οπλοποιού ο οποίος προήλθε από την σκύλα που ανήκε στον ξάδελφο της γιαγιάς της κουνιάδας του μπακάλη κλπ κλπ. :mrgreen:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
εγω θα το θεσω το ζητημα σε μια πιο γενικη βαση...προσπαθω εδω και χρονια να καταλαβω την απαξιωση του εξειδικευμενου απο το γενικο...

το αντιθετο δεν το εχω δει ποτε να συμβαινει...
Aυτό πάντοτε γινόταν, γίνεται και θα γίνεται αγαπητέ Reinmeister.
Εσύ από όσο έχω καταλάβει είχες τρέλα με τις μηχανές (αν δεν είχες ζητώ συγνώμη), εγώ με τα αυτοκίνητα και πάντα ήμουν ο τρελός, ο δακτυλοδεικτούμενος και η πλειοψηφία δεν μπορούσε να αντιληφθεί την "τρέλα" την "κουτουλιά".
Αυτό δεν σήμαινε πως απαξίωνα ό,τι κινούταν με κάτω από χ,ψ άλογα, αντίθετα οι "πολλοί" απαξίωναν και ψάχναν να βρουν κίνητρα (οικονομικής φύσης πάντα) για να εξηγήσουν την τρέλα.
Αλλά ακόμα και να αδιαφορούσα για τα κάτω των προσδοκιών μου, δεν αφορούσε κανέναν αν φυσικά και εγώ επιδεικτικά δεν έδειχνα την αποστροφή μου ώστε να τους δώσω το δικαίωμα.
Κάτι αντίστοιχο πιστεύω πως γίνεται κι εδώ.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Μέχρι τότε δεν υπήρχε επίσημη καταγραφή και όλα βασίζονταν σε πρόχειρες σημειώσεις ή σε φήμες, ή στο μου είπε ο τάδε πως ο σκύλος του ζευγάρωσε με τον σκύλο του μπατζανάκι του οπλοποιού ο οποίος προήλθε από την σκύλα που ανήκε στον ξάδελφο της γιαγιάς της κουνιάδας του μπακάλη κλπ κλπ. :mrgreen:
Αυτό που κάνουμε εμείς για τις ποιμενικές μας φυλές αλλά βεβαίως εμείς το κάνουμε καλύτερα από του κουτόφραγκους που δήθεν εκσυγχρονίστηκαν και μου θέλουν και pedigree τα γατάκια...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Tα quotes μου αφορούν τοποθετήσεις που μου έκαναν εντύπωση θετική ή αρνητική.

Κατ'αρχάς συμφωνώ απόλυτα με το αναμφίσβητητο γεγονός ότι η ματαιοδοξία δεν αφορά μόνο τα καθαρόαιμα. Έχω δει απύθμενη ματαιοδοξία σε ανθρώπους που ασχολούνται ενεργά με τα αδέσποτα. Έχω δει διαγωνισμό ευαισθησίας που με έχει αηδιάσει πραγματικά. Έχω δει ανθρώπους να σώζουν ένα ζώο για να βγουν να το βροντοφωνάξουν μετά. Ανθρώπους που έχουν μαλλιοτραβηχτεί επειδή ένας σκύλος σώθηκε και υιοθετήθηκε αλλά όχι από αυτούς και βάζουν αγγελίες ότι χάθηκε . Έχω δει τόσο αδιανόητα πράγματα στον χώρο της φιλοζωίας που πραγματικά δεν τα φανταζόμουν κάποια χρόνια πριν.

Όσον αφορά τον όρο καθαρόαιμη κυνοφιλία δεν γνώριζα καν ότι υπάρχει. Πραγματικά θα ήθελα να γράψει κάποιος που γνωρίζει τον αγγλικό αντίστοιχο όρο.

Εγώ θεωρώ ότι η κυνοφιλία είναι μία και αφορά στην αγάπη στον σκύλο. Επιπλέον εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου το κίνητρο που έκανε κάποιον να αποκτήσει έναν σκύλο αλλά το αποτέλεσμα.
Δηλαδή με πολύ απλά λόγια δεν μου λέει τίποτα αν ο διπλανός μου πήρε καθαρόαιμο γ.π. για να τον επιδεικνύει όταν βγαίνει βόλτες. Αν σε όλες τις υποχρεώσεις του απέναντι στο ζώο είναι εντάξει μεγειά του με χαρά του. Αν το αποτέλεσμα είναι ένας ευτυχισμένος σκύλο και με όμορφη συμβίωση τι με νοιάζει εμένα αν καμαρώνει και σαν γύφτικο σκεπάρνι για τον καθαρόαιμο γ.π. του. Πολύ καλά κάνει στην τελική. Ο σκύλος περνάει ζάχαρη? Αυτό έχει σημασία.

Θέλω να πω ότι η ματαιοδοξία βρίσκεται σχεδόν πίσω από τις περισσότερες πράξεις μας. Το θέμα είναι πως την διαχειριζόμαστε. Κι εγώ είμαι περήφανη για τους σκύλους μου και καμαρώνω σαν χαζή όταν μου λένε ότι είναι σκύλαροι. Γιατί για να γίνουν σκύλαροι δεν έφτασαν μόνο τα πεντιγκρί αλλά και η φροντίδα και η αγάπη που τους προσφέρω. Γιατί έχουμε όλοι δει πεντιγκράτα σκυλιά σε κακό χάλι και ημίαμα ζηλευτά.

Η τοποθέτηση του GRDANE έχει μεγάλο ενδιαφέρον γιατί θίγει ένα θέμα που δεν το έχουμε πολυσκεφτεί. Είμαστε όλοι κατά της αναπαραγωγής των ημίαιμων όχι γιατί δεν μας αρέσουν αλλά γιατί υπάρχει πρόβλημα με τα αδέσποτα. Ωστόσο κανείς από εμάς δεν μπορεί να αρνηθεί ότι όταν η φύση έχει κέφια ( η φύση και όχι ο εκτροφέας) μπορεί να δώσει εκπληκτικά αποτελέσματα.

Από την άλλη θα διαφωνήσω με τον Στέλιο στο θέμα υγεία και καθαροαιμία. Θα υπήρχε βάση σε αυτό που λέει αν η εκτροφή γινόταν με τρόπο που θα έπρεπε. Επειδή όμως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, και εδώ δεν θα αναφέρω την Ελλάδα αλλά την υφήλιο, βλέπουμε συχνά καθαρόαιμα με σημαντικά προβλήματα και συμπεριφοράς αλλά και σωματικής υγείας και ημίαιμα που δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα. Οπότε το θέμα αυτό δεν είναι απόλυτο και ούτε κι εμείς θα έπρεπε να είμαστε.

Εν κατακλείδι, αυτό το άτυχο πλάσμα που λέγεται σκύλος, είτε είναι καθαρόαιμος είτε όχι , και που το εξημερώσαμε για να εξαρτηθεί πλήρως από εμάς θα έπρεπε να χαίρει μεγαλύτερου σεβασμού και κατανόησης για την φύση του. Και εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε και όχι στην ανθρώπινη ματαιοδοξία που υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει σε κάθε έκφραση της ζωής μας.
Πως γίνεται δηλαδή η εκτροφή?Η εκτροφή δεν περιλαμβάνει διαλογή/επιλογή και στόχο ένας καλύτερο δείγμα φυλής?
Γιατί εγώ αυτό ξέρω!
Μιλάω για κυνοφιλία!
Εφόσον λοιπόν μπορεί ο άνθρωπος να βοηθήσει προς την κατεύθυνση ενός καλύτερο δείγματος τότε μπορεί να το κάνει μόνο μέσω της καθαρόαιμης κυνοφιλίας!

Ούτε συ τα λες όλα! :)

Νόμιζα οτι δημιουργούνται νέες φυλές συνεχεια. Και μιλάω για τις αναγνωρισμενες και οχι για τα λαμπραντουντλ κλπ. Τα dogo πχ. δεν ειναι καμια αρχαία φυλή. Επίσης διαιωνίζονται φυλές που δεν έχουν λόγο ύπαρξης ή που δε θα έπρεπε.
Αναγνωρίζω οτι οι προθέσεις ορισμένων κυνόφιλων είναι καλές και εστιαζουν στην υγεια και τη βελτίωση του σκύλου αλλά όπως και να χει την επιλογή την κανει άνθρωπος.
Το ότι το προβλημα των αδεσποτων δεν προκύπτει επειδή καποιοι ζευγαρώνουν τα ημίαιμα τους, είναι επίσης μισή αλήθεια, έτσι δεν είναι;

Συμπεραίνω από αυτά που λες ότι κυνοφιλη δεν είμαι. Στην περίπτωση που θα υπήρχαν μόνο καθαρόαιμα, το πιθανότερο θα ήταν να μην είχα σκύλο. Πως λέγεται αυτός που είναι φαν της πολυαιμίας;
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια φυλή που δημιουργείται πλέον δανειζόμενη ημίαιμα!Βλέπω φυλές όμως που σταθερεροποιούνται και αναγνωρίζονται χωρίς απαραίτητα στο κοντινό παρόν να δανείστηκαν ημίαιμα!
Αν δεν είχε κάνει παρέμβαση ο άνθρωπος θα έβλεπες μια φυσική καλύτερη ίσως καθαροαιμία και όχι τόσες φυλές!Ο σκύλος όμως έμελε να είναι το δεξί χέρι του ανθρώπου!Μην πάμε κάνουμε κύκλους στην συζήτηση!Ξεκίνα και δέξου έστω ότι ο σκύλος εκτράφηκε από τον άνθρωπο και συνέχισε από 'κει!

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εσένα άρα άστοχο ότι συμπαίρανες από τα γραπτά μου ότι δεν είσαι κυνόφιλη!Κάνεις το λάθος που κάνουν πολλοί, συσχετίζουν την καθαροαιμία ως κάτι ανώτερο απ'όλα λέγοντας ότι δεν θα είχες καθαρόαιμο λες και συζητάμε εδώ πέρα τις επιλογές του καθενός!
Νομίζω η συζήτηση μπορεί να σταθεί και μόνη της χωρίς τις προσωπικές απόψεις του καθενός γιατί πολύ απλά δεν ισχύουν όταν βλέπεις ότι εξ'ορισμού η καθαροαιμία βοηθάει και ότι εκεί βρίσκεται η απάντηση!Όσο και να μην το δεχθεί κάποιος αυτή είναι η αλήθεια!

Aυτό πάντοτε γινόταν, γίνεται και θα γίνεται αγαπητέ Reinmeister.
Εσύ από όσο έχω καταλάβει είχες τρέλα με τις μηχανές (αν δεν είχες ζητώ συγνώμη), εγώ με τα αυτοκίνητα και πάντα ήμουν ο τρελός, ο δακτυλοδεικτούμενος και η πλειοψηφία δεν μπορούσε να αντιληφθεί την "τρέλα" την "κουτουλιά".
Αυτό δεν σήμαινε πως απαξίωνα ό,τι κινούταν με κάτω από χ,ψ άλογα, αντίθετα οι "πολλοί" απαξίωναν και ψάχναν να βρουν κίνητρα (οικονομικής φύσης πάντα) για να εξηγήσουν την τρέλα.
Αλλά ακόμα και να αδιαφορούσα για τα κάτω των προσδοκιών μου, δεν αφορούσε κανέναν αν φυσικά και εγώ επιδεικτικά δεν έδειχνα την αποστροφή μου ώστε να τους δώσω το δικαίωμα.
Κάτι αντίστοιχο πιστεύω πως γίνεται κι εδώ.
Μα η συζήτηση νομίζω δεν γίνεται για τις προσωπικές επιλογές του καθενός όσον αφορά την κατοχή σκύλου!Θέλω να πιστεύω ότι η συζήτηση γίνεται με αντικειμενικό κριτήρια που παρατηρούμε στο πέρασμα των χρόνων!
 
Last edited:


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Κάποιοι νομίζουν (και όχι μόνο σε αυτό το θέμα) ότι η Ελλάδα είναι το κέντρο της γης και εμείς θα επιλύσουμε όλα τα προβλήματα, φιλοσοφικά και πρακτικά...

Κάπου αλλού τα έχουν λύσει από καιρό....
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό που κάνουμε εμείς για τις ποιμενικές μας φυλές αλλά βεβαίως εμείς το κάνουμε καλύτερα από του κουτόφραγκους που δήθεν εκσυγχρονίστηκαν και μου θέλουν και pedigree τα γατάκια...
Ακριβώς Τάκη!
Κι εδώ σε εμάς ισχύει ότι κι εκεί στις αρχές καταγραφής των φυλών.
Δηλαδή τα καλύτερα δείγματα από πλευράς εργασίας ήταν στα χωριά και στη φύση
και εννοείται πως δεν είχαν ούτε pedigree ούτε τίποτα.
Οπως γίνεται εξ όσων γνωρίζω με τους Ελληνικούς Ποιμενικούς που τα καλύτερα δείγματα βρίσκονται σε στάνες, μακρυά από τον πολιτισμό. Και είναι απόλυτα λογικό γιατί αυτός είναι ο σκοπός τους.
Και εκεί είναι η ουσία, να συνδυάσεις όλο το πακέτο Εργασία, μορφολογία, χαρακτήρα, υγεία και όλα αυτά επίσημα καταγεγραμμένα.



Θέλω να πιστεύω ότι η συζήτηση γίνεται με αντικειμενικό κριτήρια που παρατηρούμε στο πέρασμα των χρόνων!
Νομίζω Στέλιο πως αυτό που πυροδοτεί την ύπαρξη διαφορετικών "στρατοπέδων" είναι η κακώς εννοούμενη κατοχή καθαρόαιμου για επίδειξη ή ικανοποίηση της ματαιοδοξίας μας. Δεν έχει μπει στη συνείδησή μας όλο αυτό που πρεσβεύει η "καθαρόαιμη κυνοφιλία". Και δεν υπάρχει Μυρτώ αντίστοιχος τέτοιος προσδιορισμός της κυνοφιλίας σε άλλη γλώσσα, ίσως επειδή θεωρείται σαν κάτι αυτονόητο χωρίς να χρειάζεται επεξηγήσεις.

Είμαστε ακόμα σαν χώρα, σαν λαός, πολύ νέοι συγκριτικά με άλλες χώρες που εδώ και 100 χρόνια μεγαλώνουν και γαλουχούνται με αυτούς τους θεσμούς. Και το κακό - κατά τη γνώμη μου - είναι πως εξ αρχής δεν μπήκαν τα σωστά θεμέλια ώστε να μπει στη συνείδησή μας.
Και αυτός είναι και ο λόγος που βλέπω - βλέπουμε κόσμο μπερδεμένο και πολύ συχνά με όλες τις καλές προθέσεις, που απευθύνεται σε λάθος πηγές.
Είναι πολύ μικρό το ποσοστό όσων ασχολούνται. Πόσο μάλλον όσων ασχολούνται σωστά και ηθικά με ανιδιοτελής σκοπούς, έχοντας πάνω από όλα το καλό της φυλής που υπηρετούν - όποια κι αν είναι αυτή.
Δυστυχώς η μη κατανόηση όλου αυτού από το ευρύ κοινό, οδήγησε ανθρώπους που είχαν το χρήμα στο μυαλό τους, να επωφεληθούν και να το μετατρέψουν σε ένα επικερδές επάγγελμα χωρίς τα βασικά, χωρίς την απαιτούμενη ποιότητα. Γιατί πέραν όλων των άλλων δεν υπάρχει και η γνώση για να την ξεχωρίσει και να την επιβραβεύσει.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Η αλήθεια είναι ότι σαν forum, επειδή είναι πιο "μπροστά" από τον μέσο όρο των κατόχων σκύλων, θα μπορούσαμε να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε τον αδόκιμο όρο "καθαροαιμία" και να μιλάμε, π.χ. περί σωστής εκτροφής (βάσει του pure bred όπως αναφέρθηκε και παραπάνω). Το λέω γιατί είναι κρίμα να διαιωνίζουμε χαζές και αστήρικτες διακρίσεις, έστω και άθελά μας.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Ο σωστός όρος δεν είναι το "καθαρόαιμη κυνοφιλία" αλλά το οργανωμένη κυνοφιλία και αναφέρεται σε κυνοφιλικούς ομίλους όπου σε μερικές χώρες είναι μέχρι και πάνω απο 100 χρόνια, στην Ελλάδα περίπου 30 χρόνια.
Τους σκοπούς της οργανωμένης κυνοφιλίας μπορούμε να τους διαβάσουμε στα καταστατικά τους.
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
εμενα τελικα δεν μου αρεσουν τα καθαροαιμα....
εμενα μου αρεσουν τα ημιαιμα....ΜΟΝΟ.
η μου αρεσουν τα καθαροαιμα....ΜΟΝΟ

κατι να χαμε να λεγαμε...

ωραια τα διαχωρισαμε ....

παντου πρεπει να βρισκουμε τροφη για διαχωρισμο σε κλικες,κατηγοριες,ανωτεροτητες,κατωτεροτητες,αλλατωματα και τα συναφη χαριτωμενα.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Δεν πρεπει να υπαρχει διαχωρισμος, κυνοφιλια ειναι μια ειτε εχεις καθαροαιμο ειτε ημιαιμο..
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Aυτό πάντοτε γινόταν, γίνεται και θα γίνεται αγαπητέ Reinmeister.
Εσύ από όσο έχω καταλάβει είχες τρέλα με τις μηχανές (αν δεν είχες ζητώ συγνώμη), εγώ με τα αυτοκίνητα και πάντα ήμουν ο τρελός, ο δακτυλοδεικτούμενος και η πλειοψηφία δεν μπορούσε να αντιληφθεί την "τρέλα" την "κουτουλιά".
Αυτό δεν σήμαινε πως απαξίωνα ό,τι κινούταν με κάτω από χ,ψ άλογα, αντίθετα οι "πολλοί" απαξίωναν και ψάχναν να βρουν κίνητρα (οικονομικής φύσης πάντα) για να εξηγήσουν την τρέλα.
Αλλά ακόμα και να αδιαφορούσα για τα κάτω των προσδοκιών μου, δεν αφορούσε κανέναν αν φυσικά και εγώ επιδεικτικά δεν έδειχνα την αποστροφή μου ώστε να τους δώσω το δικαίωμα.
Κάτι αντίστοιχο πιστεύω πως γίνεται κι εδώ.
σωστα εχεις καταλαβει φιλτατε,ακομη εχω, και δεν ετιθετο θεμα συγνωμης στην αντιθετη περιπτωση...
αντιλαμβανομαι την μη δυνατοτητα αντιληψης η αποδοχης τετοιου ειδους επιλογων αλλα ενοχλουμαι αφανταστα με τον "πολεμο" απο τους μη αποδεχομενους-αντιλαμβανομενους...

καποια στιγμη πρεπει να καταλαβει ο κοσμος οτι οι επιλογες του καθενος,εφ οσον δεν δημιουργουν προβλημα σε τριτους,ειναι αναφαιρετα δικαιωματα του και δεν απτονται αρνητικου σχολιασμου,πολλω δε μαλλον,προτροπων η κινησεων εξαλοιψης τους...απλα απαραδεκτο...
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
σωστα εχεις καταλαβει φιλτατε,ακομη εχω, και δεν ετιθετο θεμα συγνωμης στην αντιθετη περιπτωση...
αντιλαμβανομαι την μη δυνατοτητα αντιληψης η αποδοχης τετοιου ειδους επιλογων αλλα ενοχλουμαι αφανταστα με τον "πολεμο" απο τους μη αποδεχομενους-αντιλαμβανομενους...

καποια στιγμη πρεπει να καταλαβει ο κοσμος οτι οι επιλογες του καθενος,εφ οσον δεν δημιουργουν προβλημα σε τριτους,ειναι αναφαιρετα δικαιωματα του και δεν απτονται αρνητικου σχολιασμου,πολλω δε μαλλον,προτροπων η κινησεων εξαλοιψης τους...απλα απαραδεκτο...
ωραια απαντηση.. αυτος ο <<πολεμος>> εχει καποια αιτια..
ελλειψη παιδεια,τροπους,ευγενειας,συμπεριφορας,οικογενειακο περιβαλλον,δυτικο η ανατολικο τροπο σκεψης,κουλτουρα,πολιτιστικο,πολιτισμικο επιπεδο,κομπλεξ και πολλα αλλα..

πρεπει ο καθε ανθρωπος σε οποιο μερος του πλανητη και αν ειναι να ξεφυγει απο την μαζα..και οτιδηποτε μαζικο υπαρχει.. και να δει μονο την ατομικη του εξελιξη σε πνευματικο επιπεδο αλλα και σε αλλα, για το καλο του εαυτου του,της οικογενειας του,της πολιτειας,του κρατους..

αλλιως θα παραμενει ταλιμπαν εις τους αιωνες των αιωνων..και ο κοσμος θα τρεχει με αλλη ταχυτητα..
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μα σοβαρα τα λέτε αυτά τώρα; Σας κουνησε κανείς εδω το δάκτυλο για τις επιλογές σας; Αν εσεις θεωρείτε ότι σχολιάζοντας σε ένα δημόσιο φόρουμ την έννοια κυνοφιλία, σας κάνει προσωπική επίθεση... δε φταιει ο άλλος. Δικές σας είναι να τις χαίρεστε!! Και τους σκύλους σας και τις ξανθιές γκόμενες και τις μηχανες και τα αυτοκινητα, αφού όλα είναι ίσης αξίας.

Στέλιο, η προσωπική αναφορα που έκανα ήταν επειδή θεώρησα ότι ταύτισες την κυνοφιλία με την καθαροαιμία. Δεν είχα καμία προθεση να πάω την κουβέντα στο προαιώνιο πεντιγκρενια vs ημίαιμα.

Να πω τέλος ότι εκεί που διαφωνώ μαζί σου είναι στην πίστη σου ότι η εκτροφή είναι η μόνη λύση. Εκεί που εσύ βλέπεις μόνο θετικά ή κυρίως θετικά, εγώ βλέπω κυρίως αρνητικά. Γιατί, δυστυχώς, ίσως φταίει ότι είμαι έξω απ το χωρό, η εκτροφή που εσύ έχεις στο νου σου και στην οποία αναφέρεσαι είναι λιγουλάκι δυσεύρετη. Σιγουρα δεν είναι ο κανόνας. Αυτό, στο δικό μου το μυαλό, προκαλεί μεγάλο δυσταγμό.

Ο άνθρωπος έφτιαξε το σκύλο, σωστά τα λες, αλλά η σχέση τους έχει αλλάξει δραματικά τα τελευταία 200 και χρόνια. Ίσως το χειρότερο που μπορούσε να του συμβεί είναι ότι "αναβαθμιστηκε' σε ζώο συντροφιάς.
Όπως είπε και η Κυβέλη - συμφωνώ και στα σημεια στιξης παρεπιπτοντως - σεβασμός χρειάζεται.

Γραφω απο κινητο οπότε ζητάω συγγνώμη που δεν κάνω quote σε ποιο μηνυμα αναφερομαι :(
 


5 Μαρτίου 2014
23
0
Ωραία όλα αυτά που λέτε περί επιλεκτικής εκτροφής, περί σταθεροποίησης των φυλών και των χαρακτηριστικών τους κτλ κτλ...

Με αφορμή πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις που γράφτηκαν, έχω να επισημάνω και εγώ τα εξής:

1ον: Τα καθαρόαιμα δεν είναι όντως ημίαιμα τα οποία μας άρεσαν γιατί πληρούσαν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, οπότε τους κολλήσαμε την ταμπέλα "γ.π" ή "μπιγκλ" ή "οτιδήποτε", τους κοτσάραμε και ένα πέντιγκρι που εξασφαλίζει την επιτυχή διατήρηση της προσμιξης μου φτιάξαμε. Απλά τον ρόλο της φύσης στην μίξη τον αναλάβαμε εμείς όπως θέλαμε. Και το πάω και λίγο πιο πέρα, τέτοιες ενέργειες οι οποίες όταν αφορούν σκύλους σαν φαίνονται απόλυτα θεμιτές και σωστές και αναγκαίες, αν εφαρμοζόταν σε ανθρώπους θα χαρακτηριζόταν φρικαλέο ναζιστικό-τρελοεπιστημονικό πείραμα ευγονικής. Ο σκύλος ως είδος δεν έχει το δικαίωμα της επιλογής συντρόφου με τρόπο φυσικό και εξελικτικό;; Just saying... Τροφή για σκέψη....

2ον: Το να σκεφτεί κάποιος ότι η σωστή εξέλιξη του σκύλου ως είδος είναι η διατήρηση και βελτίωση των αναγνωρισμένων φιλών με ταυτόχρονη εξάλειψη των ημίαιμων, δεν είναι κυνοφιλία, είναι ανωμαλία. Δεν είμαστε ο θεός, σας το υπενθυμίζω! Τα αδέσποτα είναι μία άλλη ιστορία, απλά τείνουν να συγχέονται με τα ημίαιμα λόγω του ότι τα αδέσποτα τις περισσότερες φορές είναι ημίαιμα. Το φαινόμενο των αδέσποτων οφείλεται στην εγκατάλειψη και τις ανεύθυνες γέννες. Ανεύθυνες όχι προς το ότι γεννιούνται ημίαιμα, αλλά προς το ότι δεν μεριμνάται που θα καταληξουν τα κουτάβια!!

3ον: Όλα καλά με τη δημιουργία και διατήρηση των φυλών, όλα καλά και με την επιλογή κάποιων να παρούνε ένα καθαρόαιμο (καθόλου δεν καταδικάζεται, ανέφερα και στην αρχή πως κι εγώ θα το έκανα ή μπορεί να το κάνω στο μέλλον). Αν, όμως, όλοι οι σκύλοι του κόσμου σύμφωνα με το σκεπτικό κάποιων καταλήξουν κάποτε να είναι σουπερ-ντούπερ pure bred, όπως δηλαδή υποστηρίζουν ότι ορίζει η σωστή κυνοφιλία, τότε η κατοχή και ενασχόληση με ένα σκύλο θα γίνει ένα πανάκριβο "σπορ" για λίγους και εκλεκτούς. Δεν νομίζω ότι το σκεπτικό αυτό είναι υγιές...