Κόλεϋ για πρώτο σκύλο; Αν όχι, πείτε μ κάτι άλλο.


nikoszatse

Member
23 Αυγούστου 2011
9
18
Θεσσαλονίκη
Γεία σας, ονομάζομαι Νίκος κ ειμαι απο την Θεσσαλονίκη. ειμαι 22 χρονών κ θελω παρα πολυ να πάρω έναν δικο μ σκύλο. Εχω σκεύτει παρα πολυ καλα τις απαιτησεις κ τις θυσίες που θέλει ένας σκύλος κ είμαι πρόθυμος να τις κάνω. Απλα θα ήθελα μια γνώμη. τι ράτσα να πάρω για πρώτο σκύλο και γιατι? Δεν θέλω μικρόσωμο. σκέυτομαι για ΚΟΛΕΥ ι γερμανικο ποιμενικό. τι λετε?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Καλώς ήρθες!

Οι δύο φυλές που σκέφτεσαι διαφέρουν αρκετά σε χαρακτήρα και ανάγκες. Σκέψου τι μπορείς να προσφέρεις στον μελλοντικό σκύλο σου και έτσι θα καταλάβεις και ποιος είναι ο πιο κατάλληλος.

Θέματα που μπορεί να σε βοηθήσουν:

Είμαι έτοιμος να υιοθετήσω ζώο;

Διαλέγοντας φυλή

Πώς διαλέγω εκτροφέα;

Τι πρεπει να προσεξω σε ενα PEDIGREE;

PET- SHOPS - PUPPY MILLS
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Καλως ηρθες!
Μιας και απο οτι καταλαβα θα ειναι ο πρωτος σου σκυλος, θα πρεπει να σκεφτεις καλα καποια πραγματα.Παραδειγματος χαρην ταιριαζει ο σκυλος στον τροπο ζωης σου;
Επειδη και εγω δεν ειχα σκυλο πριν τον λεννυ,ειχα μονο γατες, στην αρχη συμπεριφερομουνα σαν να ηταν γατακι.Θα μπορουσα να εχω καταστρεψει τον σκυλο αν δεν ειχα τον αντρα μου που ειναι εμπειρος σε σκυλια.Ουτε φανταζομουν οτι ενας σκυλος μπορει να χρειαζεται 2 ωρες ασκηση την ημερα.
Επισης θα σε συμβουλευα να μην σκεφτεσαι θελω αυτη την ρατσα και αυτην θα παρω.Αυτο ειναι ενα λαθος που κανουν πολλοι αρχαριοι
Επισης δεν θα προτεινα μια ρατσα που εχει ισχυρα ενστικτα προστασιας.
Θα μπορουσες επισης να υιοθετησεις καποιο αδεσποτο
 




tasos025

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
80
0
Καλώς ήρθες και καλή διαμονή! Σου εύχομαι να βρείς και εσυ το φίλο που θα σου κάνει παρέα για τα επόμενα 10-12 χρόνια! Πρίν βιαστείς και αφου το έχεις σκεφτεί το θέμα ψάξε για καταφύγια αδέσποτων ζώων στη περιοχή σου! Είμαι σίγουρος οτι θα βρείς αυτό που ψάχνεις.
 


nikoszatse

Member
23 Αυγούστου 2011
9
18
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα. Μπορείτε να μου πείτε αν το ΚΟΛΕΥ κάνει για πρώτος σκύλος. Ας μου πει κάποιος που είχε τα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα
 










tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα. Μπορείτε να μου πείτε αν το ΚΟΛΕΥ κάνει για πρώτος σκύλος. Ας μου πει κάποιος που είχε τα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα
πλεονεκτηματα πολλα
ηρεμο
,συντροφικο,
εξυπνο,
στοργικο,.......... ΚΑΙ 1000 ΑΛΛΑ
...βολικο στο φαγητο παροτι σχετικα μεγαλοσωμο.
προστατευτικο και θαραλεο ....τελειο για οικογενεια , ιδανικο για μικρα παιδια με τεραστια υπομονη
παει παντου και ειναι ακουραστο
δεν εχει σαλια και
ειναι γνωστη η ιδιοτητα του να εχει ελαχιστη ως καθολου μυρουδια
Ειναι ενα σκυλι που πραγματικα εχει ενα δικο του αρχοντικο αερα ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ακομη και τους πιο ασχετους με τα σκυλια ανθρωπους και γινεται αποδεκτο πολυ πιο ευκολα απο αλλες φυλες.
μειωνεκτηματα ....
θελει περιποιηση και καθημερινο βουρτσισμα ,με οτι αυτο συνεπαγεται....τριχες και καθαρισμα του σπιτιου..
εχει την ταση να ειναι κροτοφοβικο και πρεπει απο μικρο να μην φοβηθει τις αστραπες...
εχει ,σαν φυλη, καποιες ασθενειες γονιδιακες και αυτο σημαινει οτι πρεπει να το ψαξεις λιγο απο αποψη γονεων

- Collie Eye Anomaly (CEA), Progressive Retinal Atrophy (PRA), Bloat,Epilepsy, skin problems, Dermatomyositis (DM)
and Grey Collie Syndrome http://www.colliehealth.org/origin.html

Να μην σε τρομαζω δεν ειναι τοσο δραματικα τα πραγματα απλως προσοχη ΜΟΝΟ ΕΚΤΡΟΦΙΚΟ ...
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
ΧΙΟΥΜΟΡ ..... Αν δηλαδη ενοουσε shetland κολευ (!!!!!!!!) θα υπηρχε απαντηση ?......χα χα
Το ξέρω ότι είναι εντελώς άλλη ράτσα αλλά μην μ πεις ότι δεν υπάρχουν πολλοί που τα μπερδεύουν! Έχει η ξαδερφή μου κ το τι "Α! Ένα μίνι κόλλευ!" ακούμε δεν υπάρχει.

@
nikoszatse

Το έχεις ψάξει καθόλου εδώ ή γενικά στο ιντερνετ?
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
δεν χρειαζεται να μου το πεις ....... ειμαι κατοχος SHETLAND SHEEPDOG (η SHELTIE )
και το μινι οντως παει συννεφο ...
( χιουμορ .... σε ενα site ομως οπως το dogforum επιτρεπεται τετοια εκφραση..... shetland collie .....???
σαν να λεμε ποιμενικος τσιουαουα .... )
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
δεν χρειαζεται να μου το πεις ....... ειμαι κατοχος SHETLAND SHEEPDOG (η SHELTIE )
και το μινι οντως παει συννεφο ...
( χιουμορ .... σε ενα site ομως οπως το dogforum επιτρεπεται τετοια εκφραση..... shetland collie .....???
σαν να λεμε ποιμενικος τσιουαουα .... )
Χαχαχαχα! Ναι γτ όχι; Πολλά ακούμε. "Εγω: Τι είναι το σκυλάκι σας? Κυριούλης:Τζακ Ράσελ με Λαμπραντόρ!" "Ζευγάρι: Α! Κ σεις Τζακ Ράσελ? Κ μεις! Δείτε. Χτες το πήρα από πετ σοπ." Κ βλέπω ένα κατάμαυρο μικροσκοπικό κουτάβι στάνταρ κάτι σε τσιουάουα! Αλλωστε μπορει ο nikoszatse να σκεφτεί κ κάτι πιο μικρό, γι'αυτό το ανέφερα κ γι'αυτό ρώτησα κ αν το έχει ψάξει κάπως.
 


dmdn

New Member
5 Μαρτίου 2010
1
0
Καλησπερα και απο εμενα. Σου προτεινω να πας σε ενα καταφηγιο και αυτο το σκυλι που θα δεις πρωτο και σου κανει κλικ να το παρεις.
πιστεψε με αυτα που εχουν πονεσει περισσοτερο γινονται οι καλυτεροι φιλοι.
 


nikoszatse

Member
23 Αυγούστου 2011
9
18
Θεσσαλονίκη
πλεονεκτηματα πολλα
ηρεμο
,συντροφικο,
εξυπνο,
στοργικο,.......... ΚΑΙ 1000 ΑΛΛΑ
...βολικο στο φαγητο παροτι σχετικα μεγαλοσωμο.
προστατευτικο και θαραλεο ....τελειο για οικογενεια , ιδανικο για μικρα παιδια με τεραστια υπομονη
παει παντου και ειναι ακουραστο
δεν εχει σαλια και
ειναι γνωστη η ιδιοτητα του να εχει ελαχιστη ως καθολου μυρουδια
Ειναι ενα σκυλι που πραγματικα εχει ενα δικο του αρχοντικο αερα ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ακομη και τους πιο ασχετους με τα σκυλια ανθρωπους και γινεται αποδεκτο πολυ πιο ευκολα απο αλλες φυλες.
μειωνεκτηματα ....
θελει περιποιηση και καθημερινο βουρτσισμα ,με οτι αυτο συνεπαγεται....τριχες και καθαρισμα του σπιτιου..
εχει την ταση να ειναι κροτοφοβικο και πρεπει απο μικρο να μην φοβηθει τις αστραπες...
εχει ,σαν φυλη, καποιες ασθενειες γονιδιακες και αυτο σημαινει οτι πρεπει να το ψαξεις λιγο απο αποψη γονεων

- Collie Eye Anomaly (CEA), Progressive Retinal Atrophy (PRA), Bloat,Epilepsy, skin problems, Dermatomyositis (DM)
and Grey Collie Syndrome http://www.colliehealth.org/origin.html

Να μην σε τρομαζω δεν ειναι τοσο δραματικα τα πραγματα απλως προσοχη ΜΟΝΟ ΕΚΤΡΟΦΙΚΟ ...


Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Αν όμως δεν πάρω ΕΚΤΡΟΦΙΚΟ τι γίνεται? επειδή ρώτησα και μου είπαν 800-1000Ε κ είναι πολλά για μένα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν δεν παρεις εκτροφικο....
η απαντηση βρισκεται στα αρνητικα σημεια αυτου που παραθεσες...
ενας εκτροφεας εχει λαβει ολες τις απαραιτητες προυποθεσεις ωστε να μην συναντησεις εσυ οτιδηποτε αρνητικο απο τα αραπανω στο κουταβι σου..
παρολα αυτα κανεις δεν εγγυαται τιποτε απλα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες για υγιη κουταβι που θα μεγαλωσει και θα γινει ενας υπερηλικας σκυλος... με σωστο χαρακτηρα...
αν δεν παρεις απο εκτροφεα ... ολα αυτα τα αρνητικα στοιχεια τα αφηνεις στην τυχη με αποτελεσμα περισσοτερες πιθανοτητες να εχεις ενα μη υγιες κουταβι η πιθανολογικα ο σκυλος σου μεγαλωνοντας να αποκτησει κατι απο τα παραπανω αρνητικα στοιχεια....
ελπιζω να εγινα κατανοητος και να σου εδωσα να καταλαβεις γιατι πρεπει να προτιμησεις εκτροφικο κουταβι...
δεν αναφερομαι καθολου στα περι εμποριου παπυ μιλς κλπ ειμαι σιγουρος οτι στην πορεια θα τα διαβασεις και θα καταλαβεις..
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Αν δεν πάρεις εκτροφικό, ρισκάρεις τα λεφτά που θα έδινες για το εκτροφικό να τα φας σε κτηνίατρους. Αν υπολογίσεις και την ταλαιπωρία, τη δική σου και του ζώου και την ψυχολογική φθορά, δε νομίζω οτι συμφέρει όπως και να το δεις. :(
Δεν συμβαίνει στο 100% των περιπτώσεων, αλλά είναι πολύ συχνό φαινόμενο.
Διάβασε εδώ και θα καταλάβεις για τι μιλάω: http://www.dogforum.gr/v3/showthrea...από-pet-shops-bybs&highlight=εμπειριες+πετσοπ

Ακόμη και ο χαρακτήρας του, αν δεν είναι εκτροφικό, μπορεί να μην είναι όπως σου τον περιέγραψε ο tomsitas.
 


nikoszatse

Member
23 Αυγούστου 2011
9
18
Θεσσαλονίκη
Παιδιά έχετε δίκαιο σε όλα αυτά που λέτε κ συμφωνώ απόλυτα. όμως δύστυχος 1000 για εκ τροφικό δεν έχω :( :( :( Από Pet-Shop δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρω. Αλλά από κάποιον ιδιώτη τι λέτε? πχ... να έχει κάνει γέννα το ΚΟΛΕΥ του????
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Παιδιά έχετε δίκαιο σε όλα αυτά που λέτε κ συμφωνώ απόλυτα. όμως δύστυχος 1000 για εκ τροφικό δεν έχω :( :( :( Από Pet-Shop δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρω. Αλλά από κάποιον ιδιώτη τι λέτε? πχ... να έχει κάνει γέννα το ΚΟΛΕΥ του????
Ο τίτλος του θέματος που σου παρέθεσα είναι "Εμπειρίες από pet shops / bybs". Αυτό το bybs (back yard breeder) που λέει στον τίτλο, είναι ακριβώς ο ιδιώτης που λες εσύ και ο κάθε ιδιώτης. Άρα τα μειονεκτήματα όπως καταλαβαίνεις, είναι πάνω κάτω τα ίδια με την αγορά από πετσοπ. Διάβασε κι αυτό για τους λεγόμενους ιδιώτες για να καταλάβεις για τι μιλάμε: http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?13271-Αγαπητέ-εκτροφέα-της-πίσω-αυλής