Κόκαλα για μικρόσωμο σκύλο


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Καλημέρα,
Ο σκύλος μου είναι mini schnauzer και 7,5 κιλά. Τρώει υποαλλεργική τροφή της royal επειδή σε όποια προσπάθεια έκανα να του δώσω άλλη ξηρά είχαμε αρκετά άσχημα αποτελέσματα. Στην καλύτερη περίπτωση απλή διάρροια και στη χειρότερη αιμορραγικές διάρροιες και εμετούς. Αν και μεγαλώνοντας η αντιδράσεις του σε τροφές έχουν γίνει κάπως πιο ήπιες ακόμα φοβάμαι να τον πάω σε απλή ξηρά. Τρώει όμως πλέον κοτόπουλο και κατσίκι βρασμένο για μεζέ χωρίς προβλήματα αρκεί να μην φάει μεγάλη ποσότητα. Θα ήθελα να προσθέσω στη διατροφή του κόκαλο για να καθαρίζει τα δόντια του καθώς ήδη τώρα που είναι 2 χρόνων έχει πέτρα. Σκέφτηκα να του δώσω λαιμό απο κοτόπουλο ροκανίσει. Θα κάνει δουλειά όμως στα δόντια? Επίσης αν τον περάσω απο βραστό νερό για ένα (1) λεπτό θα υπάρχει πρόβλημα? Εγώ θέλω να το δώσω ωμό αλλά οι δικοί μου φρίττουν στην ιδέα και μόνο...Επίσης υπάρχει κάποιο κόκαλο κατσικίσιο ή αρνίσιο που να είναι ασφαλές?
 




FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Θα το δοκιμάσω μάλλον και εγώ γιατί άλλη λύση δεν βλέπω για τα δόντια του όταν θα είμαι πιο κοντά στον πολιτισμό και στον κτηνίατρο... Δεν έχουμε και την καλύτερη εμπειρία με μοσχάρι καθώς όταν ήταν μικρότερος και του είχαμε δώσει ψαχνό κρέας τον πήγε αίμα με δυο μπουκιές.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Eγώ επειδή λίγο τα φοβάμαι τα κόκαλα πήρα πρόσφατα αποξηραμένο γάλα βουβαλιού σε στικ σαν κόκαλο. Της πήρες σχεδόν 2 εβδομάδες να το ροκανίσει όλο. Δεν ξέρω αν μπορείς να τα βρεις σε πετ σοπ στην Ελλάδα (λογικά θα μπορείς στα μεγάλα) αλλά αν θα σε ενδιέφερε ρίξε μια ματιά.

 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
λαρύγγι κοτόπουλο έδινα κι εγώ αλλά τώρα στα δέκα + της που έχει χάσει δυστυχώς δοντάκια δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω ακόμα με την πλάκα...χθες ο κτηνίατρος μου μιλησε για plack off με πολυ καλά αποτελέσματα μεσω εντυπώσεων από κάποιους...
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Φτερούγες, κοπανακι, πόδια και λαιμός κοτόπουλου, ποδαράκια χοιρινά, πλευρά μοσχαρίσια, κατσικίσια κλπ,καλύτερα είναι να τα δώσεις ωμά όμως, αλλά και ένα λεπτό να τα βρασεις δεν νομίζω να ψηθούν τόσο ώστε να αλλάξει η σύσταση του κοκκαλου, μετά ωμά παγωμένα ψάρια μμπορούν να βοηθήσουν να καθαρίσουν τα δόντια
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
λαρύγγι κοτόπουλο έδινα κι εγώ αλλά τώρα στα δέκα + της που έχει χάσει δυστυχώς δοντάκια δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω ακόμα με την πλάκα...χθες ο κτηνίατρος μου μιλησε για plack off με πολυ καλά αποτελέσματα μεσω εντυπώσεων από κάποιους...

Σκονη πάρε plaque off , οχι τις κροκέτες και τα πρασινα μασωμενα κόκαλα κτ..λ. Με τη σκόνη είδα όντως διαφορά, ιδίως στην Μπέλλα .
 
  • Like
Reactions: marytherion


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
282
246
KORYDALLOS
Μέδουδα σε ευχαριστώ πολύ θα τοχω κατά νου ! προς το παρόν θα ξαναρχίσω το dental pet πιο εντατικά αυτή τη φορά...αποφύγατε τον καθαρισμο με ναρκωση εντελώς ή σαν πρόληψη μόνο? ένας άλλος κτηνίατρος μου έγραψε ότι μονο καθαρισμό προτείνει και βούρτσιμα τιποτα ,αλλο δεν πιανει...υπερβολικό μου ακούγεται..
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Μέδουδα σε ευχαριστώ πολύ θα τοχω κατά νου ! προς το παρόν θα ξαναρχίσω το dental pet πιο εντατικά αυτή τη φορά...αποφύγατε τον καθαρισμο με ναρκωση εντελώς ή σαν πρόληψη μόνο? ένας άλλος κτηνίατρος μου έγραψε ότι μονο καθαρισμό προτείνει και βούρτσιμα τιποτα ,αλλο δεν πιανει...υπερβολικό μου ακούγεται..
Δεν ηταν επιλογη μου ο καθαρισμος, γιατι την Μπέλλα την φιλοξενω απο την φιλοζωικη οποτε κατανοεις οτι καθαρισμός δεν είναι εξοδο που καλύπτεται απο τους δήμους. Eγινε αφαιρεση 2 δοντιών που ηταν χαλια και εφυγε η πολυ δυσοσμία αλλα ηταν και τα αλλα πολυ κιτρινοκαφε. Γι αυτο ξεκίνησα σκονη plaque off καθημερινά και τις τελευταίες μέρες (μετα απο 1-1,5 μήνα δηλ) βλεπω διαφορά στο χρώμα. Της βάζω και τζελ πλατινουμ βοηθα και αυτο , γενικα ειχα διαβασει οτι κάνει θαυματα. Αυτο το βαζω όποτε το θυμαμαι δηλ περίπου 2 φορες την εβδομαδα, ειναι λιγο πιο χρονοβορο, δεν πρεπει να φαει πριν/μετα μιση ωρα κ.τ.λ ... η σκόνη ειναι πιο βολική απο το τζελ την ρίχνεις απλα στο φαί ...Και τα δυο εχουν ενα κόστος γενικά.
 
Last edited:


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Μέδουδα σε ευχαριστώ πολύ θα τοχω κατά νου ! προς το παρόν θα ξαναρχίσω το dental pet πιο εντατικά αυτή τη
Αυτα εινα τα προιοντα της πλατινουμ που αναφερω παραπάνω
https://platinumhellas.gr/product-category/στοματικη-υγιεινη/

65738347_486610642101065_7303580887436754944_n (2).jpg εδιτ. τωρα που τα ξαανείδα είναι αισθητά βελτιωμένα. Αυτός ο κυνόδοντας ηταν καφεκίτρινος ολος στην βάση.
 
Last edited:
  • Wow
Reactions: marytherion


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Με τα κοκκαλάκια Plaque Off εγώ είδα πάντως διαφορά (τα πράσινα είναι veggie, υπάρχουν και σε άλλες γεύσεις). Αλλά θέλει υπομονή, κάτι το οποίο μεταφράζεται σε χρήμα...:LOL: