Κόκκαλο


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Καλησπερα! Διαβαζα τα παλιοτερα θεματα σχετικα με τα κοκκαλα που δινουμε στα σκυλια μας, εχω φτασει σε ενα συμπερασμα, απλως ηθελα να ανοιξω καινουργιο θεμα για να αναφερω και ενα προσωπικο θεματακι.

Καταρχας, αν τα καταλαβα καλα, στην περιπτωση που θελουμε να απασχολησουμε το σκυλο μας του δινουμε κατι σε ωμο κοκκαλο απο ποδι μοσχαριου, το οποιο θα το βοηθησει και με τα δοντια. Το κοκκαλο μπορουμε να του το εχουμε μονιμα αφημενο (δεν υπαρχει φοβος βακτηριων ε?) για να ασχολειται οποτε θελει, αλλα καλο θα ειναι να υπαρχει και μια σχετικη εποπτια. Απτην αλλη, κοκκαλο απο μοσχαρισιο πλευρο ενδεικνυται για "δωρακι" προορισμενο για φαγωμα.

Το θεμα που ηθελα να αναφερω τωρα ειναι το εξης. Πριν ενα μηνα περιπου του ειχα δωσει ενα βρωσιμο κοκκαλο που ειχα παρει απο το πετ σοπ. Συγκεκριμενα ειναι αυτο http://www.buyallmeans.co.uk/alpha-spirit-dog-bone-full-ham-bone-blister-packed-300g.html (αν θεωρειται διαφημιση πειτε μου να το διαγραψω). Το εφαγε αρκετα ευκολα, δεν περιμενα και τιποτα διαφορετικο απο ενα ΓΠ και δη λαιμαργο, και με ορεξη. Το επομενο πρωι -του το ειχα δωσει μεσημερακι- με ξυπνησε με κλαματα μεσα απο το μποξ που κοιμαται, κατι που δεν κανει ποτε και παντα περιμενει ποτε θα παω εγω και θα τον βγαλω, ηταν τερμα αναστατωμενος και μετα απο ενα λεπτο χωρις να τον παρω χαμπαρι επειδη ετοιμαζομουν για τη βολτα τα εκανε μεσα στο σπιτι. Αρκετη ποσοτητα, πολυ μαλακα σαν τουρτα και περιεργου χρωματος κατι σαν μουσταρδι (ξερω ξερω, ειναι και μεσημερι....). Ουτε μιση ωρα μετα και ενω ημασταν στη βολτα ξανακανει ακριβως το ιδιο, ιδια ποσοτητα, ιδια ολα. Το απεδωσα στο κοκκαλο που του ειχα δωσει, γιατι δεν ειχε ξανασυμβει κατι παρομοιο στο παρελθον και δε νομιζω να ηταν τυχαιο.

Και ερχομαι τωρα να ρωτησω.. Παιζει οντως να ηταν το κοκκαλο και να τον πειραξε? Εχω διαβασει οτι τρωγοντας κοκκαλο ενας σκυλος εχει τα ακριβως αντιθετα αποτελεσματα στα κοπρανα του. Του ειχα ξαναδωσει το ιδιο ακριβως κοκκαλο πριν κανα 3μηνο, αλλα δυστυχως δε θυμαμαι τι ειχε γινει τοτε. Αν οντως ηταν το κοκκαλο το προβλημα, παιζει να παρουσιασει κατι παρομοιο και αν του δωσω ωμα μοσχαρισια πλευρα ή ποδι? Γιατι θα θελα να του δωσω ενα μεγαλο κοκκαλο να εχει να ασχολειται μεσα στη μερα, αλλα και για να περιποιουνται και τα δοντια του. (για τα πλευρα δεν με καιει και τοσο, καθως εχω αλλες λιχουδιες που του δινω για δωρακι).

Ευχαριστω για τις απαντησεις! ;)
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Πιστεύω οτι ήταν απο το κόκκαλο. Και την δικιά μου την πειράζουν αυτές οι αηδίες. Με το μοσχαρισιο δεν νομιζω να έχει θέμα, γιατί συνήθως σκληραίνουν τα κόπρανα με τα ωμά κόκαλα. Αν θελεις να το ελέγχεις δίνε του με "δόσεις".
 
  • Like
Reactions: Galazios


2Kendris

Member
5 Μαρτίου 2023
13
2
22
Γερμανικό ποιμενικό 12μηνων...Πήραμε ένα μεγάλο κόκκαλο από petshop ειδικο για σκυλια εφαγε το μισο την μια μερα και το αλλο μισο την επομενη...εχουν περασει 2 μερες που δεν τρωει εχει κανει 2-3 φορες κιτρινο εμετο η παει να κανει εμετο και δεν βγαζει τιποτα...φαινεται να ζοριζεται να κανει κακα και κανει πολυ μικρες μπαλιτσες με ανοιχτο μπεζ χρωμα..Ξερει καποιος τι πρεπει να κανω ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Να μιλήσεις με τον γιατρό σου το συντομότερο!
Και να προτιμήσεις μοσχαρίσιο μηρό 5 λεπτά ζεματισμένο, από το κρεοπωλείο και όχι αυτά των pet shop.
Οι "μπεζ μπαλίτσες" που θρυμματίζονται, είναι φυσιολογικές όταν τρώνε κόκκαλα.
 
  • Like
Reactions: 2Kendris




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
O κίτρινος εμετός (κ μάλλον κ η προσπάθεια για εμετό) είναι απ'την πείνα, που έχει να φάει 2 μέρες.

Το ότι έχει να φάει 2 μέρες είναι το πολύ μεγάλο πρόβλημα. Πήγαινε άμεσα για ακτινογραφία μην έχει πάθει καμιά απόφραξη ή οτιδήποτε, κ γενικά εξετάσεις. Όπως προείπαν, άμεσα, χθες!
 


2Kendris

Member
5 Μαρτίου 2023
13
2
22
Μίλησα με τον κτηνίατρο μου είπε κονσέρβα και παραφυνελαιο για μια εβδομάδα...την ξέσκισε την κονσέρβα...παρεπιπτόντως ο σκύλος είναι μια χαρά με παρά πολύ όρεξη για αυτό δεν μίλησα νωρίτερα με τον κτηνίατρο...ίσως μετά το κόκκαλο να μη γούσταρε ξηρά τροφή
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Μίλησα με τον κτηνίατρο μου είπε κονσέρβα και παραφυνελαιο για μια εβδομάδα...την ξέσκισε την κονσέρβα...παρεπιπτόντως ο σκύλος είναι μια χαρά με παρά πολύ όρεξη για αυτό δεν μίλησα νωρίτερα με τον κτηνίατρο...ίσως μετά το κόκκαλο να μη γούσταρε ξηρά τροφή
Κακώς που πήρες τον κτηνίατρο …..
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Berna


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU